forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta Michel Montignac (http://forum.slabute.ro/dieta-michel-montignac/)
-   -   Gasca fetelor care tin Montignac partea IX (http://forum.slabute.ro/dieta-michel-montignac/gasca-fetelor-tin-montignac-partea-ix-9426.html)

oanamagdalena 26 iul 2011 07:20:08

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Citat:

Anterior postat de monicastoican (Post 736060)
As vrea sa fac niste fursecuri spritate stil monti faza II. Sincer, nu stiu ce nu e monti in reteta originala asa ca poate imi oferiti niste sugestii :)
Imi vine sa stau doar in bucatarie de cand am descoperit dieta asta :)

Scuze,dar eu nu am vazut reteta originala:">(se poate sa imi fi scapat)...Daca o postezi iti putem explica ce e cu ea...Dar tu tii faza 2 deja?:-/
Citat:

Anterior postat de Lala26 (Post 736078)
Felicitari si..din cate am citit, nu ma indoiesc ca asa vei ramane >:D<
cand va urmaresc meniurile si felul in care vorbiti despre monti' ma simt atat de nestiutoare...:( ma tot gandesc daca o sa ajung si eu vreodata ca voi si daca o sa fiu vreodata in stare sa dau un raspuns pertinent unei fete nou-venite pe site...

Ai sa ajungi cu siguranta!Mai ai un pic de rabdare sa iti insusesti perfect regulile Monti si apoi totul o sa vina de la sine>:D<
Citat:

Anterior postat de valery (Post 736083)
Azra , Sylvester,bine ati revenit!:-*>:D<
Salut toate fetele , eu sunt cu moralul la pamant , m-am ingrasat 3 kg :((:(( se apropie si faza cu rusii ,dar e groaznic sa urc la cantar in 3 zile 3 kg :((:((:(( adevarul este ca mananc ca o scrofita , conform dar fff mult :((:((:((
-Magda draga se pare ca noi doua ne putem lua de mana :( oscileaza cantarul in avantajul lui si in dezavantajul nostru
- Eva tu esti o eroina ,felicitari ! am inteles ca ai la tine in jurnal ceva cu incarcatura glicemica de la fosta ta profesoara , am cauta la tine dar nu am gasit :( poate ma ajuti tu , plss
- va pup cu mult drag fetelor , va doresc bafta si fara oscilatii la cantar :x

Sylvester,felicitari!>:D<
Iar tu,Valery,stai calma,fata mea!:-*Zau ca nu ai cum sa te fii ingrasat in 3 zile 3 kg!Fa asa cum ti s-a zis deja: da uitarii cantarul pana ce vei scapa de rusi si abia la 2-3 zile dupa ce pleaca sa te urci iar pe cantar.In timpul asta continua sa fii cuminte!:-*Sa papi conform si eventual sa reduci un pic nr. deserturilor(adica nu in fiecare zi dulce elaborat,ca stiu ca iti place sa le pregatesti:P)..Poti papa cioco neagra(cu min.75% cacao),ca e si sanatoasa si stiu ca si ajuta la slabit(daca nu depasesti limita admisa de 40g).
Fruntea sus si curaj sa mergi inainte!!!:-*Suntem aici sa te sustinem,ok?>:D<>:D<>:D<>:D<
Citat:

Anterior postat de eva 9 (Post 736120)
mie mi se pare ok ce ai mancat .... nimic gresit... ba chiar f sanatos! bv!:-*
asta cu lactatul NEAPARAT de unde dumnezeu e?? pai fructele ori simple ori NEAPARAT cu lactat langa :)):))... eu asta aud prima data :D na.. pana mea..
eu nu pap fructele cu lactat langa ca ar insemna pt mine ce ar insemna pt tine sa papi vreo 2 flacoane de colon help :">:">:"> uuups :">... asa ca daca trebuie NEAPARAT (ca asa zice monti) sa si ia dieta si sa si-o vare ... undeva :P ca eu imi vad de treaba mea...

Nici eu nu am auzit ca fructul trebuie neaparat cu un lactat:-oDimpotriva: fructele in stare cruda trebuie sa fie papate singure,si la distanta de celelate mese!
Cat despre combinatii lapte/carne si carne/fructe...asa e: gusturile nu se discuta!:P

Neata si o zi buna si conforma!>:D<>:D<>:D<
http://i380.photobucket.com/albums/o...urz/Coffee.jpg

Flora 26 iul 2011 07:21:33

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Buna slabutelor!!!!
Am sa incerc sa fiu cat de scurta pot.
Cand m-am inscris pe site-ul acesta eram adepta dietei disociat pe mese apoi am mai citit si despre alte diete si intr-un final m-am decis sa citesc si cartea lui Monty si mi-au placut princiipile lui si mai ales m-au convins prin explicatii de lucruri pe care le stiam deja.Eu i-am citit cartea ,,Mananci si slabesti,, am cititunpic pe aici pe la acest etaj si am gasit ceva scris ca ai avea voie sa mananci fructe dupa masa daca nu sunt capsuni sau fragi zmeura si asi vrea sa stiu daca e adevarat caci sunt un pic confuza cai el spune in carte ca nu e indicat absolut deloc fructele dupa masa ci numai inainte de masa.
Cu ocazia aceasta sper sa ma primiti si pe mine in gasca voastra.Va doresc o dimineata minunata>:D<>:D<

oanamagdalena 26 iul 2011 07:26:15

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Citat:

Anterior postat de Flora (Post 736156)
Buna slabutelor!!!!
Am sa incerc sa fiu cat de scurta pot.
Cand m-am inscris pe site-ul acesta eram adepta dietei disociat pe mese apoi am mai citit si despre alte diete si intr-un final m-am decis sa citesc si cartea lui Monty si mi-au placut princiipile lui si mai ales m-au convins prin explicatii de lucruri pe care le stiam deja.Eu i-am citit cartea ,,Mananci si slabesti,, am cititunpic pe aici pe la acest etaj si am gasit ceva scris ca ai avea voie sa mananci fructe dupa masa daca nu sunt capsuni sau fragi zmeura si asi vrea sa stiu daca e adevarat caci sunt un pic confuza cai el spune in carte ca nu e indicat absolut deloc fructele dupa masa ci numai inainte de masa.
Cu ocazia aceasta sper sa ma primiti si pe mine in gasca voastra.Va doresc o dimineata minunata>:D<>:D<

Bine ai venit!
Cu fructele e in felul urmator: sunt recomandate a fi mancate pe stomacul gol,pentru ca ele se digera diferit fata de alte alimente si provoaca balonari si dureri de burta la majoritatea persoanelor.Cele care nu produc astfel de probleme sunt fructele de padure,care pot fi mancate imediat dupa masa.De asemenea,daca fructele sunt tratate termic,pot fi de asemenea mancate ca si desert.
Acum...depinde si de la persoana la persoana: eu una nu am pb de genul asta daca pap fructe,dar...incerc totusi sa le pap la distanta de macar jumatate de ora inainte de alta masa.

Flora 26 iul 2011 07:35:00

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Citat:

Anterior postat de oanamagdalena (Post 736166)

Bine ai venit!
Cu fructele e in felul urmator: sunt recomandate a fi mancate pe stomacul gol,pentru ca ele se digera diferit fata de alte alimente si provoaca balonari si dureri de burta la majoritatea persoanelor.Cele care nu produc astfel de probleme sunt fructele de padure,care pot fi mancate imediat dupa masa.De asemenea,daca fructele sunt tratate termic,pot fi de asemenea mancate ca si desert.
Acum...depinde si de la persoana la persoana: eu una nu am pb de genul asta daca pap fructe,dar...incerc totusi sa le pap la distanta de macar jumatate de ora inainte de alta masa.

Oana iti multumesc de lamuriri acum ma apucasem sa citesc din nou si intradevar acum cami-ai spus imi amintesc ca citisem despre asta.
Imi place ca la Monty poti manca carne cu barnza mai ales ca aici mai peste tot se seveste salata greceasca de unde nu lipseste branza feta si smantana imi place la nebunie.
Toate cele bune>:D<>:D<

Sylvester 26 iul 2011 07:38:48

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Citat:

Anterior postat de oanamagdalena (Post 735943)
Azra si Sylvester,bine ati revenit!>:D<>:D<>:D<>:D<

>:D<>:D<Esti o scumpa si o draguta!:-*

oanamagdalena 26 iul 2011 07:42:29

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Citat:

Anterior postat de Flora (Post 736181)
Oana iti multumesc de lamuriri acum ma apucasem sa citesc din nou si intradevar acum cami-ai spus imi amintesc ca citisem despre asta.
Imi place ca la Monty poti manca carne cu barnza mai ales ca aici mai peste tot se seveste salata greceasca de unde nu lipseste branza feta si smantana imi place la nebunie.
Toate cele bune>:D<>:D<

Ti-am admirat sapt.trecuta pozele: ai un baietel absolut superb,iar tu esti o mamica sexy;;)
Citat:

Anterior postat de Sylvester (Post 736190)
>:D<>:D<Esti o scumpa si o draguta!:-*

:-*:-*:-*:-*Nu ne pui poze din vacanta?:D;;):-/

Sylvester 26 iul 2011 07:43:57

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Citat:

Anterior postat de oanamagdalena (Post 736155)

Neata si o zi buna si conforma!>:D<>:D<>:D<
http://i380.photobucket.com/albums/o...urz/Coffee.jpg

Super buna cafeluta! >:D<

Sylvester 26 iul 2011 07:44:59

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Citat:

Anterior postat de oanamagdalena (Post 736203)
Ti-am admirat sapt.trecuta pozele: ai un baietel absolut superb,iar tu esti o mamica sexy;;)

:-*:-*:-*:-*Nu ne pui poze din vacanta?:D;;):-/

Ba pun, pun :D! N-au fost ele prea multe, dar cand le pun dau sfara-n Gasca ca sa va uitati :D!

Flora 26 iul 2011 07:58:05

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 


Oana ajut-ma si pe mine cu citate multiple ca am incercat si nu imi iese.
Multumesc de complimente:">:"> cat depre copil noroc cu taica-su :)):)):))cacie bucatica rupta.Stai sa mai slabesc vreo 2kg si mai fac niste poze acum cu concursul m-am ambitionat si vreau sa ajung la 54:P
>:D<

oanamagdalena 26 iul 2011 08:01:22

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Citat:

Anterior postat de Flora (Post 736226)

Multumesc de complimente:">:"> cat depre copil noroc cu taica-su :)):)):))cacie bucatica rupta.Stai sa mai slabesc vreo 2kg si mai fac niste poze acum cu concursul m-am ambitionat si vreau sa ajung la 54:P
>:D<

Ai sa ajungi cu siguranta!>:D<

Sylvester 26 iul 2011 08:03:41

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Citat:

Anterior postat de oanamagdalena (Post 736166)
Bine ai venit!
Cu fructele e in felul urmator: sunt recomandate a fi mancate pe stomacul gol,pentru ca ele se digera diferit fata de alte alimente si provoaca balonari si dureri de burta la majoritatea persoanelor.Cele care nu produc astfel de probleme sunt fructele de padure,care pot fi mancate imediat dupa masa.De asemenea,daca fructele sunt tratate termic,pot fi de asemenea mancate ca si desert.
Acum...depinde si de la persoana la persoana: eu una nu am pb de genul asta daca pap fructe,dar...incerc totusi sa le pap la distanta de macar jumatate de ora inainte de alta masa.

Hop tzop si eu ca musca-n lapte :))- Monti are meniuri multe in Faza I (pentru MD) in care recomanda fulgii de ovaz cu lapte degresat cu capsune sau iaurt natural degresat cu zemura, sau fulgi de ovaz cu branza degresata si felii de mar, sau fulgi de ovaz cu lapte degresat cu bucati de caise sau fulgi de ovaz cu lapte degresat cu nectarine (meniul asta apare la Faza II; primele sunt toate pentru Faza I). :P
Eu pap numai in felul asta dimineata, in special cu caise bine coapte (se gasesc peste tot si sunt accesibile si la buzunar ;))).

oanamagdalena 26 iul 2011 08:08:43

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Citat:

Anterior postat de Sylvester (Post 736239)
Hop tzop si eu ca musca-n lapte :))- Monti are meniuri multe in Faza I (pentru MD) in care recomanda fulgii de ovaz cu lapte degresat cu capsune sau iaurt natural degresat cu zemura, sau fulgi de ovaz cu branza degresata si felii de mar, sau fulgi de ovaz cu lapte degresat cu bucati de caise sau fulgi de ovaz cu lapte degresat cu nectarine (meniul asta apare la Faza II; primele sunt toate pentru Faza I). :P
Eu pap numai in felul asta dimineata, in special cu caise bine coapte (se gasesc peste tot si sunt accesibile si la buzunar ;))).

Fructele de padure,da,au un statut "aparte",dar merele si caisele:-/...Stiu ca le recomanda doar tratete termic si amestecate cu alte cele,insa poate si-a schimbat in final viziunea si asupra acestui lucru?:-/ Poate era vorba de caise si mere deshidratate?
Oricum,am mai spus deja,ca pana la urma depinde de fiecare organism in parte: daca nu te baloneaza si nu iti cauzeaza alte pb,...e ok!

Sylvester 26 iul 2011 08:11:53

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Citat:

Anterior postat de oanamagdalena (Post 736155)
Scuze,dar eu nu am vazut reteta originala:">(se poate sa imi fi scapat)...Daca o postezi iti putem explica ce e cu ea...Dar tu tii faza 2 deja?:-/

Ai sa ajungi cu siguranta!Mai ai un pic de rabdare sa iti insusesti perfect regulile Monti si apoi totul o sa vina de la sine>:D<

Sylvester,felicitari!>:D<Te pup, sarut mana! :-*>:D<

Iar tu,Valery,stai calma,fata mea!:-*Zau ca nu ai cum sa te fii ingrasat in 3 zile 3 kg!Fa asa cum ti s-a zis deja: da uitarii cantarul pana ce vei scapa de rusi si abia la 2-3 zile dupa ce pleaca sa te urci iar pe cantar.In timpul asta continua sa fii cuminte!:-*Sa papi conform si eventual sa reduci un pic nr. deserturilor(adica nu in fiecare zi dulce elaborat,ca stiu ca iti place sa le pregatesti:P)..Poti papa cioco neagra(cu min.75% cacao),ca e si sanatoasa si stiu ca si ajuta la slabit(daca nu depasesti limita admisa de 40g).
Fruntea sus si curaj sa mergi inainte!!!:-*Suntem aici sa te sustinem,ok?>:D<>:D<>:D<>:D<

Nici eu nu am auzit ca fructul trebuie neaparat cu un lactat:-oDimpotriva: fructele in stare cruda trebuie sa fie papate singure,si la distanta de celelate mese!
Cat despre combinatii lapte/carne si carne/fructe...asa e: gusturile nu se discuta!:P

Monti zice ca atunci cand vrei sa papi numai fructe la una dintre mese, e neaparat necesar sa se pape si un lactat (branza cu pere la gustare, de ex, sau numai fructe la MD sau cina plus un produs lactat si un iaurt- AM CITAT), pentru ca astfel "ne asiguram aportul prteinic suficient pentru masa respectiva."

Neata si o zi buna si conforma!>:D<>:D<>:D<
http://i380.photobucket.com/albums/o...urz/Coffee.jpg

Cat despre branzica + carnita, in cazul meu nu au fost probleme. In plus, gustul mi se pare nemipomenit in combinatia asta :D.

Sylvester 26 iul 2011 08:13:20

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Citat:

Anterior postat de Lala26 (Post 736078)
Felicitari si..din cate am citit, nu ma indoiesc ca asa vei ramane >:D<
cand va urmaresc meniurile si felul in care vorbiti despre monti' ma simt atat de nestiutoare...:( ma tot gandesc daca o sa ajung si eu vreodata ca voi si daca o sa fiu vreodata in stare sa dau un raspuns pertinent unei fete nou-venite pe site...

>:D< Nu te teme, vei invata impreuna cu Slabutele tainele montignace :D si vei invata la randul tau alte Slabute incepatoare ;).

Sylvester 26 iul 2011 08:15:34

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Citat:

Anterior postat de oanamagdalena (Post 736155)
Scuze,dar eu nu am vazut reteta originala:">(se poate sa imi fi scapat)...Daca o postezi iti putem explica ce e cu ea...Dar tu tii faza 2 deja?:-/


Moni are 53 kg la 1, 70m!:-o Daca ar exista Faza X, ar putea merge direct cu ea :P!

Sylvester 26 iul 2011 08:18:13

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Citat:

Anterior postat de oanamagdalena (Post 736242)
Fructele de padure,da,au un statut "aparte",dar merele si caisele:-/...Stiu ca le recomanda doar tratete termic si amestecate cu alte cele,insa poate si-a schimbat in final viziunea si asupra acestui lucru?:-/ Poate era vorba de caise si mere deshidratate?
Oricum,am mai spus deja,ca pana la urma depinde de fiecare organism in parte: daca nu te baloneaza si nu iti cauzeaza alte pb,...e ok!


Puiule, meniurile astea le da in "Mananca de placere, mentine-te in forma" din 2009. Nu spune nimic de fructe deshidratate (oricum nectarine nu cred ca exista prin market-uri deshidratate). Habar n-am, nici eu nu pricep mereu ce vrea sa spuna...:-/

Sylvester 26 iul 2011 08:20:09

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Citat:

Anterior postat de valery (Post 736083)
Azra , Sylvester,bine ati revenit!:-*>:D<

Salut toate fetele , eu sunt cu moralul la pamant , m-am ingrasat 3 kg :((:(( se apropie si faza cu rusii ,dar e groaznic sa urc la cantar in 3 zile 3 kg :((:((:(( adevarul este ca mananc ca o scrofita , conform dar fff mult :((:((:((
-Magda draga se pare ca noi doua ne putem lua de mana :( oscileaza cantarul in avantajul lui si in dezavantajul nostru
- Eva tu esti o eroina ,felicitari ! am inteles ca ai la tine in jurnal ceva cu incarcatura glicemica de la fosta ta profesoara , am cauta la tine dar nu am gasit :( poate ma ajuti tu , plss
- va pup cu mult drag fetelor , va doresc bafta si fara oscilatii la cantar :x


Valery, bag mana in foc ca nu te-ai ingrasat 3 kg!!!! Relaxeaza-te, ele vin si pleaca o data cu rusii, mama lor de ras!!! Tine-te de treaba conform si nu te teme de cantar. Evita-l deocamdata :D!

cristine24 26 iul 2011 08:23:20

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Buna fetelor!Ma alatur si eu voua....:)Vreau sa slabesc si eu cu Montignac...

Sylvester 26 iul 2011 08:24:57

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Citat:

Anterior postat de eva 9 (Post 736118)
carne pap multa, aproape la fiecare masa am ceva carne, sau oricum proteine... ou/cascaval/branza... eu mezeluri nu prea cumpar... sunt f sarate toate si incerc sa ma las si de sare multa... fructe deloc acum... dar nu intentionez sa fac din asta un obicei; doar acum putin, 2-3 saptamani, sa dau drumu putin la kg... am mai zis, ca regula, doar la MD (fructele) si sa nu depaseasca GL=10... si dupa ele las cam 2 ore pauza.
apropos unde zice monti ca trebuie mancate numai 200 g carne? IAR TRE SA CITESC CARTEA??~X(~X(~X(~X(


EVAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA! Care sunt alimentele cu 10 IG pe care le papi tu?!! La mine in lista lui Monti dintr-o carte apare avocado cu 10 si atat. Exista si fructe cu IG 10??????????? Nu m-am uitat pe liste cu IG glicemic de pe net, m-am multumit cu listele din cartile Monti, dar poate zici tu ce fel de haleli conforme cu IG 10 papi:D!

fix meniul de pe 23 l ai vazut? mi a fost lene sa l scriu calumea... de fapt uit tot timpul sa modific, mic dejun, pranz, gustare 1 etc... ca trebuie schimbat de fiecare data cand caut cate un aliment... orele nu le scriu niciodata.. nu ma intereseaza, mi se pare irelevant:P

Am inteles, te-am prins cu lene-a-n meniu :)):))!

apropos, ca ai postat exemple de meniuri PL date de monti si in fiecare se gaseste branza... francezii cred ca mananca multa branza.. si in special ca antreuri (cred, nu sunt sigura)... mie personal nu mi se pare ok combinatia... branza-carne, cum nu mi se pare ok nici combinatia dulce-sarat... mancaruri gatite cu fructe de ex (pizza cu ananas) DAR gusturile cica nu se discuta:P:>

pupici

Despre gramajul carnii zice la un moment dat intr-o fraza in nu stiu ce carte, dar daca te uiti in retele lui cu carne pentru 4 persoane, el zice ca de ex sa se aleaga 4 bucati de carne de 150-200 grame, etc, etc. Deci considera ca asta ar fi cantitatea.:P

Sylvester 26 iul 2011 08:25:39

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Citat:

Anterior postat de cristine24 (Post 736272)
Buna fetelor!Ma alatur si eu voua....:)Vreau sa slabesc si eu cu Montignac...

Bine ai venit! Esti fix unde trebuie!>:D<

Sylvester 26 iul 2011 08:28:18

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Citat:

Anterior postat de eva 9 (Post 736120)
mie mi se pare ok ce ai mancat .... nimic gresit... ba chiar f sanatos! bv!:-*

asta cu lactatul NEAPARAT de unde dumnezeu e?? pai fructele ori simple ori NEAPARAT cu lactat langa :)):))... eu asta aud prima data :D na.. pana mea..
eu nu pap fructele cu lactat langa ca ar insemna pt mine ce ar insemna pt tine sa papi vreo 2 flacoane de colon help :">:">:"> uuups :">... asa ca daca trebuie NEAPARAT (ca asa zice monti) sa si ia dieta si sa si-o vare ... undeva :P ca eu imi vad de treaba mea...


Sarut mana de raspuns!
Da, am mai scris mai sus azi un raspuns legat de lactate cu fructe. Monti zice ca trebuie b-). M-am scos b-)b-)! In plus, pe langa produsul lactat, trebuie si un iaurt b-)!

Funny faza cu 2 flacoane de Colon Help :)):)):)):)):)):)):))!

Sylvester 26 iul 2011 08:31:37

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Fetelor, dar de mancat nu mai mancati? Sau va tineti meniurile numai pentru voi?>:)
Nu am mai vazut poze cu papa bun aici si conform de sute de ani...:-/

Sylvester 26 iul 2011 08:34:19

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Ladies, fug putin de la calculator, plec sa caut cu logodnicul mobila! :D O sa am telefonul cu net cu mine si va citesc, deci nu va sfiiti sa scrieti, de teama ca nu va citesc :D.
Sa aveti o zi minunata si conforma!


Sylvester 26 iul 2011 08:34:54

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Eva, da si tu link cu forumul cu IG, unde fugi tu cam des in ultima vreme x-(:))!

SUNT UNA DINTRE SLABUTEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!! :P:P:P:P:P

azra 26 iul 2011 08:36:15

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Citat:

Anterior postat de Sylvester (Post 735858)
Bine-ai revenit! >:D< Hai sa umplem paginile, ca pe-aici e depresie mare :(... Gasca e cam deprimata, bag se seama... abateri multe, au renuntat multe la concurs... Parca si-ar pierde speranta, nu alta:((=((... Dar trebuie sa le trezim si sa le reamintim cat suntem de norocoase fiecare dintre noi ;)ca ne avem una pe cealalta aici!>:D< Si sa isi aminteasca fiecare de unde a pornit si cate progrese au facut pana acum!!;)

da chiar asa,ce va tot faceti atat de cap,ia hai toata lumea la treaba:Dlasati mancarea care este cah si haideti sa slabim:P
Citat:

Anterior postat de oanamagdalena (Post 735943)
Azra si Sylvester,bine ati revenit!>:D<>:D<>:D<>:D<

multumesc Oana de primire>:D<
Citat:

Anterior postat de Sylvester (Post 735906)
Fetelor, oficial va spun ca m-am intors la 55 kg si intentionez sa stau aici pana la adanci batraneti![*71*][*3*][*3*][*3*]

felicitari!!!!!!!
Citat:

Anterior postat de Flora (Post 736156)
Buna slabutelor!!!!
Am sa incerc sa fiu cat de scurta pot.
Cand m-am inscris pe site-ul acesta eram adepta dietei disociat pe mese apoi am mai citit si despre alte diete si intr-un final m-am decis sa citesc si cartea lui Monty si mi-au placut princiipile lui si mai ales m-au convins prin explicatii de lucruri pe care le stiam deja.Eu i-am citit cartea ,,Mananci si slabesti,, am cititunpic pe aici pe la acest etaj si am gasit ceva scris ca ai avea voie sa mananci fructe dupa masa daca nu sunt capsuni sau fragi zmeura si asi vrea sa stiu daca e adevarat caci sunt un pic confuza cai el spune in carte ca nu e indicat absolut deloc fructele dupa masa ci numai inainte de masa.
Cu ocazia aceasta sper sa ma primiti si pe mine in gasca voastra.Va doresc o dimineata minunata>:D<>:D<

bine ai venit!
Citat:

Anterior postat de cristine24 (Post 736272)
Buna fetelor!Ma alatur si eu voua....:)Vreau sa slabesc si eu cu Montignac...

bine ai venit!

oanamagdalena 26 iul 2011 08:45:36

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Citat:

Anterior postat de cristine24 (Post 736272)
Buna fetelor!Ma alatur si eu voua....:)Vreau sa slabesc si eu cu Montignac...

Bine ai venit in gasca si sa ai spor!>:D<
Citat:

Anterior postat de Sylvester (Post 736302)
Ladies, fug putin de la calculator, plec sa caut cu logodnicul mobila! :D O sa am telefonul cu net cu mine si va citesc, deci nu va sfiiti sa scrieti, de teama ca nu va citesc :D.
Sa aveti o zi minunata si conforma!

Spor la cumparaturi!>:D<>:D<>:D<
Gabi,asteptam poze din Italia!;)

azra 26 iul 2011 09:01:21

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Citat:

Anterior postat de oanamagdalena (Post 736320)

Bine ai venit in gasca si sa ai spor!>:D<

Spor la cumparaturi!>:D<>:D<>:D<
Gabi,asteptam poze din Italia!;)

o sa pun azi,sper sau cel mai tarziu maine dimineata:)
depinde cum o sa am liber la pc

Flora 26 iul 2011 09:56:06

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Fetelor pepene rosu am voie sa mananc numai pepenele galben e interzis in faza 1 nu-i asa?
>:D<

oanamagdalena 26 iul 2011 10:17:51

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Citat:

Anterior postat de Flora (Post 736394)
Fetelor pepene rosu am voie sa mananc numai pepenele galben e interzis in faza 1 nu-i asa?
>:D<

Teoretic,daca ne luam dupa IG,ambele tipuri sunt cu ig mare,deci interzise.Dar avand pe de alta parte incarcatura glicemica mica,pepenele verde mancat singur,dimineata,nu ar determina o crestere periculoasa a nivelului de insulina astfel incat sa produca ingrasarea...Asa zice Monti:D

Flora 26 iul 2011 10:30:57

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Citat:

Anterior postat de oanamagdalena (Post 736424)

Teoretic,daca ne luam dupa IG,ambele tipuri sunt cu ig mare,deci interzise.Dar avand pe de alta parte incarcatura glicemica mica,pepenele verde mancat singur,dimineata,nu ar determina o crestere periculoasa a nivelului de insulina astfel incat sa produca ingrasarea...Asa zice Monti:D

Merci de raspuns e cam nasol ca mie imi place pepenele si nu stiu (cel putin vara asta daca am sa pot fara el) dar promit sa incerc sa-l mananc asa numai dimineata.>:D<:-*

oanamagdalena 26 iul 2011 10:46:20

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Sylvester ne certa ca nu mai postam meniul:P
Iaca vin si eu cu raportul si pe ieri si pe azi:
ieri:
  • mic dejun cafea cu lapte + 1 portie de tarta cu fructe(blat faina integrala si tarate,fara ulei si cu 2 albusuri si 2 linguri de fructoza+fructe ce am avut prin casa:P)
  • pranz: avocado mare+ rosii + castraveti + zeama de lamaie din belsug+ ulei de masline aromat(am pus intr-o sticla de jumate ulei de masline extravirgin+busuioc uscat+ piper verde si rosu+chilly uscat+boabe de coriandru si am lasat cam o saptamana.Acum il fol. la salate:x.Si mai am unul cu boabe de piper rosu si verde si crengute de rozmarin...)+ branza camembert(o rotita intreaga:D).
  • cina: branza,rosii si castraveti
Azi:
http://i702.photobucket.com/albums/w...a/P1040614.jpg
  • cafea de dimineata plus tarta
  • pranz: somon salbatic cu usturoi si felii de ardei gras si iute+lamaie+ spanac cu usturoi si lamaie si desert frisca+ caise(am batut frisca din smantana de frisca fara zahar+1 lingura de fructoza+ caise,toate la robotul de bucatarie si apoi dat in pahar la frigider)
  • cina: imi iau la mine iar cas de oi cu rosii si castraveti,ca astea nu se strica:P
Va pup si fug sa mananc!;)>:D<
http://i702.photobucket.com/albums/w...a/P1040618.jpghttp://i702.photobucket.com/albums/w...a/P1040621.jpg

Lala26 26 iul 2011 11:30:31

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Fetelor am cumparat paine 100% integrala facuta din faina "Integrala 7 Spice"... e ok ?

oanamagdalena 26 iul 2011 11:32:22

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Citat:

Anterior postat de Lala26 (Post 736536)
Fetelor am cumparat paine 100% integrala facuta din faina "Integrala 7 Spice"... e ok ?

Cred ca e ok!;)
Noi,de fapt unele dintre noi,preferam sa ne facem singure painica sau dulcele de dimineata(fie el corn,baton sau tarta)...E mult mai gustos ceea ce faci in casa si in plus esti si sigura de ingredientele folosite!Vei gasi retete la retetar,daca vei dori sa faci singurica;)

Flora 26 iul 2011 11:46:44

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Fetelor eu dulce in faza 1 nu am voie decat ciocolata neagra 70 % cacao ? Inghetata de cioconeagra nu merge?:D ca la mine sunt niste calduri si eu sunt in mutari la faza de impachetat
>:D<;):)

oanamagdalena 26 iul 2011 11:52:15

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Citat:

Anterior postat de Flora (Post 736556)
Fetelor eu dulce in faza 1 nu am voie decat ciocolata neagra 70 % cacao ? Inghetata de cioconeagra nu merge?:D ca la mine sunt niste calduri si eu sunt in mutari la faza de impachetat
>:D<;):)

Vezi ca ai la retetar niste retete de inghetata si cu cioco si cu fructe.Ai voie in faza 1 atata vreme cat nu exagerezi.Nu ai voie in faza 1 ducliuri elaborate pe baza de amestecuri de faina,oua si grasimi.Dar ciocolata,inghetata(atentie la retete ce contin!),mousse de ciocolata sau de fructe ai voie.Daca e de cumparat inghetata atunci mai bine nu!!!Sigur are zahar si alte chestii nepermise!

oanamagdalena 26 iul 2011 12:03:52

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Fetelor eu ma pregatesc sa plec la munca!Va pup si sa fiti cuminti!;)>:D<:-*

Lala26 26 iul 2011 12:12:44

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Citat:

Anterior postat de oanamagdalena (Post 736540)
Cred ca e ok!;)
Noi,de fapt unele dintre noi,preferam sa ne facem singure painica sau dulcele de dimineata(fie el corn,baton sau tarta)...E mult mai gustos ceea ce faci in casa si in plus esti si sigura de ingredientele folosite!Vei gasi retete la retetar,daca vei dori sa faci singurica;)

Chiar m-am uitat aseara la retetele de paine, as vrea sa fac numai ca eu sunt novice si intr-ale bucataritului :)) dar imi voi lua inima-n dinti zilele astea...

oanamagdalena 26 iul 2011 12:13:51

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Citat:

Anterior postat de Lala26 (Post 736598)
Chiar m-am uitat aseara la retetele de paine, as vrea sa fac numai ca eu sunt novice si intr-ale bucataritului :)) dar imi voi lua inima-n dinti zilele astea...

Crede-ma: cu Monti nu numai ca vei slabi,dar te vei si perfectiona in bucatarie!;)
Gata,am fugit la munca..deja a venit masina sa ma ia:P

monicastoican 26 iul 2011 12:23:26

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Buna fetelor,

La fursecuri spritate am gasit 2 retete. Nu stiu care e mai potrivita pentru monti sau cum sa le modific sa fie cat mai conforme.

Reteta 1
150g faina (integrala bineinteles)
-150g unt sau margarina (nu stiu care e mai conform asociat retetei)
-55g amidon (nu as pune)
-65g zahar pudra (indulcitor)
-vanilie
-ciocolata topita pentru ornat. (neagra)

Reteta 2 (aici chiar nu stiu daca combinatia e conforma)
4 oua
-250 g zahar (indulcitor)
-250 ml ulei
-400 g faina
-o fiola esenta de vanilie
-ciocolata pentru ornat

Sylvester, daca as merge cu faza x sigur nu as mai avea doar 53 kg :)). Am ales stilul monti de a manca pentru a da jos cele 3-4 kg de pe picioare, pentru ca acolo se depune la mine fapt ce ma scoate din sarite, pentru ca daca s-ar depune uniform nu s-ar mai observa :)). Alt motiv pentru care tin monti e pentru ca sunt o mancacioasa. Mancarea e ceva ce ma bucura extraordinar de tare,in special dulciurile. Probabil din cauza varstei pana acum nu am avut probleme (nu am trecut peste 55 kg) dar in ultimele luni ajunsesem pe la vreo 57 si tocmai venea vara. Iar ce ma deranja cel mai tare era celulita datorata in mare parte porcarilor dulci ce le mancam. Dupa ce am facut vreo 2 luni cateva greseli (infometare sau mancat tot in prima parte a zilei si foamea in a doua :)) ) si nu am pierdut mai mult de 1 kg am incercat 2 sapt dieta disociata. Asa am slabit kg in plus si asa am dat peste monti. Am citit cartea si mi s-a parut geniala descoperirea :)). 2 zile i-am vorbit logodnicului meu doar despre asta si a fost ft curios. Dupa doar o saptamana mancam amandoi monti si el, care avea vreo 10 kg in plus, a dat intr-o sapt cam 4 kg. Din punctul asta de vedere sunt norocoasa, pentru ca singura mi-ar fi fost mai greu. Acum e foarte incantat, a invatat sa manance ordonat si tot nu ii vine sa creada ca slabeste mancand bine :). Asa deci, nu pot sa spun ca sunt la faza 1 sau 2. Gatesc in special faza 1 dar deserturile monti cum ar fi fursecurile, biscuitii, etc, nu le mananc doar dimineata. In rest respect cam tot: timpul dintre mese, lactate 0, 0 zahar, faina integrala+tarate,0 prajeli, 0 cartofi, etc. Imi place sa va citesc iar pentru retete tot aici ma uit. Va doresc o zi conforma (cum am vazut ca se spune aici) :)

Flora 26 iul 2011 14:16:13

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX
 
Citat:

Anterior postat de oanamagdalena (Post 736561)

Vezi ca ai la retetar niste retete de inghetata si cu cioco si cu fructe.Ai voie in faza 1 atata vreme cat nu exagerezi.Nu ai voie in faza 1 ducliuri elaborate pe baza de amestecuri de faina,oua si grasimi.Dar ciocolata,inghetata(atentie la retete ce contin!),mousse de ciocolata sau de fructe ai voie.Daca e de cumparat inghetata atunci mai bine nu!!!Sigur are zahar si alte chestii nepermise!

Merci de raspuns eu sunt pacatoasa imi plac dulciurile stiu ca daca vreau ma pot abtine dar daca ma apuca mananc niste ciocolata neagra.Inghetata am vazut la supermarket si pe baza de indulcitor nici aceea nue buna?
Lasa ca mai bine imi fac eu.O zi buna >:D<:-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:17:40.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO