forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Concursuri (http://forum.slabute.ro/concursuri/)
-   -   Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013 (http://forum.slabute.ro/concursuri/sexy-skinkky-bikini-concurs-slabit-27-05-22-07-2013-a-12300.html)

Anne10 21 mai 2013 20:03:59

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Citat:

Anterior postat de Un Pai Roz (Post 1261914)
Buna fetelor!
Imi place provocarea aceasta asa ca ma inscriu si eu la concurs.
Meniurile le voi trece in calculatorul de meniuri iar ca si unitate de masura voi alege kg.
>:D< >:D< >:D<

Bravo, bravo, bravo ce bine ca te inscri si tu :D! :-*

ella2810 21 mai 2013 20:30:20

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Si eu vreau!! Ma primiti si pe mine? :D :D

Anne10 21 mai 2013 20:59:08

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Citat:

Anterior postat de ella2810 (Post 1261927)
Si eu vreau!! Ma primiti si pe mine? :D :D

Sa ma scuze "Kclaudyia" si "Polux" ca raspund in locul lor; dar se poate inscrie oricine care a citit regulamentul bine si e deacord cu el, si sa se gandeasca bine daca poate rezista cele 8 saptamani fara sa renunte.
Daca te hotarasti sa te inscri felicitari si la cat mai multe kg/cm date jos >:D<.

ella2810 21 mai 2013 21:18:23

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Da, am citit regulamenttul si sunt de acord cu el. :)
Sunt foarte incantata de acest concurs, sunt sigura ca ma va motiva sa nu renunt si va fi un real ajutor in lupta mea cu kg/cm in plus. >:D<

BornCrank 21 mai 2013 22:10:40

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Ok, am recitit regulamentul... talie, coapse sau burta. O sa revin cu decizia finala.

Polux 22 mai 2013 09:18:53

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Citat:

Anterior postat de BornCrank (Post 1261903)
Clau, ca tot intrebai daca ma bag, iti accept propunerea. :)

Se poate sa aleg coapse in loc de solduri? Nu de alta, dar mereu imi da alta valoare la solduri.... :)

Meniurile le postez aici si cand am timp si la meniuri.

>:D<


Buna Alina!

Ma bucur ca ni te alaturi!>:D<

Poti sa alegi orice zona unde vrei sa vezi diferenta, cu conditia sa fie una singura inscrisa in concurs SAU kg, daca vrei sa vezi diferenta in kg.

Felicitari tuturor care se inscriu si sa terminam toate concursul peste 2 luni, aratand asa cum ne dorim!:)

Polux 22 mai 2013 09:22:55

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Citat:

Anterior postat de bellajane (Post 1261780)
Hello girls!>:D<
Faina idee cu un nou concurs pt vara!;;)
Am si eu o nelamurire, pot sa particip la concurs, daca sunt "inscrisa" si in celalalt?
Ar fii frumos ca toate fetele sa-si faca si poze, ca sa se obs difetenta!

Buna Ioana!>:D<

Poti sa te inscrii linistita si aici, singura diferenta intre cele 2 concursuri ca aici sunt regulile ceva mai stricte.

Fetele care vor sa isi faca poza inceput / dupa pot sa si le posteze in album, doar ca nu este o regula obligatorie in acest sens (eu de exemplu vreau sa imi postez poze pe site cand arat asa cum vreau eu sa arat - si sper sa fie in viitorul cat mai apropiat:D)

Kclaudyia 22 mai 2013 09:52:38

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Citat:

Anterior postat de andreutzax10 (Post 1261763)
O sa tin evidenta in Meniurile mele. Pentru mine e mai util sa completez meniul in fiecare zi. e ok?

Dap e perfect!

Kclaudyia 22 mai 2013 09:53:11

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Citat:

Anterior postat de bellajane (Post 1261780)
Hello girls!>:D<
Faina idee cu un nou concurs pt vara!;;)
Am si eu o nelamurire, pot sa particip la concurs, daca sunt "inscrisa" si in celalalt?
Ar fii frumos ca toate fetele sa-si faca si poze, ca sa se obs difetenta!

Cum a spus si Andreea, care vrea isi face poze, care nu nu :D
Welcome my dear! Ne bucuram ca ni te alaturi!

Kclaudyia 22 mai 2013 09:53:48

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Citat:

Anterior postat de stripmymind (Post 1261790)
Yes! Concurs cu reguli stricte \:D/ Nu credeam ca o sa ma bucur vreodata de asa ceva :)) O sa vin si eu in weekend cu datele necesare pt inscriere ;;)

\m/ Inca o concurenta.. yupiii!! :-*
Te primim cu drag!

Kclaudyia 22 mai 2013 09:55:05

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Citat:

Anterior postat de niculina04 (Post 1261873)
Clau sambata dau si eu masuratori ,kg etc.............si,si sunt prezenta cand ii vorba de concurs;) doar ca timpul nu_mi permite sa stau mult de vb zilele astea ..........aha si nu_mi convine raportul luni:( devenise sambata sfanta :)):)).........si fetelor haideti cat mai multe :) ..........am fugit la sport ,o seara frumoasa !!

Niculici iar o sa fii premianta si la acest concurs.. la cat de cuminte esti si ambitioasa :D
Offf pai majoritatea fetelor vor sa dea raportul luni.. Tu nu poti deloc sa raportezi lunea? :-s

Kclaudyia 22 mai 2013 09:55:54

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Citat:

Anterior postat de BornCrank (Post 1261903)
Clau, ca tot intrebai daca ma bag, iti accept propunerea. :)

Se poate sa aleg coapse in loc de solduri? Nu de alta, dar mereu imi da alta valoare la solduri.... :)

Meniurile le postez aici si cand am timp si la meniuri.

>:D<

Alinuuuuuuuuuush!!! Ce bine ca te-am convins.. Hihihi..
Poti sa alegi orice zona vrei tu, poate sa fie si gat :)) Sau genunchi sau degetul mare :))

Kclaudyia 22 mai 2013 09:56:40

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Citat:

Anterior postat de Un Pai Roz (Post 1261914)
Buna fetelor!
Imi place provocarea aceasta asa ca ma inscriu si eu la concurs.
Meniurile le voi trece in calculatorul de meniuri iar ca si unitate de masura voi alege kg.
>:D< >:D< >:D<

Bunaaaa!
Bine ai venit si succes! :)
Nu uita sa lasi datele de start pana luni ;)

Kclaudyia 22 mai 2013 09:57:33

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Citat:

Anterior postat de ella2810 (Post 1261927)
Si eu vreau!! Ma primiti si pe mine? :D :D

Yep, sigur ca te primim.. Unde iti vei salva meniurile?
Ai jurnal? Sau direct in calculator?

Kclaudyia 22 mai 2013 09:58:34

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Citat:

Anterior postat de Anne10 (Post 1261940)
Sa ma scuze "Kclaudyia" si "Polux" ca raspund in locul lor; dar se poate inscrie oricine care a citit regulamentul bine si e deacord cu el, si sa se gandeasca bine daca poate rezista cele 8 saptamani fara sa renunte.
Daca te hotarasti sa te inscri felicitari si la cat mai multe kg/cm date jos >:D<.

De ce sa te scuzam? Ba chiar iti multumim si daca vrei poti sa ni te alaturi la "arbitrat" si la completat tabelul saptamanal.. Ce zici? :D

Un Pai Roz 22 mai 2013 10:06:15

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Citat:

Anterior postat de Kclaudyia (Post 1262070)


Bunaaaa!
Bine ai venit si succes! :)
Nu uita sa lasi datele de start pana luni ;)

Multumesc. Le voi scrie aici pana luni.

ADINAadinutza 22 mai 2013 10:36:33

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
si eu ma bag clar. aveam nevoie de o doza de motivatie, la cum am mancat de la pasti incoace :) vin la sfarsit de saptamana cu masuratorile. va pup gagicutelor :*

BornCrank 22 mai 2013 11:36:40

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Citat:

Anterior postat de Polux (Post 1262048)
Buna Alina!

Ma bucur ca ni te alaturi!>:D<

Poti sa alegi orice zona unde vrei sa vezi diferenta, cu conditia sa fie una singura inscrisa in concurs SAU kg, daca vrei sa vezi diferenta in kg.

Felicitari tuturor care se inscriu si sa terminam toate concursul peste 2 luni, aratand asa cum ne dorim!:)

Buna! >:D<

Si eu ma bucur ca ma alatur voua. Sunteti ambitioase, poate ajunge si la mine ambitia in ceea ce priveste sportul. :)

Sper sa am spor, aici e tare frig, 12 grade, dar ai senzatia termica ca sunt 6 grade.

Ok, ramane sa ma gandesc, kg nu ma intereseaza, cred ca aleg zona coapse, ca sunt tare bulanoasa....


Puuup ! >:D<:-*

BornCrank 22 mai 2013 11:45:13

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Citat:

Anterior postat de Kclaudyia (Post 1262069)


Alinuuuuuuuuuush!!! Ce bine ca te-am convins.. Hihihi..
Poti sa alegi orice zona vrei tu, poate sa fie si gat :)) Sau genunchi sau degetul mare :))


Prezent! :D M-am gandit ca poate se molipseste sportul de la voi si scap de bulane. :)

Heheh, ce primire! :)>:D<

:)):)) ok, bulane bulane! :D

Anne10 22 mai 2013 11:57:58

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Citat:

Anterior postat de Kclaudyia (Post 1262074)


De ce sa te scuzam? Ba chiar iti multumim si daca vrei poti sa ni te alaturi la "arbitrat" si la completat tabelul saptamanal.. Ce zici? :D

Multumesc pentru intrebare; dar nu stiu ce sa raspund, e prima oara cand ma scriu la un concurs aici la voi (mai ales ca deabia sunt inregistrata aici pe slabute pe 1.04.2013); si nu as vrea sa gresesc ceva. :-s

Kclaudyia 22 mai 2013 13:28:59

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Citat:

Anterior postat de BornCrank (Post 1262133)
Prezent! :D M-am gandit ca poate se molipseste sportul de la voi si scap de bulane. :)

Heheh, ce primire! :)>:D<

:)):)) ok, bulane bulane! :D

>:D< ok bulane sa fie! :)) Sa vezi ce te articulez daca nu te tii de treaba :))

Citat:

Anterior postat de Anne10 (Post 1262136)
Multumesc pentru intrebare; dar nu stiu ce sa raspund, e prima oara cand ma scriu la un concurs aici la voi (mai ales ca deabia sunt inregistrata aici pe slabute pe 1.04.2013); si nu as vrea sa gresesc ceva. :-s

Nu ai ce sa gresesti.. Deja faci treaba buna raspunzandu-le slabutelor la intrebari :D
Cu tabelul e simplu. eu am sa fac layout-ul, introduc datele si cand ar fi randul tau sa il completezi, doar treci datele raportate de slabute si cumulezi punctajul cu cel de sapt trecuta..
La kg o sa fie un pic mai complicat, ptr ca se reporteaza la sute de grame. de ex daca eu am o scadere de 1.2 kg, sapt asta se iau in calcul 1 kg si 200 de g se reporteaza sapt viitoare.
Saptamana viitoare daca scad 800 de g, se cumuleaza cele 200 de g ==> 1 kg, deci + 5 pcte :D

BornCrank 22 mai 2013 14:02:44

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
:)):))Suna bine, incepe sa-mi placa. :D

Clau, o intrebare banala....batoanele din fulgi de ovaz, nuci, migdale, curmale, seminte in, seminte susan, ciocolata neagra, etc e considerat dulce? :) Am facut acum 2 zile si tot mananc.

Anne10 22 mai 2013 14:24:11

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Citat:

Anterior postat de Kclaudyia (Post 1262162)

>:D< ok bulane sa fie! :)) Sa vezi ce te articulez daca nu te tii de treaba :))


Nu ai ce sa gresesti.. Deja faci treaba buna raspunzandu-le slabutelor la intrebari :D
Cu tabelul e simplu. eu am sa fac layout-ul, introduc datele si cand ar fi randul tau sa il completezi, doar treci datele raportate de slabute si cumulezi punctajul cu cel de sapt trecuta..
La kg o sa fie un pic mai complicat, ptr ca se reporteaza la sute de grame. de ex daca eu am o scadere de 1.2 kg, sapt asta se iau in calcul 1 kg si 200 de g se reporteaza sapt viitoare.
Saptamana viitoare daca scad 800 de g, se cumuleaza cele 200 de g ==> 1 kg, deci + 5 pcte :D

Merci pentru raspuns. Atunci completezi tu si Andreea (polux) primele ca sa vad la voi cum faceti.
Si inca o intrebare: pentru prima saptamana (cand se da primul raportu pe 3.06.2013) de exemplu daca o slabuta are scazut decat 700 de grame se caluleaza 0 puncte, si cele 700 de grame se raporteaza pentru saptamana viitoare (dam punctele pentru 1 kg slabit/ 1 cm slabit) si tot asa mai departe; si scadem puncte cand se ingrasa? Dar pentru cele cu centimetri cum calculam?
PS: dar la kg scazute nu erau 3 puncte? Dar sa nu le bagam in ceata pe slabute.
Asa e : 3 puncte pentru kg; 2 puncte pentru meniu conform, 5 puncte pentru sport?

Anne10 22 mai 2013 20:34:19

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Citat:

Anterior postat de BornCrank (Post 1262167)
:)):))Suna bine, incepe sa-mi placa. :D

Clau, o intrebare banala....batoanele din fulgi de ovaz, nuci, migdale, curmale, seminte in, seminte susan, ciocolata neagra, etc e considerat dulce? :) Am facut acum 2 zile si tot mananc.

Buna, Alina! Din cate inteleg aceste batoane sunt facute de tine, totul pare in regula (conform si nu ar intra la categoria dulce), mai ales daca nu folosesti zahar; nu stiu exact ce sa zic despre ciocolata neagra (eu nu consum si nu stiu daca are zahar si cat) care intra in compozitia batonului (dar presupun ca si ea intra in categoria conforma, ca am vazut diete in care se foloseste).
Deci in concluzie poti consuma (cred ca nu faci abuz), doar sa ai grija sa nu depasesti 2000 calorii pe zi. Oricum o sa-ti dea si Kclaudyia un raspuns mai bun.
Sper ca nu te-am ametit.

BornCrank 22 mai 2013 22:28:23

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Citat:

Anterior postat de Anne10 (Post 1262308)
Buna, Alina! Din cate inteleg aceste batoane sunt facute de tine, totul pare in regula (conform si nu ar intra la categoria dulce), mai ales daca nu folosesti zahar; nu stiu exact ce sa zic despre ciocolata neagra (eu nu consum si nu stiu daca are zahar si cat) care intra in compozitia batonului (dar presupun ca si ea intra in categoria conforma, ca am vazut diete in care se foloseste).
Deci in concluzie poti consuma (cred ca nu faci abuz), doar sa ai grija sa nu depasesti 2000 calorii pe zi. Oricum o sa-ti dea si Kclaudyia un raspuns mai bun.
Sper ca nu te-am ametit.


Buna! Nu stiu cum sa-ti zic? Ana? :)

Sunt facute de mine, adaug si banane la compozitia de sus, amestec toate, formez batoane si dau la rece. Ciocolata e Lindt 85% cacao si are zahar.
Pentru mine sunt dulci si le consider desert :), dar nu stiu cat sunt acceptate in concurs, de aceea am si intrebat. Oricum nu cred ca mai fac, ca mananc multe. La mine e tot sau nimic.

Deloc. Iti multumesc ca mi-ai raspuns! >:D< :-*

Anne10 22 mai 2013 22:55:30

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Citat:

Anterior postat de BornCrank (Post 1262376)
Buna! Nu stiu cum sa-ti zic? Ana? :)

Sunt facute de mine, adaug si banane la compozitia de sus, amestec toate, formez batoane si dau la rece. Ciocolata e Lindt 85% cacao si are zahar.
Pentru mine sunt dulci si le consider desert :), dar nu stiu cat sunt acceptate in concurs, de aceea am si intrebat. Oricum nu cred ca mai fac, ca mananc multe. La mine e tot sau nimic.

Deloc. Iti multumesc ca mi-ai raspuns! >:D< :-*

Poti sa imi spui oricum Anne/Ana (numele meu e Ana-Maria), sau sa mi te adresezi direct, oricum iti vine tie usor (ca eu nu ma supar).
Lasa ca daca in 2 luni tie pofta de un dulce poti papa si tu niste batoane din astea facute de tine; ca oricum sunt mai sanatoase decat orice dupa piata.
PS: si ciocolata nu poti sa o inlocuiesti cu cacao pudra (ca asa nu ar mai fi zaharul) sau pudra de roscove (eu din asta folosesc la prajituri si e super buna) :-/
:-*

Kclaudyia 23 mai 2013 09:51:06

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Citat:

Anterior postat de BornCrank (Post 1262167)
:)):))Suna bine, incepe sa-mi placa. :D

Clau, o intrebare banala....batoanele din fulgi de ovaz, nuci, migdale, curmale, seminte in, seminte susan, ciocolata neagra, etc e considerat dulce?

Citat:

Anterior postat de BornCrank (Post 1262167)
:) Am facut acum 2 zile si tot mananc.


Sigur ca sunt.. Ba chiar sunt recomandate.. oleaginoasele, fulgii de ovaz, semintele, ciocolata neagra sunt chiar f bune in dieta, sursa minunata de omega3 si 6, vitamine de tot felul, iar ciocolata neagra mai ales asta cu peste 75% contine antioxidanti si e minunata in slabire!
Bine, acuma nu inseamna sa mananci o ciocolata intreaga odata :)) eu mananc cam 2 patratele pe zi
Deci chiar te incurajez sa consumi batoane din astea, facute de tine.

Sii inca odata subliniez! Nu veti fi depunctate daca mancati de ex o prajitura intr-o zi..
Atata timp cat 80% din meniu e conform, totul e ok :D

Kclaudyia 23 mai 2013 09:52:44

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Citat:

Anterior postat de Kclaudyia (Post 1261428)
Ca tot vine vara si e musai sa aratam traznet vara asta, m-am gandit, de fapt ne-am gandit, ptr ca m-a ajutat si draga mea Andreea (Polux), sa deschidem un nou concurs care sa ne ajute sa ne disciplinam si sa ne motiveze sa fim cuminti si sa facem sport.

Imediat voi posta si regulamentul pe care va rog sa il cititi bine de tot inainte de a va decide sa participati.. Stiu ca orice nou provocare suna tare bine si ca multe vor vrea sa participe, dar din experienta mea cu concursul din iarna, stiu ca vor fi jumate daca nu si mai bine care vor renunta, asa ca va rog, daca stiti ca nu functionati cu reguli stricte, impuse, daca acest lucru va frustreaza si veti renunta dupa primele saptamani, chiar o luna, va rog sa nu participati.

Mai este un concurs deschis de Anca (Khali) aici, unde nu sunt reguli stricte.

Acestea fiind spuse regulamentul este urmatorul:


Regulamentul concursului

Concursul incepe in data de 27 mai 2013 (luni) si va tine 8 saptamani, data finala fiind 22 iulie 2013.

In perioada pregatitoare 20 – 26 mai 2013 se vor decide participatii la concurs si se va realiza tabelul cu acestia si datele relevante ptr concurs : greutate sau centimetri, meniuri, minute sport.

Data limita de inscriere la concurs este 26 mai 2013.

Luni 27 mai se va afisa tabelul cu numele tuturor participantilor si datele acestora de start.

Este obligatoriu salvarea meniurilor zilnice fie in calculatorul de calorii, fie in jurnal sau direct la subiectul concursului.
Raportul se va da in fiecare LUNI.
Ca si exceptie, daca apare ceva neprevazut si una din concurente nu poate da raportul luni, se considera acceptat raportul dat cel tarziu marti.


PUNCTAJ:

Kilograme/Centimetri slabite:
Ptr fiecare kg/cm slabit se vor acorda 3 puncte
Ptr fiecare kg in minus se vor acorda – 3 puncte
Ptr mentinerea la aceeasi greutate se vor acorda 0 puncte


*La centimetri se va lua in considerare doar o anumita zona, spre ex, talia SAU coapsele SAU burta, etc.
** Punctajul ptr greutate nu se rotunjeste in cazul sutelor de grame, ci se va face report pe sapt viitoare, astfel: Slabuta X a slabit sapt aceasta 1.2 kg.. se va puncta cu 3 pcte iar restul de 0.2 kg se reporteaza pe sapt viitoare, iar sapt viitoare daca slabuta X va slabit 0.800 kg, se vor lua in calcul si cele -.2 kg de sapt trecute, astfel va mai primi 3 pcte.


MENIURI:
Pentru un meniu conform, in limtele calorice stabilite mai jos se vor acorda 2 puncte.
Pentru un meniu neconform, dar raportat se vor acorda 0 puncte. DAR, in cazul in care 20% din meniu/calorii e format din alimente nesanatoase se vor acorda -2 pcte
Pentru un meniu neraportat se vor acorda -2 pcte.

*Se considera meniu neconform orice contine produse junk food, fast food, dulciuri cu zahar, sucuri acidulate si neacidulate din comert.
** De asemenea aportul de calorii minim este de 1000 de calorii, iar maxim de 2000 de calorii.
*** Se accepta un singur cheat meal pe saptamana.. Meal, nu day, adica o singura masa pe saptamana cand putem manca ce ne pofteste inimioara :D (fel principal + desert)



SPORT:
Pentru minim 130 de min de sport se vor acorda 5 pcte
Pentru fiecare 30 de min in plus fata de minimul de 130 de min se va acorda 1 punct.
Pentru mai putin de 130 de min de sport se vor acorda -5 puncte

ATENTIE!!!!
Participantele care nu vor da raportul saptamanal la timp sau nu sunt corecte vor fi DESCALIFICATE

Va rog sa citi bine regulamentul inainte de a va decide daca vreti sa participati la concurs si sa va ganditi daca puteti merge pana la capat... !!!!!!! Nu tuturor li se potriveste genul de concurs cu reguli stricte.
La concursul din iarna au fost inscrise peste 20 de concurente, iar la sfarsit au ramas aproximativ 10.


Scopul concursului este sa fim motivate ptr ca vara aceasta sa fim uber hot si sa purtam cu mandrie costume de baie, fuste scurte, pantaloni scurti etc.

SUCCES!!!!!!!!


EDITARE:

Pentru un meniu neconform, dar raportat se vor acorda 0 puncte. DAR, in cazul in care peste 20% din meniu/calorii e format din alimente nesanatoase se vor acorda -2 pcte
Asta inseamna ca daca 80% din meniu e conform, ai + 2 pcte.

Ptr fiecare kg in PLUS se vor acorda – 3 puncte

Kclaudyia 23 mai 2013 09:55:07

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Citat:

Anterior postat de Anne10 (Post 1262171)
Merci pentru raspuns. Atunci completezi tu si Andreea (polux) primele ca sa vad la voi cum faceti.
Si inca o intrebare: pentru prima saptamana (cand se da primul raportu pe 3.06.2013) de exemplu daca o slabuta are scazut decat 700 de grame se caluleaza 0 puncte, si cele 700 de grame se raporteaza pentru saptamana viitoare (dam punctele pentru 1 kg slabit/ 1 cm slabit) si tot asa mai departe; si scadem puncte cand se ingrasa? Dar pentru cele cu centimetri cum calculam?
PS: dar la kg scazute nu erau 3 puncte? Dar sa nu le bagam in ceata pe slabute.
Asa e : 3 puncte pentru kg; 2 puncte pentru meniu conform, 5 puncte pentru sport?

Da, punctele se dau la fiecare kg slabit. Cele 700 de g se reporteaza pe sapt viitoare.

Si cand se ingrasa se scad 3 pcte la fiecare kg.
Da da asa e, gresisem eu.
3 pcte la kg, 2 la meniuri si 5 la sport.

Mai e chestia cu minutele de sport, daca ai peste 130 de min, se acorda 1 pct ptr fiecare jumatate de ora in plus. De ex daca ai facut 170 de min, ai 3 + 1 = 4 pcte, si daca ai 190 de min ai 3+2 = 5 pcte.

Kclaudyia 23 mai 2013 09:58:39

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Citat:

Anterior postat de Anne10 (Post 1262386)
Poti sa imi spui oricum Anne/Ana (numele meu e Ana-Maria), sau sa mi te adresezi direct, oricum iti vine tie usor (ca eu nu ma supar).
Lasa ca daca in 2 luni tie pofta de un dulce poti papa si tu niste batoane din astea facute de tine; ca oricum sunt mai sanatoase decat orice dupa piata.
PS: si ciocolata nu poti sa o inlocuiesti cu cacao pudra (ca asa nu ar mai fi zaharul) sau pudra de roscove (eu din asta folosesc la prajituri si e super buna) :-/
:-*


Ana, cum ii spuneam si Alinei, tot ce inseamna oleaginoase (nuci, migdale, caju, etc) sunt extra mega sanatoase, chiar daca au multe calorii. Se recomanda aprox. 20-25 de g pe zi.

La fel si semintele de in, de chia, de susan.
Pudra de roscove da e f buna si e mai buna decat cacao, DAR eu nu o sfatui pe Alina sa renunte la ciocolata aia peste 85%.
Ptr pofta de dulce se mai recomanda si stafide, curmale, smochine.
Eu mananc cam o data la 2 zile 2 patratele de ciocolata neagra.

BornCrank 23 mai 2013 11:05:23

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Citat:

Anterior postat de Anne10 (Post 1262386)
Poti sa imi spui oricum Anne/Ana (numele meu e Ana-Maria), sau sa mi te adresezi direct, oricum iti vine tie usor (ca eu nu ma supar).
Lasa ca daca in 2 luni tie pofta de un dulce poti papa si tu niste batoane din astea facute de tine; ca oricum sunt mai sanatoase decat orice dupa piata.
PS: si ciocolata nu poti sa o inlocuiesti cu cacao pudra (ca asa nu ar mai fi zaharul) sau pudra de roscove (eu din asta folosesc la prajituri si e super buna) :-/
:-*

Incantata! :) >:D< Stau foarte bine si fara dulce, cum ziceam si mai sus...ori mananc ori nu. :)
N-am incercat cu cacao/pudra de roscove, dar fara ciocolata am facut si ies la fel de bune.

>:D<

Citat:

Anterior postat de Kclaudyia (Post 1262495)

Ana, cum ii spuneam si Alinei, tot ce inseamna oleaginoase (nuci, migdale, caju, etc) sunt extra mega sanatoase, chiar daca au multe calorii. Se recomanda aprox. 20-25 de g pe zi.

La fel si semintele de in, de chia, de susan.
Pudra de roscove da e f buna si e mai buna decat cacao, DAR eu nu o sfatui pe Alina sa renunte la ciocolata aia peste 85%.
Ptr pofta de dulce se mai recomanda si stafide, curmale, smochine.
Eu mananc cam o data la 2 zile 2 patratele de ciocolata neagra.


Fetelor, ma refeream strict la concurs. :) Daca e varianta asta acceptata. Ma bucur si nu ca este acceptat. :) Nu ma bucur pentru ca mananc multe batoane. :)


Citat:

Anterior postat de Kclaudyia (Post 1262491)

Sigur ca sunt.. Ba chiar sunt recomandate.. oleaginoasele, fulgii de ovaz, semintele, ciocolata neagra sunt chiar f bune in dieta, sursa minunata de omega3 si 6, vitamine de tot felul, iar ciocolata neagra mai ales asta cu peste 75% contine antioxidanti si e minunata in slabire!
Bine, acuma nu inseamna sa mananci o ciocolata intreaga odata :)) eu mananc cam 2 patratele pe zi
Deci chiar te incurajez sa consumi batoane din astea, facute de tine.

Sii inca odata subliniez! Nu veti fi depunctate daca mancati de ex o prajitura intr-o zi..
Atata timp cat 80% din meniu e conform, totul e ok :D


Nu tin dieta. Cu toate ca mi-ar trebui. :D Incerc sa mananc cat mai ok, nu stiu daca si reusesc. :) Nu ma incuraja, ieri am consumat cam multe si legume 0. Nu stiu de ce acasa mananc multe legume, fructe din cand in cand si aici e tocmai invers.


Am scris rapid si putin. Am ceva de facut.

Va >:D<!

Anne10 23 mai 2013 12:15:23

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Citat:

Anterior postat de Kclaudyia (Post 1262495)

Ana, cum ii spuneam si Alinei, tot ce inseamna oleaginoase (nuci, migdale, caju, etc) sunt extra mega sanatoase, chiar daca au multe calorii. Se recomanda aprox. 20-25 de g pe zi.

La fel si semintele de in, de chia, de susan.
Pudra de roscove da e f buna si e mai buna decat cacao, DAR eu nu o sfatui pe Alina sa renunte la ciocolata aia peste 85%.
Ptr pofta de dulce se mai recomanda si stafide, curmale, smochine.
Eu mananc cam o data la 2 zile 2 patratele de ciocolata neagra.

Multumesc pentru raspuns, acum stiu ce pot sa pap cand am pofta de ceva buna si sa fie si conform. >:D< Cam tot ce ai descris tu eu consum (nu pe toate intr-o zi, le alternez :P); inafara de ciocolata (asta o consum mai rar, ca nu imi prea place gustul). :-*

mvthebest 23 mai 2013 12:47:30

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Hello girls ![*117*]
Mă numesc Mirabella. :) [*pisica*]
Aș vrea și eu să mă înscriu, dar am câteva întrebări.
1. Pot să dau raportul mâine ? (la kg eu vreau). Lucrez 2 cu 2, iar în weekend pic să fiu la lucru.
2. Avem restricții și la fructe ? Sau indiferent de ce mănânci trebuie să nu depășești 2000kcal ?!
3. Meniurile se calculează exact ? Vă calculați mâncarea cu ajutorul cântarului de bucătărie ? Sau se scrie „din ochii„ ! de exemplu: am mâncat un măr, un bol de ciorbică,etc? (deși așa nu știu exact câte calorii mănânc pe zi)
4.În ziua în care avem voie să ne îndeplinim o poftă culinară ne încadrăm în cele 2000kcal?
5. Cum lucrez 2 zile cu 2 (2acasă, 2 la lucru), am voie să dau raportul o dată la 2 zile? :) aa și îl scriu la mine în jurnal nu?!
6. Îndulcitorul/ciocolata dietetică (Sly)/budinca fără zahăr/batoanele proteice sunt permise ?
7. Bazinul/înotul, plimbatul pe role sunt încadrate la sport ?
8.Pâine neagră avem voie ? sau wassa

Polux 23 mai 2013 13:31:16

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 1262566)
Hello girls ![*117*]
Mă numesc Mirabella. :) [*pisica*]
Aș vrea și eu să mă înscriu, dar am câteva întrebări.
1. Pot să dau raportul mâine ? (la kg eu vreau). Lucrez 2 cu 2, iar în weekend pic să fiu la lucru.
2. Avem restricții și la fructe ? Sau indiferent de ce mănânci trebuie să nu depășești 2000kcal ?!
3. Meniurile se calculează exact ? Vă calculați mâncarea cu ajutorul cântarului de bucătărie ? Sau se scrie „din ochii„ ! de exemplu: am mâncat un măr, un bol de ciorbică,etc? (deși așa nu știu exact câte calorii mănânc pe zi)
4.În ziua în care avem voie să ne îndeplinim o poftă culinară ne încadrăm în cele 2000kcal?
5. Cum lucrez 2 zile cu 2 (2acasă, 2 la lucru), am voie să dau raportul o dată la 2 zile? :) aa și îl scriu la mine în jurnal nu?!
6. Îndulcitorul/ciocolata dietetică (Sly)/budinca fără zahăr/batoanele proteice sunt permise ?
7. Bazinul/înotul, plimbatul pe role sunt încadrate la sport ?
8.Pâine neagră avem voie ? sau wassa


Bine ai venit Mirabella!>:D<

1. Poti sa dai raportul oricand pana duminica seara.
2. Nu avem restrictii la fructe sau la orice e sanatos. Fiecare tine ce dieta vrea, cu conditia sa nu depaseasca 2000 calorii (zi care se va considera cu - 2 p) sau sa coboare sub 1000 calorii (la fel, meniul acelei zile se va depuncta = - 2p). Alimentele nepermise sunt cele pe care orice dieta sau stil de viata sanatos le elimina: junk food, snacksuri nesanatoase, dulciuri, sucuri, prea mult alcool
3. poti da raportul o data la 2 zile, cu conditia sa scrii toate meniurile. le poti salva la tine in jurnal (jurnalul la semnatura), in calculatorul de calorii sau in acest subiect. Doar ca trebuie sa mentionezi unde le raportezi.
4. Sunt premise dulciurile dietetice, batoanele proteice fara zahar, budinca fara zahar.
5. Avem voie paine neagra, pesmeti de tip wasa sau finn crisp.

Daca mai ai intrebari, iti stam la dispozitie!>:D<

Polux 23 mai 2013 13:43:32

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Dragele mele,

Am dezbatut cu Claudia si am decis amandoua sa clarificam regulamentul concursului in ceea ce priveste concursul:

Meniurile se vor puncta in felul urmator:

- orice meniu conform, cuprins intre 1000 si 2000 calorii, va primi + 2 p
- orice meniu aproape in totalitate conform, cuprins intre 1000 si 2000 calorii, dar in care s-a strecurat o faramita de aliment nepermis (o bucatica mica de prajitura, mai mult de 25 g de cioco neagra, 2 pahare de vin sec/demisec sau bere in loc de 1 permis, o gura de suc cu zahar, cateva cipsuri sau tortilla chips, etc) va primi 0 p CU CONDITIA SA FIE RAPORTAT IN TOTALITATE
- orice meniu in care s-a mancat mai mult decat cele specificate mai sus, chiar daca in rest a fost conform, va primi - 2p
- este permis un singur cheat meal pe saptamana - ziua respective va primi tot + 2p, dar trebuie specificat ca a fost cheat meal
- orice meniu care insumeaza mai putin de 1000 cal sau peste 2000 cal, chiar daca este din alimente sanatoase va primi - 2p

Chiar daca nu introduceti meniurile in calculatorul de calorii, si doar le postati in jurnal sau aici, e recomandat sa cantariti alimentele pentru un calcul cat mai exact.

Pup!

Michelina 23 mai 2013 14:37:14

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
De ce ar fi permise dulciurile dietetice iar cele nedietetice nu? Dupa mintea mea amandoua au la fel de multe calorii - ideea cu cele dietetice e ca sunt permise persoanelor cu diabet. Eu una cred ca e o greseala sa cosnumi dulciuri dietetice in dieta de slabire.

alinutzik 23 mai 2013 14:48:08

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Buna fetelor. De cand s-a deschis topicul am tot fost tentata sa va scriu.. dar acum m-am hotarat si intru in concurs. :)) haha, sper sa nu ma certe Claudia. Stiu ca data trecuta am renuntat, dar acum e altfel, concursul dureaza doar 2 luni, iar eu nu sunt tocmai ok cu moralul, asa ca am nevoie sa vorbesc cu voi. :D Nu stiu ce se intampla, dar ma ingras pe zi ce trece si nu inteleg de ce. Nu am mai mancat compulsiv de mult, am mancat chiar foarte clean, sport la fel. :( Uf, vreau sa am 50 kg in vara cand merg la mare. :( Asta inseamna ca trebuie sa slabesc minim 5-6 kg. Va pup

alinutzik 23 mai 2013 14:50:00

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Citat:

Anterior postat de Michelina (Post 1262613)
De ce ar fi permise dulciurile dietetice iar cele nedietetice nu? Dupa mintea mea amandoua au la fel de multe calorii - ideea cu cele dietetice e ca sunt permise persoanelor cu diabet. Eu una cred ca e o greseala sa cosnumi dulciuri dietetice in dieta de slabire.

Sunt de acord, chiar daca nu au zahar, tot au grasimi, calorii etc deci nu trebuie sa mancam prea multe cu falsa impresie ca nu ingrasa!

Kclaudyia 23 mai 2013 14:50:18

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Citat:

Anterior postat de Michelina (Post 1262613)
De ce ar fi permise dulciurile dietetice iar cele nedietetice nu? Dupa mintea mea amandoua au la fel de multe calorii - ideea cu cele dietetice e ca sunt permise persoanelor cu diabet. Eu una cred ca e o greseala sa cosnumi dulciuri dietetice in dieta de slabire.


Michelina tin sa te contrazic aici.

E adevarat ca dulciurile dietetice, ca de ex biscuitii dietetici, napolitanele Sly Diet, sau orice de acest gen contin si chestii nesanatoase (indulcitori artificiali), de aceea nu trebuie sa facem abuz de ele, DAR cel putin nu contin zahar, care dupa cum stim e nociv.
Nici eu nu sunt de parere ca ar trebui sa consumam multe dulciuri dietetice din comert, dar din doua rele trebuie sa alegem pe cel mai putin rau nu? :)
Daca imi e pofta de ceva dulce si nu am nimic mai natural la indemana, prefer sa mananc o napolitana fara zahar :D
Eu nu cred ca trebuie sa tinem cont neaparat de nr de calorii pe care il contine un produs, ci mai degraba trebuie sa luam in calcul calitatea.
De ex oleaginoasele au multe calorii (500-600) dar sunt sanatoase.
Lactatele sunt recomandate cele integrale sau cele de capra/bivolita ptr ca au un nr mai mare de nutrienti decat cele light.
E cunoscut faptul ca orice produs din comert pe care scrie light contine o gramada de aditivi, E-uri, samd.
Eu una refuz sa iau in calcul nr de calorii cand vine vorba de o alimentatie sanatoasa.
Conteaza mai mult calitatea si ca produsul respecitv sa fie cat mai natural.
Se spune ca orice nu creste la sol sau in apa e BAD :D


Polux 23 mai 2013 14:52:50

Re: Sexy si skinkky in bikini - Concurs de slabit 27.05 - 22.07.2013
 
Citat:

Anterior postat de Michelina (Post 1262613)
De ce ar fi permise dulciurile dietetice iar cele nedietetice nu? Dupa mintea mea amandoua au la fel de multe calorii - ideea cu cele dietetice e ca sunt permise persoanelor cu diabet. Eu una cred ca e o greseala sa cosnumi dulciuri dietetice in dieta de slabire.

Depinde de ce dulciuri dietetice vorbesti.

Una e sa mananci inghetata cu indulcitor si putine grasimi (chiar daca indulcitorii pe termen lung sunt nesanatosi - e vorba de dulciuri mancate ocazional) si alta e sa mananci o inghetata

Dulciuri dietetice inseamna si dulciuri pregatite in casa cu stevia, cu ingredient sanatoase. Dulciuri dietetice inseamna si ciocolata neagra cu putina fructoza - cu IG mic mult mai mic decat zaharul.

Asta ca sa dau cateva exemple.


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:31:38.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO