forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Culturism&Fitness (http://forum.slabute.ro/culturism-fitness/)
-   -   Cum se face antrenamentul cu greutati? (http://forum.slabute.ro/culturism-fitness/cum-se-face-antrenamentul-greutati-4215.html)

sunshine 19 iun 2010 16:45:45

Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
anqutz zi-mi si mi te rog cum tre sa lucrez la fitnes:D m-as duce si eu, dar mi e rusine, ca nu stiu cum tre sa lucrez. imi spui te rog ordinea aparatelor, cate serii etc. exact asa cum faci tu , o zi spate brate abdomen parca... si una picioare fesieri . nush:D

anqutz 20 iun 2010 12:14:32

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 225406)
anqutz zi-mi si mi te rog cum tre sa lucrez la fitnes:D m-as duce si eu, dar mi e rusine, ca nu stiu cum tre sa lucrez. imi spui te rog ordinea aparatelor, cate serii etc. exact asa cum faci tu , o zi spate brate abdomen parca... si una picioare fesieri . nush:D

Hello Sunshine! :) Vrei sa mergi la sala? Daca da, sala are antrenor care te poate ajuta si iti indica exact ce ex sa faci.

Hai sa iti zic cum am facut eu. La inceput am facut un anrenament pt tot corpul:
1 ex pt biceps, unul pt triceps, unul pt spate (sus), unul pt lombari, 3 pt abdomen (inferior, superior si oblici), unul pt cvadriceps, unul pt femurai, unul pt fesieri si 2 pt coapse (interioara si exerioara). Cam greu sa iti explic cum, pt ca avem aparate la sala speciale pt fiecare zona musculara.

Acum fac asa:
Antrenament 1: 1 ex pt biceps, 2 ex pt triceps, 2 ex pt spate, unul pt umeri, 2 ex pt lombari si 6 pt abomen (2 ex pt superior, 2 pt inferior, 2 pt oblici)
Antrenament 2: 2 ex pt cvadriceps, 1 ex pt femurali, 2 ex pt fesieri, un ex pt gambe, 2 pt coapse (pt adductis si abductor) si 6 pt abdomen (2 ex pt superior, 2 pt inferior, 2 pt oblici).

Ce anume ai vrea sa iti explic, mai exact? :P

anqutz 20 iun 2010 12:16:39

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
Serii fac 4 si repetari 15 sau 20. Ordinea este sa incepi cu muchii cei mai mari si sa termini cu cei mai mici (de ex incepi cu cvadricepsul, fesierul si termini cu gambele). Dar daca mergi la sala o sa vezi cat e de greu sa gasesti aparatele libere in ordinea in care vrei tu.

sunshine 20 iun 2010 12:24:08

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
pffff pai in primul rand trebuie sa ma familiarizez cu denumirile muschilor :) in afara de fesieri, anbdomen, biceps, restul habar n am care sunt.
la sala unde ma duc eu , nu am vazut antrenor :-?? numa baieti care trag de fiare

anqutz 20 iun 2010 12:25:54

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
Si incepi cu fitnessul si termini cu ex de tip cardio. Niciodata invers, daca nu vrei sa te accidentezi. Faci incalzire pt tot corpul inainte de fitness, cam cum faceai la scoala inainte de sport (rotiri de cap, de maini, de bazin etc) in care poti sa pedalezi cateva minute. Apoi faci fitness-ul. Eu inchei cu stretching cam 5 min, sa ma mai relaxez putin si abia dupa ma duc pe bicicleta si pedalez cat pot.

anqutz 20 iun 2010 12:37:25

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
Trebuie sa fie antrenor, intreaba la receptie. Oricum, fiecare sala are aparatele ei, iti zic din experienta, am fost la 3 sali pana acum si inafara de presa, aparatul multifunctional si cel pt coapse nu prea gasesti 2 la fel.

Am gasit o imagine cu muschii dar nu o pot atasa. :( Cauta tu pe google si o sa gasesti exact.
1. Biceps
2. Triceps
3. Deltoizi
4. Dorsali
5. Lombari
6. Abdominali (superior, inferior, oblici)
7. Cvadricepsi
8. Femurali
9. Abductor
10. Adductor
11. Gambe
12. Fesieri

Sper ca nu mi-a scapat nimic. :-s Gasesti poza cu intregul care sa iti arate care e fiecare muschi. Inca mai caut o poza sa ti-o atasez aici. :)

anqutz 20 iun 2010 12:42:27

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
Am gasit si imagine. Sper ca intelegi de pe ea fiecare muschi.

http://highjumpkangoo.files.wordpres...i-corpului.jpg

http://highjumpkangoo.files.wordpres...iispatelui.jpg

OitaVesela 20 iun 2010 12:49:14

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
Dar la abdomen e vreo ordine?
Eu incep cu abdomenul inferior, apoi mediu si superior si termin cu exercitiile pentru oblici :-?

anqutz 20 iun 2010 12:54:27

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
5 ataşament(e)
Imi pare rau ca iti scriu zeci de mesaje, dar calc meu s-a cam stricat si se tot restareteaza si nu imi vine sa scriu un mesaj lungi si sa pierd tot ce am scris. x-(

Exercitii pt bicepsi:
http://www.121.ro/images/poze3/biceps1.gif

http://www.spitaluldeurgenta.ro/imag...ps/biceps2.gif

http://www.spitaluldeurgenta.ro/imag...ps/biceps4.gif

2. Exercitii pt tricepsi:

anqutz 20 iun 2010 12:55:50

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 226058)
Dar la abdomen e vreo ordine?
Eu incep cu abdomenul inferior, apoi mediu si superior si termin cu exercitiile pentru oblici :-?

Nu mi-a zis antrenoarea vreo ordine la abdomen. Dar e ok cum faci. Si eu la fel fac, mai ales ca cele pt inferior sunt mai grele si ex pt oblici mi se par cele mai usoare.

anqutz 20 iun 2010 12:59:26

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
3 ataşament(e)
3. Lombari. Pt primul ex exista banca speciala in sala.

anqutz 20 iun 2010 13:01:05

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
2 ataşament(e)
4. Trapez:

anqutz 20 iun 2010 13:01:50

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
3 ataşament(e)
5. Deltioizi:

OitaVesela 20 iun 2010 13:03:10

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 226067)
Nu mi-a zis antrenoarea vreo ordine la abdomen. Dar e ok cum faci. Si eu la fel fac, mai ales ca cele pt inferior sunt mai grele si ex pt oblici mi se par cele mai usoare.

De asta incep si eu cu cele pentru abdomenul inferior. Sa le stiu facute cum trebuie ca sunt mai grele :))

anqutz 20 iun 2010 13:08:15

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
1 ataşament(e)
6. Cvadriceps: aici ai presa de la sala, genuflexiuni, dar poti sa faci diferite tipuri de fandari

http://www.revistatango.ro/media/Ima...iciliu%205.jpg

http://www.getfit.ro/wp-content/uplo...03/fandari.jpg

7. Fesieri: eu am aparat special la sala, dar eu il mai fac si pe acesta acum, cu 15 kg puse pe burta
http://www.doctor.info.ro/images/pag...ILOR_24134.jpg


8. Dorsali:
http://www.yoyoboy.ro/images/culturi...20o%20mana.jpg

9. Gambe:
( e bine sa il faci pe ceva mai inalt, ca sa ai miscarea cat mai ampla)

anqutz 20 iun 2010 13:09:04

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 226072)
De asta incep si eu cu cele pentru abdomenul inferior. Sa le stiu facute cum trebuie ca sunt mai grele :))

:)) Dupa nu mai ai nici chef si nici energie daca nu incepi cu ce e mai greu.

anqutz 20 iun 2010 13:11:27

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
10 si 11. Abductor si addcutor:

http://www.artsport.ro/images/produc...ro/PWSRL08.jpg

Asta e aparatul. Practici intr-o pozitie a lui apropii picioarele si in alta departezi. Iti lucreaza muschiul de pe interiorul si exteriorul copasei.

Mai exista si ex acelea la saltea, cand stai pe o parte si cu un picior drept si pe celalalt il ridici in aer. Tot muchii aia sunt lucrati.

Pentru abdmoen stii si tu exercitii, nu? Iti arat doar pt oblici:
http://2.bp.blogspot.com/_BIR8ZIl4ti...es%252b(3).gif http://www.exercitii-abdomen.ro/poze/oblic1.gif

sunshine 20 iun 2010 14:15:16

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
ah, merci mult:) m-am mai luminat, multe din acestea exercitii, le lucram si eu, dar nu stiam cum le zice
la ex pt brate nu prea am lucrat, acolo imi este cel mai jena sa merg, pt ca sunt numai baieti..si parca i simt asa in ceafa, cum stau si rad de mine ca nu stiu sa lucrez:))

abonament cu antrenor cu tot, cu cat este mai scump?

anqutz 20 iun 2010 14:29:31

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 226117)
ah, merci mult:) m-am mai luminat, multe din acestea exercitii, le lucram si eu, dar nu stiam cum le zice
la ex pt brate nu prea am lucrat, acolo imi este cel mai jena sa merg, pt ca sunt numai baieti..si parca i simt asa in ceafa, cum stau si rad de mine ca nu stiu sa lucrez:))

abonament cu antrenor cu tot, cu cat este mai scump?

Cu placere. Nu iti fa griji de baieti, nu se uita asa ciudat la tine. Am fost si eu la o sala mixta si nu m-au deranjat (exceptand unul care era ft insistent). Si unii sunt amabili si vin si te corecteaza. ;)

Noi nu avem la sala optiunea de antrenor personal. Si in general e costa mult sa ai si antrenor personal. Dar e tot timpul o antrenoare in sala, una pe tura de dimineata si una pe cea de dupamiaza. Si te ajuta daca o rogi sau te corecteaza daca te vede ca gresesti. Oricum e mica sala.

Eu stiu ca toate salile au un antrenor, cred ca este o obligatie sa aiba, pt ca daca se accidenteaza cineva poate sa ii dea in judecata pt ca nu i-au pus la dispozitie un antrenor care sa ii arate cum se fac ex.

sunshine 20 iun 2010 21:43:31

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
aha, am inteles:) eu am abonament la aerobic, da vreau sa incep sa merg si la fitness

anqutz 20 iun 2010 22:04:09

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 226516)
aha, am inteles:) eu am abonament la aerobic, da vreau sa incep sa merg si la fitness

Iti recomand cu cladura fitnessul. Maia les pt ca ti-am vazut pozele si tu nu ai cine stie ce de dat jos ci mai mult de modelat. O sa vezi niste rezultate frumoase dupa o luna, Raluca cred ca paote sa iti confirme. :)

sunshine 21 iun 2010 21:29:32

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 226566)
Iti recomand cu cladura fitnessul. Maia les pt ca ti-am vazut pozele si tu nu ai cine stie ce de dat jos ci mai mult de modelat. O sa vezi niste rezultate frumoase dupa o luna, Raluca cred ca paote sa iti confirme. :)

pfff anqutz deci am asa o....:-/...:">:">:">:"> sa merg! nush, am impresia ca se holbeaza toata sala la mine. pacat ca nu am cu cine sa merg, si sunt nevoita sa ma duc singura. asa la aerobic imi este mai usor si m-am obisnuit deja.
dar n as putea sa lucrez acasa pt muschi? ca am gantere, saculeti pt piciore, vreau sa imi uniii mai grei..ce spui? ma ajuti cu niste ex pe care as putea sa le fac acasa?

anqutz 21 iun 2010 22:28:52

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 227631)

pfff anqutz deci am asa o....:-/...:">:">:">:"> sa merg! nush, am impresia ca se holbeaza toata sala la mine. pacat ca nu am cu cine sa merg, si sunt nevoita sa ma duc singura. asa la aerobic imi este mai usor si m-am obisnuit deja.
dar n as putea sa lucrez acasa pt muschi? ca am gantere, saculeti pt piciore, vreau sa imi uniii mai grei..ce spui? ma ajuti cu niste ex pe care as putea sa le fac acasa?

Si eu tot singura merg. :)

Poti sa lucrezi si acasa, cum sa nu. La sala se vad ceva mai repede rezultatele, cel putin la mine asa a fost, dar poti sa iti faci un program de antrenament si pt acasa. Ai o groaza de ex din care poti alege, ti-am atasat destule, plus ca iti gasesti si pe net.

La ce sala mergi?

sunshine 22 iun 2010 05:56:29

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
la o sala prin crangasi:) mc de poze, sunt f explicite. cred ca asa am sa fac , acasa

anqutz 22 iun 2010 07:57:17

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 227838)
la o sala prin crangasi:) mc de poze, sunt f explicite. cred ca asa am sa fac , acasa

Matrix cumva? Ca pe acolo voiam sa merg eu iar. :)

sunshine 22 iun 2010 16:52:15

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 227893)
Matrix cumva? Ca pe acolo voiam sa merg eu iar. :)


daaaa:D ;;);;)

ma gandesc ca asa poate ma apuc si eu de fitness ;;)

anqutz 22 iun 2010 20:51:08

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 228495)


daaaa:D ;;);;)

ma gandesc ca asa poate ma apuc si eu de fitness ;;)

As vrea sa merg si eu acolo pt ca e mai ieftina sala. :P Si ceva mai mare.

sunshine 22 iun 2010 22:01:38

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
pai hai:D
eu merg ca e aproape de casa, si pt ca nici nu e scumpa

anqutz 22 iun 2010 22:45:40

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 228769)
pai hai:D
eu merg ca e aproape de casa, si pt ca nici nu e scumpa

As veni macar sa vad cum e. Sa vin de maine? :-/

De mine e ceva mai departe, dar e vacanta si am suficient timp. Plus ca pe criza asta trebuie sa ma uit si la bani si e mai ieftina decat sala mea. :)

sunshine 23 iun 2010 06:33:05

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
sa inteleg ca n ai fost niciodata acolo? sala nu este surprinzatoare..bine , dar eu nici nu ma pricep. eu azi nu pot ca lucrez pana la 20. dar pot joi dupa masa

anqutz 23 iun 2010 09:39:19

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 228972)
sa inteleg ca n ai fost niciodata acolo? sala nu este surprinzatoare..bine , dar eu nici nu ma pricep. eu azi nu pot ca lucrez pana la 20. dar pot joi dupa masa

Ba am fost acum 2 ani si ceva. E exact ca o sala de fitness. Numai ca am renuntat pt ca era unu dintre baietii de la bar calare pe capul meu. x-( Si nu intelegea sa ma lase in pace.

Eu nu merg niciodata la sala seara, doar dimineata sau la pranz. :(

sunshine 11 iul 2010 07:47:45

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
anqutz eu cand lucrez cu ganterele ma dor grozanic incheieturile de la coate:-s cand las gantera in jos, si o ridic doar din cot fac miscare pt biceps cred, imi trosneste ceva acolo si ma doare, nu pot intinde mana perfect.

e normal, din cauza ca nu prea am lucrat eu cu ganterele? la restul exercitiilor nu am probleme

anqutz 11 iul 2010 09:03:09

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 249237)
anqutz eu cand lucrez cu ganterele ma dor grozanic incheieturile de la coate:-s cand las gantera in jos, si o ridic doar din cot fac miscare pt biceps cred, imi trosneste ceva acolo si ma doare, nu pot intinde mana perfect.

e normal, din cauza ca nu prea am lucrat eu cu ganterele? la restul exercitiilor nu am probleme

Nu e normal de loc. Dar esti sigura ca faci miscarea bine? Ca din ce ai descris tu nu imi dau seama. La ex pt biceps coatele stau lipite de talie, nu se misca in stanga si in dreapta. Poate gresesti aici, desi nu e normal sa te doara in cot. Intreaba antrenorul daca le executi corect si apoi vezi cum te simti.

sunshine 11 iul 2010 09:53:23

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
uite astea le fac cu gantere , YouTube - Aerobic - Brate, umeri, piept
la minutul 3:30

anqutz 11 iul 2010 09:58:39

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 249336)
uite astea le fac cu gantere , YouTube - Aerobic - Brate, umeri, piept
la minutul 3:30

Ft posibil sa te doara in cot de la acest exercitiu, am facut si eu acum o serie de 20 de repetari si nu cred ca e prea comod cu gantera.

Incearca si tu ex asta cu gantere:
http://www.scritube.com/files/sport/...e/image002.gif

sunshine 11 iul 2010 10:00:22

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
ok, multam fain:)

anqutz 11 iul 2010 10:03:46

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 249341)
ok, multam fain:)

Cu placere! Ti-a recomandat antrenorul ex acela sau l-ai facut dupa ureche?

sunshine 11 iul 2010 10:08:40

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
dupa ureche:))
cand fac acasa aerobic, fac toate filmulete de la tipa aia. si am zis sa mi pun si ganterele

anqutz 11 iul 2010 10:11:03

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 249348)
dupa ureche:))
cand fac acasa aerobic, fac toate filmulete de la tipa aia. si am zis sa mi pun si ganterele

Nu e ok. [-X Trebuie sa te duci la antrenor, sa il explici ca ai mai facut sport si sa il rogi sa iti faca un program. :) si sa iti arate cum sa executi corect exercitiile.

sunshine 11 iul 2010 10:16:23

Re: Cum se face antrenamentul cu greutati?
 
cand ma duc la sala (ti-am zis ca merg numai la aerobic, tae bo, step aerobic acolo) facem dupa programul antrenoarei, dar am zis sa fac si acasa cu greutati si am crezut ca e ok filmuletul ala :-?? o sa caut altceva

n-am cum sa o intreb pe antrenoare mai nimic, cum se termina ora" asta a fost tot, multumesc" si a si plecat:( si nici una nu mi se pare asa deschisa, incat sa stea sa-mi explice mie ce anume sa fac


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:37:16.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO