forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Despre Post (http://forum.slabute.ro/despre-post/)
-   -   Post Sfanta Maria (http://forum.slabute.ro/despre-post/post-sfanta-maria-9847.html)

happygirldiana 30 iul 2011 11:32:43

Re: Post Sfanta Maria
 
Buna,Cristina!NU,nu lacomesc:)Si iti dai seama ca vreau sa tin postul pentru sufletul meu, pentru mintea mea.Pentru ca de ceva timp ma simt cam rau psihic.Dar ma preocupa si mancarea pentru ca fiind la dieta siluptand sa slabesc,pentru sanatatea mea, trebuie sa gasesc niste feluri de mancare potrivite, cu care sa reusesc si in post si in dieta.ca asa as rezolva repede cu ciorba de fasole si zacusca cu paine;))
multumesc pentru sfaturi:-*

CrisetenO 30 iul 2011 11:39:26

Re: Post Sfanta Maria
 
Citat:

Anterior postat de happygirldiana (Post 742051)
Buna,Cristina!NU,nu lacomesc:)Si iti dai seama ca vreau sa tin postul pentru sufletul meu, pentru mintea mea.Pentru ca de ceva timp ma simt cam rau psihic.Dar ma preocupa si mancarea pentru ca fiind la dieta siluptand sa slabesc,pentru sanatatea mea, trebuie sa gasesc niste feluri de mancare potrivite, cu care sa reusesc si in post si in dieta.ca asa as rezolva repede cu ciorba de fasole si zacusca cu paine;))
multumesc pentru sfaturi:-*

Pai sa stii ca eu de obicei in post slabesc pur si simplu mancand mai putin la fiecare masa. Cum am spus: ghiveciul e o mancare foarte buna pentru dieta, mai ales fara cartofi. Iar in rest, eu mananc numai paine, mancare de varza, sau legume fierte in general in post. Nu sunt un exemplu, dar vreau sa spun ca se poate, chiar si cu mancare de post, sa continui sa slabesti. Numai sa nu exagerezi portiile.

Cu mult drag,
Cristina

PS: Nu am vrut sa spun ca te lacomesti in sensul ca vrei sa mananci tot frigiderul (tipul acela de lacomie e specific mie, din pacate: e greu sa ma controlez). Dar Sfintii Parinti vorbesc si despre lacomia gurmandului: adica aceea de a alege fir cu fir lucruri deosebite de mancare. Stii ce ma gandeam acum ceva timp? Daca evreii in pustie se gandeau ca mana ingrasa, oare ar fi murit de foame?

Georgii 30 iul 2011 11:53:07

Re: Post Sfanta Maria
 
Am revenit:D.
Buna Cristina:-*.Tu cand postesti ce mananci cel mai des,asa in general?
Eu am prin casa legume:fasole verde,mazare... porumb fiert si fasole alba.Azi mai iau cateva provizii:).
Si am si multe fructe..lucrez cu ele si am in casa non-stop.
Nu o sa ma lacomesc la mancare cum ziceati voi mai sus,ca nu de asta tin post.
Dar sunt cam nelamurita si putin ingrijorata..vreau sa mananc cat mai simplu si ma gandeam ca tu stii mai multe si ma poti ajuta.Ce zici?:x

CrisetenO 30 iul 2011 12:34:45

Re: Post Sfanta Maria
 
Citat:

Anterior postat de Georgii (Post 742062)
Am revenit:D.
Buna Cristina:-*.Tu cand postesti ce mananci cel mai des,asa in general?
Eu am prin casa legume:fasole verde,mazare... porumb fiert si fasole alba.Azi mai iau cateva provizii:).
Si am si multe fructe..lucrez cu ele si am in casa non-stop.
Nu o sa ma lacomesc la mancare cum ziceati voi mai sus,ca nu de asta tin post.
Dar sunt cam nelamurita si putin ingrijorata..vreau sa mananc cat mai simplu si ma gandeam ca tu stii mai multe si ma poti ajuta.Ce zici?:x

Salut Georgii!

Pai experta nu sunt, dar uite cum arata meniul meu pentru o zi de post:

MD: Cafea/ceai neindulcite, cu o felie de paine neagra SAU 30 g fulgi de cereale ca pentru copii mici, cu 1 lgt. cacao, cam 200 ml apa, si miere.

Pranz: de obicei mananc la cantina, si anume: legume fierte (mazare, porumb, ghiveci) si salata asortata, fara ulei, cu mustar.

Cina: un brezel (covrig bavarez) SAU mamaliga cu ceapa si cu ciuperci SAU ghiveci fara cartofi (am pus reteta la retetele de post) SAU grau fiert (o portie are cam 75 g grau nefiert, sau vreo cana de grau fiert) SAU castane coapte (am inca un kg la congelator de asta-iarna).

Intre MD si Pranz si Pranz si Cina vine cate o gustare cu fructe, la alegere (de exemplu acum e sezonul prunelor si al harbuzului, deci din acelea cumpar). Beau apa sau ceai, neindulcite.

Pare foarte nevariat, dar nu e chiar asa: se pot alterna legumele fierte, cina, fructele... si pana la urma mananci pentru ca sa traiesti. Imi place in post sa imi pun un tel, de exemplu sa citesc 3-4 capitole din Sf. Evanghelie in fiecare zi, sau sa fac un paraclis o data la doua zile, sau ceva de genul asta. Am invatat foarte multe citind Psalmii in Postul Mare.

Si mai ales, fa milostenie daca poti. Nu te osteni pentru tine, dar osteneste-te pentru altii: daca faci prajituri, da la altii, fa coliva si du la biserica. Sa stii ca nu e bucurie mai mare decat sa fii de folos cuiva, care se va ruga pentru tine.

Cu mult drag,
Cristina

Adina14 30 iul 2011 13:21:12

Re: Post Sfanta Maria
 
Buna fetelor >:D<
M-am gandit sa va mai dau o reteta de post: salata de vinete fara maioneza!Eu am incercat ambele retete ale lui Anqutz si sunt delicioase ( ca sa nu mai spun ca si dietetice :) ).O alta reteta de salata care imi place foarte mult este cea de fasole verde.Inca nu m-am hotarat daca voi tine intreg postul dar cred ca miercurea si vinerea voi incerca sa o fac :)

Georgii 30 iul 2011 13:30:19

Re: Post Sfanta Maria
 
Citat:

Anterior postat de Adina14 (Post 742146)
Buna fetelor >:D<
M-am gandit sa va mai dau o reteta de post: salata de vinete fara maioneza!Eu am incercat ambele retete ale lui Anqutz si sunt delicioase ( ca sa nu mai spun ca si dietetice :) ).O alta reteta de salata care imi place foarte mult este cea de fasole verde.Inca nu m-am hotarat daca voi tine intreg postul dar cred ca miercurea si vinerea voi incerca sa o fac :)

Nu am vinete si aici sunt f.scumpe dar poate ia mama si incerc si eu:D.
Pai si eu renunt la carne si la oua.Dar cred ca ma voi scapa la iaurt si la lapte.Desi incerc sa nu.Dar miercurea si vinerea voi tine ca la carte.Dar cred ca fara carne,oua si etc e la fel post:-s.

Adina14 30 iul 2011 13:33:22

Re: Post Sfanta Maria
 
Citat:

Anterior postat de Georgii (Post 742159)
Nu am vinete si aici sunt f.scumpe dar poate ia mama si incerc si eu:D.
Pai si eu renunt la carne si la oua.Dar cred ca ma voi scapa la iaurt si la lapte.Desi incerc sa nu.Dar miercurea si vinerea voi tine ca la carte.Dar cred ca fara carne,oua si etc e la fel post:-s.

Eu de-asta nu as fi vrut sa tin post fiindca marea majoritatea a caloriilor mele provin din telemeaua de vaca iar laptele e nelipsit in zilele in care mananc fulgi de ovaz.Iaurturi treaca-mearga tot mai rezist..Iarasi la oua mi-ar fi greu :-s Dar de carne promit sa nu ma ating!

Georgii 30 iul 2011 13:39:34

Re: Post Sfanta Maria
 
Citat:

Anterior postat de Adina14 (Post 742163)

Eu de-asta nu as fi vrut sa tin post fiindca marea majoritatea a caloriilor mele provin din telemeaua de vaca iar laptele e nelipsit in zilele in care mananc fulgi de ovaz.Iaurturi treaca-mearga tot mai rezist..Iarasi la oua mi-ar fi greu :-s Dar de carne promit sa nu ma ating!

Eu zic ca e ok sa tinem postul asa.O fi pacat ca nu tinem strict strict,dar tot post este.Nu voi manca carne si oua.Dar ca sa recunosc dimineata sau la gustari mai mananc lapte sau iaurt.Dar sper ca e bine:).
Si miercurea si vinerea nu mananc carne,oua,lactate..doar alimente vegetale;;).Promit solemn!

silviadm 30 iul 2011 14:21:05

Re: Post Sfanta Maria
 
Citat:

Anterior postat de Georgii (Post 741904)
da,de luni.te bagi?:>

normal k o s tin si eu post...de fel mai tineam miercurea si vinerea dar cu dietele astea de cateva luni am uitat...dar uite ca acum reiau...:x;;):*

silviadm 30 iul 2011 14:22:43

Re: Post Sfanta Maria
 
o s reusim fetele normal...:x:Pnu mai fiti asa ingrijorate;;);;);;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:30:23.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO