Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Subiect închis
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 19 iun 2011, 09:32:08
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Smile Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Si pentru ca deja cealalta casuta s-a aglomerat si am obsevat ca se incarca destul de greoi, am decis sa trecem la nivelul urmator. Asa ca va astept cu drag la etajul IX, sa vb pe indelete de Monti si nu numai.
Spor la slabit!


__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2 (permalink)  
Vechi 19 iun 2011, 09:52:22
VentoFreddo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 47
Dieta: sanatoasa personalizata
Date: 174cm, 65.6kg
Mesaje: 17.573
Aprecieri acordate: 7.170
Am fost apreciat(a) de 8.280 ori in 2.421 mesaje
Implicit re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Neatza,montignace scumpe!
Etaj nou:ddeja e un zgarie nouSA-l stapanim sanatoase si cu folos!
Bine ai venit,Mihaela!
Valeria,si eu faceam la fel la inceput,citeam si invatam,dar si intrebam de le-am scos par alb fetelorGlumesc,aici cu cat intrebi mai mult cu atat inveti mai repede si poti ajuta la randul tau alte fete
Sylvester,retetele sunt delicioase,ms!Bineinteles,cea de tarta nu e conforma deloc,faina integrala nu are ce cauta in combinatia aia,dar asa cum te-au sfatuit fetele se poate face..pacat ca la mine aici nu e faina Mananci si slabesti
Azi m-am cantarit,si desi am sindromul premenstrual(adica au aparut si primii soldati la atac......cu 10 zile mai devreme ),cantarul tine cu mine si-mi arata 63.300Dar la cm m-a luat groaza,cand am vazut ca la burtica am in plus cu 2 cm m-am lasat pagubasa...sunt umflata,inelul sta strans,deci am retentie de apa..Eu sper ca am ajuns deja la mentinere,da apa asta cantareste
Azi e zi de ispite,tineti-mi pumnii..mergem la bar unde se si fac cornuri de casa cu tot felul,sunt calde si mirooosssAsa ca iau md acasa,gem de cirese conform(app,Ame,a iesit bun,da cat timp sa-l tin,pana se strica) cu chifla integrala facuta de mine si ceai de tei.La bar o sa iau un pahar de lapte si gata...eroarea va fi ca nu respect orarul pana la pranz,da nu am ce face...daca m-am trezit tarziu
Va pup,o duminica frumoasa si cu rezultate la cantar!
VentoFreddo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1858 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1341 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 954 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #3 (permalink)  
Vechi 19 iun 2011, 10:45:39
Sylvester's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Michel Montignac
Date: 172cm, 55kg
Mesaje: 742
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 2 ori intr-un mesaj
Smile re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Slabutelor,



Am rasfoit si eu cartea lui Monti- "100 de retete si meniuri"... Intrebarea mea este- pentru ce faza sunt retetele? Mi-e greu sa cred ca pentru Faza I sunt indicate toate chestiile acelea delicioase si savuroase .

Mai am o intrebare- am vazut ca in toate supele crema sau si in alte alimente este indicata smantana 12% sau chiar 15%. Nu ingrasa in combinatie cu alte legume? De exemplu, eu am folosit-o in crema mea de dovlecei- am postat-o la etajul VIII, dar nu mi-e foarte clar daca am procedat bine...


Inca ceva- legat de fructele mancate pe stomacul gol, la micul dejun... Cum procedez daca mananc fructe cand ma trezesc- la 7.30, de exemplu- mai pot manca niste fulgi de ovaz cu lapte degresat putin mai tarziu- la 8:00, de exemplu??? Fructele nu tin de foame si nu vreau sa lesin de foame pana la pranz numai cu niste cirese in stomacel ? Se considera tot mic dejun sau deja fulgii sunt considerati gustare?

Va pup!
Sylvester, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1979 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1462 kcal/zi. Pentru a slăbi 1,5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1721 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #4 (permalink)  
Vechi 19 iun 2011, 11:02:40
Sylvester's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Michel Montignac
Date: 172cm, 55kg
Mesaje: 742
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 2 ori intr-un mesaj
Smile re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Fetelor,

Care este cantitatea de supa conforma pe care putem sa o mancam la pranz si la cina, tinand cont ca alaturi de supa mai mancam si un gratar, si o salata verde?
Cand faceam supa crema de castraveti (o atasez si aici, este incredibil de buna! Mentionez ca eu am folsit iaurt o,1% in loc de smantana recomandata de catre Monti; mi-a fost frica sa nu ma ingras cu smantana...), mancam un pahar de 200 ml de supa de acest tip (este foarte satioasa!!!), dar cand am facut supa de legume sau acum, cand am supa crema de dovlecei, as manca un castron si nu doar un pahar..., chiar daca am si piept de pui si salata in meniu...

Eu nu am prea luat gustari, am rezistat cu stoicism si fara ele... Cel mai rau imi pare ca nu e ok sa mananc seara fructe, ca as fi devorat instant un mare castron de cirese (le tin in frigider de 3 zile si salivez pe langa ele . O sa mananc dimineata, la micul dejun CATEVA...).


Imagini ataşate
File Type: jpg crema castraveti.jpg (23,5 KB, 39 vizualizări)
Sylvester, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1979 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1462 kcal/zi. Pentru a slăbi 1,5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1721 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #5 (permalink)  
Vechi 19 iun 2011, 13:09:55
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Citat:
Anterior postat de Sylvester Vezi mesajul
Slabutelor,



Am rasfoit si eu cartea lui Monti- "100 de retete si meniuri"... Intrebarea mea este- pentru ce faza sunt retetele? Mi-e greu sa cred ca pentru Faza I sunt indicate toate chestiile acelea delicioase si savuroase .
Din cate imi aduc aminte sunt amestecate, dar nu sunt sigura. Ok, am verificat ca o am si eu, sunt toate pt faza I.
Mai am o intrebare- am vazut ca in toate supele crema sau si in alte alimente este indicata smantana 12% sau chiar 15%. Nu ingrasa in combinatie cu alte legume? De exemplu, eu am folosit-o in crema mea de dovlecei- am postat-o la etajul VIII, dar nu mi-e foarte clar daca am procedat bine...
In combinatiile astea smantana nu ingrasa. Si e mai bine sa o folosesti pe ea in locul iaurtului pt ca iaurtul are zer - asta ingrasa - si smantana nu. Smantana o poti manca si cu carne sau oua.

Inca ceva- legat de fructele mancate pe stomacul gol, la micul dejun... Cum procedez daca mananc fructe cand ma trezesc- la 7.30, de exemplu- mai pot manca niste fulgi de ovaz cu lapte degresat putin mai tarziu- la 8:00, de exemplu??? Fructele nu tin de foame si nu vreau sa lesin de foame pana la pranz numai cu niste cirese in stomacel ? Se considera tot mic dejun sau deja fulgii sunt considerati gustare?

Va pup!
E ok cum ai spus, fructe la 7.30 si fulgii cu lapte la 8. Se considera mic dejun impreuna, nu gustare si mic dejun.
Citat:
Anterior postat de Sylvester Vezi mesajul
Fetelor,

Care este cantitatea de supa conforma pe care putem sa o mancam la pranz si la cina, tinand cont ca alaturi de supa mai mancam si un gratar, si o salata verde?
Cand faceam supa crema de castraveti (o atasez si aici, este incredibil de buna! Mentionez ca eu am folsit iaurt o,1% in loc de smantana recomandata de catre Monti; mi-a fost frica sa nu ma ingras cu smantana...), mancam un pahar de 200 ml de supa de acest tip (este foarte satioasa!!!), dar cand am facut supa de legume sau acum, cand am supa crema de dovlecei, as manca un castron si nu doar un pahar..., chiar daca am si piept de pui si salata in meniu...
La Monti cantitatile nu conteaza! Mananci pana te saturi.
Eu nu am prea luat gustari, am rezistat cu stoicism si fara ele... Cel mai rau imi pare ca nu e ok sa mananc seara fructe, ca as fi devorat instant un mare castron de cirese (le tin in frigider de 3 zile si salivez pe langa ele . O sa mananc dimineata, la micul dejun CATEVA...).

De ce? Unde scrie sa nu mananci gustarile? De ce sa rezisti "cu stoicism"? Te felicitam daca era vb despre prajituri sau pizza, dara asa trebuie sa te cert. Nu vei face decat sa iti bagi organismul in alerta si sa depuna apoi tot ce ii dai de mancare. De, trebuie sa aiba rezerve pt momentele in care tu il infometezi.

Intre timp am vazut si greutatea ta si, mai grav, greutatea la care vrei sa ajungi. Daca nu lucrezi in domeniul modelingului, unde fetele trebuie sa fie schelet, de parca ar fi ceva frumos (nu mai spun de sanatos) in treaba asta, atunci nu ai nici o justificare sa vrei sa slabesti mai mult de atat. Chiar nu imi pot imagina de unde ai mai avea de dat jos.

Asta e raspunsul pe care i l-am scris lui Valery, din aceeasi cauza:

Citat:
Anterior postat de VAmedeea Vezi mesajul


Micul dejun nu trebuie sa te sara niciodata, mai bine te sare cate o gustare, dar cele 3 mese importante ale zilei trebuie sa fie. Asta pt sanatatea ta.
Apa se bea oricand, mai ales daca iti este sete. Monti zice sa o evitam totusi inainte si imediat dupa masa ca sa nu dilueze sucurile gastrice si sa perturbe digestia. Eu sincer nu am tinut cont, cand mi-e sete, beau.
Fructele, daca sunt capsuni, mure, afine - fructe care nu fermenteaza - se pot manca si imediat dupa masa. Restul se mananca fie cu minim20 de minute inainte de masa, fie la 2-3 ore dupa masa (ca si gustare), fie dupa masa daca sunt prelucrate termic: compot, gem, coapte, etc.
Aunele, semintele, migdalele, etc, crude si de preferat nesarate, se mananca ca si gustare, singure, insotite de fructe, salate sau legume cu ig mic.

Acum eu o sa te intreb exact ce te-a intrebat si Cami (Aussie). De ce mai vrei sa slabesti, de une mai vrei sa dai jos. Pt ca un IMC mai mic de 18.5 este unul nesanatos, de persoana anorexica, subnutrita. Nu spun ca tu ai fi asa, dar deja ai scazut sub 18 si vrei sa ajungi undeva la 16 si ceva. Scuza-ma, dar asa ceva au doar scheletele care defileaza pe scena si care sunt obilate sa fie un morman de oase. Eu una nu vad nici o frumusete sa ti se vada peste tot scheletul, sa nu ai pic de muschi pe tine sau forma, sa-ti iasa oasele fetei asa in relief.
Si aspectul estetic sa-l lasam deoparte, ca depinde f. mult de gusturi. Hai sa vb de sanatate. Unde e limita intre a fi slab si sanatos si a fi slab si pe punctul de a ceda? Eu cred ca esti deja in a doua varianta. Si ai si o varsta, nu mai esti o pustoaica de 15-16 ani, care oricum e mai usoara pt ca nu are inca sistemul osos si cel muscular definitivate.
Eu spun sincer ca nici nu ma uitasem la tickerul tau pt ca la Monti f. rar vine cate o fata subponderala, nu sunt obisbuita sa vad asa ceva.
Si sunt tare curioasa si de cate calorii strangi tu intr-o zi. Asa, ca meniu, pare ca ai manca, dar depinde mult de cantitati. Ori la mine o jumatate de rosie nu suna bine.
Scuze, poate sunt dura, dar te-as trimite sa citesti jurnalul unei fete de 15 ani care e pe marginea prapastiei, care din pacate isi da seama ca se sinucide incet, dar nu poate iesi din aceasta cursa. Si ea are un IMC (indicele masei corporale) asemanator cu al tau.
Daca mai ai pe undeva grasime sau ai ceva de corectat, in acest moment solutia ra fi sa te alimentezi bine si sa faci sport. Eu ti-as recomanda si un set complet de analize, care sa includa eco abdominal, cantitatea de fier (nu doar hemoglobina), calciul, magneziul, etc si un EKG.
Si as mai avea o rugaminte la tine, pune-ne o poza, stergi fata, tai ochii faci cum vrei ca sa nu fii recunoscuta, dar sa te vedem si noi, sa vedem daca mai e cazul de o cura de slabire.
Poate sunt dura, poate te supar, poate nu vei mai dori sa vb cu mine, dar pur si simplu ma doare sufletul sa vad persoane sanatoase, carora Dumnezeu le-a dat de toate ca sa reuseasca (pt ca noi nu vedem, dar suntem norocoase ca avem 2 maini, 2 picioare, capacitatea de a gandi si ragiona corect) si nu fac altceva decat sa distruga ce au mai de pret, propriul corp, sa se imbolnaveasca voluntar. Si iti spune asta o persoana bolnava, care ia de 3 ani deja pumnul de medicamente zilnic si care daca ar renunta la tratament in cateva luni ar fi deja cu pamant si flori deasupra. Sper ca ai inteles ce vreau sa spun.
Te pup!
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #6 (permalink)  
Vechi 19 iun 2011, 13:28:19
Sylvester's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Michel Montignac
Date: 172cm, 55kg
Mesaje: 742
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 2 ori intr-un mesaj
Implicit re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Citat:
Anterior postat de VAmedeea Vezi mesajul
E ok cum ai spus, fructe la 7.30 si fulgii cu lapte la 8. Se considera mic dejun impreuna, nu gustare si mic dejun.

De ce? Unde scrie sa nu mananci gustarile? De ce sa rezisti "cu stoicism"? Te felicitam daca era vb despre prajituri sau pizza, dara asa trebuie sa te cert. Nu vei face decat sa iti bagi organismul in alerta si sa depuna apoi tot ce ii dai de mancare. De, trebuie sa aiba rezerve pt momentele in care tu il infometezi.

Intre timp am vazut si greutatea ta si, mai grav, greutatea la care vrei sa ajungi. Daca nu lucrezi in domeniul modelingului, unde fetele trebuie sa fie schelet, de parca ar fi ceva frumos (nu mai spun de sanatos) in treaba asta, atunci nu ai nici o justificare sa vrei sa slabesti mai mult de atat. Chiar nu imi pot imagina de unde ai mai avea de dat jos.

Asta e raspunsul pe care i l-am scris lui Valery, din aceeasi cauza:

Te pup si-ti multumesc!
Toata viata am suferit ca eram grasa... Pe la 17 ani am decis sa slabesc prin diverse moduri nesanatoase... M-a costat destul experimentul- carente de toate felurile si vergeturi. Apoi l-am descoperit pe Monti si am vrut sa imi ating un tel maret cu ajutorul lui- 50 kg la aprox 1,70 m inaltime. Am o problema cu slabitul si recunosc. Acum ma simt ciudat de bine ca pot manca si slabi in acelasi timp si mi se pare totul atat de usor si atat de simplu sa ma abtin de la gustari... Cel mai greu sufar din cauza fructelor pe care le-am folosit mereu ca "aliat" impotriva cinei- pe care nu am mai luat-o de cand aveam 17 de ani- de atunci eu nu am mai mancat seara decat in cazuri exceptionale... preferam mereu fructele- nu slabeam, uneori poate ma ingrasam putin, dar ma scapau de sentimentul de vinovatie seara... dimineata ma simt grasa cand mananc seara. E psihic totul. De cand cu Monti, am luat cina de 3 ori- inca nu m-am obisnuit cu ideea si simt ca m-am ingrasat uneori... As vrea sa ma mentin la greutatea asta sau poate sa mai dau jos cateva- 2,3,4 kg si apoi sa raman acolo. E prima data cand fac asemenea marturii.. va rog sa nu ma judecati aspru...

Multumesc inca o data!
Sylvester, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1979 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1462 kcal/zi. Pentru a slăbi 1,5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1721 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #7 (permalink)  
Vechi 19 iun 2011, 13:56:41
effegi's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 ian 2010
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 43
Dieta: Rina
Date: 167cm, 66.3kg
Mesaje: 637
Aprecieri acordate: 5
Am fost apreciat(a) de 10 ori in 9 mesaje
Implicit re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Ziua buna montigniace!!! Sa se duca cat mai multe kg in casuta noua!!
Loly bine ai revenit si i-a si te odihneste!!!!
Vento bravo pentru scadere!!!!
Sylvester sa stii ca si eu cred ca nu ai mai avea nevoie de slabit, ai 172 cm, deci esti inalta ori 50 kg mi se pare exagerat de putin. Acum tu stii mai bine ce vrei sa faci dar parerea mea este ca mai bine deprinzi un mod de alimentatie sanatos care sa te ajute sa te mentii fara sa te infometezi. Legat de cirese poti sa mananci cate vrei si cand vrei, inlusiv dupa mese.

La noi este foarte foarte cald, asa ca din pacate am devorat niste inghetata, tot am zis ca imi fac in casa dar nu am mai apucat.
Ieri am facut batoane cu mere a la Magda, cred ca am pus cam putina faina si nu prea s-au legat ele dar sunt ok. Apropo eu am pus faina integrala de ovaz (vreau sa scap de ea) si tarate de grau, m-am gandit ca nu am deloc grasimi ar merge, e ok? (faina, tarate, fructoza, mere) Cum o termin ma duc si achizitionez faina de naut (vad ca se gateste mai frecvent cu ea) si SM.
Va pup si sa aveti o duminica frumoasa!!!
__________________
Daca gasesti un drum fara obstacole, probabil ca drumul acela nu duce nicaieri(J. F. Kennedy)
effegi, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1834 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1317 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1318 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #8 (permalink)  
Vechi 19 iun 2011, 14:15:39
Sylvester's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Michel Montignac
Date: 172cm, 55kg
Mesaje: 742
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 2 ori intr-un mesaj
Smile re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Dragele mele,

Nu numai ca sunteti niste Slabute dragute, dar sunteti si niste fete deosebite!
Multumesc, voi tine cont de sfaturile voastre si ma voi gandi serios la ceea ce imi spuneti.

Nu voi abandona Slabutele, voi scrie mereu aici, voi citi si voi tine pasul cu voi .

Inca nu am inteles prea bine dieta Monti si de aceea voi mai adresa intrebari pana ma voi prinde.
De exemplu, nu stiu clar cum e cu mesele glicidice, etc. Cum se numeste o masa la care am mancat supa crema dovlecei a la Sylvester (e postata la etajul VIII), salata verde cu ciupercute crude si pietp pui la gratar? Acest meniu e valabil si in Faza II, am verificat . Deja am facut un pas inainte- multumesc . Cate ore trebuie in mod normal sa treaca de la un astfel de pranz pana la cina?

Intrebare: Monti da un exemplu de cina de felul urmator: supa de legume, salata verde, pui fript, sparanghel gratinat si branza Brie si Camembert- ce parere aveti de aceasta branza? in ce cantitati se mananca seara? Sincer, eu nu am mancat niciodata astfel de alimente.

@Effegi- nu te descuraja ca ai papat o inghetata, vei recupera zilele urmatoare . Daca ai vreo reteta de inghtata Monti, nu ezita sa ne spui . Pe caldura asta, imi vine sa ma pitesc in frigider .




Sunteti cu adevarat speciale!
Sylvester, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1979 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1462 kcal/zi. Pentru a slăbi 1,5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1721 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #9 (permalink)  
Vechi 19 iun 2011, 14:32:18
effegi's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 ian 2010
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 43
Dieta: Rina
Date: 167cm, 66.3kg
Mesaje: 637
Aprecieri acordate: 5
Am fost apreciat(a) de 10 ori in 9 mesaje
Implicit re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Sylvester retete de inghetata gaseti tot aici pe site la retete monti dulciuri si deserturi.

Meniul tau a fost PL pentru ca la supica ai pus si smantana cu grasimi si ai avut si carnita de pui. Daca vrei sa iei o cina PL poti sa o iei la orice ora dacainsa vrei sa iei o cina G trebuie sa astepti 5 ore.

Legat de orele dintre mese:
1. daca ai avut o masa G si urmeaza o masa PL astepti 3 ore
2. daca ai avut o masa PL si urmeaza o masa G astepti 5 ore
3. daca ai avut o masa PL si urmeaza tot o masa PL nu este o limita de ore
__________________
Daca gasesti un drum fara obstacole, probabil ca drumul acela nu duce nicaieri(J. F. Kennedy)
effegi, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1834 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1317 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1318 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de effegi; 19 iun 2011 at 14:45:18.
  #10 (permalink)  
Vechi 19 iun 2011, 15:35:46
oanamagdalena's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 06 apr 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 54
Dieta: Montignac
Date: 149cm, 48.9kg
Mesaje: 3.626
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 16 ori in 14 mesaje
Implicit re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Buna,fetelor!
Am revenit!Am fost ocupata cu cumparaturile,apoi am mai trebaluit pe la bucatarie...
Si am venit cu ceva d-ale gurii pentru voi toate
somon cu rozmarin,lamaie si ciuperci la tigaie de teflon

cu slata de rosii,castaveti si ciuperci crude(lamaie,ulai de masline,sare ,piper si seminte de susan)
Pentru ai mei am facut placinta cu iaurt:


Batoane Magda cu visine,pere si mere(toate bucatele)



Ca sa va faceti o idee de cum arata aluatul:este ca o compozitie de chiftele,din care cu mainile ude fac bile pe care le tavalesc prin farfuria cu ovaz(sau secara/orz)pana ce devin batoane.

Le coc la foc madiu cam o ora si apoi le las sase raceasca intr-un prosop!!!(altfel se intaresc).
Deci azi am meniul urmator:
  • 7.30- 1 banana(are ig mare,dar fiind dimineata si fiind si ultima am zis sa fac o exceptie)
  • 8.00- cafea cu lapte
  • 13.30- somonul cu ciuperci si salata,dar mai putin de jumate din cat ati vazut in poza,ca tare satios a fost si nu am putut manca mai mult
  • 14.30- 1 bucatica de placintaam simtit ca mor langa ea
  • 16.30- o cafea
  • 18.30- cred ca ceva usor: o salata cu avocado si rosii+ 1-2 chiftelute
Deci...am inceput cu stangul,ca am deja abateri pe ziua de azi,dar sper ca de maine sa fiu corecta!De putut stiu ca pot,mai trebuie sa imi regasesc vointa!
Va pup!!!

Ultima dată editat de oanamagdalena; 19 iun 2011 at 15:44:49.
Subiect închis

Informatii despre slabit
calorii, dieta, fetelor, gasca, ix, michel, montignac, partea, sanatos, slabit, tin

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Gasca fetelor care tin Montignac partea VII Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 3259 16 feb 2011 00:35:10
Gasca fetelor care tin Montignac partea VI Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 3395 19 dec 2010 23:21:07
Gasca fetelor care tin Montignac partea V Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4071 19 oct 2010 22:05:39
Gasca fetelor care tin Montignac partea III Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4859 31 iul 2010 21:50:44
Gasca fetelor care tin Montignac partea I adynna Arhiva - Dieta Michel Montignac 3430 07 apr 2010 22:49:32

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole