forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Despre noi, ... femeile (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/)
-   -   Ati fost vreodata batute de sotii vostri ? (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/ati-vreodata-batute-sotii-vostri-11800.html)

victoritsa 21 aug 2012 08:46:25

Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
Salut fetelor ! Ati fost vreodata batute de sotii vostri ? Ati avut puterea sa iertati ...sa treceti peste asta ?
Eu una sunt de parere ca daca a fost o data ...va urma si a doua si a treia... voi ce parere aveti ?

marinuta 21 aug 2012 08:50:21

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
victoritsa........in decembrie avem 5 ani de casnicie...si doamne mutumita domnului niciodata nu ma lovit...sau maltratat...:-o:-o:-o:-o...este un sot minunat...imi indeplineste orice moft am....:x>:D<

Polux 21 aug 2012 09:16:34

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
Citat:

Anterior postat de victoritsa (Post 1115738)
Salut fetelor ! Ati fost vreodata batute de sotii vostri ? Ati avut puterea sa iertati ...sa treceti peste asta ?
Eu una sunt de parere ca daca a fost o data ...va urma si a doua si a treia... voi ce parere aveti ?


Buna!>:D<

Doamne fereste, nu!
Mie astfel de barbati mi se par animale, nu, mai rau ca animalele!
Sa lovesti pe vineva mai slab decat tine mi se pare cea mai mare dovada de lasitate!

Si da, si eu sunt de parere ca daca a dat o data, va urma si a doua si a treia si a n..a!

Iar scuzele gen "eu l-am provocat", "era nervos", "a avut o perioada grea", etc. nu trebuie sa existe in vocabularul unei femei. Nu exista nicio scuza pentru asa ceva!

victoritsa 21 aug 2012 09:24:52

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
Citat:

Anterior postat de Polux (Post 1115778)
Buna!>:D<

Doamne fereste, nu!
Mie astfel de barbati mi se par animale, nu, mai rau ca animalele!
Sa lovesti pe vineva mai slab decat tine mi se pare cea mai mare dovada de lasitate!

Si da, si eu sunt de parere ca daca a dat o data, va urma si a doua si a treia si a n..a!

Iar scuzele gen "eu l-am provocat", "era nervos", "a avut o perioada grea", etc. nu trebuie sa existe in vocabularul unei femei. Nu exista nicio scuza pentru asa ceva!

<Tu m-ai provocat !!! > ..asta a fost argumentul care la-m auzit eu :(:(:(
Mii frica fetelor ... nu stiu ce sa fac mai departe, s-a schimbat mult , dupa o relatie de 3 ani am hotarit sa facem pasul asta , si eram parca constienti ambii ce facem , am facut-o din dragoste,.. in octombrie abia facem un an de la nunta ... si el se comporta asa ... nu stiu ce se intimpla ... nu era atit de agresiv :(:(
Si eu am doar 22 de ani, el 27... sunt inca prea tinara ca sa sufar de pe acuma ... niciodata nu m-am gindit c-o sa ajung sa simt ce inseamna asta....NICIODATA FETELOR :(:(:( SUNT DISTRUSA :((

victoritsa 21 aug 2012 09:26:32

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
Citat:

Anterior postat de marinuta (Post 1115743)
victoritsa........in decembrie avem 5 ani de casnicie...si doamne mutumita domnului niciodata nu ma lovit...sau maltratat...:-o:-o:-o:-o...este un sot minunat...imi indeplineste orice moft am....:x>:D<

Multi inainte Marinuta !!! Esti o notocoasa ! Sa fiti fericiti !!!

Elena19 21 aug 2012 10:16:52

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
Citat:

Anterior postat de victoritsa (Post 1115789)
<Tu m-ai provocat !!! > ..asta a fost argumentul care la-m auzit eu :(:(:(
Mii frica fetelor ... nu stiu ce sa fac mai departe, s-a schimbat mult , dupa o relatie de 3 ani am hotarit sa facem pasul asta , si eram parca constienti ambii ce facem , am facut-o din dragoste,.. in octombrie abia facem un an de la nunta ... si el se comporta asa ... nu stiu ce se intimpla ... nu era atit de agresiv :(:(
Si eu am doar 22 de ani, el 27... sunt inca prea tinara ca sa sufar de pe acuma ... niciodata nu m-am gindit c-o sa ajung sa simt ce inseamna asta....NICIODATA FETELOR :(:(:( SUNT DISTRUSA :((

:( Imi pare rau sa aud asta,e foarte trist.. Nu exista nicio scuza pentru faptul ca te-a lovit,nu aveai cum sa-l provoci incat sa dea.. Nu suntem animale,comunicarea e cea mai buna cale pentru solutionarea tuturor problemelor.
Pentru el e suficient sa-l ierti o data,sa ajunga la concluzia ca poate face ce vrea.
Am 19 ani,nu am avut niciun prieten agresiv si daca se va intampla vreodata,O SINGURA DATA ca iubitul respectiv viitorul barbat sa ma loveasca,intorc spatele si plec fara niciun fel de regrete. Inseamna ca nu merita nimic,absolut nimic,nici macar sa ma uit la el.
Cum spui si tu,daca acum te-a lovit,dupa primul an de casnicie,ce se va intampla mai incolo ? Cand obisnuinta intervine,cand toate vor fi la fel in fiecare zi,cand va apuca grijile. Ce se va intampla cand vor fi implicati copiii? Atunci iti va fi mult mai greu,veti sta legati degeaba. Esti foarte tanara si sunt convinsa ca foarte frumoasa,meriti ceva mult mai bun decat asta,nu accepta! Nu lasa pe nimeni si nimic sa-ti distruga viata,doar o singura data traiesti,gandeste-te bine si nu accepta raul doar pentru ca nu era asa la inceput. Cine va face o data,va face de nenumarate ori pe urma.
Chiar imi pare rau ca se intampla chestii de genul,sunt trista cand aud :(
Inselatul si lovitul sunt peste limita,capacitatea mea de a intelege lucrurile. O relatie,O CASNICIE are la baza iubire,intelegere,incredere,rabdare,dragalasenie, lucruri frumoase,o casnicie trebuie sa te faca fericit,trebuie sa simti ca traiesti alaturi de persoana langa care te trezesti dimineeata. O relatie violenta nu va aduce nimic bun..
Nu te lasa inselata de faptul ca se va schimba sau de promisiunile de genul,"Jur ca nu se va mai repeta!"
Tu esti capabila sa-ti coordonezi viata,sa iei deciziile,ai drept total asupra vietii tale,TU ESTI SINGURA CARE ALEGE CUM SI LANGA CINE ISI PETRECE TOATE ZILELE!

Polux 21 aug 2012 11:28:17

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
Citat:

Anterior postat de victoritsa (Post 1115789)
<Tu m-ai provocat !!! > ..asta a fost argumentul care la-m auzit eu :(:(:(
Mii frica fetelor ... nu stiu ce sa fac mai departe, s-a schimbat mult , dupa o relatie de 3 ani am hotarit sa facem pasul asta , si eram parca constienti ambii ce facem , am facut-o din dragoste,.. in octombrie abia facem un an de la nunta ... si el se comporta asa ... nu stiu ce se intimpla ... nu era atit de agresiv :(:(
Si eu am doar 22 de ani, el 27... sunt inca prea tinara ca sa sufar de pe acuma ... niciodata nu m-am gindit c-o sa ajung sa simt ce inseamna asta....NICIODATA FETELOR :(:(:( SUNT DISTRUSA :((


Imi pare rau ca am fost agresiva in primul mesaj, iarta-ma, nu stiam ca e vorba de tine.

Cu riscul sa te superi pe mine: esti tanara, ai toata viata inainte! daca dupa 3 ani a putut sa faca asa ceva, pai dupa n ani ce o sa faca? Sa ajungi la urgente?

E mult mai bine sa rupi pisica in 2 cat mai repede!
Nu ca asta ar conta prea mult, dar in ce sens spune el ca l-ai provocat?
Si care a fost reactia lui de dupa?

Ai grija de tine!>:D<

Exp 21 aug 2012 12:59:44

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
fugi cat mai repede fata draga!... chiar si daca ai fi avut copii nu merita sa suporti un astfel de animal! si...fii mai atenta in viitor; sa stii ca "simptomele" se pot depista daca le urmaresti; este agresiv si violent cu altii, socializeaza greu, are probleme la locul de munca, are "capacitatea" sa creeze usor stari conflictuale... fii mai atenta!
succes!

lulus07 21 aug 2012 13:04:24

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
De acord cu fetele: a lovit o data, o va face si in alte dati. Fa-i vant si vezi-ti de viata, esti foarte tanara si chiar nu meriti sa suferi.
Din cate stiu eu, sunt grupuri si organizatii de sprijin care te-ar putea ajuta cu sfaturi, cel putin. Poate ar fi bine sa gasesti un astfel de grup si sa ceri ajutor.

losefat 21 aug 2012 13:41:52

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
Hm...delicat subiect...violenta in familie...
Violenta poate fi de tip instrumental (cand cel ce agreseaza doreste sa controleze persoana pe care o agreseaza...atentie...deoarece in cazul in care victima agresiuni nu cedeaza...agresorul se opreste o perioada de timp..dupa care reincepe din nefericire!) si de tip intentional
: se produce cu intenţia de control şi dominare, de menţinerea puterii, prin faptul ca e repetivă (nu apare doar izolat) îi conferă caracterul de intenţie pe care de regulă abuzatorul nu o recunoaşte.

Victoria, nu trebuie o secunda sa te rusinezi, nu te condamna nimeni de nimic, din contra eu cel putin incerc sa te sustin!
Desi e greu, nici macar prima palma nu ar trebui iertata in speranta ca nu se va mai repeta, pentru ca dupa acea prima palma, sigur va veni si a doua, iar de aici inainte lucrurile scapa de sub control mult prea usor.

Violenta in familie nu este ceva normal! Si, in niciun caz, nu este ceva ce trebuie acceptat ca atare.
Iti doresc multa sanatate, putere si sa ai curaj sa lupti ptr. linistea si fericirea ta..ptr. ca meriti sa fi iubita, respectata si fericita!
O zi frumoasa,
Ema >:D<

marinuta 21 aug 2012 13:50:10

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
cit nu va leaga un bebe...ar fi bine sai dai papuceii..apoi va fi vai si amar de sanatatea ta...x-(x-(x-(x-(x-(

madalinafrincu 21 aug 2012 14:00:13

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
Citat:

Anterior postat de victoritsa (Post 1115789)
<Tu m-ai provocat !!! > ..asta a fost argumentul care la-m auzit eu :(:(:(
Mii frica fetelor ... nu stiu ce sa fac mai departe, s-a schimbat mult , dupa o relatie de 3 ani am hotarit sa facem pasul asta , si eram parca constienti ambii ce facem , am facut-o din dragoste,.. in octombrie abia facem un an de la nunta ... si el se comporta asa ... nu stiu ce se intimpla ... nu era atit de agresiv :(:(
Si eu am doar 22 de ani, el 27... sunt inca prea tinara ca sa sufar de pe acuma ... niciodata nu m-am gindit c-o sa ajung sa simt ce inseamna asta....NICIODATA FETELOR :(:(:( SUNT DISTRUSA :((

>Daca s-a schimbat si nu mai e ce a fost eu zic sa RENUNTI PANA NU V A FI PREA TARZIU, azi o palma, maine doua si apoi te baga in spital sau iti scapa una de te baga in pamant....eu nu am luat niciodata o palma de la un barbat dar sora mea a divortat la 22 ani, casatorita la 19 din acelasi motiv, i a dat o palma ``fara sa vrea``. Ea e bine merci acum, logodita cu un super tip, are tot ce ii trebuie (chiar daca a stat cu chirie primele luni si nu avea decat hainele de pe ea, intr o tara straina) acum are 26 ani, are toata viata inainte si e fericita cu adevarat , are un iubit care ii face toate poftele si e genul de barbat pentru care pitzipoancele din Romania ar ucide :)) ca sa o luam intr -o nota optimista, viata e atat de scurta si frumoasa incat nu trebuie sa ti-o irosesti in lacrimi. CURAJ si fa ceea ce simti ca sa fii fericita!! >:D<

alynacrystyna 21 aug 2012 14:47:45

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
buna Victoria!! :-*

imi pare rau sa aud prin ce treci , sfatul meu: pune punct pana nu e prea tarziu , pana nu se intampla altele mai grave , daca a dat o data o va face si a doua si a treia si in contiuare pentru ca vede ca ii tine ...si va ajunge sa se lege de cel mai banal motiv ca sa o faca ..esti tanara ai toata viata inainte ..nu mai sta pe ganduri

Marinuta , nici cu un copil la mijloc nu trebuie ca femeia sa stea sa suporte chestiile astea ..pentru ca nu e violenta numai asupra femeii ci si asupra copilului ...am mai auzit de-astea : pentru copii am stat ...pai frate cum sa stai pentru copii? in primul rand pentru ei trebuie pus punct unei relatii de acest gen , pentru ca au numai de suferit.

marinuta 21 aug 2012 14:51:58

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
da alyna ai dreptate....of sunt unii porci de dau in sotii si nu se gindesc la sanatoatea sotiilor...pai la ce bun te mai insori??????????????=((=((=((..eu cu sotul am avut o relatie de 4 ani...apoi am decis sa ne casatorim...dat doamne slava lui...sotul nu ma atins...eu lam intrebat dar vor fi timpuri ca ma vei bate...el mi-a zis...de ce? esti om...esti femeie...nu ne-am casatorit ca ne batem....:-o:-o:-o

deadcountess 21 aug 2012 15:26:47

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
Victoritsa, fugi cat vezi cu ochii. Un divort poate fii intr-adevar o experienta traumatizanta, dar oricum pe termen lung e mai bine. Nu exista scuze, faza cu "tu m-ai provocat" este o prostie, asta ar insemna ca fiecare are dreptul sa pocneasca pe oricine are chef doar asa ca nu i-a placut un raspuns sau o remarca oarecare, dar nu merge. Toti avem momente cand ne enervam dar ne controlam ca nu suntem animale. Singura scuza valabila ar fi atunci cand e vorba de legitima aparate dar nu cred ca era cazul la sotul tau.

alynacrystyna 21 aug 2012 15:30:44

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
Citat:

Anterior postat de marinuta (Post 1116029)
da alyna ai dreptate....of sunt unii porci de dau in sotii si nu se gindesc la sanatoatea sotiilor...pai la ce bun te mai insori??????????????=((=((=((..eu cu sotul am avut o relatie de 4 ani...apoi am decis sa ne casatorim...dat doamne slava lui...sotul nu ma atins...eu lam intrebat dar vor fi timpuri ca ma vei bate...el mi-a zis...de ce? esti om...esti femeie...nu ne-am casatorit ca ne batem....:-o:-o:-o

adevarat , porci pe doua picioare ..
esti o norocoasa , mai sunt si oameni buni pe pamantu asta...

din pacate multi vad femeia ca pe o proprietate , ca pe un obiect pe care il pot muta de colo colo dupa bunul lor plac

marinuta 21 aug 2012 15:32:50

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
si nui gelos deloc..ii pot lasa micuta dar eu cu prietenele in oras sa ies sa beau ceva sa ma distrez...sunt si barbati ipocriti ce sa facem...=((=((

VentoFreddo 21 aug 2012 19:21:42

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
Buna!Nu as accepta niciodata o palma de la nimeni,mai ales de la omul care ar trebui sa-mi stea aproape,sa ma sprijine,iubeasca,protejeze..si e reciproca chestia intr-o relatie normala.Dar eu am avut de unde invata...mama mea a suportat batai,injurii si umilinte pana la decesul tatalui meu.Bine zic fetele de mai sus..SA NU STATI NICIODATA CU UN OM VIOLENT DE DRAGUL COPIILOR!Dimpotriva..as fi crescut mai linistita,echilibrata si fara traume psihice,pe care deabia dupa ani de discutii cu sotul meu( e psiholog din fericire,deci nu pot sa ii zic terapie,desi asta a fost) am reusit sa le depasesc..Vai de copiii crescuti intr-o familie asa..
Sfatul meu e sa divortezi,o fi dureros,dar pt tine e mai bine asta,crede-ma.Si sa nu crezi ca nu vei gasi persoana potrivita pentru tine,care mai degraba si-ar taia mana decat sa o ridice asupra ta..exista si te asteapta.Eu una mai bine singura decat cu un asa tip alaturi.Salutari si numai de bine iti urez!

victoritsa 21 aug 2012 20:33:44

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
Multumesc fetelor din suflet pentru sustinere si sfaturi !

Inca nu-mi vine sa cred ca s-a intimplat ceea ce s-a intimplat.
Tocmai am revenit acasa de la serviciu si ...ma sufoc in casa asta, tot imi trec prin minte acele momente cind ma lovea... Nu cred ca o s pot uita vreodata.
Inainte de a ne casatori i-am zis ca daca vreodata o sa incerce sa ma loveasca, se termina totul. Eu nu am avut parte de o familie fericita , mama mea a divortat de tatal meu(din acelasi motiv, dar la ea a fost mai grav), si s-a recasatorit ...al doilea mariaj la fel nu a mers. A suferit mult ... si eu mi-am promis de kind eram mica ca n-o sa permit nici unui barbat sa se comporte asa cu mine.
Mi-a lipsit mult dragostea de tata, si singurul barbat din viata mea la care am tinut cu adevarat a fost sotul meu, in care aveam incredere si pe care puteam sa ma bazez. Dar acum nu mai este ... mi-am pierdut increderea in el , ba chiar mai mult ... cred ca il urasc.
El probabil crede ca eu n-o sa am curajul sa-l parasesc, pentru ca nu am unde ma duce. Eu de abia 3 saptamini m-am angajat ... anul asta am absolvit facultatea, si toti anii cit am fost studenta am fost sub aripa lui, el m-a intretinut ... si el crede ca eu n-o sa am puterea sa ma descurc singura.
Eu nu vreau sa traiesc cu frica , sa imi fac griji atunci cind ma retin la serviciu, ca nu cumva sa vin acasa si sa fiu umilita si maltratata pentru ca am intirziat, sau pentru ca nu i-am gatit mincarea la timp... si motive de provocare pot aparea o multimea....
Sper cit mai curind sa gasesc unde sa ma mut. Nu pot trai asa ...

madalinafrincu 21 aug 2012 20:39:18

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
Citat:

Anterior postat de victoritsa (Post 1116191)
Multumesc fetelor din suflet pentru sustinere si sfaturi !

Inca nu-mi vine sa cred ca s-a intimplat ceea ce s-a intimplat.
Tocmai am revenit acasa de la serviciu si ...ma sufoc in casa asta, tot imi trec prin minte acele momente cind ma lovea... Nu cred ca o s pot uita vreodata.
Inainte de a ne casatori i-am zis ca daca vreodata o sa incerce sa ma loveasca, se termina totul. Eu nu am avut parte de o familie fericita , mama mea a divortat de tatal meu(din acelasi motiv, dar la ea a fost mai grav), si s-a recasatorit ...al doilea mariaj la fel nu a mers. A suferit mult ... si eu mi-am promis de kind eram mica ca n-o sa permit nici unui barbat sa se comporte asa cu mine.
Mi-a lipsit mult dragostea de tata, si singurul barbat din viata mea la care am tinut cu adevarat a fost sotul meu, in care aveam incredere si pe care puteam sa ma bazez. Dar acum nu mai este ... mi-am pierdut increderea in el , ba chiar mai mult ... cred ca il urasc.
El probabil crede ca eu n-o sa am curajul sa-l parasesc, pentru ca nu am unde ma duce. Eu de abia 3 saptamini m-am angajat ... anul asta am absolvit facultatea, si toti anii cit am fost studenta am fost sub aripa lui, el m-a intretinut ... si el crede ca eu n-o sa am puterea sa ma descurc singura.
Eu nu vreau sa traiesc cu frica , sa imi fac griji atunci cind ma retin la serviciu, ca nu cumva sa vin acasa si sa fiu umilita si maltratata pentru ca am intirziat, sau pentru ca nu i-am gatit mincarea la timp... si motive de provocare pot aparea o multimea....
Sper cit mai curind sa gasesc unde sa ma mut. Nu pot trai asa ...

nu vreau sa te dezamagesc dar nici la ea nu cred ca a fost grav la inceput , nu lasa timpul sa te duca in aceeasi situatie, bafta multa sa iti gasesti gazda sau chirie si o sa vezi ce linistita o sa fii! >:D<

marinuta 21 aug 2012 22:00:58

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
La mami tau un timp nu poti sta?:-s:-s:-s... situatia e deficila...doamne scapa de Rahatul de om....un barbat adevarat nu bate o femeie...deciot sa te chinui o viata...si doamne fereste...multi omor femeile de gelozie ca se retin la servici sau altceva...dai papuceii...adica actul de casatorie sa il tii la tine si actele tale...sa nu ti le rupa...si incetul pe furis baga divort...cind va vedea ca ai facut ceeea ce trebuie va fi cu gura cascata...la toate lacrimile lui si rugamintele lui...nu ar trebui sal jelesti...odata ce a dat in tine sa te astepti si la altceva mai grav...asa dar fa cum crezi ca e mai ok...pentru viata ta...la mine in familie tatal meu o batea pe mama...cind eram mai mici...acum nu....si in vb urite si de dragul copiilor a rabdat tot...acumqa se chinui cu capul...mereu are dureri de cap...doamne cind o vad cum se chinuie imi vine sa ma duc la tata sai trag una in bot...doamne iarta-ma....:((:((:((:((:((:((

victoritsa 22 aug 2012 10:33:56

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
Citat:

Anterior postat de marinuta (Post 1116240)
La mami tau un timp nu poti sta?:-s:-s:-s... situatia e deficila...doamne scapa de Rahatul de om....un barbat adevarat nu bate o femeie...deciot sa te chinui o viata...si doamne fereste...multi omor femeile de gelozie ca se retin la servici sau altceva...dai papuceii...adica actul de casatorie sa il tii la tine si actele tale...sa nu ti le rupa...si incetul pe furis baga divort...cind va vedea ca ai facut ceeea ce trebuie va fi cu gura cascata...la toate lacrimile lui si rugamintele lui...nu ar trebui sal jelesti...odata ce a dat in tine sa te astepti si la altceva mai grav...asa dar fa cum crezi ca e mai ok...pentru viata ta...la mine in familie tatal meu o batea pe mama...cind eram mai mici...acum nu....si in vb urite si de dragul copiilor a rabdat tot...acumqa se chinui cu capul...mereu are dureri de cap...doamne cind o vad cum se chinuie imi vine sa ma duc la tata sai trag una in bot...doamne iarta-ma....:((:((:((:((:((:((

Nu pot sa stau la mama, pentru ca eu nu comunic cu sotul ei(tatal meu vitreg) care ku kiteva luni in urma m-a da afara din casa (asta e alta poveste)...dar eu cel putin stiam dintotdeauna ca omul asta niciodata n-a tinut la mine ca la o fiica , niciodata nu s-a ocupat de educatiasi intretinerea mea... totul facea mama singura...
Acum sincer nu stiu ce sa ma fac ... nu stiu ce cale sa apuc :-s

mvthebest 22 aug 2012 12:15:16

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
Citat:

Anterior postat de victoritsa (Post 1116468)
Nu pot sa stau la mama, pentru ca eu nu comunic cu sotul ei(tatal meu vitreg) care ku kiteva luni in urma m-a da afara din casa (asta e alta poveste)...dar eu cel putin stiam dintotdeauna ca omul asta niciodata n-a tinut la mine ca la o fiica , niciodata nu s-a ocupat de educatiasi intretinerea mea... totul facea mama singura...
Acum sincer nu stiu ce sa ma fac ... nu stiu ce cale sa apuc :-s

Dar mama ta sigur o sa te sustina si sprijine. Nu cred, sau nu ar trebui sa il puna pe tatal tau vitreg inaintea ta. :)

mihaela01 22 aug 2012 12:19:17

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
Citat:

Anterior postat de victoritsa (Post 1116468)
Nu pot sa stau la mama, pentru ca eu nu comunic cu sotul ei(tatal meu vitreg) care ku kiteva luni in urma m-a da afara din casa (asta e alta poveste)...dar eu cel putin stiam dintotdeauna ca omul asta niciodata n-a tinut la mine ca la o fiica , niciodata nu s-a ocupat de educatiasi intretinerea mea... totul facea mama singura...
Acum sincer nu stiu ce sa ma fac ... nu stiu ce cale sa apuc :-s

Nu ai un frate , o sora? sau o ruda care te poate primi cu o chirie mai mica eventual?:(
Cred ca treci prin clipe cumplite:(.
E greu sa pui si stop dar e greu sa si continui:(.
Discuta cu mama ta sa stai la ea, pana la urma cred ca tu esti mult mai importanta decat sotul ei , doar nu o sa te lase sa stai pe strazi sau cu chirie doamne fereste ar fi culmea:(.

Exp 22 aug 2012 12:29:23

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
o prietena buna ...tot trebuie sa ai! o colega de serviciu care te poate intelege si te poate ajuta o perioada... TREBUIE sa existe o solutie;

losefat 22 aug 2012 12:41:22

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
Eu cred ca Victoria, nu spune inca nimanui ca este victima violentei sotului ei (scz. daca gresesc)...poate de rusine, dezamagita fiind de sot, poate trece si printr-o stare de negare de neacceptare a situatiei in care se afla, poate de teama sotului...e mai usor asa virtual, aparata de statutul de necunoscuta care il ofera un id de forum, asa ea se poate descarca emotional...in realitate, intre cunostinte prieteni, familie e mult mai greu!Am intalnit cazuri in care victima era certata de membri familiei, spunandu-i-se lucruri de genul: tu esti de vina, tu l-ai provocat...cine stie ce ai facut...
Din cate am inteles Victoria (daca acesta e numele ei real) se simte dependenta de sot, iar el stie asta si probabil are loc si un santaj emotional...violenta este si fizica si psihica...
Sfatul meu sincer este sa pleci de acasa oriunde, acela nu mai este caminul tau...oriunde iti va fi mai bine!
O prietena, un neam...cineva tot se va implica...asa trebuie, trebuie sa ne implicam in astfel de situati...iti va oferi un loc unde sa stai o perioada!
O zi frumoasa iti doresc si multa putere!
Ema

anaralu29 23 aug 2012 06:43:30

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
Citat:

Anterior postat de losefat (Post 1116566)
Eu cred ca Victoria, nu spune inca nimanui ca este victima violentei sotului ei (scz. daca gresesc)...poate de rusine, dezamagita fiind de sot, poate trece si printr-o stare de negare de neacceptare a situatiei in care se afla, poate de teama sotului...e mai usor asa virtual, aparata de statutul de necunoscuta care il ofera un id de forum, asa ea se poate descarca emotional...in realitate, intre cunostinte prieteni, familie e mult mai greu!Am intalnit cazuri in care victima era certata de membri familiei, spunandu-i-se lucruri de genul: tu esti de vina, tu l-ai provocat...cine stie ce ai facut...
Din cate am inteles Victoria (daca acesta e numele ei real) se simte dependenta de sot, iar el stie asta si probabil are loc si un santaj emotional...violenta este si fizica si psihica...
Sfatul meu sincer este sa pleci de acasa oriunde, acela nu mai este caminul tau...oriunde iti va fi mai bine!
O prietena, un neam...cineva tot se va implica...asa trebuie, trebuie sa ne implicam in astfel de situati...iti va oferi un loc unde sa stai o perioada!
O zi frumoasa iti doresc si multa putere!
Ema

Neata Ema...:-*>:D<
Ne reantalnim..
As vrea sa adaug si eu un lucru .
Eu banuiesc ca datorita faptului ca e casatorita cu el de aia fac parintii asa ,s o acuze pe ea si sa l sprijine pe el.El le a castigat increderea si profita pe acest lucru.
Dar si eu cred ca tot va exista cineva care sa i fie aproape,poate chiar cineva la care ea nu se gandea..trebuie sa apeleze la tot familionul,fara exceptii .A,scuzze fara cei care i sunt lui aproape.
Asa ca Victorita cauta fata mea sa vorbesti cu cineva care sa te inteleaga si sa te sprijine.Doamne ajuta sa gasesti pe cineva care sa te sprijine!!:-*

anaralu29 23 aug 2012 06:46:27

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
Citat:

Anterior postat de mihaela01 (Post 1116545)
Nu ai un frate , o sora? sau o ruda care te poate primi cu o chirie mai mica eventual?:(
Cred ca treci prin clipe cumplite:(.
E greu sa pui si stop dar e greu sa si continui:(.
Discuta cu mama ta sa stai la ea, pana la urma cred ca tu esti mult mai importanta decat sotul ei , doar nu o sa te lase sa stai pe strazi sau cu chirie doamne fereste ar fi culmea:(.

Mihaela..cateodata si fratii sunt contra ta,iti spun din experienta.
La mine chiar mama imi zicea ca eu sunt vinovata pentru tot ce facea el rau si chiar ea zicea ca acum m am maritat ca nu trebuia ..etc:(
Eu stiu cum e...sa n ai cu cine vorbii...

anaralu29 23 aug 2012 06:49:57

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
Exp...are dreptate !:)
Orice problema are rezolvare...;)
Se va gasii o solutie trebuie sa fii hotarata si desteapta si sa gasesti si un sprijin.Pana si oamenii puternici au nevoie de prieteni.
Mult noroc!!:-*

losefat 23 aug 2012 07:12:37

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
Citat:

Anterior postat de anaralu29 (Post 1116893)
Mihaela..cateodata si fratii sunt contra ta,iti spun din experienta.
La mine chiar mama imi zicea ca eu sunt vinovata pentru tot ce facea el rau si chiar ea zicea ca acum m am maritat ca nu trebuia ..etc:(
Eu stiu cum e...sa n ai cu cine vorbii...

Buna Ralu,
of imi pare rau ca ai trecut prin asa grea incercare!>:D<
Nimeni nu merita sa fie agresat fizic\psihic, nu exista motive, scuze...nimic nu motiveaza violenta...decat ca cei ce agreseaza au probleme psihice legate de autocontrol...Sper inca odata sa nu supar pe nimeni, opiniile sunt personale...fara a dori sa jignesc pe cineva!
Pup,
O zi frumoasa!:-*

ladylinda 24 aug 2012 05:58:15

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
Citat:

Anterior postat de victoritsa (Post 1115789)
<Tu m-ai provocat !!! > ..asta a fost argumentul care la-m auzit eu :(:(:(
Mii frica fetelor ... nu stiu ce sa fac mai departe, s-a schimbat mult , dupa o relatie de 3 ani am hotarit sa facem pasul asta , si eram parca constienti ambii ce facem , am facut-o din dragoste,.. in octombrie abia facem un an de la nunta ... si el se comporta asa ... nu stiu ce se intimpla ... nu era atit de agresiv :(:(
Si eu am doar 22 de ani, el 27... sunt inca prea tinara ca sa sufar de pe acuma ... niciodata nu m-am gindit c-o sa ajung sa simt ce inseamna asta....NICIODATA FETELOR :(:(:( SUNT DISTRUSA :((

Draga Victoritsa,

sincer?...fugi cit e devreme...
Eu am 41 de ani si sint deja de 10 ani casatorita a doua oara. Cu toate da am trecut si prin divort - ceea ce nu este extrem de placut-intr-o tara straina si fara nimeni sa imi fie aproape fizic, am reusit. Oricum, divortul meu nu a avut ca motiv agresiunea fizica. Barbati ca ai tai ar merita batuti la rindul lor de batausi de meserie cu sacul in cap. ...

Ai 22 de ani...e o virsta minunata cind ar trebui sa plutesti... asa ca fugi cit mai repede si mai hotarit!

Anisieella 25 aug 2012 09:31:39

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
Buna Victorita, am 7 ani de casnicie, doi copii si n-am fost agresata niciodata de sot, totusi, iti spun sincer ca sa am zece copii mi-as lua inima in dinti si m-as desparti de agresor la prima palma. Imagineaza-ti daca-l suporti asa la infinit cum o sa fie cand o sa aveti si copii? Cu ce groaza o sa traiasca acestia clipele petrecute acasa, ei sufletele sensibile...chiar daca ei n-o sa fie agresati o sa ii doara fiecare palma pe care o sa o primesti. Vrei o satfel de viata pentru copiii tai?:-/ Daca nu, desparte-te de el fara sa mai privesti inapoi. Nu tine cont nici de bunurile materiale care va leaga, nici de amintiri, nici macar de faptul ca poate esti una dintre o mie care are soacra buna:P...FUGI! Sper sa ai curajul si nicidecum sa nu te mai intorci la astfel de om (daca-l pot numi asa). Mai sunt barbati in Romania si sigur o sa gasesti pe cineva care sa te inteleaga.>:D<. Ai grija de tine si mai ales nu neglija sfaturile ! ALEGE SA FII FERICITA!

Anisieella 25 aug 2012 09:37:38

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
Citat:

Anterior postat de marinuta (Post 1116029)
da alyna ai dreptate....of sunt unii porci de dau in sotii si nu se gindesc la sanatoatea sotiilor...pai la ce bun te mai insori??????????????=((=((=((..eu cu sotul am avut o relatie de 4 ani...apoi am decis sa ne casatorim...dat doamne slava lui...sotul nu ma atins...eu lam intrebat dar vor fi timpuri ca ma vei bate...el mi-a zis...de ce? esti om...esti femeie...nu ne-am casatorit ca ne batem....:-o:-o:-o

Mie mi-a spus ca daca vreodata o sa aiba motive atat de multe si puternice incat sa nu ma mia suporte o sa-si faca valiza si o sa plece, dar in nici un caz n-o sa ma bata...mama lui a fost agresata si el spune ca nu a avut o copilarie fericita.

marinuta 25 aug 2012 09:41:08

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
si la noi mama in familie a fost agresata...deci nici noi am duso tare fain...pup o zi minunata sa ai..plec sa fac curatenie ca mi sa trezit micuta...;;)>:D<

Anisieella 25 aug 2012 09:47:34

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
Citat:

Anterior postat de victoritsa (Post 1116191)
Multumesc fetelor din suflet pentru sustinere si sfaturi !

Inca nu-mi vine sa cred ca s-a intimplat ceea ce s-a intimplat.
Tocmai am revenit acasa de la serviciu si ...ma sufoc in casa asta, tot imi trec prin minte acele momente cind ma lovea... Nu cred ca o s pot uita vreodata.
Inainte de a ne casatori i-am zis ca daca vreodata o sa incerce sa ma loveasca, se termina totul. Eu nu am avut parte de o familie fericita , mama mea a divortat de tatal meu(din acelasi motiv, dar la ea a fost mai grav), si s-a recasatorit ...al doilea mariaj la fel nu a mers. A suferit mult ... si eu mi-am promis de kind eram mica ca n-o sa permit nici unui barbat sa se comporte asa cu mine.
Mi-a lipsit mult dragostea de tata, si singurul barbat din viata mea la care am tinut cu adevarat a fost sotul meu, in care aveam incredere si pe care puteam sa ma bazez. Dar acum nu mai este ... mi-am pierdut increderea in el , ba chiar mai mult ... cred ca il urasc.
El probabil crede ca eu n-o sa am curajul sa-l parasesc, pentru ca nu am unde ma duce. Eu de abia 3 saptamini m-am angajat ... anul asta am absolvit facultatea, si toti anii cit am fost studenta am fost sub aripa lui, el m-a intretinut ... si el crede ca eu n-o sa am puterea sa ma descurc singura.
Eu nu vreau sa traiesc cu frica , sa imi fac griji atunci cind ma retin la serviciu, ca nu cumva sa vin acasa si sa fiu umilita si maltratata pentru ca am intirziat, sau pentru ca nu i-am gatit mincarea la timp... si motive de provocare pot aparea o multimea....
Sper cit mai curind sa gasesc unde sa ma mut. Nu pot trai asa ...

Intradevar de multe ori agresorii se bazeaza pe dependenta nevestei de ei. Cauta-ti o ruda , o prietena, in fine pe cineva care cateva luni poate sa te ajute...ai slujba pentru cat mananci e suficient salariul sunt sigura, daca n-ai pe nimeni care te poate ajuta incearca la o organizatie care are ca scop sa ajute femeile in astfel de cazuri. Am inteles de la altele ca agresorii incearca sa aiba control absolut asupra banilor familiei, indiferent daca si ele castiga! Gaseste-ti sprijin si pleaca! Fa-o cat mai degraba!

Anisieella 25 aug 2012 09:58:19

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
Totusi cand apelezi la ajutor sa ai grija sa fie o ruda sau prietena, in nici un caz sa nu ai incredere in tipi ca poti da peste alt agresor acum cat esti vulnerabila...:D Alta relatie cu un barbat e mai bine sa o cauti dupa ce vei fi independenta material.

Exp 25 aug 2012 13:34:57

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
Victorita,
Cum esti? Nu ai mai dat nicio veste...sau cumva, dar nu mai spun nimic...

anaralu29 25 aug 2012 20:36:00

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
Citat:

Anterior postat de Exp (Post 1118413)
Victorita,
Cum esti? Nu ai mai dat nicio veste...sau cumva, dar nu mai spun nimic...

Buna Exp..
Eu cred ca saraca n o mai lasa nenorocitul ala sa scrie ,i o fii gasit mesajele.
Doamneee iarta ma ,cine stie ce o fii cu ea.
Sigur e vai de ea acum,cine stie cat sufera...:-s

victoritsa 26 aug 2012 14:32:44

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
Salut fetelor ! Sa stiti ca v-am citit tot acest timp, va multumesc pentru sustinere si ca nu ati ramas indiferente la intrebarea mea ... insa n-am avut curajul sa va scriu... eram confuza si inca mai sunt... nu am avut curajul sa plec de linga dinsul... am discutat mult ... si-a cerut scuze pentru ceea ce a facut ... , mi-a zis ca nu-si va ierta niciodata gestul ... ca nu se va mai intimpla niciodata ... ca vrea sa fie totul ca la inceput ...m-a rugat sa-i mai ofer o shansa... si eu am fost de-acord. Multe din voi imi vor spune ca sunt prostutsa ca nu am pic de mindrie... si voi fi de-acord cu spusele voastre, o prietena mi-a zis ca sunt prea buna si ca el se foloseste de asta... poate are dreptate... poate n-ar trebui sa-i ofer aceasta shansa... Dar i-am spus ca e prima si ultima data ... daca se mai intimpla isi ia papuceii si pleaca din viata mea pentru totdeauna.
I-am spus ca scuzele si parerile lui de rau acum nu mai schimba nimic...si ca va avea nevoie de mult timp ca sa-mi recapete increderea...

marinuta 26 aug 2012 14:35:48

Re: Ati fost vreodata batute de sotii vostri ?
 
mai victorita....urmeaza si a 2 palma poate si mai rau..asteapta-te...o femeie desigur ca iarta dar na....poate se va cuminti...dar stii vorba aia...ce iese din pisica soareci prinde....vezi si tu....;)>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:43:03.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO