forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Culturism&Fitness (http://forum.slabute.ro/culturism-fitness/)
-   -   Fitnessul, my love! (http://forum.slabute.ro/culturism-fitness/fitnessul-my-love-3422.html)

anqutz 10 apr 2010 13:46:40

Fitnessul, my love!
 
Hello fetelor! As vrea sa stau si eu de vorba cu practicante ale acestui sport :x sa putem schimba pareri, sa putem vb despre ex care ne plac si care ni se par cele mai eficiente. Nu cunosc practicante ale acestui sport si mi-ar placea sa fac un soi de schimb de experienta cu voi.

LicuriciColorat 10 apr 2010 19:41:30

Re: Fitnessul, my love!
 
Hello Anqutz>:D<.Vad ca sunt prima care lasa un mesaj p'aici.Deci ce sa zic,practic de 1 an si 8 luni fitness.Merg de 4-5 ori pe saptamana 1h-1j jumate.>:D<

anqutz 10 apr 2010 21:31:18

Re: Fitnessul, my love!
 
Citat:

Anterior postat de LicuriciColorat (Post 144597)
Hello Anqutz>:D<.Vad ca sunt prima care lasa un mesaj p'aici.Deci ce sa zic,practic de 1 an si 8 luni fitness.Merg de 4-5 ori pe saptamana 1h-1j jumate.>:D<

Wow, ai mai multa experienta decat mine. Eu abia fac jumatate de an, merg de 4 ori pe sapt, dar daca am examene multe merg si doar de 2 ori pe sapt. :(

LicuriciColorat 10 apr 2010 21:40:47

Re: Fitnessul, my love!
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 144751)
Wow, ai mai multa experienta decat mine. Eu abia fac jumatate de an, merg de 4 ori pe sapt, dar daca am examene multe merg si doar de 2 ori pe sapt. :(


ehh asta e macar e bine ca faci,eu m-am obisnuit,cand ma intreaba lumea de cand fac sala toti se asteapta sa raspund cateva luni,cand aud un an si 8 luni toti ma intreaba daca nu m-am plictisit:)),dar nu,face parte din programul meu,si in plus daca nu as merge m-as si ingrasa un doi,deci nevoie mare:))

LicuriciColorat 10 apr 2010 21:45:12

Re: Fitnessul, my love!
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 144120)
Hello fetelor! As vrea sa stau si eu de vorba cu practicante ale acestui sport :x sa putem schimba pareri, sa putem vb despre ex care ne plac si care ni se par cele mai eficiente. Nu cunosc practicante ale acestui sport si mi-ar placea sa fac un soi de schimb de experienta cu voi.


referitor la ce exercitii imi plac,la partea de cardio imi place stepparul da nu tot timp am chef de el(dar si atunci minim 20 min),iar ca exercitii eficiente si care imi plac:hmm cred ca pt oblici la scripete(cred ca asa se numeste),si cele 2 aparate pt picioare(unul pt partea interioara a piciorului si celalat pt parte exterioara a piciorului+fundulet).
Tie Anqutz>?

anqutz 10 apr 2010 22:25:17

Re: Fitnessul, my love!
 
Citat:

Anterior postat de LicuriciColorat (Post 144772)
referitor la ce exercitii imi plac,la partea de cardio imi place stepparul da nu tot timp am chef de el(dar si atunci minim 20 min),iar ca exercitii eficiente si care imi plac:hmm cred ca pt oblici la scripete(cred ca asa se numeste),si cele 2 aparate pt picioare(unul pt partea interioara a piciorului si celalat pt parte exterioara a piciorului+fundulet).
Tie Anqutz>?

Eu nu ma omot dupa cardio, dar trebuie sa ma apuc. Mai ales, nu pot sa alrg. Si nu stiu cum sa fac sa imi maresc cheftul. :(

Mie imi place presa, tot asa aparatul pt abductor si adductor si cel pt fesieri. Si fandarile, care imi omoara fesierii, dar ii fac ft frumosi.

Urasc ex pt brate, mai ales pt cele pt triceps, dar nu am cei face, trebuie sa il lucrez. Mai ales ca e o zona problema si nu se prea vad rezultate. L-am tot antrenat cu 1-2 ex si tot variez ca sa nu ma satur de ele, dar am ramas in pana de idei.

LicuriciColorat 11 apr 2010 12:08:47

Re: Fitnessul, my love!
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 144807)
Eu nu ma omot dupa cardio, dar trebuie sa ma apuc. Mai ales, nu pot sa alrg. Si nu stiu cum sa fac sa imi maresc cheftul. :(

Mie imi place presa, tot asa aparatul pt abductor si adductor si cel pt fesieri. Si fandarile, care imi omoara fesierii, dar ii fac ft frumosi.

Urasc ex pt brate, mai ales pt cele pt triceps, dar nu am cei face, trebuie sa il lucrez. Mai ales ca e o zona problema si nu se prea vad rezultate. L-am tot antrenat cu 1-2 ex si tot variez ca sa nu ma satur de ele, dar am ramas in pana de idei.

sa stii ca nici eu la inceput n-am prea facut cardio dar de nevoie am tot marit timpu,intr-o zi 10,in alta 15 si tot asa pana am ajuns sa fac si 40 de min de steppar(in vremurile bune cand imi era frica sa nu ma ingras dupa regim:))),eu brate nu fac deloc(am facut un timp destul vreo 1 an si ceva si mi sa parut ca mi-o marit muschiu si arata rau si de atunci nu mai multumesc:))),fandari nu fac este un aparat nu stiu cum se numeste e foarte bun pt fesieri chiar eficient si ma multumesc cu ala,presa eu o urasc nu pot so sufar>:) nu fac:D,ar cam trebui sa fac si bici ca au adus una super performanta acum cica e greu sa rezisti mult pe ea dar eu nu suport bici(am avut una acasa acu cativa ani si am folosit-o doar vreo cateva luni si dupaia cuier am facut din ea,a sfarsit vanduta la matusamea:))).

anqutz 11 apr 2010 13:13:26

Re: Fitnessul, my love!
 
Si noi avem 2 aparate pt fesieri si daca mai numeri si multifunctionalul, sunt de fapt 3 pt fesieri, dar parca fandarile lucreaza muschiul fesier cu totul.

Iti recomand sa faci si brate, numai ca ia greutati mici (1,5 sau 2 kg) si daca ex ti se pare pra usor, schimba-l. Arata frumos bratele tonifiate. :x

LicuriciColorat 11 apr 2010 14:41:57

Re: Fitnessul, my love!
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 145382)
Si noi avem 2 aparate pt fesieri si daca mai numeri si multifunctionalul, sunt de fapt 3 pt fesieri, dar parca fandarile lucreaza muschiul fesier cu totul.

Iti recomand sa faci si brate, numai ca ia greutati mici (1,5 sau 2 kg) si daca ex ti se pare pra usor, schimba-l. Arata frumos bratele tonifiate. :x


Merci de sfat,dar astept sa slabesc si apoi sa le tonifiez,stiu eu ce zic,am niste muschii tare ciudati:)),stiu ca arata bine dar nu cum aratu la mine,in loc sa arate tonifiati aratau nu stiu ciudat:))(flescaiti si mai mari)de cateva luni nu mai fac si am mainile normale:D

anqutz 11 apr 2010 14:50:21

Re: Fitnessul, my love!
 
Citat:

Anterior postat de LicuriciColorat (Post 145485)
Merci de sfat,dar astept sa slabesc si apoi sa le tonifiez,stiu eu ce zic,am niste muschii tare ciudati:)),stiu ca arata bine dar nu cum aratu la mine,in loc sa arate tonifiati aratau nu stiu ciudat:))(flescaiti si mai mari)de cateva luni nu mai fac si am mainile normale:D

Ce ciudat. Eu fac pt brate si desi nu se vede muschiul, pt ca e acorperit de grasime, parca arata mai bine mana. Dar niciodata nu am crescut la greutati prea mari, am tot schimbat ex.

Liviutzza 14 apr 2010 20:53:39

Re: Fitnessul, my love!
 
ce faceti fetelor?am voie si eu pe aici?Am practicat fitnessul 3 ani,acum fac kangoo jump si start walking:D

Adella 14 apr 2010 21:03:52

Re: Fitnessul, my love!
 
Hello ...am si eu o saptamana de fitness:D ..din 7 zile am fost 5:)
Ce am retinut azi;;)
  • nu e bine sa alternezi exercitiile pentru alte grupe de muschi in acelasi timp
  • in pauza intre serii trebuie sa ma ridic d ela aparat si sa fac diverse intinderi ,miscari:)
  • pozitia pe aparate trebuie sa fie una corecta deoarce poate dauna grav sanatatii!!!
:D;;)

anqutz 14 apr 2010 21:09:34

Re: Fitnessul, my love!
 
Bine ati venit! >:D<

Livi, ai voie, normal, mai ales ca ai cea mai mare experienta.

Asa e Adella, daca nu ai grija cum faci ex poti sa te alegi cu niste accidentari serioase.

Liviutzza 14 apr 2010 21:13:36

Re: Fitnessul, my love!
 
da!Mie imi spunea antrenorul ca decat sa fac ca disperata o ora de exercitii prost executate,mai bine fac 10 minute corecte,ca ies mai castigata!

anqutz 14 apr 2010 21:16:00

Re: Fitnessul, my love!
 
Citat:

Anterior postat de Liviutzza (Post 150967)
da!Mie imi spunea antrenorul ca decat sa fac ca disperata o ora de exercitii prost executate,mai bine fac 10 minute corecte,ca ies mai castigata!

E o fata in sala care si-a nenorocit un genunchi facand ex aiurea.

App, ce lucrai pt cvadriceps? Deocamdata eu sunt numai cu presa si cu fandarile (dar astea lucreaza mai mult fesierul).

LicuriciColorat 14 apr 2010 21:16:00

Re: Fitnessul, my love!
 
Bine ati venit fetele>:D<.Ma bucur ca mai sunt si alte fete care practica fitnessu:x

anqutz 14 apr 2010 21:18:15

Re: Fitnessul, my love!
 
Fetelor, pt toate alte fete care deschid sb asta, ziceti si voi, cat ati facut fitness au crescut muschii pe voi? Ca pe mine zau daca au crescut. Au capatat alta forma, dar cam atat.

Liviutzza 14 apr 2010 21:23:51

Re: Fitnessul, my love!
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 150978)
E o fata in sala care si-a nenorocit un genunchi facand ex aiurea.

App, ce lucrai pt cvadriceps? Deocamdata eu sunt numai cu presa si cu fandarile (dar astea lucreaza mai mult fesierul).

nu am lucrat foarte mult presa,ptr ca sunt mica de statura si antrenorul zicea ca nu ma avantajeaza ff mult:)) eu faceam si mult sol,pe langa aparate!Si mai era un aparat care lucra bine,da nu stiu cum se cheama...ala unde pui picioarele indepartate,fixezi greutatea si apoi ori trebuie sa apropii picioarele ori sa le indepartezi!Ajuta mult si la aripioare si lucreaza si cvadricepsul!

Liviutzza 14 apr 2010 21:25:03

Re: Fitnessul, my love!
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 150986)
Fetelor, pt toate alte fete care deschid sb asta, ziceti si voi, cat ati facut fitness au crescut muschii pe voi? Ca pe mine zau daca au crescut. Au capatat alta forma, dar cam atat.

nu au crescut muschii pe mine!:)) asta e clar,doar nu lucram cu greutati de 50 de kg:))

anqutz 14 apr 2010 21:25:19

Re: Fitnessul, my love!
 
Citat:

Anterior postat de Liviutzza (Post 151000)
nu am lucrat foarte mult presa,ptr ca sunt mica de statura si antrenorul zicea ca nu ma avantajeaza ff mult:)) eu faceam si mult sol,pe langa aparate!Si mai era un aparat care lucra bine,da nu stiu cum se cheama...ala unde pui picioarele indepartate,fixezi greutatea si apoi ori trebuie sa apropii picioarele ori sa le indepartezi!Ajuta mult si la aripioare si lucreaza si cvadricepsul!

Da, stiu la ce te referi. Dar lucreaza prea putin, ala de fapt stiu ca izoleaza muschiul. As face niste genuflexiuni, dar nu ma prea omor dupa ele. Vine vara acum si vreau sa se vada ca am calcat pe la sala. :((

anqutz 14 apr 2010 21:26:25

Re: Fitnessul, my love!
 
Citat:

Anterior postat de Liviutzza (Post 151005)
nu au crescut muschii pe mine!:)) asta e clar,doar nu lucram cu greutati de 50 de kg:))

Eu imping la presa 45 de kg+suportul :)) dar in cvadriceps ai cea mai mare forta.

Lucrai cu greutati mici, 4 serii cu multe repetari, nu?

Adella 14 apr 2010 21:27:19

Re: Fitnessul, my love!
 
Citat:

Anterior postat de Liviutzza (Post 151000)
nu am lucrat foarte mult presa,ptr ca sunt mica de statura si antrenorul zicea ca nu ma avantajeaza ff mult:)) eu faceam si mult sol,pe langa aparate!Si mai era un aparat care lucra bine,da nu stiu cum se cheama...ala unde pui picioarele indepartate,fixezi greutatea si apoi ori trebuie sa apropii picioarele ori sa le indepartezi!Ajuta mult si la aripioare si lucreaza si cvadricepsul!

Da?Pai la mine primul exercitiu e pe presa:Dsi sunt tare micutza:D

Adella 14 apr 2010 21:28:33

Re: Fitnessul, my love!
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 151010)
Eu imping la presa 45 de kg+suportul :)) dar in cvadriceps ai cea mai mare forta.

Lucrai cu greutati mici, 4 serii cu multe repetari, nu?

Cat?:-oeu abia fac fata la suport:D
Eu fac 15-20 de repetari a cate 4 serii:)

anqutz 14 apr 2010 21:29:38

Re: Fitnessul, my love!
 
Citat:

Anterior postat de Adella (Post 151015)
Da?Pai la mine primul exercitiu e pe presa:Dsi sunt tare micutza:D

Eu sunt innebunita dupa presa si dupa rezultatele ei. :x

App Adella, e bine sa incepi cu ex pt grupele mari si sa termini cu cele pt grupele mici.

Liviutzza 14 apr 2010 21:29:57

Re: Fitnessul, my love!
 
Lucram si eu presa,dar nu mult:)) o data pe saptamana sa zicem!O data m-am luat la intrecere cu fratemiu:)) si am pus 80 de kg,eu le faceam mai usor ca am picioarele mai scurte si traseul era mai scurt si mai usor va da-ti seama:)) ce mai radeam de el:))Intradevar in picioare aveam cea mai mare putere!Nu faceam presa pentru ca eram si in crestere si din cate am inteles nu prea ajuta in perioada aia,ca si genflexiunile de altfel!

Liviutzza 14 apr 2010 21:30:57

Re: Fitnessul, my love!
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 151010)
Eu imping la presa 45 de kg+suportul :)) dar in cvadriceps ai cea mai mare forta.

Lucrai cu greutati mici, 4 serii cu multe repetari, nu?

da,4 serii a cate 15 la inceput si apoi a cate 20:D mai lucram si cu bara aia,dar fara greutati pe ea!

anqutz 14 apr 2010 21:32:52

Re: Fitnessul, my love!
 
Citat:

Anterior postat de Adella (Post 151019)
Cat?:-oeu abia fac fata la suport:D
Eu fac 15-20 de repetari a cate 4 serii:)

La presa dreapta puteam cu 48 de kg, dar apoi am schimbat-o cu cea pe plan inclinat. Si oricum, am aparate la care lucrez cu greutati mai mari. De ex, la cel pt fesieri imping 57 de gp pe un picior, iar la cel pt coapsa interioara era un aparat la care pe un picior puteam sa fac cu 65 de kg. ;)) Si daca te uiti la picioarele mele nici nu ai zice ca lucrez cu asemenea greutati. :P

Asa fac si eu, 4 serii cu 15-20 de repetari, depinde de ex. La presa, de ex, fac 20 de repetari pe serie.

anqutz 14 apr 2010 21:34:00

Re: Fitnessul, my love!
 
Citat:

Anterior postat de Liviutzza (Post 151027)
Lucram si eu presa,dar nu mult:)) o data pe saptamana sa zicem!O data m-am luat la intrecere cu fratemiu:)) si am pus 80 de kg,eu le faceam mai usor ca am picioarele mai scurte si traseul era mai scurt si mai usor va da-ti seama:)) ce mai radeam de el:))Intradevar in picioare aveam cea mai mare putere!Nu faceam presa pentru ca eram si in crestere si din cate am inteles nu prea ajuta in perioada aia,ca si genflexiunile de altfel!

P-asta nu o stiam. Bine ca nu mai sunt in crestere. :P Stiam ca pana la 16 ani nu ai ce sa cauti la fitness.

Liviutzza 14 apr 2010 21:35:12

Re: Fitnessul, my love!
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 151040)
P-asta nu o stiam. Bine ca nu mai sunt in crestere. :P Stiam ca pana la 16 ani nu ai ce sa cauti la fitness.

Aveam cam 17 cand m-am apucat,ori 16 si ceva!:))

Adella 14 apr 2010 21:36:19

Re: Fitnessul, my love!
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 151036)
La presa dreapta puteam cu 48 de kg, dar apoi am schimbat-o cu cea pe plan inclinat. Si oricum, am aparate la care lucrez cu greutati mai mari. De ex, la cel pt fesieri imping 57 de gp pe un picior, iar la cel pt coapsa interioara era un aparat la care pe un picior puteam sa fac cu 65 de kg. ;)) Si daca te uiti la picioarele mele nici nu ai zice ca lucrez cu asemenea greutati. :P

Asa fac si eu, 4 serii cu 15-20 de repetari, depinde de ex. La presa, de ex, fac 20 de repetari pe serie.

Eu si la fesieri lucrez cu putin ..e si normal ..sunt la inceput:D..dar am probleme cu spaticul ..si nu e bine sa-l fortez:)
Esti tareeee ..ii iei si pe aia de la sala:)
Cate kg are o tableta din aceea de fier?Eu lucrez deocamdata la 2 si 3 ..si la unele cu 1:D

anqutz 14 apr 2010 21:45:27

Re: Fitnessul, my love!
 
Citat:

Anterior postat de Liviutzza (Post 151044)
Aveam cam 17 cand m-am apucat,ori 16 si ceva!:))

Eh, aveai peste 16, tot e bine. Eu de la 16 ani faceam cate 2 luni de fitness la fiecare semestru, anul asta am reusit sa fiu constanta.

Citat:

Anterior postat de Adella (Post 151046)
Eu si la fesieri lucrez cu putin ..e si normal ..sunt la inceput:D..dar am probleme cu spaticul ..si nu e bine sa-l fortez:)
Esti tareeee ..ii iei si pe aia de la sala:)
Cate kg are o tableta din aceea de fier?Eu lucrez deocamdata la 2 si 3 ..si la unele cu 1:D

Depinde de aparat. La presa drepata parca are 16, la altele are doar 5.

Sunt altele in sala care pot sa faca cu 105, maximul la aparatul pt fesieri, iar antrenoarea si-a pus si un disc de 10 kg extra. Dar tot fund naspa are. :P

Nici eu la inceput nu lucram cu mult, dar am evoluat estul de repede.

Adella 15 apr 2010 15:39:30

Re: Fitnessul, my love!
 
>:D<Te-am ascultat Anqutz si am decis sa alternez zilele si cu cardio ..asa ca azi am facut 30 min bicicleta moderat spre intens,15 min alergat la stepper desi mie imi pare a fi eliptica:) si 15 min mers inclinat repede ...am plecat franta de acolo ..

anqutz 15 apr 2010 17:41:14

Re: Fitnessul, my love!
 
Citat:

Anterior postat de Adella (Post 152274)
>:D<Te-am ascultat Anqutz si am decis sa alternez zilele si cu cardio ..asa ca azi am facut 30 min bicicleta moderat spre intens,15 min alergat la stepper desi mie imi pare a fi eliptica:) si 15 min mers inclinat repede ...am plecat franta de acolo ..

Si nu e mai eficient cardio asa? Ca ai mai multa energie. Sa nu faci niciodata cardio inainte de fitness pt ca risti intinderi musculare sau chiar rupturi.

Si la mine la sala la eliptica ii zic stepper. ;)) Daca arata asa, e eliptica:

http://www.onestop.ro/images/product...sion-536_0.jpg

Adella 16 apr 2010 18:59:55

Re: Fitnessul, my love!
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 152408)
Si nu e mai eficient cardio asa? Ca ai mai multa energie. Sa nu faci niciodata cardio inainte de fitness pt ca risti intinderi musculare sau chiar rupturi.

Si la mine la sala la eliptica ii zic stepper. ;)) Daca arata asa, e eliptica:

http://www.onestop.ro/images/product...sion-536_0.jpg

;;);;);;)Pai orice antrenament il incep cu 15 min de bicicleta ..si termin tot cu 15 min bicicleta sau stepper sau banda inclinat:DNu e oky?
Azi am lucrat 100 min ..desi cred ca au fost 120:)) ..cam 10 min la aparat nu?si am lucrat la 9 aparate de forta si 30 min cardio:)
A fost ziua trenului superior;;)

Adella 16 apr 2010 19:08:15

Re: Fitnessul, my love!
 
Citat:

Anterior postat de Adella (Post 154083)
;;);;);;)Pai orice antrenament il incep cu 15 min de bicicleta ..si termin tot cu 15 min bicicleta sau stepper sau banda inclinat:DNu e oky?
Azi am lucrat 100 min ..desi cred ca au fost 120:)) ..cam 10 min la aparat nu?si am lucrat la 9 aparate de forta si 30 min cardio:)
A fost ziua trenului superior;;)

Si da e eliptica;;)

anqutz 16 apr 2010 19:16:16

Re: Fitnessul, my love!
 
Citat:

Anterior postat de Adella (Post 154083)
;;);;);;)Pai orice antrenament il incep cu 15 min de bicicleta ..si termin tot cu 15 min bicicleta sau stepper sau banda inclinat:DNu e oky?
Azi am lucrat 100 min ..desi cred ca au fost 120:)) ..cam 10 min la aparat nu?si am lucrat la 9 aparate de forta si 30 min cardio:)
A fost ziua trenului superior;;)

Ba e ok. Eu tot cu 15 min de bici incepeam, dar acum imi fac altfel incalzirea, din miscari de gimnastica si 5 min de bici cand fac picioare. Si termin cu stretching, desi, daca as avea timp, as termina cu cardio. :D

OitaVesela 26 mai 2010 21:36:24

Re: Fitnessul, my love!
 
Mi-a promis mama ca imi ia banca de abdome. Yuhuuu. Sa vad unde o mai inghesui si pe aia :))

andra_aly 26 mai 2010 21:37:00

Re: Fitnessul, my love!
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 201311)
Mi-a promis mama ca imi ia banca de abdome. Yuhuuu. Sa vad unde o mai inghesui si pe aia :))

Daca vrei ti-o dau pe a mea:D

OitaVesela 26 mai 2010 21:37:52

Re: Fitnessul, my love!
 
Pai nu o folosesti? :-w

andra_aly 26 mai 2010 21:46:14

Re: Fitnessul, my love!
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 201314)
Pai nu o folosesti? :-w

Sincer, prefer sa ma pun pe pat si sa fac;) e mai bine. plus ca ocupa loc degeaba prin casa:P asa ca mi-am demontat-o si am pus-o dupa dulap. iar mama mi-a scoas-o afara:P uite asa e: http://www.ab-core-and-stomach-exerc...b-king-pro.jpg


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:57:58.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO