forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Calculator Nutritional (http://forum.slabute.ro/calculator-nutritional/)
-   -   Consum calorii activitati fizice vs metabolism bazal (http://forum.slabute.ro/calculator-nutritional/consum-calorii-activitati-fizice-vs-metabolism-bazal-10977.html)

ratacitul 22 ian 2012 18:30:36

Consum calorii activitati fizice vs metabolism bazal
 
Buna seara slabutelor...si bine v-am gasit in acest loc pentru a lupta impotriva kilogramelor depuse...pun aceasta intrebare deoarece nicaieri nu am gasit un raspuns ( sincer sa fiu nu am citit toate posturile - asa ca imi cer scuze dinainte daca s-a mai discutat - dar pe internet nu am gasit ) .
Intrebarea mea este urmatoarea : cand se zice ca daca alergi / mergi / orice activitate fizica ai face se consuma X calorii intr-un interval de timp , in acel numar X de calorii intra si caloriile care sunt consumate prin activitatea Metabolismului Bazal? Sa dau un exemplu ( eu )
varsta 23 ani , inaltime 175 cm , sex masculin => metabolism bazal 1605 calorii/ 24h , asta insemnand aproximativ 67 calorii consumate de coprul meu intr-o ora ( doar pentru ca respir )
Am selectat o oarecare activitate din tabelul de calculare a caloriilor consumate ( am ales basketul - aleatoriu ) si rezulta ca intr-o ora eu consum 565 de calorii.
Intrebarea este ( dupa exemplificare ) : daca joc basket timp de o ora , corpul meu consuma 565 calorii in care intra si cele consumate de Metabolismul Bazal sau corpul meu consuma 565 calorii + 67 calorii ?
Va multumesc anticipat si va doresc spor la datul kilogramelor in plus jos!!

deadcountess 22 ian 2012 18:40:09

Re: Calorii
 
Numarul de calorii afisat reprezinta caloriile consumate in plus fata de metabolismul bazal.

rozica1965 22 ian 2012 18:42:48

Re: Calorii
 
Citat:

Anterior postat de ratacitul (Post 909574)
Buna seara slabutelor...si bine v-am gasit in acest loc pentru a lupta impotriva kilogramelor depuse...pun aceasta intrebare deoarece nicaieri nu am gasit un raspuns ( sincer sa fiu nu am citit toate posturile - asa ca imi cer scuze dinainte daca s-a mai discutat - dar pe internet nu am gasit ) .
Intrebarea mea este urmatoarea : cand se zice ca daca alergi / mergi / orice activitate fizica ai face se consuma X calorii intr-un interval de timp , in acel numar X de calorii intra si caloriile care sunt consumate prin activitatea Metabolismului Bazal? Sa dau un exemplu ( eu )
varsta 23 ani , inaltime 175 cm , sex masculin => metabolism bazal 1605 calorii/ 24h , asta insemnand aproximativ 67 calorii consumate de coprul meu intr-o ora ( doar pentru ca respir )
Am selectat o oarecare activitate din tabelul de calculare a caloriilor consumate ( am ales basketul - aleatoriu ) si rezulta ca intr-o ora eu consum 565 de calorii.
Intrebarea este ( dupa exemplificare ) : daca joc basket timp de o ora , corpul meu consuma 565 calorii in care intra si cele consumate de Metabolismul Bazal sau corpul meu consuma 565 calorii + 67 calorii ?
Va multumesc anticipat si va doresc spor la datul kilogramelor in plus jos!!

Si eu cred la fel....ca se aduna caloriile.....

rozica1965 22 ian 2012 18:44:20

Re: Calorii
 
Citat:

Anterior postat de ratacitul (Post 909574)
Buna seara slabutelor...si bine v-am gasit in acest loc pentru a lupta impotriva kilogramelor depuse...pun aceasta intrebare deoarece nicaieri nu am gasit un raspuns ( sincer sa fiu nu am citit toate posturile - asa ca imi cer scuze dinainte daca s-a mai discutat - dar pe internet nu am gasit ) .
Intrebarea mea este urmatoarea : cand se zice ca daca alergi / mergi / orice activitate fizica ai face se consuma X calorii intr-un interval de timp , in acel numar X de calorii intra si caloriile care sunt consumate prin activitatea Metabolismului Bazal? Sa dau un exemplu ( eu )
varsta 23 ani , inaltime 175 cm , sex masculin => metabolism bazal 1605 calorii/ 24h , asta insemnand aproximativ 67 calorii consumate de coprul meu intr-o ora ( doar pentru ca respir )
Am selectat o oarecare activitate din tabelul de calculare a caloriilor consumate ( am ales basketul - aleatoriu ) si rezulta ca intr-o ora eu consum 565 de calorii.
Intrebarea este ( dupa exemplificare ) : daca joc basket timp de o ora , corpul meu consuma 565 calorii in care intra si cele consumate de Metabolismul Bazal sau corpul meu consuma 565 calorii + 67 calorii ?
Va multumesc anticipat si va doresc spor la datul kilogramelor in plus jos!!

Mai craioveanule,este o problema pt tine sa slabesti?....eu cred ca nu,tinand cont de varsta ta..:-/

ratacitul 23 ian 2012 11:35:40

Re: Consum calorii activitati fizice vs metabolism bazal
 
O problema...da...deoarece meseria imi impune un stil de viata mai echilibrat si o anumita postura ( fizica ). Eu sunt kinetoterapeut , lucrez si sincer sa fiu mi se pare anormal sa ma sune un om sa-mi zica ceva de genul : vreau sa ma ajuti sa slabesc prin exercitii ( ceea ce tine de competenta mea ) si eu sa ma duc , sa fiu de 2 ori cat el ( ca greutate ) si sa ii dau sfaturi in ceea ce priveste slabitul :))....ce incredere ar aveam persoana aceea in mine ? ( referitor strict la profesie )...eu acuma am atata in urma slabitului...va pot si povesti cum am reusit sa slabesc...in urma cu 9 luni am schimbat tara datorita profesiei ( am gasit un contract bunicel pe meseria mea ) si cand am plecat aveam 84 de kg...si am zis ca nu se mai poate asa...si ca trebuie sa slabim...ceea ce am si facut de am ajuns sa am 62-63 de kg...cum am reusit : sport mult ( alergat aproximativ 7 KM pe zi ) , in zilele in care nu alergam mergeam vreo 10 ( ritm alert , dar mai putin obositor decat alergatul - era de relaxare ) , fac si exercitii cu gantere ( deh...sunt baiat :D ) si abdomene , un meniu atent...in jur de 1200 - maxim 1500 de calorii pe zi , multa apa, multe legume si fructe si mult ceai verde ( care ajuta ), am renuntat la cartofi prajiti , oua ochiuri , paine , paste fainoase , hamburgeri ( junkfood) si sucuri...si asa am ajuns sa am aceasta greutate...bineinteles am si eu problema pielii lasate ( de la abdomen ) dar sper incet incet sa isi revina ca am avantajul ca sunt tanar...trebuie ambitie si putina rabdare...sincer cand eram acasa si mai incercam sa slabesc si vedeam ca nu imi iese...ziceam ca e foarte greu...dar acuma...sunt multumit...chiar foarte:)...asa ca, referitor la greutatea actuala , nu mai vreau sa slabesc.spor la treaba tuturor

ratacitul 23 ian 2012 11:37:53

Re: Consum calorii activitati fizice vs metabolism bazal
 
Multumesc frumos de informatie DEADCOUNTESS. O zi buna si spor la treaba:).

Georgii 23 ian 2012 11:46:53

Re: Consum calorii activitati fizice vs metabolism bazal
 
Deci daca tu faci un sport/activitate aparte de metabolismul bazal, se pune separat.Deci ceea ce metabolismul bazal consuma pt a-si desfasura el ''activitatile'' zilnice.
Si respiratul, dormitul etc intra acolo din cate stiu eu.
Deci eu am 1300 si ceva de calorii (consumate) metabolismul bazal si fac 1 ora de bicicleta stationara(390 cal/h), deci ar veni 1700 calorii consumate in 24h.
Sper ca ai inteles ceea ce vroiam sa zic.:)

deadcountess 23 ian 2012 11:49:04

Re: Consum calorii activitati fizice vs metabolism bazal
 
Citat:

Anterior postat de ratacitul (Post 910117)
Multumesc frumos de informatie DEADCOUNTESS. O zi buna si spor la treaba:).

Cu placere.:) Aud ca ai ajuns la greutatea dorita, felicitari :) si ma stai pe aici chiar daca nu mai ai de slabit, avem si un grup pt cei care sunt la mentinere. ;)

eva 9 24 ian 2012 02:08:26

Re: Consum calorii activitati fizice vs metabolism bazal
 
Citat:

Anterior postat de ratacitul (Post 909574)
Buna seara slabutelor...si bine v-am gasit in acest loc pentru a lupta impotriva kilogramelor depuse...pun aceasta intrebare deoarece nicaieri nu am gasit un raspuns ( sincer sa fiu nu am citit toate posturile - asa ca imi cer scuze dinainte daca s-a mai discutat - dar pe internet nu am gasit ) .
Intrebarea mea este urmatoarea : cand se zice ca daca alergi / mergi / orice activitate fizica ai face se consuma X calorii intr-un interval de timp , in acel numar X de calorii intra si caloriile care sunt consumate prin activitatea Metabolismului Bazal? Sa dau un exemplu ( eu )
varsta 23 ani , inaltime 175 cm , sex masculin => metabolism bazal 1605 calorii/ 24h , asta insemnand aproximativ 67 calorii consumate de coprul meu intr-o ora ( doar pentru ca respir )
Am selectat o oarecare activitate din tabelul de calculare a caloriilor consumate ( am ales basketul - aleatoriu ) si rezulta ca intr-o ora eu consum 565 de calorii.
Intrebarea este ( dupa exemplificare ) : daca joc basket timp de o ora , corpul meu consuma 565 calorii in care intra si cele consumate de Metabolismul Bazal sau corpul meu consuma 565 calorii + 67 calorii ?
Va multumesc anticipat si va doresc spor la datul kilogramelor in plus jos!!

dupa sport creste metabolismul. este ceea ce se numeste "the after burn effect". in functie de ce sport faci (cardio sau greutati) arzi mai multe ore, metabolismul este accelerat. in plus chiar si in timpul noptii arzi mai mult, pentru ca te refaci dupa sport (in special metabolismul muscular). e greu de apreciat cam cate calorii arzi, insa metabolismul bazal se calculeaza si in functie de indicele de activitate.
daca vrei cifre relativ corecte, trebuie sa cauti sa ti calculezi metabolismul bazal si TDEE (in functie de activitatea zilnica si sportul practicat) iar orice faci in plus (bicicleta, greutati, mers, alergat) se calculeaza in plus fata de valoare TDEE.
1200-1500 de kcal pentru un barbat care alearga zilnic 7 km este foarte putin.
gasesti pe google sa-ti calculezi TDEE (
Total Daily Energy Expenditure) scrie pur si simplu "TDEE calculator" si sa citesti si despre "afterburn effect"... pun pariu ca ai nevoie de un necesar de minim 2100 de kcal zilnic.

ratacitul 24 ian 2012 09:11:39

Re: Consum calorii activitati fizice vs metabolism bazal
 
buna dimineata. da , si eu sunt convins ca am nevoie de mai mult dar corpul meu asimileaza foarte usor grasimile ( o spun pe propria experienta ). oricum incerc sa ma ingras foarte putin pentru a pune masa musculara , mananc mai multe proteine decat inainte , bineinteles incerc sa mananc si carbohidrati si grasimi suficiente pentru a pune proteinele:)...acuma nu mai fac alergat , deoarece aici unde sunt e cam frig si fac bicicleta stationara...1 ora timp de 2 zile, una pauza si tot asa.plus exercitii cu greutati 4 zile din 7...am pus intr-o luna aproape 2 kg ...dar se vede ca sunt muschi...si ma bucura asta. sincer , cred ca am nevoie de mai mult de 2100 de calorii , mai ales in zilele in care fac si bicicleta si greutati si am si munca mea cea de toate zilele...ar veni 1600 ( MB ) + bicicleta 1 ora intens aprox 600 + 200 ( nu stiu exact aici ) greutati 45 minute - 1 ora + pacientii mei ( cel putin 3 pe zi ) sa zicem inca 300 ( sincer - cel putin ) rezulta cel putin 2500...acuma...vedem ce mai zice si corpul:)...o zi cat mai placuta


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:24:08.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO