forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Concursuri (http://forum.slabute.ro/concursuri/)
-   -   Noi nu facem abateri de la dieta !!! (http://forum.slabute.ro/concursuri/noi-nu-facem-abateri-dieta-10918.html)

loveyngy 19 ian 2012 12:02:07

Re: Noi nu facem abateri de la dieta !!!
 
Buna fetelor...!!!!!!!!!!1
Ce faceti aziiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!!
Ieri seara mi-am cumprat bici de camera.[*banda*]...sunt foarte fericita cum am aduso acasa am facut 20 de min..220 calorii consumate, apoi 20 min masaj la burta cu aparatul Stop pancia....:)):)):))
Md 100 g- grauncior
30 g mortadella
150ml soc de rosii, facut in casa.
Acum stau cu nepotul revin mai tarziu...va salut

monica1111 19 ian 2012 15:35:43

Re: Noi nu facem abateri de la dieta !!!
 
Citat:

Anterior postat de quarc (Post 906140)


Monica, sper sa nu te superi, dar m-am uitat pe mesajele tale cu privire la ce mananci.

Ideea cu doua gustari si 3 mese cred ca este singurul lucru corect pe care il faci.
Batranii ne invata diverse chestii din experienta lor de viata:
Incearca sa mananci mai consistent la micul dejun si mai frugal la cina.
Incearca sa nu depasesti cu mult 5 oua pe saptamana.
Incearca sa mananci mai diversificat; nu te-ai saturat de pui?
Incearca sa nu mananci foarte gras, dar nici sa elimini grasimile; au si ele roul lor.
Incerca sa mananci cat mai multe legume crude. Avem castraveti, rosii, morcovi, o tona de radacinoase, asta ca sa nu mai vorbim de fructe.
Sincer, 15g de cereale dimineata, la 19 ani, in conditiile in care te duci la scoala sa inveti si sa performezi intelectual, nu ti se par cam putine?
Incearca ca la gustarea 1 sa iei un sandwich in loc de cafea. Ceva cu paine, salata, rosii, niste carne, branza, morcovi, castraveti, putin unt si combinatiile sunt infinite.
Chiar, de ce simti nevoia sa bei cafea? Te simti fara energie - asa din intamplare?



uite eu stiu ca ai dreptate...dar ai luat in calcul ca eu sunt la liceu...asa ca nu pot manca cea mai copioasa masa la md pur si simplu nu am timp...poate nu iti dai seama ca nu esti fata si nu stii cat timp ne ia sa ne pregatim inainte sa plecam:))
aceeasi explicatie si ptr gustarea 1...nu mananc sandwich pt ca sunt la liceu si nici nu am cand sa imi fac pachetel...si cafea ptr somn:))...dorm pe mine la primele ore si asta nu din cauza lipsei de energie...care slava domnului am destula...nu imi stau picioarele o clipa ci din cauza ca ma culc foarte tarziu...de:D viata la 19 ani:">
Acum:nu depasesc 5 oua pe zi-gresit ce ai zis....mananc mai mult la cina sper ca acum ai inteles pentru ca atunci am mai mult timp si in plus sunt si parintii de fata:">oricum cina mea este la 5jum-6 si cred k e ok...si in plus mananc mai mult la pranz decat la cina...deci cea mai consistenta masa-pranzul(cu exceptia week-endurilor unde e md)...mananc aproximativ diversificat puiul imi place cel mai mult...dar mananc salate,peste,branza,legume multe si mancare gatita..supa,ciorba(astea ce au?)...asa si cu cerealele..eu nu mananc cereale nu mancam nici inainte de dieta..nu imi plac si asta cu 15g de cereale nu ai citit'o la mne:))
Stiu ca poate nu sunteti obisnuiti cu ritmul asta de viata pt ca majoritatea nu mai sunteti la liceu si lucrati...deci timpul e impartit altfel...dar eu asa ma hraneam si inainte de dieta:)) numai ca mancam si dulcuri pe langa aceasta alimentatie de acum....de aceea eu nu vad o mare diferenta si nu mi'e greu sa tin si nu mi se pare ca mananc putin
Scz ptr roman dar sincer mi se pare ca alimentatia mea vi se pare cea mai gresita si vreau sa va explic cum sta totul sa nu ma credeti vreo nebuna sau anorexica sau ca ma infometez...nu am timp sa scriu toata ziua cat de mult mananc asta ar insemna sa nu mai fac nimic altceva:))

monica1111 19 ian 2012 15:41:57

Re: Noi nu facem abateri de la dieta !!!
 
Uitati azi...daca si de data asta ziceti ca mananc putin eu nu mai stiu ce sa fac:)))
md:100g piept de pui afumat caroli
gustare1:ceai de lamaie
(intelegeti liceu:D)
apoi a urmat rasfatul:)) pranz:2 pulpe de pui la cuptor marime medie nu va imaginati d'alea mai mari ca palma:)):D+putina zeama din ciorba mamei:))+2 rosii si o bucatica de branza
dupa pranz ma simt plina:))
gustare2:150g iaurt cu 2,8%grasime,p'alea cu mai putin le'am terminat:D...ma mai aprovizionez in week-end
cina:cred ca imi fac o salata de rosii cu branza...sau mananc varza calita...sa vad:D
Acum e bne?:-s

monica1111 19 ian 2012 16:28:48

Re: Noi nu facem abateri de la dieta !!!
 
CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 07:00
Piept de pui afumat, Caroli, 100g - 108 calorii, 21 proteine, 1.5 grasimi, 0 colesterol, 2.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Prânz, ora 16:16
Rosii, rosii, coapte, crude, 300g - 54 calorii, 2.6 proteine, 0.6 grasimi, 0 colesterol, 11.8 carbohidrati, 3.6 fibre, 15 sodiu, 7.9 zaharuri
Telemea de vaca, 100g - 273 calorii, 19.4 proteine, 20.4 grasimi, - colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, - sodiu, 0 zaharuri
Ciorba oase porc a la Lauricius, 100g - 25 calorii, 2.3 proteine, 0.9 grasimi, - colesterol, 1.8 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Pulpe pui la cuptor, cu masline si rosii, 400g - 539 calorii, 78.4 proteine, 17.6 grasimi, 326.8 colesterol, 14 carbohidrati, 4.4 fibre, 540.4 sodiu, 6 zaharuri

Gustare 2, ora 16:20
Iaurt 2.8% grasime, Lacta, 150g - 78 calorii, 5.3 proteine, 4.2 grasimi, - colesterol, 5.3 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri

Cina, ora 16:21
Varza calita cu kaiser, 150g - 69 calorii, 4.7 proteine, 2.7 grasimi, 0 colesterol, 7.1 carbohidrati, 2.6 fibre, 0.2 sodiu, 0 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1146 calorii, (mult)133.7 proteine, (mult)47.9 grasimi, 326.8 colesterol, (mic)42.5 carbohidrati, 10.6 fibre, 555.6 sodiu, 13.9 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Aerobica, general, 40min - 235 calorii
Metabolism bazal - 1325 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1560 calorii


Pfoai ce greu a fost:))...dar am facut'o si p'asta e ok? acum am mai mancat putin??:))
Ceai n'am mai pus ca nu am gasit pe forum...oricum crd k are 0 cal;))
Am pus rockin bodu la aerobic...la ce as putea sa pun?

quarc 19 ian 2012 16:52:31

Re: Noi nu facem abateri de la dieta !!!
 
Citat:

Anterior postat de monica1111 (Post 906611)

uite eu stiu ca ai dreptate...dar ai luat in calcul ca eu sunt la liceu...asa ca nu pot manca cea mai copioasa masa la md pur si simplu nu am timp...poate nu iti dai seama ca nu esti fata si nu stii cat timp ne ia sa ne pregatim inainte sa plecam:))
aceeasi explicatie si ptr gustarea 1...nu mananc sandwich pt ca sunt la liceu si nici nu am cand sa imi fac pachetel...si cafea ptr somn:))...dorm pe mine la primele ore si asta nu din cauza lipsei de energie...care slava domnului am destula...nu imi stau picioarele o clipa ci din cauza ca ma culc foarte tarziu...de:D viata la 19 ani:">
Acum:nu depasesc 5 oua pe zi-gresit ce ai zis....mananc mai mult la cina sper ca acum ai inteles pentru ca atunci am mai mult timp si in plus sunt si parintii de fata:">oricum cina mea este la 5jum-6 si cred k e ok...si in plus mananc mai mult la pranz decat la cina...deci cea mai consistenta masa-pranzul(cu exceptia week-endurilor unde e md)...mananc aproximativ diversificat puiul imi place cel mai mult...dar mananc salate,peste,branza,legume multe si mancare gatita..supa,ciorba(astea ce au?)...asa si cu cerealele..eu nu mananc cereale nu mancam nici inainte de dieta..nu imi plac si asta cu 15g de cereale nu ai citit'o la mne:))
Stiu ca poate nu sunteti obisnuiti cu ritmul asta de viata pt ca majoritatea nu mai sunteti la liceu si lucrati...deci timpul e impartit altfel...dar eu asa ma hraneam si inainte de dieta:)) numai ca mancam si dulcuri pe langa aceasta alimentatie de acum....de aceea eu nu vad o mare diferenta si nu mi'e greu sa tin si nu mi se pare ca mananc putin
Scz ptr roman dar sincer mi se pare ca alimentatia mea vi se pare cea mai gresita si vreau sa va explic cum sta totul sa nu ma credeti vreo nebuna sau anorexica sau ca ma infometez...nu am timp sa scriu toata ziua cat de mult mananc asta ar insemna sa nu mai fac nimic altceva:))

Am zis 5 pe saptamana nu pe zi; se pare ca toti citim mai stramb.

Uita de diete si lucreaza asupra regimului de viata: mancare, sport, odihna. Indiferent ce iti arunca viata tu ai un cuvant foarte greu de spus cand vine vorba de subiectele de mai sus.

Eu stiu cum e la liceu si mai stiu cum e si dupa. Experienta ta este limitata; aceeasi viziune o aveam si eu acum 15 ani. Oare cum o sa gandesc peste inca 15 ani?
Nu te mai vaita ca e greu la liceu si ca nu ai timp. Am facut cresa, gradinita, scoala primara, gimnaziu, liceu, facultate, studii post universitare si multe altele. Cred ca am avut mai multa vacanta decat are majoritatea lumii scoala. Si eu am avut magazin cu dulciuri in curtea liceului. Am mancat la eugenii , magura si rulade de mi s-a acrit. Am avut mereu pachetel facut de mama sau de mine insumi. In facultate ce am stricat obiceiul pentru ca avem bufet in campus. Daca tu crezi ca viata o sa fie mai usoara dupa liceu, permite-mi sa te informez ca nu o sa fie asa. Viata e grea dupa cum ti-o faci. Mereu o sa fie clase, cursuri, laboratoare, seminarii, birou, copii, obligatii, calatorii in interes de serviciu. Cu toate astea trebuie sa avem grija de noi, trebuie sa avem grija sa traim si sa ne bucuram de viata: sport, bere cu prietenii, petreceri, cinema, discoteca, parcuri, munte, mare si toate celelalte mici chestii care te fac sa iti intalnesti jumatatea, ca sa nu mai vorbim de noptile pierdute strict cu jumatatea si cu toate cele care au fost inaintea ei. In totul trebuie putin echilibru. Voi stai in cluburi, lounge and bar; noi nu stateam ci topaiam toata noaptea in discoteci si ne iroseam vacantele pe coclauri, pe munte sau la mare sau cu trenul prin europa si faceam concursuri de genul care face mai multe flotari. Putini liceeni s-au culcat vreodata cand trebuie; si mai putini studenti, dar sa-ti pui cate ceva pe o felie de paine nu iti ia mult timp. Timpul asta ti-l faci fie ca e vacanta, fie ca ai intarziat la scoala, fie ca esti in sesiune cu doua zile inanite de Analiza Matematica II, fie ca tocmai ai intins cortul, fie ca tocmai ai prins trenul din Bratislava sau ca te uiti la insulele grecesti de pe feribot . Se ajunge la asa maestrie ca nu mai ai nevoie nici de cutit, doar de putina inspiratie cand iti faci rucsacul. Nu ai timp sa iti faci sandwichul dimineata la 3 cand urla copilul de foame si tu trebuie sa ii incalzesti laptele; dar iti faci timp dupa ce il hranesti si dupa ce ii schimbi pampersul - de obicei se umple de rahat imediat dupa masa.

Disciplina interna si organizarea timpului le ai sau ti le faci urgent, daca nu le ai nu poti sa traiesti confortabil. Pregatirea tine atat de ce trebuie sa faci ca sa iti fie bine si confortabil pe termen lung dar si pe termen scurt; nu vrei sa te prinda soarele de August pe Costa del Sol fara crema cu SPF50+, ploaia pe munte si tu sa ai doar maneca scurta sau groapa din asfalt fara muschii care iti tin glezna. Diferenta consta timp pierdut pentru a repara efectele adverse cu multa crema reparatoare, antibiotice si comprese cu apa de burov.

Apuca-te de o arta martiala traditionala. De obicei astea organizeaza si disciplineaza fiinta umana. Fac disciplina si ordine nu in sensul de robot fara vointa ci in sensul de om perfect acodat cu sine - minte in unison cu trupul. Ca sa nu mai spunem ca ajuta in caz de viol mai bine chiar decat obezitatea morbida >:)

"nu am timp sa scriu toata ziua cat de mult mananc asta ar insemna sa nu mai fac nimic altceva" - point taken

Cat despre cat va ia sa va pregatiti uite aici o poanta pe care ai sa o intelegi pe deplin peste vreo 10 ani... Ati remarcat ca "Sunt gata in 5 minute!" de la femei este ca "Vin acasa in 5 minute!" de la barbati?

Sper ca nu am plictisit prea tare.

Drumul spre iad este pavat cu bune intentii,
quarc


GCM 19 ian 2012 17:02:53

Re: Noi nu facem abateri de la dieta !!!
 
Citat:

Anterior postat de quarc (Post 906698)

Am zis 5 pe saptamana nu pe zi; se pare ca toti citim mai stramb.

Uita de diete si lucreaza asupra regimului de viata: mancare, sport, odihna. Indiferent ce iti arunca viata tu ai un cuvant foarte greu de spus cand vine vorba de subiectele de mai sus.

Eu stiu cum e la liceu si mai stiu cum e si dupa. Experienta ta este limitata; aceeasi viziune o aveam si eu acum 15 ani. Oare cum o sa gandesc peste inca 15 ani?
Nu te mai vaita ca e greu la liceu si ca nu ai timp. Am facut cresa, gradinita, scoala primara, gimnaziu, liceu, facultate, studii post universitare si multe altele. Cred ca am avut mai multa vacanta decat are majoritatea lumii scoala. Si eu am avut magazin cu dulciuri in curtea liceului. Am mancat la eugenii , magura si rulade de mi s-a acrit. Am avut mereu pachetel facut de mama sau de mine insumi. In facultate ce am stricat obiceiul pentru ca avem bufet in campus. Daca tu crezi ca viata o sa fie mai usoara dupa liceu, permite-mi sa te informez ca nu o sa fie asa. Viata e grea dupa cum ti-o faci. Mereu o sa fie clase, cursuri, laboratoare, seminarii, birou, copii, obligatii, calatorii in interes de serviciu. Cu toate astea trebuie sa avem grija de noi, trebuie sa avem grija sa traim si sa ne bucuram de viata: sport, bere cu prietenii, petreceri, cinema, discoteca, parcuri, munte, mare si toate celelalte mici chestii care te fac sa iti intalnesti jumatatea, ca sa nu mai vorbim de noptile pierdute strict cu jumatatea si cu toate cele care au fost inaintea ei. In totul trebuie putin echilibru. Voi stai in cluburi, lounge and bar; noi nu stateam ci topaiam toata noaptea in discoteci si ne iroseam vacantele pe coclauri, pe munte sau la mare sau cu trenul prin europa si faceam concursuri de genul care face mai multe flotari. Putini liceeni s-au culcat vreodata cand trebuie; si mai putini studenti, dar sa-ti pui cate ceva pe o felie de paine nu iti ia mult timp. Timpul asta ti-l faci fie ca e vacanta, fie ca ai intarziat la scoala, fie ca esti in sesiune cu doua zile inanite de Analiza Matematica II, fie ca tocmai ai intins cortul, fie ca tocmai ai prins trenul din Bratislava sau ca te uiti la insulele grecesti de pe feribot . Se ajunge la asa maestrie ca nu mai ai nevoie nici de cutit, doar de putina inspiratie cand iti faci rucsacul. Nu ai timp sa iti faci sandwichul dimineata la 3 cand urla copilul de foame si tu trebuie sa ii incalzesti laptele; dar iti faci timp dupa ce il hranesti si dupa ce ii schimbi pampersul - de obicei se umple de rahat imediat dupa masa.

Disciplina interna si organizarea timpului le ai sau ti le faci urgent, daca nu le ai nu poti sa traiesti confortabil. Pregatirea tine atat de ce trebuie sa faci ca sa iti fie bine si confortabil pe termen lung dar si pe termen scurt; nu vrei sa te prinda soarele de August pe Costa del Sol fara crema cu SPF50+, ploaia pe munte si tu sa ai doar maneca scurta sau groapa din asfalt fara muschii care iti tin glezna. Diferenta consta timp pierdut pentru a repara efectele adverse cu multa crema reparatoare, antibiotice si comprese cu apa de burov.

Apuca-te de o arta martiala traditionala. De obicei astea organizeaza si disciplineaza fiinta umana. Fac disciplina si ordine nu in sensul de robot fara vointa ci in sensul de om perfect acodat cu sine - minte in unison cu trupul. Ca sa nu mai spunem ca ajuta in caz de viol mai bine chiar decat obezitatea morbida >:)

"nu am timp sa scriu toata ziua cat de mult mananc asta ar insemna sa nu mai fac nimic altceva" - point taken

Cat despre cat va ia sa va pregatiti uite aici o poanta pe care ai sa o intelegi pe deplin peste vreo 10 ani... Ati remarcat ca "Sunt gata in 5 minute!" de la femei este ca "Vin acasa in 5 minute!" de la barbati?

Sper ca nu am plictisit prea tare.

Drumul spre iad este pavat cu bune intentii,
quarc


Imi place enorm cum gandesti...si ca oricat te-au ”alungat” fetele, tot vii sa le dai cate un sfat!!!

Apropo Monica, fa-ti de cu seara un sandwich....care apropo, nu dureaza nici 5 minute!!!

LOREDANA99 19 ian 2012 17:05:17

Re: Noi nu facem abateri de la dieta !!!
 
Citat:

Anterior postat de quarc (Post 906698)

Am zis 5 pe saptamana nu pe zi; se pare ca toti citim mai stramb.

Uita de diete si lucreaza asupra regimului de viata: mancare, sport, odihna. Indiferent ce iti arunca viata tu ai un cuvant foarte greu de spus cand vine vorba de subiectele de mai sus.

Eu stiu cum e la liceu si mai stiu cum e si dupa. Experienta ta este limitata; aceeasi viziune o aveam si eu acum 15 ani. Oare cum o sa gandesc peste inca 15 ani?
Nu te mai vaita ca e greu la liceu si ca nu ai timp. Am facut cresa, gradinita, scoala primara, gimnaziu, liceu, facultate, studii post universitare si multe altele. Cred ca am avut mai multa vacanta decat are majoritatea lumii scoala. Si eu am avut magazin cu dulciuri in curtea liceului. Am mancat la eugenii , magura si rulade de mi s-a acrit. Am avut mereu pachetel facut de mama sau de mine insumi. In facultate ce am stricat obiceiul pentru ca avem bufet in campus. Daca tu crezi ca viata o sa fie mai usoara dupa liceu, permite-mi sa te informez ca nu o sa fie asa. Viata e grea dupa cum ti-o faci. Mereu o sa fie clase, cursuri, laboratoare, seminarii, birou, copii, obligatii, calatorii in interes de serviciu. Cu toate astea trebuie sa avem grija de noi, trebuie sa avem grija sa traim si sa ne bucuram de viata: sport, bere cu prietenii, petreceri, cinema, discoteca, parcuri, munte, mare si toate celelalte mici chestii care te fac sa iti intalnesti jumatatea, ca sa nu mai vorbim de noptile pierdute strict cu jumatatea si cu toate cele care au fost inaintea ei. In totul trebuie putin echilibru. Voi stai in cluburi, lounge and bar; noi nu stateam ci topaiam toata noaptea in discoteci si ne iroseam vacantele pe coclauri, pe munte sau la mare sau cu trenul prin europa si faceam concursuri de genul care face mai multe flotari. Putini liceeni s-au culcat vreodata cand trebuie; si mai putini studenti, dar sa-ti pui cate ceva pe o felie de paine nu iti ia mult timp. Timpul asta ti-l faci fie ca e vacanta, fie ca ai intarziat la scoala, fie ca esti in sesiune cu doua zile inanite de Analiza Matematica II, fie ca tocmai ai intins cortul, fie ca tocmai ai prins trenul din Bratislava sau ca te uiti la insulele grecesti de pe feribot . Se ajunge la asa maestrie ca nu mai ai nevoie nici de cutit, doar de putina inspiratie cand iti faci rucsacul. Nu ai timp sa iti faci sandwichul dimineata la 3 cand urla copilul de foame si tu trebuie sa ii incalzesti laptele; dar iti faci timp dupa ce il hranesti si dupa ce ii schimbi pampersul - de obicei se umple de rahat imediat dupa masa.

Disciplina interna si organizarea timpului le ai sau ti le faci urgent, daca nu le ai nu poti sa traiesti confortabil. Pregatirea tine atat de ce trebuie sa faci ca sa iti fie bine si confortabil pe termen lung dar si pe termen scurt; nu vrei sa te prinda soarele de August pe Costa del Sol fara crema cu SPF50+, ploaia pe munte si tu sa ai doar maneca scurta sau groapa din asfalt fara muschii care iti tin glezna. Diferenta consta timp pierdut pentru a repara efectele adverse cu multa crema reparatoare, antibiotice si comprese cu apa de burov.

Apuca-te de o arta martiala traditionala. De obicei astea organizeaza si disciplineaza fiinta umana. Fac disciplina si ordine nu in sensul de robot fara vointa ci in sensul de om perfect acodat cu sine - minte in unison cu trupul. Ca sa nu mai spunem ca ajuta in caz de viol mai bine chiar decat obezitatea morbida >:)

"nu am timp sa scriu toata ziua cat de mult mananc asta ar insemna sa nu mai fac nimic altceva" - point taken

Cat despre cat va ia sa va pregatiti uite aici o poanta pe care ai sa o intelegi pe deplin peste vreo 10 ani... Ati remarcat ca "Sunt gata in 5 minute!" de la femei este ca "Vin acasa in 5 minute!" de la barbati?

Sper ca nu am plictisit prea tare.

Drumul spre iad este pavat cu bune intentii,
quarc


un barbat ne da sfaturi bune...dragut:)

danielaslim 19 ian 2012 19:04:28

Re: Noi nu facem abateri de la dieta !!!
 
buna fetelor ce mai faceti???
eu fac super naspa:((
am fost zilele astea pe stop si mau apucat poftele nebune!:|
nnu am mai intrat nici pe forum ca pierise netu...si asa am ramas fara ambitie 2 zile si am calcat in pacat! dar de maine incerc sa nu se mai repete!
de maine pana luni incerc sa nu mananc ciocolata...dupa o sa vad poate imi mai permit:D
meniul meu pentru maine:
md:20gr fulgi de ovaz,150 ml lapte,un biscuite missura
pz:varza calita(cam 200 de grame),un iaurt cremosso simplu
cn:un iaurt cremosso cu 30 gr de seminte de floarea soarelui:D
ce ziceti e binisor??
sa va mai dau o veste:am sub 57 de kg 100% acum cand am venit acasa...dupa ce am fost la baie am 57 fix! imbracata in dresuri si body:D plus ce am mancat 400 gr de varza la pranz:)) maine dimi o sa ma cantaresc...sa vad poate arata si cantarul asta sub 57....decand visez!

monica1111 19 ian 2012 20:09:15

Re: Noi nu facem abateri de la dieta !!!
 
Citat:

Anterior postat de quarc (Post 906698)
Am zis 5 pe saptamana nu pe zi; se pare ca toti citim mai stramb.

Uita de diete si lucreaza asupra regimului de viata: mancare, sport, odihna. Indiferent ce iti arunca viata tu ai un cuvant foarte greu de spus cand vine vorba de subiectele de mai sus.

Eu stiu cum e la liceu si mai stiu cum e si dupa. Experienta ta este limitata; aceeasi viziune o aveam si eu acum 15 ani. Oare cum o sa gandesc peste inca 15 ani?
Nu te mai vaita ca e greu la liceu si ca nu ai timp. Am facut cresa, gradinita, scoala primara, gimnaziu, liceu, facultate, studii post universitare si multe altele. Cred ca am avut mai multa vacanta decat are majoritatea lumii scoala. Si eu am avut magazin cu dulciuri in curtea liceului. Am mancat la eugenii , magura si rulade de mi s-a acrit. Am avut mereu pachetel facut de mama sau de mine insumi. In facultate ce am stricat obiceiul pentru ca avem bufet in campus. Daca tu crezi ca viata o sa fie mai usoara dupa liceu, permite-mi sa te informez ca nu o sa fie asa. Viata e grea dupa cum ti-o faci. Mereu o sa fie clase, cursuri, laboratoare, seminarii, birou, copii, obligatii, calatorii in interes de serviciu. Cu toate astea trebuie sa avem grija de noi, trebuie sa avem grija sa traim si sa ne bucuram de viata: sport, bere cu prietenii, petreceri, cinema, discoteca, parcuri, munte, mare si toate celelalte mici chestii care te fac sa iti intalnesti jumatatea, ca sa nu mai vorbim de noptile pierdute strict cu jumatatea si cu toate cele care au fost inaintea ei. In totul trebuie putin echilibru. Voi stai in cluburi, lounge and bar; noi nu stateam ci topaiam toata noaptea in discoteci si ne iroseam vacantele pe coclauri, pe munte sau la mare sau cu trenul prin europa si faceam concursuri de genul care face mai multe flotari. Putini liceeni s-au culcat vreodata cand trebuie; si mai putini studenti, dar sa-ti pui cate ceva pe o felie de paine nu iti ia mult timp. Timpul asta ti-l faci fie ca e vacanta, fie ca ai intarziat la scoala, fie ca esti in sesiune cu doua zile inanite de Analiza Matematica II, fie ca tocmai ai intins cortul, fie ca tocmai ai prins trenul din Bratislava sau ca te uiti la insulele grecesti de pe feribot . Se ajunge la asa maestrie ca nu mai ai nevoie nici de cutit, doar de putina inspiratie cand iti faci rucsacul. Nu ai timp sa iti faci sandwichul dimineata la 3 cand urla copilul de foame si tu trebuie sa ii incalzesti laptele; dar iti faci timp dupa ce il hranesti si dupa ce ii schimbi pampersul - de obicei se umple de rahat imediat dupa masa.

Disciplina interna si organizarea timpului le ai sau ti le faci urgent, daca nu le ai nu poti sa traiesti confortabil. Pregatirea tine atat de ce trebuie sa faci ca sa iti fie bine si confortabil pe termen lung dar si pe termen scurt; nu vrei sa te prinda soarele de August pe Costa del Sol fara crema cu SPF50+, ploaia pe munte si tu sa ai doar maneca scurta sau groapa din asfalt fara muschii care iti tin glezna. Diferenta consta timp pierdut pentru a repara efectele adverse cu multa crema reparatoare, antibiotice si comprese cu apa de burov.

Apuca-te de o arta martiala traditionala. De obicei astea organizeaza si disciplineaza fiinta umana. Fac disciplina si ordine nu in sensul de robot fara vointa ci in sensul de om perfect acodat cu sine - minte in unison cu trupul. Ca sa nu mai spunem ca ajuta in caz de viol mai bine chiar decat obezitatea morbida >:)

"nu am timp sa scriu toata ziua cat de mult mananc asta ar insemna sa nu mai fac nimic altceva" - point taken

Cat despre cat va ia sa va pregatiti uite aici o poanta pe care ai sa o intelegi pe deplin peste vreo 10 ani... Ati remarcat ca "Sunt gata in 5 minute!" de la femei este ca "Vin acasa in 5 minute!" de la barbati?

Sper ca nu am plictisit prea tare.

Drumul spre iad este pavat cu bune intentii,
quarc




Si eu iti multumesc ptr sfaturi:)...la faza cu 5 oua pe zi scz:)) ce tampenie am scris am inteles ca e vb pe sapt...
si am invatat ceva din "criticile" voastre spun eu:D...nu vi se pare mai ok meniul de azi...mai bogat?;))
si mama s'a simtit bine ca i'am mancat mancarea gatita:))
maine de dim voi manca niste rosii cu branza si 200ml iaurt mai gras asa...cu 2,8%grasime...si ptr asta ma voi trezi cu 10 min mai devereme:)))
dee...snt si eu mai mica si mai noua in comunitate si vreau sa invat...deci aveti liber sa ma certati si sa ma ajutati;))>:D<

LOREDANA99 19 ian 2012 20:35:10

Re: Noi nu facem abateri de la dieta !!!
 
Citat:

Anterior postat de danielaslim (Post 906769)
buna fetelor ce mai faceti???
eu fac super naspa:((
am fost zilele astea pe stop si mau apucat poftele nebune!:|
nnu am mai intrat nici pe forum ca pierise netu...si asa am ramas fara ambitie 2 zile si am calcat in pacat! dar de maine incerc sa nu se mai repete!
de maine pana luni incerc sa nu mananc ciocolata...dupa o sa vad poate imi mai permit:D
meniul meu pentru maine:
md:20gr fulgi de ovaz,150 ml lapte,un biscuite missura
pz:varza calita(cam 200 de grame),un iaurt cremosso simplu
cn:un iaurt cremosso cu 30 gr de seminte de floarea soarelui:D
ce ziceti e binisor??
sa va mai dau o veste:am sub 57 de kg 100% acum cand am venit acasa...dupa ce am fost la baie am 57 fix! imbracata in dresuri si body:D plus ce am mancat 400 gr de varza la pranz:)) maine dimi o sa ma cantaresc...sa vad poate arata si cantarul asta sub 57....decand visez!

si eu sunt in perioada aceea si mananc tot felul de porcarii...dukan oricum nu mai tin ca mi e rau de la dieta asta...si eu dimineata aveam 58 imbracata:D....nici nu mi imaginez cum ar fi sa mi arate57...n am mai vzt de mult cifra asta pe cantarul meu:D


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:59:17.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO