forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta Rapida (http://forum.slabute.ro/dieta-rapida/)
-   -   Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare (http://forum.slabute.ro/dieta-rapida/dieta-ciorba-varza-dieta-infometare-213.html)

Slabuta 14 mar 2009 15:58:10

Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Contra

Din pacate, dietele rapide au cea mai mare cautare. Tot din pacate, pe internet, o adolescenta va gasi mai repede o dieta drastica si care promite o slabire rapida decat indici/sfaturi despre cum sa traiesti si slabesti sanatos si sa nu apelezi la astfel de regimuri de infometare.
Kilogramele in plus sunt in primul rand o problema de sanatate. Si, ca in orice problema de sanatate conteaza foarte mult ca “tratamentul aplicat” sa fie indreptat spre rezolvarea problemei si nu spre agravarea ei.
Dietele rapide nu sunt un “tratament” adecvat si recomandat.
Aportul caloric zilnic nu atinge pragul de 1000 calorii, din acest motiv dieta pooate fi incadrata cu succes la capitolul “infometare”.
Aceasta dieta nu poate fi urmata de nici o categorie de varsta.
Aceasta cura drastica poate avea o serie de efecte negative asupra sanatatii tale.
Nu mai conteaza ce alimentatie se urmeaza dupa o saptamana de “ciorba de varza”, conteaza ca in cele 7 zile organismul va fi supus un puternic soc de infometare. Ai grija sa iei deciziile corecte!
Pro

Nu exista nici un aspect pro aceasta dieta.
Cum preparam supa de varza?

Ai nevoie de:
  • varza tocata
  • ceapa
  • rosii
  • ardei gras
  • telina
  • morcovi
  • fasole verde
  • marar, patrunjel
Legumele se pun intr-o oala cu apa, iar cand supa incepe sa fiarba se adauga mararul si patrunjelul, dupa care se lasa la foc mic timp de 10 minute.
Iata ce vei manca in cele sapte zile ale dietei:

Ziua 1
  1. Supa de varza in orice cantitate si oricand apare senzatia de foame
  2. Fructe in orice cantitate, dar fara banana
Ziua 2
  1. Supa de varza in orice cantitate
  2. Legume fierte sau proaspete, in afara de fasole uscata, mazare, porumb
  3. Un cartof copt cu unt, la cina
Ziua 3
  1. Supa de varza in orice cantitate
  2. Fructe si legume in orice cantitate, in afara de cartofi si cele mentionate la zilele 1 si 2
Ziua 4
  • Supa de varza in orice cantitate
  • Banane, cel mult opt
  • Lapte degresat in orice cantitate. Aceasta zi este menita sa-ti potoleasca pofta de dulciuri
Ziua 5
  1. Supa de varza in orice cantitate
  2. 300-500 de grame de carne de vita sau pui (fara piele!) fiarta sau la gratar
Ziua 6
  1. Supa de varza in orice cantitate
  2. Legume, in afara de cele mentionate la ziua 2
  3. 300-500 de grame de carne slaba, fiarta sau la gratar
Ziua 7
  1. Supa de varza in orice cantitate
  2. Legume, in afara de cele mentionate la ziua 2
  3. Orez fiert
Pe tot parcursul dietei se poate bea cafea sau ceai neidulcite sau indulcite cu zaharina. In zilele in care se mananca fructe se pot bea si sucuri naturale din fructe. La fel si in cazul legumelor. Nu se mananca paine, nu se beau sucuri, alcool sau apa minerala carbogazoasa. Este recomandat ca in fiecare zi sa se bea cel putin doi litri de apa plata. Pe parcursul dietei se ia un supliment cu multivitamine.
In saptamanile de dupa dieta se revine la o alimentatie diversificata dar hipocalorica, pentru a inlatura efectul yo-yo.

Cupidon 19 iun 2009 23:19:49

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Aceasta dieta nu merge. Eu si sotul meu am tinut-o o saptamana ( am 54 kg la 1.60) si nu am slabit nici unul dintre noi macar un gram. NU O INCERCATI. Este a 4 oara in viata asta cand am incercat-o. NU MERGE!!!!

Slabuta 19 iun 2009 23:45:17

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Citat:

Anterior postat de Cupidon (Post 12479)
Aceasta dieta nu merge. Eu si sotul meu am tinut-o o saptamana ( am 54 kg la 1.60) si nu am slabit nici unul dintre noi macar un gram. NU O INCERCATI. Este a 4 oara in viata asta cand am incercat-o. NU MERGE!!!!


Buna Cupidon. :)

Acelasi lucru l-am scris si am tinut sa il subliniez si in articolul de pe site :)
Nici la mine nu a iesit nimic bun cu aceasta dieta.

De ce nu ati incercat impreuna cu sotul, ceva mai sanatos? :)

Numai cand imi aduc aminte cum umblam cu "ligheanul" de ciorba prin toata casa, ma apuca groaza, noroc ca mi-a venit mintea la cap #:-s

ianna 20 iun 2009 04:34:33

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
eu cand am tzinut-o eram in liceu clasa a11a..aveam 68 kg si am tinut-o cred ca cca o luna pana am ajuns la 60. DAR m-am anemiat ! ptr ca retzeta mea cu supa de varza suna cam asa: se consuma DOAR lichidul de la supa de varza (fara varza) si nimic altceva decat un gratar de piept de pui din 3 zile si 2-3 fructe din 2 in 2 zile(pe atunci papam mere). Nu am pus la loc ptr ca intre timp mi-am facut prieten care era innebunit dupa plimbari (herastrau si la munte).

Luna 21 iun 2009 13:35:47

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Si eu am tinut-o, asa cum v-am mai spus. :)

Am terminat dieta cu exact aceeasi greutate cu care am inceput-o :D

Cupidon 23 iun 2009 01:05:11

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Nu am slabit de loc. Nici eu si nici sotul meu. Acum tin regimul din 2 in 2 ore. Sa vedem ce iese. Stiu ca in trecut am avut succes cu acest tip de dieta. Va tin la curent.

Creizilup 02 aug 2009 21:55:27

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Am tinut-o anul trecut si am slabit 4kg intr-o saptamana si -din fericire- nu le-am pus inapoi...Nu o recomand celor cu o rezistenta scazuta :)) Nu stiu daca as putea sa o mai incerc din nou >:D<

Cupidon 02 aug 2009 23:11:33

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Am renuntat la dieta cu ciorba de varza. Am tinut dieta din 2 in 2 ore. Este perfecta pentru cei carora le place sa rontatie. In plus nu este greu de tinut. Si dupa cateva zile te obisnuiesti. Am uitat sa mentionez ca merg la sala de 3-4 ori pe saptamana cate 1 ora. Rezultatul am slabit in 2 luni 3kg. Sportul, fetelor este secretul unei diete sanatoase si mancatul acasa in locul restaurantelor.

marky_84 12 aug 2009 16:15:12

Re: De ce vrei sa slabesti?
 
buna,
sunt si eu noua pe acest site si tot citesc relativ recent am inceput dieta cu varya sunt in prima zi eu vreau sa slabesc deoarece cand eram mica eram foarte slabuta in clasa a 8a aveam 48 kg si inaltimea pe care o am acum. de 1,70
aratam foarte bine
din acel moment indemnata de oameni binevoitori care ziceau ca eram prea slaba si fiind chiar obsedata de acest lucru am inceput sa ma ingras......
dupa care am cazut in cealalta extrema ......... am devenit gurmanda si am inceput sa ma ingras.
de aproximativ o luna jumatate m-am ingrasat brusc de le 63 kg am ajuns la 70 kg:((
de o saptamana nu mai mananc paine si m-am ambitionat sa slabesc dar am o intrebare cum reusesc sa duc la capat aceasta dieta si sa nu calc stramb ptr ca tentatiile sunt multe voi cum faceti
:-/

Slabuta 14 aug 2009 13:34:18

Re: De ce vrei sa slabesti?
 
Citat:

Anterior postat de marky_84 (Post 18597)
buna,
sunt si eu noua pe acest site si tot citesc relativ recent am inceput dieta cu varya sunt in prima zi eu vreau sa slabesc deoarece cand eram mica eram foarte slabuta in clasa a 8a aveam 48 kg si inaltimea pe care o am acum. de 1,70
aratam foarte bine
din acel moment indemnata de oameni binevoitori care ziceau ca eram prea slaba si fiind chiar obsedata de acest lucru am inceput sa ma ingras......
dupa care am cazut in cealalta extrema ......... am devenit gurmanda si am inceput sa ma ingras.
de aproximativ o luna jumatate m-am ingrasat brusc de le 63 kg am ajuns la 70 kg:((
de o saptamana nu mai mananc paine si m-am ambitionat sa slabesc dar am o intrebare cum reusesc sa duc la capat aceasta dieta si sa nu calc stramb ptr ca tentatiile sunt multe voi cum faceti
:-/

Buna Marky si bine ai venit printre noi :)

Si eu am tinut aceasta dieta, cu ciorba de varza, dar nu as putea spune ca am ramas cu mare multumire de pe urma ei :(

Eu nu prea cred sa existe ingrasare brusca, asa din senin, inseamna ca ai avut o alimentatie destul de gresita, 7 kg intr-o luna este destul de mult :(

Si cu aceasta dieta cu ciorba de varza nu vei face altceva decat sa inrautatesti situatia, sa devii mai frustrata si mai obsedata de kg. ;)

Profita de sezonul cald si mananca fructe, legume, renunta la dulciuri si kg singure vor disparea :)

marky_84 16 aug 2009 14:27:06

Re: De ce vrei sa slabesti?
 
Citat:

Buna Marky si bine ai venit printre noi :)

Si eu am tinut aceasta dieta, cu ciorba de varza, dar nu as putea spune ca am ramas cu mare multumire de pe urma ei :(

Eu nu prea cred sa existe ingrasare brusca, asa din senin, inseamna ca ai avut o alimentatie destul de gresita, 7 kg intr-o luna este destul de mult :(

Si cu aceasta dieta cu ciorba de varza nu vei face altceva decat sa inrautatesti situatia, sa devii mai frustrata si mai obsedata de kg. ;)

Profita de sezonul cald si mananca fructe, legume, renunta la dulciuri si kg singure vor disparea :)
multumesc mult pentru ca m-ati primit atat de calduros
este adevarat m-am ingrasat 7 kg pentru ca am avut un regim de viata haotic
vreau sa slabesc pentru mine
in primul rand eu nu am tinut o dieta intreaga in viata mea adica le incepeam dar nu le terminam niciodata de slabit am slabit am ajuns odata chiar la 57 kg imediat dupa licenta
locuiam sg si nu prea aveam pofta de mancare
problema mea si cred ca a multora este ca sunt gurmanda
dc va vine sa credeti eu orice mananc chiar si ciorba de varza imi face placere sa o mananc
dieta aceasta o tin ptr ca mi se parea accesibila
si vreau sa o tin pana la capat ptr ca sa imi arat mie ca orice lucru chiar si el prost trebuie terminat.
nu consum multe dulciuri insa mananc seara(doar atunci am timp):(
culmea ironiei e ca in timpul dietei mi-am dat seama ca m-am ingrasat brusc dar kg care le-am pus repede se duc atat de greu
mai am 3 zile de dieta si o viata intreaga de regim de viata insa nu vreau sa ma mai ingras ptr ca sunt predispusa la acest lucru
spre exemplu ieri am facut de mancare ptr toata familia mea mancaruri bune si sanatoase insa am reusit sa ma abtin
ptr mine acest lucru inseamna foarte mult imi demonstreaza mie ca pot dar mai ales ma ambitioneaza in continuare
va urez mult succes tuturor in lupta contra kg si va multumesc ca existati :-*

Slabuta 18 aug 2009 21:05:07

Re: De ce vrei sa slabesti?
 
Citat:

Anterior postat de marky_84 (Post 19318)
multumesc mult pentru ca m-ati primit atat de calduros
este adevarat m-am ingrasat 7 kg pentru ca am avut un regim de viata haotic
vreau sa slabesc pentru mine
in primul rand eu nu am tinut o dieta intreaga in viata mea adica le incepeam dar nu le terminam niciodata de slabit am slabit am ajuns odata chiar la 57 kg imediat dupa licenta
locuiam sg si nu prea aveam pofta de mancare
problema mea si cred ca a multora este ca sunt gurmanda
dc va vine sa credeti eu orice mananc chiar si ciorba de varza imi face placere sa o mananc
dieta aceasta o tin ptr ca mi se parea accesibila
si vreau sa o tin pana la capat ptr ca sa imi arat mie ca orice lucru chiar si el prost trebuie terminat.
nu consum multe dulciuri insa mananc seara(doar atunci am timp):(
culmea ironiei e ca in timpul dietei mi-am dat seama ca m-am ingrasat brusc dar kg care le-am pus repede se duc atat de greu
mai am 3 zile de dieta si o viata intreaga de regim de viata insa nu vreau sa ma mai ingras ptr ca sunt predispusa la acest lucru
spre exemplu ieri am facut de mancare ptr toata familia mea mancaruri bune si sanatoase insa am reusit sa ma abtin
ptr mine acest lucru inseamna foarte mult imi demonstreaza mie ca pot dar mai ales ma ambitioneaza in continuare
va urez mult succes tuturor in lupta contra kg si va multumesc ca existati :-*

Hello Marky, scuze ca raspund mai tarziu, dar am avut ceva treaba :)

Este bine ca vrei sa lsabesti pentru tine, pentru corpul tau, pentru sanatatea ta, astea sunt motive foarte bune dar si motivationale, gandeste-te cat de bine iti va sta in fustita scurta :D

Nu trebuie sa tii multe diete, trebuie una si buna si care sa mentina efectul pe o perioada lunga de timp ;) Multe diete nu fac altceva decat "seaca" organismul de toate substantele nutritive, de tot ce este mai bun, dar grasimea tot e acolo ;)

Pacat ca ai un regim de viata care nu iti permite sa ai mese regulate. :(
Asta este unul din motivele pentru care se slabeste greu, mancand o data pe zi pui corpul in garda si asimileaza tot ce bagi. Cand, corect este sa papi de cel putin 3 ori pe zi, nu mai spun de cele 2 gustari.

Ma bucur ca ai reusit sa te abtii, este un pas mare inainte :) Vezi ca se poate?! :)
Eu zic ca vei reusi, ai putina rabdare, inarmeaza-te cu vointa si gandeste pozitiv, ;) este foarte important.

Sa ne auzim cu vesti bune :)>:D<

marky_84 19 aug 2009 08:29:51

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Am tinut aceasta cura ad literam
si am slabit 3 kg
in primele zile
dupa asta nimic
oricum e bine 3 kg intr-o saptamana
acum incep o noua cura de slabire care e facuta de un nutritionist sper sa slabesc

Frezya 20 oct 2009 15:53:42

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 1508)
Dieta cu ciorba de varza

Dieta cu supa de varza este deja faimoasa printre amatorii dietelor. Un motiv ar fi acela ca este chiar eficienta. Putinele sunt persoanele care au tinut acest regim si nu au slabit. Este o metoda de dezintoxicare a organismului si de slabire rapida.

Regimul nu trebuie sa dureze mai mult de sapte zile, pentru ca este unul hipocaloric ce poate provoca diverse carente in organism. Unele persoane se pot simti slabite, nervoase si lipsite de energie. Daca aceste simptome sunt grave trebuie renuntat la dieta si revenit la o alimentatie normala.

Cum preparam supa de varza?



Ai nevoie de:
  • varza tocata
  • ceapa
  • rosii
  • ardei gras
  • telina
  • morcovi
  • fasole verde
  • marar, patrunjel
Legumele se pun intr-o oala cu apa, iar cand supa incepe sa fiarba se adauga mararul si patrunjelul, dupa care se lasa la foc mic timp de 10 minute.
Iata ce vei manca in cele sapte zile ale dietei:

Ziua 1
Supa de varza in orice cantitate si oricand apare senzatia de foame
Fructe in orice cantitate, dar fara banana
Ziua 2
Supa de varza in orice cantitate
Legume fierte sau proaspete, in afara de fasole uscata, mazare, porumb
Un cartof copt cu unt, la cina
Ziua 3
Supa de varza in orice cantitate
Fructe si legume in orice cantitate, in afara de cartofi si cele mentionate la zilele 1 si 2
Ziua 4
Supa de varza in orice cantitate
Banane, cel mult opt
Lapte degresat in orice cantitate. Aceasta zi este menita sa-ti potoleasca pofta de dulciuri
Ziua 5
Supa de varza in orice cantitate
300-500 de grame de carne de vita sau pui (fara piele!) fiarta sau la gratar
Ziua 6
Supa de varza in orice cantitate
Legume, in afara de cele mentionate la ziua 2
300-500 de grame de carne slaba, fiarta sau la gratar
Ziua 7
Supa de varza in orice cantitate
Legume, in afara de cele mentionate la ziua 2
Orez fiert

Pe tot parcursul dietei se poate bea cafea sau ceai neidulcite sau indulcite cu zaharina. In zilele in care se mananca fructe se pot bea si sucuri naturale din fructe. La fel si in cazul legumelor. Nu se mananca paine, nu se beau sucuri, alcool sau apa minerala carbogazoasa. Este recomandat ca in fiecare zi sa se bea cel putin doi litri de apa plata. Pe parcursul dietei se ia un supliment cu multivitamine.

In saptamanile de dupa dieta se revine la o alimentatie diversificata dar hipocalorica, pentru a inlatura efectul yo-yo.

Buna! Multumesc pt informatii. Am inceput de azi aceasta dieta si sper sa fiu multumita, desi e controversata. Va scriu dupa cateva zile, in cazul in care am fost serioasa si am ceva de spus. Succes tuturor slabutelor in devenire!

simona-simonica 25 oct 2009 23:32:53

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Eu am incercat dieta cu ciorba de varza am tinut-o o saptamana dupa care am dat jos cca. 4kg. Nu m-am anemiat si nici nu am pus la loc pt ca am continuat sa mananc moderat nu am facut excese. As mai incerca-o sunt f multumita de ea singura problema e ca sotul mananca de toate ( alte mancaruri, fripturi, pizza, prajituri etc) si mi-e atat de greu sa ma abtin!!!!!!!!!!! Cred ca mai incerc odata prin noiembrie ;;)

Frezya 26 oct 2009 09:38:06

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
:)Buna, fetelor!
Am inceput dieta aceasta miercuri, azi e a6a zi si sunt multumita.Cu exceptia cate unui biscuite simplu mic sau a unei bomboane fara zahar, pot zice ca am respectat-o....mai putin ieri cand am mancat ditamai gogoasa. Dar merg in continuare...si nu doar 7 zile, ci cat mai multe.
Ma simt excelent, zilnic iau cate o tableta eurovita multiminerale, beau 2 cani/zi ceai verde, o cafea, 1,5-2 l apa/ceai de fructe de padure, totul neindulcit. Precizez ca de ani de zile eu sufar de constipatie, iar aceasta dieta m-a ajutat, fara sa-mi faca pb...am un singur scaun zilnic, nicidecum nu fac drumuri dese la toaleta.
In ziua a4a am facut si ceva ex fizice, ieri nu s-a putut, dar de azi reiau.
In fine, am slabit 2 kg, poate dc nu trisam erau mai multe kg pierdute, dar eu sunt multumita si ma bucur k ma simt bine si am putere sa continuu.
Saptamana asta merg la o cununie, cealalta la o nunta si sper sa-mi imbrac hainele care-mi plac dar nu-mi vin demult.
Va pup, va doresc tuturor succes si promit sa va tin la curent. Astept de asemenea sa scrieti cum va merge.:-*

oann 08 dec 2009 13:41:58

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
salutare slabutele!!!!;;)
hop si eu printre voi....de ieri m-am hotarat sa lupt din nou

pe scurt povestea mea:
martie 2008 - 93 kg:-o
martie 2009- 65 kg;)( cu dieta Atkins)
decembrie 2009- 75 kg:((

de Atkins sa nici nu mai aud,asa ca am zis,hai sa o dau pe ciorba de varza,mai ales ca acum inainte de Sarbatori imi detoxific un picutz organismul...


pana acum mi-e bine,rezist cu stoicism tentatiilor :D

roseadria 08 dec 2009 14:25:42

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
buna, zi-ne de ce nu mai vrei Atkins si mai zi-ne cite kg vrei sa slabesti acum.
te asteptam.

roseadria 08 dec 2009 14:31:06

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
si v-as mai spune ceva : primele 3-4 kg din prima sapt sau de la inceputul oricarei diete de fapt nu sunt kg slabite. E foarte multa apa, curatarea stomacului si a colonului si cam atit. Nu va zic sa va descurajez, e o realitate verificata.

Red_Rose 08 dec 2009 14:49:08

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Citat:

Anterior postat de roseadria (Post 55571)
si v-as mai spune ceva : primele 3-4 kg din prima sapt sau de la inceputul oricarei diete de fapt nu sunt kg slabite. E foarte multa apa, curatarea stomacului si a colonului si cam atit. Nu va zic sa va descurajez, e o realitate verificata.

e corect asta dar oricum iata eu am dat jos 2 kg in 2 sapt si 2 zile si sincer sa zic chiar osberv pe burtica mea ca s-a micsorat si nu doar imi pare pt ca scurta sta mai dreapta la burta acum.Nu ma mai simt balonata,probabil de la pierderea de apa asta dar e bine cind maninci pe saturate si sanatos si inca vezi ca kg dispar,indiferent ca e apa sau grasime.Oricum daca o tii tot asa mai mult dispar si kg de grasime :) E inevitabil in curs de slabire sa nu pierzi si apa.Asa ca sa nu va descurajati daca stiti ca ati pierdut mai intii apa :P Succes tuturor.
dar daca totusi aici e tema despre dieta cu supa de varza vreau sa mentionez ceva,dupa cite am auzit si chiar odata am incercat-o si eu cu o prietena si n-am tinut-o mai mult de 2 zile.Huu ma bucur ca doar atit a fost ca deja mi-era greata de supa aia fara gust si mai ales zilele cind doar varza trebuie de mincat erau urite pt ca ma limitam chiar la orice dar cind e vorba de ziua doar cu supa si fructe la sigur vrei doar fructele sa le papi dar stim bine ca multe fructe tot nu e bine.Fetelor,tinet-i un regim sanatos mai bine.Da rezultate pe mult timp si va simtit libere in ce priveste alimentele.Pur si simplu faceti excluderi la alimente nesanatoase si prajit si ve-ti reusi mai bine decit cu dieta du varza.

Frezya 09 dec 2009 00:16:12

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
buna, fetelor!
n-am mai dat pe aici, nici dieta n-am mai tinut, dar am mancat moderat si de 5 saptamani ma mentin la 57, desi am mai rontait cate ceva si in cate-o seara tarziu, am mai gustat si din interzise....iar sport...nimic :-s. Azi mi-am facut supa, dar pe langa fructe, am mai gustat cate ceva, asa k maine sunt iar ziua1. Poate daca va scriu mai des, regasesc puterea de a continua si mai ales de a relua ex fizice. Pana la Sarbatori mai e putin si as vrea sa mai scap de 2-3 kg si poate voi pune la loc doar 1. Succes tuturor si astept sa scrieti cum va merge. :-*

cri cri 02 mar 2010 13:45:15

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Buna fetelor! si eu sunt noua aici, ma rog...relativ deoarece va urmaresc de multa vreme dar doar azi mi-am facut si eu cont:). Acum o luna m-am ingrozit cand am vazut acul cantarului care arata 71 kg...adica exact cat inaltimea mea :((. Pana in prezent pot sa spun ca sunt o persoana activa, am facut aerobic, tae bo dar de jumate de an m-am lenevit. asta pana am observat ca incet dar sigur ma ingras pe zi ce trece si am zis STOP! Am incercat in prima faza regimul cu supa de varza ...am rezistat sa manac supa 3 zile, dupa care am urmat regimul intocmai doar ca FARA SUPA, si la sfarsit am slabit ....2 kg:( si m-am ales si cu frustrari. apoi am decis sa abordez altfel problema ....adica matematic, pe principiul calcularii caloriilor. mananc intre 800 si 1200 cal pe zi si sala in fiecare zi o ora din care 20 min cardio restul gym. Pot sa spun ca este cea mai eficienta metoda de a slabi, incet dar sigur . Sa auzim de bine ! Va pup

onetotilia 02 mar 2010 13:49:48

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
ar trebui sa faci mananci intre 1000-1200...daca la un moment dat nu mai slabesti sa reduci caloriile...astfel nu ai de unde sa reduci.acum tu nu ai mult de pierdut dar mai gandeste-te...

paulla 02 mar 2010 13:57:57

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Eu am tinut cura cu varza :) cam de vreo 4 ori in ultimii 3 ani.
Ce va pot spune e ca a functionat intotdeauna fara doar si poate.
Era excelenta pentru inceperea unei cure lungi de slabire, incepeam cu ciorba de varza, dupa 4-5 zile nu i mai puteam vedea in fata ochilor, si brusc orice altceva, cat de putin mi se parea foarte bun si multumitor. Slabeam in prima saptamana cam 5 kg :) si dupa aceea cam 1 kg pe saptamana tinandu-mi sub control alimentatia de frica ciorbei de varza :))
Asa a functionat la mine....
Acum n-as mai pune gura pe ea nici batuta :) clar.... Si cred ca mai sunt ca mine...

cri cri 04 mar 2010 09:58:37

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
pt onetotilia .....sa stii ca ai dreptate, ideea e ca nu m-am gandit la treaba asta decat cam la 2 sapt dupa ce am inceput dieta asta si acum ma gandeam ca daca dau inapoi si manac mai mult ma voi ingrasa...oricum recunosc ca au fost zile cand am mancat si 1200 cal pe zi ...putine ce e drept dar au fost .acum sa vedem , eu am avut initial 71 kg dar pana sa intru pe forum am slabit la 66-67 ...deci mai am cam 6 kg de dat jos .sa speram ca voi reusi chiar daca mi se pare ca ff incet slabesc :(

onetotilia 04 mar 2010 10:01:08

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
oricum fa trecerea incet si fa mult sport si nu o sa te ingrasi....bafta

anabellla 10 mar 2010 14:12:05

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Salut!!
Am tinut aceasta cura inainte de carciun si chiar a functionat...slabisem de la 63 la 56:D. Problema a fost k dupa am revenit la proastele obiceiuri(mananc pe fond de stess)si drept urmare am ajuns din nou la 63 in 3 luni:((.
Asa k m-am apucat din nou de ea cu promisiunea sa mananc sanatos si cumpatat dupa regim.
Sunt la a doua zi de cura ..si ma simt foarte bine...parca burtica s-a mai dus un pic( eu pun destul de mult la burta ) si sper in 2 sapt sa ajung la 55-54 . Din pacate nu pot face sport deocamdata ..dar la vara voi fii eu si parcul in fiecare seara( la alergat:P)
Va pup si va tin la curent.

Mirela Nitu 10 mar 2010 21:21:57

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Tu ce dieta urmezi , de ai slabit aproape 30 kg? Sunt foarte curioasa, si in cat timp ai dat jos?[*14*]

calin576 15 apr 2010 18:45:06

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Imi cer scuze ca va contrazic ,dar la mine a functionat mereu(cel putin de 4-5 ori am tinut-o;prima data pierzand 18 kg in 2 ,1/2luni ),greseala mea constand in faptul ca reveneam la mancatul nesanatos. Pentru aceasta cura de slabire trebuie sa aveti foarte multa ,,vointa,, ;rezultatele sunt garantate ,dar trebuie ca dupa aceasta cura sa nu reveniti la obiceiurile nesanatoase privind alimentatia. De la 102kg ,acum am 86 kg (inaltimea mea fiind 1,78 )si vreau sa ajung la greutatea ideala pentru mine:80 kg.Cura am inceput-o pe 18 ian.2010,respectand alimentele dar putin modificata…Va recomand ca in prepararea supei sa includeti si brocolii,supa va fi delicioasa…Mentionez ca acest regim mi-a reglat tensiunea (inainte :15/10,acum 12/6) si colesterolul(de la 263 la 213;inca nu este o valoare buna dar sper sa ajung la cea normala <200). Va doresc succes!:)

ras_cristalin 15 apr 2010 18:48:11

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Citat:

Anterior postat de calin576 (Post 152514)
Imi cer scuze ca va contrazic ,dar la mine a functionat mereu(cel putin de 4-5 ori am tinut-o;prima data pierzand 18 kg in 2 ,1/2luni ),greseala mea constand in faptul ca reveneam la mancatul nesanatos. Pentru aceasta cura de slabire trebuie sa aveti foarte multa ,,vointa,, ;rezultatele sunt garantate ,dar trebuie ca dupa aceasta cura sa nu reveniti la obiceiurile nesanatoase privind alimentatia. De la 102kg ,acum am 86 kg (inaltimea mea fiind 1,78 )si vreau sa ajung la greutatea ideala pentru mine:80 kg.Cura am inceput-o pe 18 ian.2010,respectand alimentele dar putin modificata…Va recomand ca in prepararea supei sa includeti si brocolii,supa va fi delicioasa…Mentionez ca acest regim mi-a reglat tensiunea (inainte :15/10,acum 12/6) si colesterolul(de la 263 la 213;inca nu este o valoare buna dar sper sa ajung la cea normala <200). Va doresc succes!:)

Cunoscand principiile sanatoase de nutritie, nu cred ca ai mai sustine mancatul de supa de varza pentru slabit.
Sa vii sa ne spui ca nu te-ai ingrasat dupa ea in jumatate de an, atunci o sa te cred. :)

calin576 16 apr 2010 15:36:50

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 152516)
Cunoscand principiile sanatoase de nutritie, nu cred ca ai mai sustine mancatul de supa de varza pentru slabit.
Sa vii sa ne spui ca nu te-ai ingrasat dupa ea in jumatate de an, atunci o sa te cred. :)

Draga ras_cristalin,eu mi-am spus povestea mea. Ne vedem la anul...;)

ras_cristalin 16 apr 2010 15:42:23

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Citat:

Anterior postat de calin576 (Post 153828)
Draga ras_cristalin,eu mi-am spus povestea mea. Ne vedem la anul...;)

Momentan, povestea ta consta in faptul ca ai tinut dieta, ai slabit si ai pus kg inapoi. :) Acum esti la inceputul unui nou ciclu, care banuiesc deja cum o sa se termine.
Asa ca, draga Calin576, chiar te astept sa-mi spui ca ai trecut de la supa zilnica la mancare si nu ai mai pus kg inapoi. In ziua aia o sa vin aici si o sa fac mea culpa. Pana atunci, imi mentin parerea ca dieta asta este o prostie crezuta de prea multi oameni care, saracii, vor sa piarda kg de tot, nu temporar :)

calin576 16 apr 2010 16:05:54

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 153838)
Momentan, povestea ta consta in faptul ca ai tinut dieta, ai slabit si ai pus kg inapoi. :) Acum esti la inceputul unui nou ciclu, care banuiesc deja cum o sa se termine.
Asa ca, draga Calin576, chiar te astept sa-mi spui ca ai trecut de la supa zilnica la mancare si nu ai mai pus kg inapoi. In ziua aia o sa vin aici si o sa fac mea culpa. Pana atunci, imi mentin parerea ca dieta asta este o prostie crezuta de prea multi oameni care, saracii, vor sa piarda kg de tot, nu temporar :)

Draga ras_cristalin ,ce sa-ti spun? Ai dreptate,ai nimerit-o cu prima poveste,totusi sunt ,,la inceputul unui nou ciclu,,din 18 Ianuarie 2010. Da-mi voie sa precizez ca am mai mancat si ...altceva: mancare pregatita sanatos. Apropo ,de Sarbatorile Pascale nu am tinut regimul ,dar am fost moderat cu :sarmalele ,mielutul,raciturile(piftiile) si nu am ,,pus,, pe mine nimic...Nu te supara pe mine ,eu sunt adeptul mancatului sanatos(nu neaparat ciorba de varza,aceasta doar m-a ajutat sa slabesc: atat!):fara prajeli,grasimi,alcool,paine,sucuri acidulate...etc. O zi buna iti doresc!(banuiesc si eu ceva : o sa fim pedepsiti pentru acest dialog?:-o)

ras_cristalin 16 apr 2010 16:10:31

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Citat:

Anterior postat de calin576 (Post 153870)
Draga ras_cristalin ,ce sa-ti spun? Ai dreptate,ai nimerit-o cu prima poveste,totusi sunt ,,la inceputul unui nou ciclu,,din 18 Ianuarie 2010. Da-mi voie sa precizez ca am mai mancat si ...altceva: mancare pregatita sanatos. Apropo ,de Sarbatorile Pascale nu am tinut regimul ,dar am fost moderat cu :sarmalele ,mielutul,raciturile(piftiile) si nu am ,,pus,, pe mine nimic...Nu te supara pe mine ,eu sunt adeptul mancatului sanatos(nu neaparat ciorba de varza,aceasta doar m-a ajutat sa slabesc: atat!):fara prajeli,grasimi,alcool,paine,sucuri acidulate...etc. O zi buna iti doresc!(banuiesc si eu ceva : o sa fim pedepsiti pentru acest dialog?:-o)

Asa mai vii de acasa. :)
N-o sa fim pedepsiti, ne spunem parerile doar. Nu ne-am injurat, nu ne-am luat de par... :) daca imi zici ca iti place si mancarea sanatoasa, hai... fie.
Uita-te la South Beach, poate iti surade. E sanatos si usor de tinut, iar kg nu vin inapoi cu viteza. :)

calin576 16 apr 2010 16:18:48

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 153877)
Asa mai vii de acasa. :)
N-o sa fim pedepsiti, ne spunem parerile doar. Nu ne-am injurat, nu ne-am luat de par... :) daca imi zici ca iti place si mancarea sanatoasa, hai... fie.
Uita-te la South Beach, poate iti surade. E sanatos si usor de tinut, iar kg nu vin inapoi cu viteza. :)

#:-sMultumesc pentru sfat. :)

Slabuta 16 apr 2010 17:39:53

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Buna Calin :)

Eu am tinut aceasta dieta, fix o saptamana, fix cum scrie in "reteta" :D

In afara de faptul ca dupa o saptamana, cand treceam pe langa castronul de 7 litri (la care am muncit o jumatate de zi, pana am taiat toate zarzavaturile) :)) mi se facea greata, dupa o aptamana nu stiam ce sa mananc prima, un tort sau o friptura apetisanta :))

Pentru mine a fost o frustare dieta asta, care m-a facut sa ma arunc in tot ce am poftit pana atunci :( e mult mai bine si sanatos cum ma hranesc acum si nici nu am mustrari de constiinta sau vise cu prajituri zburand pe deasupra capului pe care incerc sa le prind.#:-s

Mult succes dar ca si Ras_cristalin iti recomand sa te mai gandesti si la o alta varianta :)

calin576 17 apr 2010 07:12:05

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 153982)
Buna Calin :)

Eu am tinut aceasta dieta, fix o saptamana, fix cum scrie in "reteta" :D

In afara de faptul ca dupa o saptamana, cand treceam pe langa castronul de 7 litri (la care am muncit o jumatate de zi, pana am taiat toate zarzavaturile) :)) mi se facea greata, dupa o aptamana nu stiam ce sa mananc prima, un tort sau o friptura apetisanta :))

Pentru mine a fost o frustare dieta asta, care m-a facut sa ma arunc in tot ce am poftit pana atunci :( e mult mai bine si sanatos cum ma hranesc acum si nici nu am mustrari de constiinta sau vise cu prajituri zburand pe deasupra capului pe care incerc sa le prind.#:-s

Mult succes dar ca si Ras_cristalin iti recomand sa te mai gandesti si la o alta varianta :)

Buna slabuto ! :)
Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni,totusi as dori sa precizez cateva lucruri(pentru a fi inteles):
- dieta cu ciorba de varza te ajuta sa scapi intr-un ritm mai rapid de kg(e conceputa pentru oamenii obezi ce urmeaza a fi operati pe cord,cel putin eu asa am citit) ,dar nu te mentine dupa terminarea ei,ci modul de alimentatie sanatos ...
- in prima saptamana se elimina apa din organism :4-8kg(depinde de fiecare),deci trebuie continuata pana se obtine greutatea dorita
- in reteta mea nu este fasole verde,dar pentru a fi mai gustoasa (ai dreptate e gretoasa:((pentru prima data) sotia mea imi pune brocoli ...delicios
- la mine a functionat asa:
-luni si marti : legume si fructe (mai putin pere ,struguri,banane)+ciorba de varza(sunt cele mai grele zile)
-miercuri : legume ,fructe ,ciorba de varza iar seara 3-4 cartofi copti(in dieta e trecut un cartof)
-joi(bucurie mare pana luni) legume ,fructe +1-3 iaurturi(sau 1-3 cani de lapte)+ciorba de varza(in reteta sunt si 3 banane )
-vineri legume ,fructe ,ciorba de varza +orez fiertcu ciuperci,brocoli..
-sambata si duminica ;): pateu de pasare si preparate din pasare la mic dejun ,carne de pasare ,peste la gratar(tigaie);FARA:ulei ,paine,carne de porc,bauturi carbogazoase,alcool,paste fainoase,zahar,prajeli...era sa uit beau 2-3 cafele pe zi cu indulcitor
-NU FAC RECLAMA acestei diete:((
Recomand (desi nu sunt doctor) o alimentatie sanatoasa si foarte multa miscare...
Cu respect,calin576!:)

sabryna 27 aug 2010 10:14:39

fi-ti alaturi de mine
 
Buna,sunt noua pe aici.Am o intrebare:Aincercat cineva supa de varza,functioneaza.Astept raspunsurile voastre.:-/[*gimnastica*]

Alina82 27 aug 2010 10:40:11

Re: fi-ti alaturi de mine
 
Citat:

Anterior postat de sabryna (Post 304212)
Buna,sunt noua pe aici.Am o intrebare:Aincercat cineva supa de varza,functioneaza.Astept raspunsurile voastre.:-/[*gimnastica*]

BUna sabryna!Bun venit printre noi>:D<
Iubita eu am incercat supa de varza,de fapt salata de varza am mancat o luna de zile akm vreo cativa ani,supa e oribila si iti spun din suflet k nu e o solutie ci o mare prostie.Nu o sa te mint de slabit am slabit dar dupa vreo 2 luni max am inceput sa ma ingras intr-un mod halucinant.Simteam pe zi ce trece cum ma umflu si nik nu oprea procesul asta.Am incercat sa mananc mai putin,sa nu mananc prostii nik ma ingrasam orice faceam si nu doar k am revenit in timp record la greutatea dinainte dar am pus si o gramada de kg in plus.Asa k sfatul meu sincer si dezinteresat e sa lasi deoparte dietele minune pt k nu au rezultate decat pe termen foarte scurt.Apuca-te de o dieta sanatoasa,de sport si vei slabi si asa o sa te poti si mentine dupa.Citeste pe aici despre diete vezi care ti se potriveste si dupa punete pe treaba.>:D<

BooBoolina 27 aug 2010 11:02:17

Re: fi-ti alaturi de mine
 
Citat:

Anterior postat de sabryna (Post 304212)
Buna,sunt noua pe aici.Am o intrebare:Aincercat cineva supa de varza,functioneaza.Astept raspunsurile voastre.:-/[*gimnastica*]

Si eu acu ceva vreme in "tineretile mele" am incercat ast...si era sa dau in hepatita dupa 2 saptamani..nu cred ca am mai mancat varza cateva luni bune dupa....


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:16:57.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO