forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Despre Post (http://forum.slabute.ro/despre-post/)
-   -   Post Sfanta Maria (http://forum.slabute.ro/despre-post/post-sfanta-maria-9847.html)

CrisetenO 02 aug 2011 09:04:35

Re: Post Sfanta Maria
 
Buna Giorgii,

Pai ortodoxia are rugaciuni pentru orice ocazie, post sau nu. De exemplu, exista rugaciunile de dimineata, pe care le gasesti in ceaslov: pe acelea le zici -- corect -- dimineata, dupa ce te scoli. Nimic fara Dumnezeu: nu se incepe o zi noua fara El.

Dupa aceea, la pranz se zice Tatal Nostru. Seara la masa se zice Manca-vor saracii, iar apoi, inainte de culcare, rugaciunile de seara. Asta e pentru fiecare zi din an, deci nu e ceva special pentru post. Eu in post spun si rugaciunile sufletului:

"Doamne milostiv fii mie pacatosul,
Doamne curateste-ma pe mine pacatosul,
Cel ce m-ai zidit, Doamne, mantuieste-ma,
Fara de numar am gresit, Doamne, iarta-ma!"

In fiecare post e frumos daca poti citi mai multi Psalmi, desi acum nu se mai fac Psalmii pe catisme, precum in Postul Mare. Sunt bune si paraclisele si acatistele, mai ales a Sf. Fecioare. Sa stii ca iti dau multa mangaiere daca le citesti cu toata atentia. In post, regula e: cat de mult poti, dar cum trebuie. Deci nu fa rugaciuni multe, ci numai cat poti cu toata atentia. Si mai ales, fa totul numai cu binecuvantarea duhovnicului. Sa stii ca semetia poate duce la pierzanie chiar atunci cand te rogi. Pana la urma Lucifer a cazut din mandrie, si era inger, deci se ruga mult.

Eu ieri am avut o zi minunata de post. Va urez si voua Post Usor!

Cu mult drag,
Cristina

anaralu29 02 aug 2011 14:38:14

Re: Post Sfanta Maria
 
Buna fetelor..:D;)>:D<
Ma primiti si pe mine???
Azi a vazut acest topic,si as vrea sa discut si eu cu voi pentru ca de ieri tin post..:)
Apropo de rugaciuni,si eu ma rog cand fac ceva ,spal ,cand merg etc..
Stiu ca postul te intareste foarte mult si e foarte adevarat.
Va urez sa fiti cat mai mult intarite spiritual!!![*14*]

Georgii 02 aug 2011 15:23:35

Re: Post Sfanta Maria
 
Citat:

Anterior postat de anaralu29 (Post 745180)
Buna fetelor..:D;)>:D<
Ma primiti si pe mine???
Azi a vazut acest topic,si as vrea sa discut si eu cu voi pentru ca de ieri tin post..:)
Apropo de rugaciuni,si eu ma rog cand fac ceva ,spal ,cand merg etc..
Stiu ca postul te intareste foarte mult si e foarte adevarat.
Va urez sa fiti cat mai mult intarite spiritual!!![*14*]

Buna Ana;;).Si eu tin de ieri post.As vrea sa tin toata saptamana,sau tot postul:-/.
Desigur ca te primim de aceea am si deschis acest topic:-*.
Rugaciunea intareste mult si credinta in Dumnezeu ma ajuta mereu.La fel si tie .Multa sanatate!:)

Georgii 02 aug 2011 15:26:03

Re: Post Sfanta Maria
 
Citat:

Anterior postat de CrisetenO (Post 744704)
Buna Giorgii,

Pai ortodoxia are rugaciuni pentru orice ocazie, post sau nu. De exemplu, exista rugaciunile de dimineata, pe care le gasesti in ceaslov: pe acelea le zici -- corect -- dimineata, dupa ce te scoli. Nimic fara Dumnezeu: nu se incepe o zi noua fara El.

Dupa aceea, la pranz se zice Tatal Nostru. Seara la masa se zice Manca-vor saracii, iar apoi, inainte de culcare, rugaciunile de seara. Asta e pentru fiecare zi din an, deci nu e ceva special pentru post. Eu in post spun si rugaciunile sufletului:

"Doamne milostiv fii mie pacatosul,
Doamne curateste-ma pe mine pacatosul,
Cel ce m-ai zidit, Doamne, mantuieste-ma,
Fara de numar am gresit, Doamne, iarta-ma!"

In fiecare post e frumos daca poti citi mai multi Psalmi, desi acum nu se mai fac Psalmii pe catisme, precum in Postul Mare. Sunt bune si paraclisele si acatistele, mai ales a Sf. Fecioare. Sa stii ca iti dau multa mangaiere daca le citesti cu toata atentia. In post, regula e: cat de mult poti, dar cum trebuie. Deci nu fa rugaciuni multe, ci numai cat poti cu toata atentia. Si mai ales, fa totul numai cu binecuvantarea duhovnicului. Sa stii ca semetia poate duce la pierzanie chiar atunci cand te rogi. Pana la urma Lucifer a cazut din mandrie, si era inger, deci se ruga mult.

Eu ieri am avut o zi minunata de post. Va urez si voua Post Usor!

Cu mult drag,
Cristina

multumesc ca mi-ai zis Cristina.eu nu am nicio carte de Rugaciuni si aici la biserica nu pot merge ca sunt de catolici si pentru crestini se fac slujbe doar de sarbatorile mari.dar ma voi ruga si voi tine ca atare.multa sanatate!:-*

CrisetenO 02 aug 2011 15:44:20

Re: Post Sfanta Maria
 
Citat:

Anterior postat de Georgii (Post 745235)
multumesc ca mi-ai zis Cristina.eu nu am nicio carte de Rugaciuni si aici la biserica nu pot merge ca sunt de catolici si pentru crestini se fac slujbe doar de sarbatorile mari.dar ma voi ruga si voi tine ca atare.multa sanatate!:-*

Salut Georgii,

Sa stii ca gasesti multe carti de rugaciune si online. Da search dupa ceaslov online in google si acolo gasesti rugaciunile de care vorbeam. Pentru alte feluri de rugaciuni, paraclise si acatiste, da search dupa numele lor si sigur le gasesti. Daca ai nevoie de altceva, intreaba-ne si iti trimitem informatii imediat.

De asemenea iti recomand sa te uiti si tu pe internet dupa bisericile romane ortodoxe din Italia. Si eu merg o data la doua saptamani in Offenbach pentru Sf. Liturghie. Dureaza cam 2 ore si jumatate de la usa mea la usa bisericii, dar merge. E important, sa stii, sa poti ramane in contact cu partea asta a sufletului tau.

Cu mult drag,
Cristina

Georgii 02 aug 2011 15:52:29

Re: Post Sfanta Maria
 
Citat:

Anterior postat de CrisetenO (Post 745250)
Salut Georgii,

Sa stii ca gasesti multe carti de rugaciune si online. Da search dupa ceaslov online in google si acolo gasesti rugaciunile de care vorbeam. Pentru alte feluri de rugaciuni, paraclise si acatiste, da search dupa numele lor si sigur le gasesti. Daca ai nevoie de altceva, intreaba-ne si iti trimitem informatii imediat.

De asemenea iti recomand sa te uiti si tu pe internet dupa bisericile romane ortodoxe din Italia. Si eu merg o data la doua saptamani in Offenbach pentru Sf. Liturghie. Dureaza cam 2 ore si jumatate de la usa mea la usa bisericii, dar merge. E important, sa stii, sa poti ramane in contact cu partea asta a sufletului tau.

Cu mult drag,
Cristina


Voi cauta :-*.Eu nu stau in Italia:P.Dar cand voi auzi ca este slujba aici imediat ma voi duce.Multumesc de informatii.

CrisetenO 02 aug 2011 16:06:59

Re: Post Sfanta Maria
 
Citat:

Anterior postat de Georgii (Post 745258)
Voi cauta :-*.Eu nu stau in Italia:P.Dar cand voi auzi ca este slujba aici imediat ma voi duce.Multumesc de informatii.

Ma scuzi, cand am auzit de catolici, m-am gandit la Italia. In Spania ai o lista de 79 de parohii ortodoxe. Mai in zona ta sunt niste parohii in Zaragoza, Tarragona, si chiar si in Lleida:

1. LLEIDA (LERIDA)
Parohia “Naşterea Sfântului Ioan Botezatorul”(24 Iunie)
Biserica: C/Rambla Ferran, nr. 31 , 25007 , Lleida
Filie: MONZON - Biserica: “San Jose”,C/ Burgos, 2, 22400, Monzon, Lleida,
Vecernie , ultima duminica din luna , ora 1800
Filie: BINEFAR – Biserica: “San Jose”, C/ Maladeta, 13, 22500, Binéfar, Lleida
Vecernie, ultima duminica din luna , ora 2000
Filie: BALAGUER - Biserica: “San Jose”,
Vecernie, a 2ª duminica din luna, ora 1900
Filie: ALCARRÁS – Capela San Sebastian (Biserica din Palomar), C/ Juan Maragall, 8, 25180, Alcarrás, Lleida
Vecernie, 1ª duminica din luna, ora 1900
Contact: Pr. Daniel Simon


Gasesti totul pe pagina MAE in Spania. Cauta in google: Lleida biserica ortodoxa.


Te pup dulce,
Cristina

Georgii 02 aug 2011 16:20:31

Re: Post Sfanta Maria
 
[QUOTE=CrisetenO;745270]Ma scuzi, cand am auzit de catolici, m-am gandit la Italia. In Spania ai o lista de 79 de parohii ortodoxe. Mai in zona ta sunt niste parohii in Zaragoza, Tarragona, si chiar si in Lleida:

1. LLEIDA (LERIDA)
Parohia “Naşterea Sfântului Ioan Botezatorul”(24 Iunie)
Biserica: C/Rambla Ferran, nr. 31 , 25007 , Lleida
Filie: MONZON - Biserica: “San Jose”,C/ Burgos, 2, 22400, Monzon, Lleida,
Vecernie , ultima duminica din luna , ora 1800
Filie: BINEFAR – Biserica: “San Jose”, C/ Maladeta, 13, 22500, Binéfar, Lleida
Vecernie, ultima duminica din luna , ora 2000
Filie: BALAGUER - Biserica: “San Jose”,
Vecernie, a 2ª duminica din luna, ora 1900
Filie: ALCARRÁS – Capela San Sebastian (Biserica din Palomar), C/ Juan Maragall, 8, 25180, Alcarrás, Lleida
Vecernie, 1ª duminica din luna, ora 1900
Contact: Pr. Daniel Simon



Da,il si cunosc pe domnul preot;;).
Am fost prima data de Craciun la biserica in Spania.A fost mirific:x.Dar imi este dor de deniile de la noi din Romania ..si cand cantam Prohodul ..ce frumos era!:)
In iarna asta merg in tara,ma voi duce sa ma impartasesc si sa ma spovedesc!:)
Gasesti totul pe pagina MAE in Spania. Cauta in google: Lleida biserica ortodoxa.

anaralu29 03 aug 2011 07:35:42

Re: Post Sfanta Maria
 
Citat:

Anterior postat de Georgii (Post 745231)
Buna Ana;;).Si eu tin de ieri post.As vrea sa tin toata saptamana,sau tot postul:-/.
Desigur ca te primim de aceea am si deschis acest topic:-*.
Rugaciunea intareste mult si credinta in Dumnezeu ma ajuta mereu.La fel si tie .Multa sanatate!:)

MUltumesc de primire..:D>:D<>:D<
Ma bucur ca ne am reantalnit..;;):-*
Sanatate si tie!!!Si tuturor fetelor!!!>:D<[*1*]

Georgii 03 aug 2011 15:03:22

Re: Post Sfanta Maria
 
Citat:

Anterior postat de anaralu29 (Post 745766)
MUltumesc de primire..:D>:D<>:D<
Ma bucur ca ne am reantalnit..;;):-*
Sanatate si tie!!!Si tuturor fetelor!!!>:D<[*1*]

Buna,si eu am bucur sa te ''revad'':-*.
Azi a fost ziua unei colege si am cam tradat postul cu o pralina si cu un piscot.


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:40:11.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO