forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta South Beach (http://forum.slabute.ro/dieta-south-beach/)
-   -   Dieta South Beach faza I (etajul 2) (http://forum.slabute.ro/dieta-south-beach/dieta-south-beach-faza-i-etajul-2-a-7507.html)

Adrianaa 06 mar 2011 14:54:36

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Citat:

Anterior postat de Chriselle (Post 558843)
Iata si meniul meu de prima zi de SB. Il postez aici pana imi fac jurnalul. Si oricum, la inceput e bine sa il scriu aici ca sa ma trageti de urechiuse daca gresesc ceva.

MD: Omleta (oua, ciuperci, cascaval - cred ca avea 24% grasime, masline, ulei de masline)
Gustare 1: 30 boabe fistic
Pranz: somon la cuptor cu salata verde, ulei de masline, lamaie
Gustare 2: pot sa mananc tot fistic? sau am voie doar o data pe zi? daca nu, cred ca o sa sar peste ea ca nu am mozzarela in casa sau alte chestii corespunzatoare
Cina: salata verde cu ton, masline, oua fierte, lamaie, ulei de masline.
Desert: - nu am nimic din pacate, am uitat sa cumpar :(

Meniul este foarte bun si nu e nicio problema daca sari peste desert. Poti sa iti faci lapte cu cacao si indulcitor,e yumyyy,eu as bea non-stop,are gust de ciocolata calda.
Cred ca poti sa mananci fistic si la a 2a gustare,sau nuci,alune .. chiar putin cascaval sau niste masline daca ti-au mai ramas. Eu asa cred. Un iaurt ?

Adrianaa 06 mar 2011 14:58:17

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Deasemena mie mi-au spus fetele sa folosesc calculatorul pentru alimente,sa imi calculez caloriile si sa consum intre 1000-1100 calorii pe zi.Asta este pentru a nu cadea in extrema cealalta,din dorinta de a slabi cat mai repede sa scazi sub 1000 de calorii pentru ca nu e sanatos.Eu nu am cantar pentru alimente asa ca imi aproximez gramajul.. Oricum din cate am mai citit in prima faza nu ar trebui sa tinem cont de numarul de calorii dar acum nu stiu..

Chriselle 06 mar 2011 15:01:31

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Citat:

Anterior postat de Adrianaa (Post 558849)
Multumesc esti o draguta :-*! E permisa guma fara zahar,mestec tot timpul dar cand nu am pe acasa mi-e lene sa ma schimb sa cobor pentru un pachet de gume :))! Tu de azi esti in gasca noastra ? Daca este asa iti doresc multa ambitie,motivare si sa fi cumintica :-*!
P.S : eu zic sa faci si niste sport,eu fac putin si obosesc foarte repede pentru ca nu am facut deloc inainte si nu am rezistenta .. Am inceput sa fac o jumatate de ora de sport dupa o saptamana de dieta si cred ca dieta+sport+ ambitie inseamna rezultatele pe care tu ti le doresti in cel mai scurt timp. >:D<

Daaaaaa! Sunt si eu de acum in gasca voastra. Am incerca inainte cu Montignac dar nu am avut rezultatele sperate si dupa vreo 2 sapt am incepeput sa pun constant la loc desi tineam regimul...
O sa incerc si cu sport dar cred ca de sapt viitoare sau dupa 2 sapt :D Nu de lene, dar ma gandesc ca o sa fie cam prea multe lucruri de o data si mi-e sa nu renunt iara. Asa ca am zis sa incep mai usurel asa si treptat sa mai adaug cate o chestie.
Nici eu nu am mai facut sport de nu stiu cat timp. Cred ca acum daca ma pui sa urc scarile vreo 4-5 etaje o sa fiu ca un caine lesinat pe la etajul trei, cu o limba scoasa afara care o sa ajunga pana la etajul 4 :))

Chriselle 06 mar 2011 15:04:35

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Citat:

Anterior postat de Adrianaa (Post 558857)
Meniul este foarte bun si nu e nicio problema daca sari peste desert. Poti sa iti faci lapte cu cacao si indulcitor,e yumyyy,eu as bea non-stop,are gust de ciocolata calda.
Cred ca poti sa mananci fistic si la a 2a gustare,sau nuci,alune .. chiar putin cascaval sau niste masline daca ti-au mai ramas. Eu asa cred. Un iaurt ?

Laptele cat trebuie sa aiba grasime? Eu m-am gandit sa nu imi iau lapte asa ca in casa am un lapte gras - cred ca de 3.9%. Cascavalul trebuie sa aiba si el un anumit procent de grasime?

Chriselle 06 mar 2011 15:05:57

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Citat:

Anterior postat de Adrianaa (Post 558863)
Deasemena mie mi-au spus fetele sa folosesc calculatorul pentru alimente,sa imi calculez caloriile si sa consum intre 1000-1100 calorii pe zi.Asta este pentru a nu cadea in extrema cealalta,din dorinta de a slabi cat mai repede sa scazi sub 1000 de calorii pentru ca nu e sanatos.Eu nu am cantar pentru alimente asa ca imi aproximez gramajul.. Oricum din cate am mai citit in prima faza nu ar trebui sa tinem cont de numarul de calorii dar acum nu stiu..

Nici eu nu am cantar din pacate iar la aproximari nu prea ma pricep :( Deocamdata merg asa, eu zic ca depasesc 1100 calorii.

patratel 06 mar 2011 15:18:24

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Citat:

Anterior postat de Chriselle (Post 558810)
Cate luni/anisori are puiul tau? :)
Poate ar fi bine sa rogi pe cineva sa stea cu el o zi ca sa mai iei o mica "pauza", sa te odihnesti. Sunt sigura ca dupa aia o sa iti fie mult mai bine. ;;)



Eric are 1 an si 3 luni aproape... deocamdata nu pot sa il las peste zi cu nimeni si cu ata mai putin peste noapte ca inca alaptez... am zis sa treaca frigul si sa incep ablaptarea si apoi se schimba totu..... sau cel putin sper

ramo0215 06 mar 2011 15:25:29

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Citat:

Anterior postat de Chriselle (Post 558874)
Laptele cat trebuie sa aiba grasime? Eu m-am gandit sa nu imi iau lapte asa ca in casa am un lapte gras - cred ca de 3.9%. Cascavalul trebuie sa aiba si el un anumit procent de grasime?

cascavalul sa aiba la fel k si branza..sub 21% grasime..

ramo0215 06 mar 2011 15:26:58

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
fetelor c ati facut azi..eu plek la o plimbarik prin parc..e asa frumos afara..azi am zi libera d la sport..:)..si profit d o plimbare...:*

Chriselle 06 mar 2011 15:54:04

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Inseamna ca am gresit cu cascavalul.
Si eu cred ca o sa ies la o plimbare ca si aici e soare si pe aici mai rar te intalnesti cu el :)
Macar daca nu fac sport sa fac o plimbare.... nu se compara, dar decat deloc...

Chriselle 06 mar 2011 15:56:44

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Citat:

Anterior postat de patratel (Post 558895)


Eric are 1 an si 3 luni aproape... deocamdata nu pot sa il las peste zi cu nimeni si cu ata mai putin peste noapte ca inca alaptez... am zis sa treaca frigul si sa incep ablaptarea si apoi se schimba totu..... sau cel putin sper

Il cheama Eric... Nu stiu de ce dar intotdeauna mi-a placut numele asta. Mi se pare special. Sper sa gasesti un moment de liniste si de relaxare. Cred ca e foarte solicitant sa fii mama, si chiar daca nu dormi prea mult arzi caloriile numai cat te invartesti in jurul lui - asa ca eu zic ca o sa ai succes la slabit ;)

patratel 06 mar 2011 16:16:15

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Citat:

Anterior postat de Chriselle (Post 558959)
Il cheama Eric... Nu stiu de ce dar intotdeauna mi-a placut numele asta. Mi se pare special. Sper sa gasesti un moment de liniste si de relaxare. Cred ca e foarte solicitant sa fii mama, si chiar daca nu dormi prea mult arzi caloriile numai cat te invartesti in jurul lui - asa ca eu zic ca o sa ai succes la slabit ;)


sa stii ca eu eu sunt exceptia de la regula... pe mine daca nu m-a pus Eric sa fac miscare pana acum de mi-au sarit capacele.. si nu am dat js nici macar un kg de cand am venit din maternitate si pana m-am apucat de dieta,,,, asa ca nu stiu ce sa zic,... toata lumea imi spunea sa stau linistita ca atunci cand il voi invatat sa umble voi slabii foarte tare ca ma va purta dupa el mult... ei bine intradevar am umblat dupa fundul lui foarte foarte mult, dar de slabit nici vorba.. si atunci am luat atitudine, am gasit siteul asta si Doamne iti multumesc ca am rezultate bune...
si da sa fi mamica e foarte greu dar e deajusns a iti arunce o privire dea lor si ti se incarca bateriile imedita.... este cel mai frumos lucru din lume, si v-il doresc si voua tuturor celor care nu ati experimentat pana acum acest lucru

ramo0215 06 mar 2011 19:17:01

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
meniul meu pt azi..si ultimul pt faza 1..
sper maine la cantar sa fie ok..sa imi tineti pumnii..
CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 09:00
Sunca Praga (vrac), Caroli, 110g - 126 calorii, 17.6 proteine, 4.4 grasimi, 0 colesterol, 3.9 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Branza de vaca semigrasa, 90g - 133 calorii, 14.6 proteine, 6.3 grasimi, 0 colesterol, 3.3 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Lapte semidegresat 1,5%, Zuzu, 200ml - 90 calorii, 6.8 proteine, 3 grasimi, 0 colesterol, 9 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Cacao pudra neagra, Dr. Oetker, 4g - 14 calorii, 0.8 proteine, 0.9 grasimi, 0 colesterol, 0.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Prânz, ora 12:30
Pulpa curcan, fara piele, 150g - 162 calorii, 30.6 proteine, 3.6 grasimi, 126 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 106.5 sodiu, 0 zahar
Ulei de masline, 5ml - 45 calorii, 0 proteine, 5 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Branza de vaca semigrasa, 100g - 147 calorii, 16.2 proteine, 7 grasimi, 0 colesterol, 3.7 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Rosii, 240g - 44 calorii, 2.2 proteine, 0.5 grasimi, 0 colesterol, 9.4 carbohidrati, 2.9 fibre, 12 sodiu, 6.2 zahar
Salata verde, 125g - 22 calorii, 1.5 proteine, 0.4 grasimi, 0 colesterol, 4.1 carbohidrati, 2.6 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Carne de porc, proaspata, spata, muschi (cotlet), cu os, carne slaba (degresata), cruda, 125g - 159 calorii, 27.5 proteine, 4.6 grasimi, 86.3 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 72.5 sodiu, 0 zahar
Cina, ora 19:20
Rulori de curcan South Beach faza 1 (ramo0215), 150g - 265 calorii, 47.3 proteine, 6 grasimi, 0 colesterol, 2.9 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Branza de vaca semigrasa, 50g - 74 calorii, 8.1 proteine, 3.5 grasimi, 0 colesterol, 1.9 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1281 calorii, (mult)173.2 proteine, (mult)45.2 grasimi, 212.3 colesterol, (mic)38.7 carbohidrati, 5.5 fibre, 191 sodiu, 6.2 zahar
ACTIVITATI FIZICE
Activitati casnice, 20min - 62 calorii
Mers, 10min/km, 70min - 235 calorii
Metabolism bazal - 1408 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1705 calorii

loveyngy 06 mar 2011 19:29:37

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Citat:

Anterior postat de ramo0215 (Post 558913)
fetelor c ati facut azi..eu plek la o plimbarik prin parc..e asa frumos afara..azi am zi libera d la sport..:)..si profit d o plimbare...:*

Buna RAMO...pai si eu am fost la plimbare pe malul marii...... e asa frumos o sa pun maine vreo poza.........;;)azi asa un soare a fost...acum sunt la amici, am jucat carti fetele, si baieti in jocull BErii...si c-am sunt ametiti toti...eu weekendul asta am trecut cu Brio, alcool nu am baaut:D:D...
De papat am papat crencusti de pui azi...nustiu daca sunt permise,,,dar eram la iubi si ei au papat coltunasi...atunci eu ce am gasit aia am papat, niste crenvusti si o salata...
SEra nustiu...inca suntem pe la amci..si deacum i-am auzit ca vir la Pizza:((:((:((..da eu e sa pap...offfff...asa mii greu cand sunt in weekend cu iubiiiii
Voi ce ati vacut?

ramo0215 06 mar 2011 19:38:56

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Citat:

Anterior postat de loveyngy (Post 559152)
Buna RAMO...pai si eu am fost la plimbare pe malul marii...... e asa frumos o sa pun maine vreo poza.........;;)azi asa un soare a fost...acum sunt la amici, am jucat carti fetele, si baieti in jocull BErii...si c-am sunt ametiti toti...eu weekendul asta am trecut cu Brio, alcool nu am baaut:D:D...
De papat am papat crencusti de pui azi...nustiu daca sunt permise,,,dar eram la iubi si ei au papat coltunasi...atunci eu ce am gasit aia am papat, niste crenvusti si o salata...
SEra nustiu...inca suntem pe la amci..si deacum i-am auzit ca vir la Pizza:((:((:((..da eu e sa pap...offfff...asa mii greu cand sunt in weekend cu iubiiiii
Voi ce ati vacut?

asteptam pozele..o sa pun si eu poze d azi..dar maine..nu sunt permisi crenvustii..dar decat coltunasii este mai ok..uoff..nuj c sa t sfatuiesc sa papi..dar dak nu rezisti mai bn gusta putin..:)..k dak o sa ai odata pofta rau o sa papi mai multa..

patratel 06 mar 2011 22:19:41

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
huhu.... am temrinat si eu pe ziua de azi.... dar nu ma laud....
datorita faptului ca ma simt ca o leguma din cauza racelii si ca azi ultima zi de sb1 am papat o prajitura cremsnit..... o fost super gustoasa...... nu pot sa zic ca am fost tentata... am mers singurica la cofetarie si am cumparato cu fara nici o problema cu buna stiinta... nu ma simt deloc vinovata :))

loveyngy 06 mar 2011 23:21:01

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Citat:

Anterior postat de ramo0215 (Post 559162)

asteptam pozele..o sa pun si eu poze d azi..dar maine..nu sunt permisi crenvustii..dar decat coltunasii este mai ok..uoff..nuj c sa t sfatuiesc sa papi..dar dak nu rezisti mai bn gusta putin..:)..k dak o sa ai odata pofta rau o sa papi mai multa..

La pranz am mancat.:P..eu nu as crede ca sunt asa rele crenvustele de pui...apoi am mancat doar 100g de crenvusti si salata...ca deasemenea manacm carne........nustiu ce sa zic...dar am mancar ca nu aveam alt ceva...asa ca nu mor....cu toate ca de 3 zile nu beau tisana si tranzit deloc:((...asa ca nu cred ca am slabit ceva...nu simt dupa mine....:-s...acum stau si savurez o tisana si vb cu voi...intr-un sf am ajuns acasa...

loveyngy 06 mar 2011 23:24:02

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Citat:

Anterior postat de patratel (Post 559431)
huhu.... am temrinat si eu pe ziua de azi.... dar nu ma laud....
datorita faptului ca ma simt ca o leguma din cauza racelii si ca azi ultima zi de sb1 am papat o prajitura cremsnit..... o fost super gustoasa...... nu pot sa zic ca am fost tentata... am mers singurica la cofetarie si am cumparato cu fara nici o problema cu buna stiinta... nu ma simt deloc vinovata :))

Ce brava esti ca recunosti....si eu ma simt un pic racita:-s, deacum de 2 zile ma trezesc cu dureri de gat...si un pic dureri de cap...
Eu iaca acum imi fac lista ca, maine plec sa fac mai multe cumparaturi...ca am vazut o ciorbita si vreau sa o fac:P, apoi trebuie sa ma prepar de faza 2...:D

loveyngy 06 mar 2011 23:26:19

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Fetelor mai sunteti pe aici.......doream sa va intreb...ca de marti voi intra in faza 2 si ma cam informez...deacum iaurt cu fructe o sa pot..ca cam ma plictisesc de asta alb...de 0.1 ca aici in italia 0 g inca nu am gasit..
Apoi m-am uitat de cereale...si toate au zahar cel mai putin are 9...ce sa fac?

Chriselle 07 mar 2011 00:29:54

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Citat:

Anterior postat de patratel (Post 558994)

sa stii ca eu eu sunt exceptia de la regula... pe mine daca nu m-a pus Eric sa fac miscare pana acum de mi-au sarit capacele.. si nu am dat js nici macar un kg de cand am venit din maternitate si pana m-am apucat de dieta,,,, asa ca nu stiu ce sa zic,... toata lumea imi spunea sa stau linistita ca atunci cand il voi invatat sa umble voi slabii foarte tare ca ma va purta dupa el mult... ei bine intradevar am umblat dupa fundul lui foarte foarte mult, dar de slabit nici vorba.. si atunci am luat atitudine, am gasit siteul asta si Doamne iti multumesc ca am rezultate bune...
si da sa fi mamica e foarte greu dar e deajusns a iti arunce o privire dea lor si ti se incarca bateriile imedita.... este cel mai frumos lucru din lume, si v-il doresc si voua tuturor celor care nu ati experimentat pana acum acest lucru

Esti o scumpa! Pai ce sa zic... daca nu a mers cu miscarea la care te-a pus Eric eu te admir ca ai luat decizia sa tii dieta. Stiu ca multi oameni comenteaza de femeile care dupa ce nasc se ingrasa si nu fac nimic. Dar eu imi imaginez cat de complicata e viata lor cu un bebe ca nu mai au timp sa se mai ocupe si de diete - bine, poate daca e vorba de starurile astea cu bani care au tot timpul pe cineva langa ele si practic fac ce ar trebui ele sa faca. Cum nu as mai slabi si eu daca ar fi cineva care sa ma astepte mereu cu mancare conforma gata facuta, cu un antrenor personal care sa traga de mine si sa ma puna sa fac nu stiu cate exercitii si daca asta nu mai e de ajuns si un terapeut care sa ma faca sa imi gasesc motivatia care imi lipseste...
Asa ca jos palaria! Eu te admir.

Chriselle 07 mar 2011 00:35:20

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Citat:

Anterior postat de ramo0215 (Post 559145)
meniul meu pt azi..si ultimul pt faza 1..
sper maine la cantar sa fie ok..sa imi tineti pumnii..

Wow! Superb! Un meniu exemplar :)
Eu una iti tin pumnii. Sunt direct interesata sa vad cum se duc kg voastre pt ca asta ma motiveaza. Sper ca totusi o sa mai scrii si la subiectul asta chiar daca treci la faza 2. :-* De abia astept sa citesc maine ce rezultate ai avut - sunt sigura ca o sa fie numai de bine :)

Chriselle 07 mar 2011 00:39:26

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Citat:

Anterior postat de patratel (Post 559431)
huhu.... am temrinat si eu pe ziua de azi.... dar nu ma laud....
datorita faptului ca ma simt ca o leguma din cauza racelii si ca azi ultima zi de sb1 am papat o prajitura cremsnit..... o fost super gustoasa...... nu pot sa zic ca am fost tentata... am mers singurica la cofetarie si am cumparato cu fara nici o problema cu buna stiinta... nu ma simt deloc vinovata :))

=)) Atunci sa-ti fie de bine :D Imi plac "greselile programate" Doamne! Maine doate terminati faza 1? Sper ca nu o sa raman singurica pe aici :(( Nu o sa mai am nici un prieten de nadejde :((

Chriselle 07 mar 2011 00:43:24

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Citat:

Anterior postat de loveyngy (Post 559544)
Fetelor mai sunteti pe aici.......doream sa va intreb...ca de marti voi intra in faza 2 si ma cam informez...deacum iaurt cu fructe o sa pot..ca cam ma plictisesc de asta alb...de 0.1 ca aici in italia 0 g inca nu am gasit..
Apoi m-am uitat de cereale...si toate au zahar cel mai putin are 9...ce sa fac?

Eu zic sa mai cauti cereale fara zahar. Cauta in mai multe magazine. Si mie la inceput mi-a fost greu sa gasesc pe aici cereale fara zahar. Dar daca te duci prin mai multe locuri trebuie sa gasesti. Sau pe la magazine naturiste. Hai... ca daca in Italia nu gasesti... aici diversitatea e ceva strain. :)

marina19 07 mar 2011 01:58:45

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Citat:

Anterior postat de Chriselle (Post 559579)
=)) Atunci sa-ti fie de bine :D Imi plac "greselile programate" Doamne! Maine doate terminati faza 1? Sper ca nu o sa raman singurica pe aici :(( Nu o sa mai am nici un prieten de nadejde :((

nu ramai singura :D...eu sunt pe baricade..chiar daca am pacatuit astazi..:))..continui...nu regret ca am papat nedietetic:D

jessik 07 mar 2011 05:12:38

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
fetele.. eu fac o pregatire pt south beach.. sa vad daca rezist..deocamdata mai mananc asa amestecat, si mai putin din alimentele interzise sb ului..si toate alimentele acceptate trebuie fierte sau merg si prajite? uleiul din samburi de struguri e bun?

Adrianaa 07 mar 2011 07:11:07

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Citat:

Anterior postat de Chriselle (Post 559579)
=)) Atunci sa-ti fie de bine :D Imi plac "greselile programate" Doamne! Maine doate terminati faza 1? Sper ca nu o sa raman singurica pe aici :(( Nu o sa mai am nici un prieten de nadejde :((

Hey :-* si eu sunt tot aici,mai raman inca o saptamana la south beach 1 asa ca nu te ingrijora >:D<

Adrianaa 07 mar 2011 07:13:51

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Citat:

Anterior postat de jessik (Post 559598)
fetele.. eu fac o pregatire pt south beach.. sa vad daca rezist..deocamdata mai mananc asa amestecat, si mai putin din alimentele interzise sb ului..si toate alimentele acceptate trebuie fierte sau merg si prajite? uleiul din samburi de struguri e bun?

Am inteles ca cel mai indicat este uleiul de masline si pentru salate si pentru prajit (cand prajesti ceva sa nu folosesti mult ) dar eu consum de floarea soarelui si pentru una si pentru alta.


Grasimi sanatoase
Ulei de canola
Ulei de masline

Sau se mai pot folosi urmatoarele uleiuri polinesaturate sau mononesaturate :
Floarea soarelui
Porumb
Susan
Soia

Adrianaa 07 mar 2011 07:21:49

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
[QUOTE=ramo0215;559145][FONT="Times New Roman"][COLOR="Purple"][SIZE="4"]meniul meu pt azi..si ultimul pt faza 1..
sper maine la cantar sa fie ok..sa imi tineti pumnii..

Mult succes azi la cantar >:D<

Adrianaa 07 mar 2011 07:24:15

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Citat:

Anterior postat de loveyngy (Post 559539)
Ce brava esti ca recunosti....si eu ma simt un pic racita:-s, deacum de 2 zile ma trezesc cu dureri de gat...si un pic dureri de cap...
Eu iaca acum imi fac lista ca, maine plec sa fac mai multe cumparaturi...ca am vazut o ciorbita si vreau sa o fac:P, apoi trebuie sa ma prepar de faza 2...:D

Iaurtul cu fructe e foarte bun dar sa cauti pe cel fara zahar adaugat (cred ca se gasesc mai greu) sau poti sa iti faci tu iaurt cu fructe,il cel alb sa adaugi ce fructe vrei tu si sa papi :-*. Daca te simti racita ia niste medicamente usoare sa nu se agraveze,e mai bine sa previi raceala decat sa o tratezi.

ioana3b 07 mar 2011 07:49:33

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Neata la toate slabutele ambitioase:)Patratel,nu-ti fa griji ca ai dat-o-n bara cu praji...si eu am facut o treaba din asta si m-am cait si autopedepsit cu ceva mai mult sport si inca 1 sapt de sb 1asa ca si eu sunt cu voi,pana vineri:D.La cantar stau bine zic eu 67 fix:).Abia astept sa vad rezltatele tuturor si apoi sa mergem mai dparte,impreuna o sa reusim;)
Va urez multa sanatate si putere sa treceti peste raceli si sa fiti in forma!Sa slabim bine!:))

jessik 07 mar 2011 08:03:37

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
fetele,.. ma simt asa umflata la burta,, am mancat cam porcarele azi..pe maine am carne, iaurt cu vanilie( cred ca are zahar ooh.) si o sa mananc din ce in ce mai la sb. oricum fructe nu mai am..dulce nu mai am.. si sa incerc sa nu mananc paine, si orez, cartofi. si paste. care oricum le mancam rar. maine poate imi iau lapte 1 la% si legume. voua cat de greu v-a fost sa incepeti dieta asta? ati luat-o usor sau brusc?

adriana21 07 mar 2011 08:24:22

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Citat:

Anterior postat de jessik (Post 559644)
fetele,.. ma simt asa umflata la burta,, am mancat cam porcarele azi..pe maine am carne, iaurt cu vanilie( cred ca are zahar ooh.) si o sa mananc din ce in ce mai la sb. oricum fructe nu mai am..dulce nu mai am.. si sa incerc sa nu mananc paine, si orez, cartofi. si paste. care oricum le mancam rar. maine poate imi iau lapte 1 la% si legume. voua cat de greu v-a fost sa incepeti dieta asta? ati luat-o usor sau brusc?

Neata!!!>:D<
Jessik,eu una am inceput-o brusc si a fost ok,primele zile m-am luptat cu pofta de dulce,dar imi faceam cate un desert din branza de vaci si indulcitor si disparea si aia...Si cand o sa vezi ce repede scad kg,o sa fii foarte ambitioasa..;)E vorba de doar 2 saptamani,trec asa de repede...:P

adriana21 07 mar 2011 08:28:53

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Fetele mele,urasc week-end-ul...x-(Nu am tinut deloc dieta de data asta,nu doar am dat-o in bara...am stricat-o rau...:((Abia astept sa merg azi la sport,sa ard ce s-a depus...:(
Va doresc o zi frumoasa!!!>:D<

patratel 07 mar 2011 09:29:50

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
neatza fetelor... ce faceti voi??

noi suntem bine, eu tusesc ca un magar si sper din suflet sa nu ia si Eric raceala


Citat:

Anterior postat de Chriselle (Post 559576)
Esti o scumpa! Pai ce sa zic... daca nu a mers cu miscarea la care te-a pus Eric eu te admir ca ai luat decizia sa tii dieta. Stiu ca multi oameni comenteaza de femeile care dupa ce nasc se ingrasa si nu fac nimic. Dar eu imi imaginez cat de complicata e viata lor cu un bebe ca nu mai au timp sa se mai ocupe si de diete - bine, poate daca e vorba de starurile astea cu bani care au tot timpul pe cineva langa ele si practic fac ce ar trebui ele sa faca. Cum nu as mai slabi si eu daca ar fi cineva care sa ma astepte mereu cu mancare conforma gata facuta, cu un antrenor personal care sa traga de mine si sa ma puna sa fac nu stiu cate exercitii si daca asta nu mai e de ajuns si un terapeut care sa ma faca sa imi gasesc motivatia care imi lipseste...
Asa ca jos palaria! Eu te admir.


multumesc mult ... intradevar este foarte grea viata de mamicacand nu ai un ajutor langa tine... la mine sotul lucreaza pana seara la6 si maicamea inca este in sservici iar soacramea nu a fost interesata de noi... asa ca eu l-am crescut singura...
cu privire la kg de pana acum vreau sa iti spun ca eu nu am fost foarte interesata in a slabi pentru ca mai important a fost pentru mine sa imi alaptez copilul... si pentru asta am papat mult si de toate... darrrrrrrr acum a venit momentul sa ma ocup putin si de mine

Chriselle 07 mar 2011 14:21:26

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Citat:

Anterior postat de marina19 (Post 559594)


nu ramai singura :D...eu sunt pe baricade..chiar daca am pacatuit astazi..:))..continui...nu regret ca am papat nedietetic:D

Ah! Super! Ma si gandeam eu ce o sa fac parasita asa de toata lumea :(
Macar 2 sa fim si tot e bine. Cu ce ai pacatuit? Ca am impresia ca ai papat ceva tare bun de nu regreti :)) Tu cat mai ai din faza 1? Cand ai inceput?

Chriselle 07 mar 2011 14:38:00

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Hello fetele! Am ajuns si eu acasica si am trecut pe aici sa vad ce mai faceti apoi ma duc sa-mi fac o omleta ca mi s-a facut fomica. Diseara as vrea sa imi fac o ciorbita de linte. Nu am mai facut pana acum. E vreuna dintre voi care ati incercat ceva de pe site si v-a placut mai mult? Daca da, dati-mi si mie linkul la ce v-a placut voua ca am vazut ca sunt mai multe retete si nu stiu care o fi mai buna.
Citat:

Anterior postat de Adrianaa (Post 559611)
Hey :-* si eu sunt tot aici,mai raman inca o saptamana la south beach 1 asa ca nu te ingrijora >:D<

Super! Macar saptamana asta am asigurata compania. Dupa aia nu stiu ce fac! O sa culeg fete care tin alte diete sa treaca la SB :)) Of, ce egoista sunt :))
Citat:

Anterior postat de ioana3b (Post 559635)
Neata la toate slabutele ambitioase:)Patratel,nu-ti fa griji ca ai dat-o-n bara cu praji...si eu am facut o treaba din asta si m-am cait si autopedepsit cu ceva mai mult sport si inca 1 sapt de sb 1asa ca si eu sunt cu voi,pana vineri:D.La cantar stau bine zic eu 67 fix:).Abia astept sa vad rezltatele tuturor si apoi sa mergem mai dparte,impreuna o sa reusim;)
Va urez multa sanatate si putere sa treceti peste raceli si sa fiti in forma!Sa slabim bine!:))

Wowwww! Stai super bine la cantar! 5 kg in 3 saptamani??? Te invidiez. Felicitari :* Asa sa o tot "dai in bara".
Citat:

Anterior postat de jessik (Post 559644)
fetele,.. ma simt asa umflata la burta,, am mancat cam porcarele azi..pe maine am carne, iaurt cu vanilie( cred ca are zahar ooh.) si o sa mananc din ce in ce mai la sb. oricum fructe nu mai am..dulce nu mai am.. si sa incerc sa nu mananc paine, si orez, cartofi. si paste. care oricum le mancam rar. maine poate imi iau lapte 1 la% si legume. voua cat de greu v-a fost sa incepeti dieta asta? ati luat-o usor sau brusc?

Eu am luat-o brusc. Oricum, sunt in a 2a zi deci nu prea pot sa iti zic ceva din experienta proprie :)) Pana acum pare ok, faptul ca trebuie sa iei mereu gustari te cam face sa uiti de ispitele alimentare, zic eu. Eu una am vrut sa incep brusc, pentru ca mi-e ca daca incep si le elimin rand pe rand alimentele interzise, dupa aia organismul se obisnuieste si cand te apuci propriu-zis poate nu mai ai rezultate asa spectaculoase. Oricum, e bine si slabit mai incet (de fapt e si mai sanatos) - dar pe mine de exemplu m-ar demotiva ca dupa primele 2 sapt sa dau doar 1 kg jos :-o Dar stii ce? Cel mai bine e sa adaptezi totul pentru tine, ca pana la urma important e ca slabesti si nu in cat timp. :-*
Citat:

Anterior postat de patratel (Post 559748)
neatza fetelor... ce faceti voi??

noi suntem bine, eu tusesc ca un magar si sper din suflet sa nu ia si Eric raceala





multumesc mult ... intradevar este foarte grea viata de mamicacand nu ai un ajutor langa tine... la mine sotul lucreaza pana seara la6 si maicamea inca este in sservici iar soacramea nu a fost interesata de noi... asa ca eu l-am crescut singura...
cu privire la kg de pana acum vreau sa iti spun ca eu nu am fost foarte interesata in a slabi pentru ca mai important a fost pentru mine sa imi alaptez copilul... si pentru asta am papat mult si de toate... darrrrrrrr acum a venit momentul sa ma ocup putin si de mine

Bravo patratel! Imi place cum iei decizii si ca ai grija sa nu pui in pericol sanatatea lui Eric. Deci ce sa mai zic? E un norocos cu asa o mamica care face alegeri inteligente.

eliza david 07 mar 2011 14:38:11

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Citat:

Anterior postat de jessik (Post 559644)
fetele,.. ma simt asa umflata la burta,, am mancat cam porcarele azi..pe maine am carne, iaurt cu vanilie( cred ca are zahar ooh.) si o sa mananc din ce in ce mai la sb. oricum fructe nu mai am..dulce nu mai am.. si sa incerc sa nu mananc paine, si orez, cartofi. si paste. care oricum le mancam rar. maine poate imi iau lapte 1 la% si legume. voua cat de greu v-a fost sa incepeti dieta asta? ati luat-o usor sau brusc?

Eu am tinut o dieta hipocalorica inainte (cu care am slabit 800g in 3 spatamani :)) imi venea sa ma strang de gat + ca imi era foame tot timpul). Oricum nu mancam paine, cartofi, paste decat rar. Cand m-am apucat de SB, a fost foarte simplu. Si chiar nu mi-a fost greu. Iar pt poftelle de dulce, mi-am luat ciocolatele dietetice si le mancam de fiecare data cand aveam chef de ceva dulce (nu o cioco intreaga ci cateva patratele). Daca as fi luat-o mai incet, cred ca atunci cand as fi ajuns sa incep dieta, eram deja pllictisita
:))

Iti doresc mult succes si cat mai multe kg in minus!!

Chriselle 07 mar 2011 14:55:11

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Citat:

Anterior postat de eliza david (Post 560375)
Eu am tinut o dieta hipocalorica inainte (cu care am slabit 800g in 3 spatamani :)) imi venea sa ma strang de gat + ca imi era foame tot timpul). Oricum nu mancam paine, cartofi, paste decat rar. Cand m-am apucat de SB, a fost foarte simplu. Si chiar nu mi-a fost greu. Iar pt poftelle de dulce, mi-am luat ciocolatele dietetice si le mancam de fiecare data cand aveam chef de ceva dulce (nu o cioco intreaga ci cateva patratele). Daca as fi luat-o mai incet, cred ca atunci cand as fi ajuns sa incep dieta, eram deja pllictisita
:))

Iti doresc mult succes si cat mai multe kg in minus!!

Si dupa primele 2 sapt de SB cat ai slabit, avand in vedere ca veneai dupa o hipocalorica?

adriana21 07 mar 2011 16:25:34

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Hei fetele!!!Ce faceti?

patratel 07 mar 2011 16:53:58

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
hey fetele... am venit si noi de la innot.... este tare bine ca ma mai misc si eu pe langa Eric.... dar si acum ca am ajuns acasa nu mai sunt buna de nimic

patratel 07 mar 2011 16:55:45

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
eu azi asa ca pentru prima zi de sb 2 cred ca am dato in bara.... am papt ficatei de pui cu putina mamaliguta... a fost bestial


Ora este GMT +2. Ora este acum 00:16:07.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO