forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Articole Slabute.ro (http://forum.slabute.ro/articole-slabute-ro/)
-   -   Beneficiile saritului corzii (http://forum.slabute.ro/articole-slabute-ro/beneficiile-saritului-corzii-4205.html)

Slabuta 18 iun 2010 20:53:50

Re: Beneficiile saritului corzii
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 224636)
Mai poti folosi coarda din copilarie? Ce fain! Mie mi-a ramas mica :)) si a trebuit sa-mi cumpar una scumpa din magazin de articole sportive.

Afecteaza articulatiile la fel ca alergatul viteza, deci mare atentie la incaltaminte. Nu mai avem articulatiile din copilarie cand saream in sandalute (si nici kilogramele :)) )

Nu prea am crescut in inaltime de atunci :(
Eu am luat-o repede dar pe la 17 ani m-am oprit din crescut... :(
Da, asa m-am gandit si eu la incaltaminte, de aceea am zis sa va intreb si pe voi. :)

deadcountess 18 iun 2010 20:59:05

Re: Beneficiile saritului corzii
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 224665)


Nu prea am crescut in inaltime de atunci :(
Eu am luat-o repede dar pe la 17 ani m-am oprit din crescut... :(
Da, asa m-am gandit si eu la incaltaminte, de aceea am zis sa va intreb si pe voi. :)

Nici eu n-am mai crescut dupa 16 ani dar din pacate eu nu mai saream coarda pe atunci. Am reinceput din fericire mai tarziu.
Mai sarim coarda la sala cateodata 5 min pentru incalzire si mi se pare groaznic in picioarele goale. Acasa folosesc adidasi si se simte clar diferenta.

strawberry 24 iun 2010 10:48:15

Re: Beneficiile saritului corzii
 
bune sfaturile ;;)
cred ca nu am mai pus mana pe o coarda din scoala generala cand eram innebunita dupa un asemenea accesoriu. avusesem si eu, dar nu stiu ce-am facut cu ea. o fi pe undeva pe la tara sau am dat-o unui copil. nu mai tin minte :-s dar am de gand sa-mi cumpar :x

erato 28 iun 2010 13:01:15

Re: Beneficiile saritului corzii
 
Eu n-am mai crescut din cls. a V-a. Va vine sa credeti ca inca imi veneau anumite haine de atunci? Am gasit pastrate cateva pe la mami:)
Cand eram copil saream coarda o zi intreaga fara sa ma plictisesc. Si acum am coarda, dar luata de la un magazin de articole sportive. Inca sar cu placere, dar nu prea am unde. Stau la bloc, iar in parc ma jenez sa sar coarda la varsta mea, nu mai sunt de mult copil:-sDar mai sar in casa, dar cu grija sa nu-mi bata vecinii in usa:PMa simt extraordinar dupa ce sar coarda, ca un copil.

maadaaliinaa 24 aug 2010 09:29:00

Re: Beneficiile saritului corzii
 
si eu sar coarda in fiecare seara, e distractiv si chiar placut dupa ce te obisnuiesti ;))

Justinne 27 aug 2010 18:27:04

Re: Beneficiile saritului corzii
 
M-ati convins si pe mine :D
Mai ales ca am aflat ca saritul corzii timp de 10 minute face cat 30 de minute de jogging.
Luni, cand o sa imi fac cumparaturile imi iau neaparat si o coarda.
Am mai cautat si pe Goagăl informatii si am aflat ca persoanele supraponderale sau mai plinute nu trebuie sa faca sarituri intense din prima. Incepi 5 minute, apoi peste o saptamana maresti timpul la 10, apoi la 15 si tot asa. :)

Insa si eu sunt putin ingrijorata de socurile pe care le sufera corpul in timpul acesta. Mi se par la fel de periculoase ca la jogging, si daca sar zilnic, fara incaltaminte speciala pentru alergat, ci doar cu niste simpli adidasi mi se pare cam periculos.:-/

Slabuta 28 aug 2010 18:05:29

Re: Beneficiile saritului corzii
 
Citat:

Anterior postat de Justinne (Post 304840)
M-ati convins si pe mine :D
Mai ales ca am aflat ca saritul corzii timp de 10 minute face cat 30 de minute de jogging.
Luni, cand o sa imi fac cumparaturile imi iau neaparat si o coarda.
Am mai cautat si pe Goagăl informatii si am aflat ca persoanele supraponderale sau mai plinute nu trebuie sa faca sarituri intense din prima. Incepi 5 minute, apoi peste o saptamana maresti timpul la 10, apoi la 15 si tot asa. :)

Insa si eu sunt putin ingrijorata de socurile pe care le sufera corpul in timpul acesta. Mi se par la fel de periculoase ca la jogging, si daca sar zilnic, fara incaltaminte speciala pentru alergat, ci doar cu niste simpli adidasi mi se pare cam periculos.:-/

Sa-ti iei neaparat incaltari, nu sari cu piciorul gol, incheieturile vor avea de suferit.
Sa te uiti la jogging aici Jogging – dragostea mea - Slabute.ro, Mishutza a recomandat niste incaltaminte speciala pentru astfel de sporturi. :)

anqutz 28 aug 2010 18:51:50

Re: Beneficiile saritului corzii
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 305976)

Sa-ti iei neaparat incaltari, nu sari cu piciorul gol, incheieturile vor avea de suferit.
Sa te uiti la jogging aici Jogging – dragostea mea - Slabute.ro, Mishutza a recomandat niste incaltaminte speciala pentru astfel de sporturi. :)

Ai dreptate. Sunt destul de mari socurile de la saritura.

Trebuie ca intotdeauna sa se sara pe varfuri, in nici un caz sa nu se ajunga cu calcaiul pe pamant.

Justinne 28 aug 2010 22:20:26

Re: Beneficiile saritului corzii
 
Multumesc mult :-*:-*
Voi tine cont de fiecare sfat! >:D<

anqutz 28 aug 2010 22:25:26

Re: Beneficiile saritului corzii
 
Citat:

Anterior postat de Justinne (Post 306191)
Multumesc mult :-*:-*
Voi tine cont de fiecare sfat! >:D<

Asa sa faci! :) Te asteptam aici si cu raportul: http://forum.slabute.ro/sport/raport-sport-2227.html.


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:01:09.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO