forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Articole Slabute.ro (http://forum.slabute.ro/articole-slabute-ro/)
-   -   Beneficiile saritului corzii (http://forum.slabute.ro/articole-slabute-ro/beneficiile-saritului-corzii-4205.html)

loralin 02 oct 2010 07:45:56

Re: Beneficiile saritului corzii
 
Citat:

Anterior postat de caress (Post 321118)
Pe mine m-ar interesa care sunt beneficiile tinutul corzii in maini....adica nu poti sa "mimezi" ca ti in maini o coarda si sa sari in ritmul bine-cunoscut ? :)

Cu coarda in mana nu poti trisa,asa cum ai fi tentata sa o faci chiar si fara iti dai seama daca sari asa....mimand coarda.Eu sar coarda in unele zile chiar si cate o ora cu mici pauze pt apa si vreau sa spun ca se vede atat la cm cat si la cantar....si am o dieta destul de permisiva.
Saritul corzii iti da acea stare de bine pt ca te intoarce fara sa vrei cu gandul la copilarie ,si care dintre noi nu isi mai aminteste de jocurile minunate,de adevaratele campionate de cartier sau de micile trucuri prin care sari si totusi te si "odihnesti"?
Spor la sarit fetelor!>:D<

caress 04 oct 2010 10:02:56

Re: Beneficiile saritului corzii
 
Mi-a spus un kinetoterapeut ca saritul corzii are, totusi, doua inconveniente: tasarea vertebrelor, evident, la nivelul coloane vertebrale si zduncinarea sanilor, mai ales in cazul fetelor, femeilor cu sani mai mari. Eu am renuntat la saritul corzii, de fapt, mimatul fara coarda pentru ca am resimtit dureri mari la nivelul coloanei vertebrale si la nivelul sanilor. Voi ati resimtit vreo durere ?

deadcountess 04 oct 2010 10:21:10

Re: Beneficiile saritului corzii
 
Citat:

Anterior postat de caress (Post 351839)
Mi-a spus un kinetoterapeut ca saritul corzii are, totusi, doua inconveniente: tasarea vertebrelor, evident, la nivelul coloane vertebrale si zduncinarea sanilor, mai ales in cazul fetelor, femeilor cu sani mai mari. Eu am renuntat la saritul corzii, de fapt, mimatul fara coarda pentru ca am resimtit dureri mari la nivelul coloanei vertebrale si la nivelul sanilor. Voi ati resimtit vreo durere ?

Nu stiu, eu nu am sanii mari. Cu coloana nu am probleme. Dar eu nu sar decat cam 5 minute pe zi de incalzire.

andra_aly 04 oct 2010 10:23:34

Re: Beneficiile saritului corzii
 
Citat:

Anterior postat de caress (Post 351839)
Mi-a spus un kinetoterapeut ca saritul corzii are, totusi, doua inconveniente: tasarea vertebrelor, evident, la nivelul coloane vertebrale si zduncinarea sanilor, mai ales in cazul fetelor, femeilor cu sani mai mari. Eu am renuntat la saritul corzii, de fapt, mimatul fara coarda pentru ca am resimtit dureri mari la nivelul coloanei vertebrale si la nivelul sanilor. Voi ati resimtit vreo durere ?

Normal ca daca nu porti macar un sutien, sau un top ti se zgruncina si daca ii ai mici. eu niciodata nu sar coarda fara;)
Eu cu genunchii am probleme. imi cam "scartaie":-s bine, asta nu numai cand sar coarda:-s

caress 04 oct 2010 12:10:05

Re: Beneficiile saritului corzii
 
Port sutien si tin sanii si in maini atunci cand sar, si tot ma dor...ma dor si "salele", genunchii si gleznele.....deci, renunt ! :(

andra_aly 04 oct 2010 12:11:17

Re: Beneficiile saritului corzii
 
Citat:

Anterior postat de caress (Post 352041)
Port sutien si tin sanii si in maini atunci cand sar, si tot ma dor...ma dor si "salele", genunchii si gleznele.....deci, renunt ! :(

:-/ Ei, in cazul acesta iti poti alege alt sport;)

caress 04 oct 2010 14:12:42

Re: Beneficiile saritului corzii
 
Am si ales alte sporturi mai usor de practicat, la indemana oricui, cu rezultate sigure....multumesc pentru raspunsuri :-*

andra_aly 04 oct 2010 19:48:08

Re: Beneficiile saritului corzii
 
Citat:

Anterior postat de caress (Post 352172)
Am si ales alte sporturi mai usor de practicat, la indemana oricui, cu rezultate sigure....multumesc pentru raspunsuri :-*

Iti urez mult succes atunci;) si asteptam vesti bune. fii sigura ca si saritul corzii are rezultate sigure, poate mai in colo o sa reusesti ...:)

loralin 04 oct 2010 21:21:04

Re: Beneficiile saritului corzii
 
Cred ca saritul corzii n ne face rau daca avem cat de cat un antrenament fizic,eu la greutatea mea sar fara probleme,doar daca obosesc mai incetinesc ritmul .Cu sanii nu am probleme deoarece folosesc un top care ii sustine f bine desi sunt "marisori".Cu colona la fel nu am avut niciodata vreo problema.
Nu stiu ce sa zic dar sincer pe mine ma distreaza si ma si relaxeaza in acelasi timp .Insa cum am mai spus ,depinde de constitutia fizica a fiecareia pana la urma.

bebelusha 14 oct 2010 08:47:41

Re: Beneficiile saritului corzii
 
Eu nu sar decat 10 min o zi da una nu..si asta e pentru incalzire..dar ma simt f bine si la ce febra musculara am la gambe, clar ca lucreaza..


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:45:33.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO