forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta South Beach (http://forum.slabute.ro/dieta-south-beach/)
-   -   Dieta South Beach faza I (etajul 2) (http://forum.slabute.ro/dieta-south-beach/dieta-south-beach-faza-i-etajul-2-a-7507.html)

Brownnie 31 oct 2011 13:19:14

Re: Cu pasi hotaratori,incep dieta South Beach!
 
Flori,incearca sa bei beai verde. Pe mine intotdeauna ma ajuta!Beau in fiecare seara.

Brownnie 31 oct 2011 13:27:37

Re: Cu pasi hotaratori,incep dieta South Beach!
 
Meniul meu pe ziua de azi
Dimineata - ombleta din 2 oua,cu mozzarela si 2 felii de sunca
Gustare - nuci
Pranz - un burger cu ruccola
G2 - iaurt 0,1
Cina - burger cu ruccola
Plus o ora de aerobic..mi-am facut abonament! chiar vreau sa ma tin de treaba.Ma duc de 3 ori pe saptamana la aerobic si de 2 ori la fittness.Am inceput de saptamana trecuta si vad ca ma simt super bine! e importanta miscarea cu toate ca nu eram asa fan sport!

Brownnie 31 oct 2011 13:40:11

Re: Cu pasi hotaratori,incep dieta South Beach!
 
Mie imi este foarte greu atunci cand trebuie sa ii gatesc sotului..mi se face o poftaaaa..
Dar l-am pus in tema ca nu o sa mai fac mancare asa gustoasa..Paste si cam atat..sper sa rabde macar 2 saptamani cat tin faza 1.
Pe voi va afecteaza intr-un fel atunci cand gatiti?

biribishpampela 31 oct 2011 14:33:06

Re: Cu pasi hotaratori,incep dieta South Beach!
 
Citat:

Anterior postat de flori19 (Post 831886)
La mine nu e din cauza dietei ....tot timpul am problema asta, desi de cand tin dieta beau 2 l de apa pe zi....
Nu stiu ce sa mai fac....si asta e una din cauzele pentru care ma ingras

Mi-am cumparat Conol Help astazi, ma gandeam oare influenteaza cumva dieta...as vrea sa iau dimineata si seara, dimieata sa iau in loc de mic dejun cu iaurt degrersat ....si seara tot asa sa incerc sa iau cu iaurt degresat dupa ce mananc ceva usor la cina.....

Ce ziceti imi va afecta dieta in vrun fel?

si eu am probleme cu constipatia intotdeauna. eu beau ceai verde, ceai de soc, antiadipos.. pe mine ma ajuta.
in legatura cu colon help, nu am folosit dar stiu pe cineva care a luat cateva luni colon help si cu un mod de viata mai echilibrat a slabit foarte mult. eu zic ca nu iti va afecta dieta, poate din contra, te va ajuta sa slabesti mai mult!
as incerca si eu un supliment alimentar din plante ca sa accelereze slabirea dar inca nu sunt hotarata..

Citat:

Anterior postat de Brownnie (Post 832095)
Mie imi este foarte greu atunci cand trebuie sa ii gatesc sotului..mi se face o poftaaaa..
Dar l-am pus in tema ca nu o sa mai fac mancare asa gustoasa..Paste si cam atat..sper sa rabde macar 2 saptamani cat tin faza 1.
Pe voi va afecteaza intr-un fel atunci cand gatiti?

si eu ii gatesc sotului aproape zilnic, dar nu am probleme. m-am obisnuit pentru ca nu e prima data cand tin dieta si lui ii gatesc separat..

flori19 31 oct 2011 16:38:55

Re: Cu pasi hotaratori,incep dieta South Beach!
 
Citat:

Anterior postat de Brownnie (Post 832086)
Flori,incearca sa bei beai verde. Pe mine intotdeauna ma ajuta!Beau in fiecare seara.


Si eu beau ceai verde....dar degeaba....am baut si ceai antiadipos....am avut o perioada cand mergea cu ceai antiadipos dar acum nimic...

va tin la curent!

flori19 31 oct 2011 16:39:59

Re: Cu pasi hotaratori,incep dieta South Beach!
 
diseara as vrea sa fac niste spanac? voi cum il gatiti fetelor sa conform dietei SB?

Brownnie 31 oct 2011 16:50:27

Re: Cu pasi hotaratori,incep dieta South Beach!
 
da,intr-un fel atat timp cat m-am hotarat sa tin dieta aceasta nu ar trebui sa ma gandesc ca poftesc,ca as manca diverse..m-am hotarat sa o tin si aia e! plus ca nici nu ar trebui sa- l 'chinui' pe al meu sot! gatesc si eu separat si asta e..de exemplu acum am tiramisu in frigider,dar nici nu ma ating de ea!!

Brownnie 31 oct 2011 17:52:27

Re: Cu pasi hotaratori,incep dieta South Beach!
 
Flori nu stiu cum se face spanacul(adica fiecare il face dupa reteta proprie)..cred ca il faci conform Sb..adik dak ai nevoie de ulei,nu pui:D decat ff putin in caz ca e neaparat nevoie,unii pun si lapte in el,deci din cate stiu este permis laptele,ceapa,usturoi si ce mai pui in el ,sunt permise.Ouale de deasupra,de asemenea.
V-am pupat,am plecat la sala!

Slabuta 31 oct 2011 18:01:20

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
In partea de sus exista bara de cautare, scrie acolo cuvantul "spanac" si vor fi afisate retete care au acest ingredient.

Sau incearca aici: Calculatorul nutriţional (calculator calorii) Nr.1 din România - Calorii.Slabute.ro

Anorien 31 oct 2011 20:47:23

Re: Cu pasi hotaratori,incep dieta South Beach!
 
Citat:

Anterior postat de Brownnie (Post 832095)
Mie imi este foarte greu atunci cand trebuie sa ii gatesc sotului..mi se face o poftaaaa..
Dar l-am pus in tema ca nu o sa mai fac mancare asa gustoasa..Paste si cam atat..sper sa rabde macar 2 saptamani cat tin faza 1.
Pe voi va afecteaza intr-un fel atunci cand gatiti?

Eu ii gatesc ce mananc si eu, adica ceva carne la gratar/cuptor cu salate/garnituri de legume. Uneori lui ii pun piure, daca garnitura mea nu ii place (de ex nu ii plac deloc dovleceii sau spanacul). El e foarte fericit daca e o bucata de carne cu ceva legume langa, asa ca n-am probleme, plus ca si eu a tinut SB si stie cum e :)
Ah si mai fac si peste la gratar (pastrav, dorada, scrumbie). Lui ii pot pune si mamaliga langa.

patratel 31 oct 2011 21:55:19

Re: Cu pasi hotaratori,incep dieta South Beach!
 
noapte buna fetelor... eu ma pun in pat nu cumva sa fac vreo boacana si sa ma apuc de mancat ceva

ne auzim diminaeata

Brownnie 31 oct 2011 22:22:07

Re: Cu pasi hotaratori,incep dieta South Beach!
 
Sa nu cumva sa faci prostia astaa!! Papam decat ce avem voie! Noapte buna iti doresc!

Brownnie 31 oct 2011 22:34:06

Re: Cu pasi hotaratori,incep dieta South Beach!
 
Citat:

Anterior postat de Brownnie (Post 831477)
Buna seara,slabutelor!Sunt noua pe acest site/forum.
Va citesc mesajele postate de foarte mult timp insa abia acum m-am hotarat sa postez ceva.Am nevoie de voi,am nevoie de sustinere!
Astazi a fost prima zi de SB,pe care am trecut-o cu brio!
Sper sa fie la fel si urmatoarele zile.
Va salut si succes in pierderea kilogramelor!!!


Am remarcat ca eu nu v-am spus mai nimic despre mine,chiar ce era esential.
Ma numesc 'Brownnie',locuiesc in Italia alaturi de sotul meu care este sportiv aici.Am 71 de kilograme,mereu am oscilat..am avut si 65 si 78 .Am tinut diferite diete insa pentru o perioada foarte scurta.Acum mai mult ca niciodata sunt hotarata sa slabesc.Imi doresc sa am 60 de Kg.Acum lucrul asta pare decat un vis frumos...
Fac sport,ma duc la sala de 3/5 ori pe saptamana.Fac aerobic si fittness.Imi este greu pentru ca mereu exista tentatii,mai ales ca eu nu lucrez sau nu fac ceva care sa-mi ocupe timpul,decat sport si invatat din cand in cand.Momentan sunt studenta la Drept in Buc.Altceva nu stiu ce sa va mai spun despre mine..
Am nevoie de suport din partea voastra.Am sa-mi scriu meniul zilnic si in cazul in care mai gresesc sa-mi spuneti.Va salut si la cat mai multe rezultate Bune...multe Kg slabite!!!

Brownnie 31 oct 2011 22:38:34

Re: Cu pasi hotaratori,incep dieta South Beach!
 
Citat:

Anterior postat de Brownnie (Post 832088)
Meniul meu pe ziua de azi
Dimineata - ombleta din 2 oua,cu mozzarela si 2 felii de sunca
Gustare - nuci
Pranz - un burger cu ruccola
G2 - iaurt 0,1
Cina - burger cu ruccola
Plus o ora de aerobic..mi-am facut abonament! chiar vreau sa ma tin de treaba.Ma duc de 3 ori pe saptamana la aerobic si de 2 ori la fittness.Am inceput de saptamana trecuta si vad ca ma simt super bine! e importanta miscarea cu toate ca nu eram asa fan sport!


Am taiat burgerul de pe lista.La cina nu am mancat mai nimic..nu este bine dar nu mi-a fost foame.In schimb am baut multa apa si am fost la fittness. :-/

sagetatorr 31 oct 2011 22:44:26

Re: Cu pasi hotaratori,incep dieta South Beach!
 
brownnie ..buna/
ce inaltime ai?ca nu am intels cat ai?

Brownnie 31 oct 2011 22:50:20

Re: Cu pasi hotaratori,incep dieta South Beach!
 
Citat:

Anterior postat de sagetatorr (Post 832552)
brownnie ..buna/
ce inaltime ai?ca nu am intels cat ai?

Am 1,72. Am uitat sa scriu inaltimea in descriere..sorry.

Anorien 31 oct 2011 23:07:40

Re: Cu pasi hotaratori,incep dieta South Beach!
 
Ce sport face sotul, brownnie? si cati ani ai tu?

Legat de spanac, eu il fac simplu: dau intr-un clocot frunzele (eu fac doar din proaspat). Calesc o ceapa si 2-3 graunti de usturoi si peste care pun spanacul scurs de apa. Adaug o cescuta de lapte (il face mai cremos si mai gustos) si las la fiert pana scade din apa/lapte. Il pap cu ou deasupra daca n-am alta proteina langa, sau fara daca am ceva carnita.

Noapte buna

flori19 01 nov 2011 09:20:41

Re: Cu pasi hotaratori,incep dieta South Beach!
 
Multumesc mult fetelor!

patratel 01 nov 2011 09:33:56

Re: Cu pasi hotaratori,incep dieta South Beach!
 
neatza fetelot.... ce faceti voi??

noi ne-am trezit de dimineata am papat ne-am spalat si acum mai ne invartim prin casa si imediat iesim la plimbare.... ieri am fost cuminte si sper ca azi sa mentin cumintenia.....

patratel 01 nov 2011 09:36:26

Re: Cu pasi hotaratori,incep dieta South Beach!
 
fetelor voi ce mai papati??? ca parca eu m-am saturat cam de toate... azi cred ca fac un ;pui la rotisor si ca garnitura imi fac niste ciupercute..... dati-mi niste idei pentru urmatoarele zile......... aaaa de fapt cred ca am sa fac si o iahnie..... mi-e pofta parca

patratel 01 nov 2011 09:42:00

Re: Cu pasi hotaratori,incep dieta South Beach!
 
Brownnie foarte frumos ca sunteti in Italia... e frumos acolo.... darrrrrrr eu sunt de parere, si s-ar putea sa imi sara lumea in cap dar asta e parerea mea...... eu pe principiul asta merg :
aerobil, sla sau sportul in general sa il faci mai mult sper final, adic cand ai ajuns aproape la sfarsit cu slabitul, pentru ca daca il faci de acum intens s-ar putea sa iti transformi tesutul adipos in muschi si atunci nu mai scazi la kg nici la pastele cailor.....eu sper sa imi gasesc ppeste vreo saptamana putina voita sa ma apuc de sport pentru tonifiere

acum fiecare cum crede, dar eu zic ca ar ajunge sa mergi odata pe saptamana pt moment si mai incolo sa urci la 3 zile

biribishpampela 01 nov 2011 10:11:31

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Citat:

Anterior postat de patratel (Post 832750)
fetelor voi ce mai papati??? ca parca eu m-am saturat cam de toate... azi cred ca fac un ;pui la rotisor si ca garnitura imi fac niste ciupercute..... dati-mi niste idei pentru urmatoarele zile......... aaaa de fapt cred ca am sa fac si o iahnie..... mi-e pofta parca

eu azi o sa pap macrou cu legume la cuptor, iar pentru maine am in plan niste ciuperci umplute si salata de varza.
in alte zile am mai papat: ciorba de perisoare(fara orez si fidea), varza calita cu carne de porc, fasole batuta, salata de humus, ciorba de fasole, vinete umplute, mancare de pastai cu carne de pui, salata cu piept de pui, ciuperci, castraveti acri si smantana slaba, ciorba acra de legume(ceapa, ardei, pastarnac, praz, fasole verde, ou si verdeata), supa crema de legume, ardei umplut cu branza si marar, chiftelute de pui fara faina, musaca cu carne si vinete in loc de cartofi.....
sper ca ti-am dat ceva idei.:)

Brownnie 01 nov 2011 12:42:09

Re: Cu pasi hotaratori,incep dieta South Beach!
 
Citat:

Anterior postat de Anorien (Post 832585)
Ce sport face sotul, brownnie? si cati ani ai tu?

Legat de spanac, eu il fac simplu: dau intr-un clocot frunzele (eu fac doar din proaspat). Calesc o ceapa si 2-3 graunti de usturoi si peste care pun spanacul scurs de apa. Adaug o cescuta de lapte (il face mai cremos si mai gustos) si las la fiert pana scade din apa/lapte. Il pap cu ou deasupra daca n-am alta proteina langa, sau fara daca am ceva carnita.

Noapte buna

mi-ati facut pofta de spanac!
Legat de sportul pe care il face sotul meu...el face fotbal.este fotbalist aici in It.

Brownnie 01 nov 2011 12:44:19

Re: Cu pasi hotaratori,incep dieta South Beach!
 
Da,sa stii ca si eu m-am gandit la asta..Mai mult la fittness cred ca imi pot face muschi in schimb la aerobic transpir f mult si nu lucrez asa masa musculara.Oricum nu exagerez cu fittnessul..Merci pt sfat!

Brownnie 01 nov 2011 12:49:10

Re: Cu pasi hotaratori,incep dieta South Beach!
 
Citat:

Anterior postat de patratel (Post 832750)
fetelor voi ce mai papati??? ca parca eu m-am saturat cam de toate... azi cred ca fac un ;pui la rotisor si ca garnitura imi fac niste ciupercute..... dati-mi niste idei pentru urmatoarele zile......... aaaa de fapt cred ca am sa fac si o iahnie..... mi-e pofta parca

Bunaa.Eu azi cred ca am sa fac niste ciupercute la cuptor sau pe gratar si cu carpaccio,apoi niste pui la cuptor cu legume si nu mai stiu.Am o carte cu retete de la Montigniac si o sa ma mai inspir de acolo.Cand pregatesc ceva,iti voi spune :)

costina89 01 nov 2011 12:52:34

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
salutare fetelor>:D<ce mai faceti?
vad ca va tineti de dieta,felicitari:)....mie inca mi-a ramas in refelx sa mananc mancare sb:))....doar ca mai pica cate ceva dulce sau un fruct peste zi:D....dupa ce scap de astea 5 kg revin in grup aici ca sa mai dau jos vreo 3kg cu sb...nu de alta dar cn stie poate o sa reusesc si eu sa o duc pana la capat,nu?

flori19 01 nov 2011 13:27:25

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Fetelor, diseara ma duc la o petrecere la o zi de nastere.....sper sa nu pacatuiesc ......

Brownnie 01 nov 2011 13:30:51

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Citat:

Anterior postat de flori19 (Post 832969)
Fetelor, diseara ma duc la o petrecere la o zi de nastere.....sper sa nu pacatuiesc ......

Nici sa nu te gandesti sa papi altceva decat ai voie!Nu strica regimul doar pt o zi de rasfat.Nu se merita chiar daca tentatiile sunt mari. In schimb,Distractie placutaaa!:x

flori19 01 nov 2011 13:31:56

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Merci!.......o sa fiu cuminte.....sper!

Brownnie 01 nov 2011 13:32:01

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Citat:

Anterior postat de costina89 (Post 832936)
salutare fetelor>:D<ce mai faceti?
vad ca va tineti de dieta,felicitari:)....mie inca mi-a ramas in refelx sa mananc mancare sb:))....doar ca mai pica cate ceva dulce sau un fruct peste zi:D....dupa ce scap de astea 5 kg revin in grup aici ca sa mai dau jos vreo 3kg cu sb...nu de alta dar cn stie poate o sa reusesc si eu sa o duc pana la capat,nu?

Normal ca vei reusi sa o duci pana la capat! Te asteptam cu drag!

Brownnie 01 nov 2011 13:39:34

Re: Cu pasi hotaratori,incep dieta South Beach!
 
Citat:

Anterior postat de patratel (Post 832750)
fetelor voi ce mai papati??? ca parca eu m-am saturat cam de toate... azi cred ca fac un ;pui la rotisor si ca garnitura imi fac niste ciupercute..... dati-mi niste idei pentru urmatoarele zile......... aaaa de fapt cred ca am sa fac si o iahnie..... mi-e pofta parca

Am selectat cateva retete din cartea de retete Montigniac.sper sa te ajute.Le adaptezi dupa cum vrei,apoi.
Dovlecei a la grecque
Pt 4 pers.timp pregatire:15 min,timp coacere:55 min,timp repaus 30 min.
Ingrediente:1,2 kg de dovlecei,200 g br feta(puteti inlocui),3 oua intregi,ulei de masline(pt vasul care se pune in cuptor)sare,piper.
Spalam dovleceii,le taiem capetele.ii fierbem intregi in apa cu sare timp de 15 min apoi ii scurgem.
Sfaramam dovleceii calzi si lasam 30 min intr-o sita pt a se scurge bn.Sfaramam branza feta cu furculita.
Bateti ouala,adaugam branza feta sfaramata,saram,piperam si amestecam bine.incorporam dovleceii in amestec.Turnam intr-un vas termorezistent,uns cu ulei de masline.punem la cuptor la 160 grade si coacem 40 min.
Avocado umplut cu ton(faza 2-a)
Ingrediente: 1 frunza telina,conserva ton 140 gr,1 ou fiert tare,doua fructe de avocado coapte bine,zeama de la o lamaie,o ceapa taiata,2 linguri maioneza(light)(am inteles ca sunt permise o lingura sau 2),4,5 masline negre,sare piper.
Taiem telina marunt,scurgeti tonul .Tocam marunt oul.
Taiati avocado in 2,scoateti samburele si stropiti imediat cu zeama de lamaie pentru a se impiedica oxidarea.Scoatem pulpa de avocado(aveti grija sa pastrati coaja intacta).Sfaramam pulpa,adaugam tonul,oul fiert,maioneza,telina si maslinele negre.punem sare si piper.Umplem cojile de avocado si punem la frigider cca o ora.
File de somon(sau orice peste file) in hartie de copt
Ingr:praz,4 leg ,4 cepe,ulei de masline,4 fileuri somon,marar,zeama a doua lamai verzi.
Taiem prazul bucati cam de 5 cm.Decojim cepele si le tocam.Calim ceapa,adaugam fasiile de praz.amestecam.Acoperim si lasam sa se inmoaie la foc potrivit timp de 3,5 min.Descoperiti,amestecati si mai lasati pe foc inca 1,2 min.Dati deoparte.Incalzim cuptorul la 220 grade.
Sarati pestele,tocam mararul,amestecam mararul cu prazul.repartizam jumatate din legume pe hartia de copt deschisa,apoi asezam fileul de somon.acoperim cu restul de legume.
Inchideti pachetelele,rasuciti bine marginile pt a le inchide etans.punem la cuptor 10 min.Deschidem pachetelele si le stropim cu zeama de lamaie si un strop de ulei de masline.

Placinta (claufotis)cu ceapa
Ingrediente: 10 cepe tocate(puneti in functie de cat considerati)putin ulei de masline,4 galbenusuri,1 ou intreg,25cl smantana degresata lichida,250 gr branza,sare ,piper.
Calim ceapa in ulei de masline.incalzim in prealabil cuptorul la 170 grade.Batem galbenusurile,oul intreg,smantana lichida si branza.saram,piperam.adaugam ceapa.Amestecam si turnam intr-o forma de copt.Punem la cuptor si lasam 30,35 min.Scoateti din forma s serviti.

Cam atat am avut timp sa scriu.daca va ajuta,va mai scriu pe viitor si alte retete.Pofta buna!

flori19 01 nov 2011 14:24:38

Re: Cu pasi hotaratori,incep dieta South Beach!
 
voi beti apa minerala fetelor?

Anorien 01 nov 2011 15:34:58

Re: Cu pasi hotaratori,incep dieta South Beach!
 
Citat:

Anterior postat de patratel (Post 832757)
Brownnie foarte frumos ca sunteti in Italia... e frumos acolo.... darrrrrrr eu sunt de parere, si s-ar putea sa imi sara lumea in cap dar asta e parerea mea...... eu pe principiul asta merg :
aerobil, sla sau sportul in general sa il faci mai mult sper final, adic cand ai ajuns aproape la sfarsit cu slabitul, pentru ca daca il faci de acum intens s-ar putea sa iti transformi tesutul adipos in muschi si atunci nu mai scazi la kg nici la pastele cailor.....eu sper sa imi gasesc ppeste vreo saptamana putina voita sa ma apuc de sport pentru tonifiere

acum fiecare cum crede, dar eu zic ca ar ajunge sa mergi odata pe saptamana pt moment si mai incolo sa urci la 3 zile

Buna,
Aerobicul se recomanda la inceputul si pe parcursul unei diete pentru ca in timpul exercitiilor aerobice se antreneaza sistemul cardiovascular, iar o inima si o pereche de plamani puternici ard mai multe calorii => un metabolism mai activ si nu unul lenes, care arde calorii cu greu, sau mai rau, le depune. In plus, in timpul unei ore de aerobic se ard mai multe calorii decat in timpul unei ore de fitness.
Pe parcursul dietei se pot alterna aerobicul cu fitnessul. Cand ai deja o greutate normala si nu mait ii dieta, te poti axa doar pe fitness si modelat muschi. Avantajul unei mase musculare (nu de culturist, ci una normala pentru o fata) este faptul ca muschii ard calorii chiar si in repaus.

Citat:

Anterior postat de flori19 (Post 832999)
voi beti apa minerala fetelor?

Eu nu, ca ma baloneaza rau. Eu beau un pahar de Pepsi zero sau light sau maxx cand imi arde buza de niste acid (calorii 0, zahar 0, dar face rau de tot la dinti).

Eu azi am fost semi cuminte. A trebuit sa trisez cu o bucatica de dulce rafinat (o buc de max 10-20 g de rahat turcesc adus de colega de munca din Turcia unde a fost in luna de miere si cum a servit pe toata lumea si refuzul meu initial nu a multumit-o...a trebuit sa iau si eu o bucatica). In rest, cuminitica:
MD: o felie de sunca slaba, una de proscciutto crudo cu o rosie si branza feta
G1: dovleac copt, portie normala
Pranz: mancare de mazare cu ficatei de pui
G2: fistic
Cina: ceva pui la gratar cu salata
2-3 ceaiuri
cafea cu lapte

Eu de ieri de cand am reintrodus carbii am dat-o in cealalta (m-am stricat la stomac si ma simt balonata)

Flori: iti tin pumnii la petrecere, sa fii tare, daca nu poti rezista gandeste-te ca chiar si 50 de gr de carbi rai iti vor ridica glicemia si se va elibera multa insulina care va cere alti carbi rai:D >:D<

flori19 01 nov 2011 15:41:12

Re: Cu pasi hotaratori,incep dieta South Beach!
 
Dar e voie apa minerala sau pespi sau cola light (zero) ?

Anorien 01 nov 2011 15:59:29

Re: Cu pasi hotaratori,incep dieta South Beach!
 
Citat:

Anterior postat de flori19 (Post 833071)
Dar e voie apa minerala sau pespi sau cola light (zero) ?

Apa minerala, da.
Pepsi si Cola, in mod normal, nu, datorita continutului de cofeina. Dar eu nu am renuntat nici macar la cafea... Dpdv al carbilor e ok, respecta principiul.

BAUTURI admise
Cafea decofeinizata sau ceai
Bauturi dietetice,decofeinizate, fara zahar
Ceaiuri de plane (musetel,etc)
Lapte (1% sau degresat) si lapte de soia (cu grasimi putine)
Suc de legume
Suc de rosii

Mai stiti vreun suc in comert dietetic, asa de pofta? stiu ca nu e sanatos si e plin de Euri. Eu am mai gasit si suc necarbogazos la cutie de 2L, dar nu mai stiu de la ce firma e, scrie pe el Fitness si contine si guarana, deci tot o substanta stimulatoare gen cofeina, chiar mai puternica, dar nu are integral 0 kcal, 0 carbi, are indulcitori si ceva zahar (din fructe, nu rafinat), deci in mare ar respecta avand in vedere ca un pahar are ~20 kcal si deci nu depaseste limita de 75kcal admisa la fructoza.

Brownnie 01 nov 2011 16:33:32

Re: Cu pasi hotaratori,incep dieta South Beach!
 
Anorien,sa inteleg ca este ok ca fac cam de 3 ori pe saptamana (60 min sedinta) aerobic?nu mi se pare ca este ff mult..pe langa asta mai fac si fittness cam de 2 ori pe saptamana,dar mai putin de o ora(30,40 min).

patratel 01 nov 2011 16:35:52

Re: Cu pasi hotaratori,incep dieta South Beach!
 
Citat:

Anterior postat de biribishpampela (Post 832783)
eu azi o sa pap macrou cu legume la cuptor, iar pentru maine am in plan niste ciuperci umplute si salata de varza.
in alte zile am mai papat: ciorba de perisoare(fara orez si fidea), varza calita cu carne de porc, fasole batuta, salata de humus, ciorba de fasole, vinete umplute, mancare de pastai cu carne de pui, salata cu piept de pui, ciuperci, castraveti acri si smantana slaba, ciorba acra de legume(ceapa, ardei, pastarnac, praz, fasole verde, ou si verdeata), supa crema de legume, ardei umplut cu branza si marar, chiftelute de pui fara faina, musaca cu carne si vinete in loc de cartofi.....
sper ca ti-am dat ceva idei.:)



sarumna... chiar m-ai luminat.... si sa nu ne mai plangem ca nu avem diversificare la dieta


Citat:

Anterior postat de costina89 (Post 832936)
salutare fetelor>:D<ce mai faceti?
vad ca va tineti de dieta,felicitari:)....mie inca mi-a ramas in refelx sa mananc mancare sb:))....doar ca mai pica cate ceva dulce sau un fruct peste zi:D....dupa ce scap de astea 5 kg revin in grup aici ca sa mai dau jos vreo 3kg cu sb...nu de alta dar cn stie poate o sa reusesc si eu sa o duc pana la capat,nu?


daca a ramas cu reflexul sb-ului atunci nu ai luptat ciar degeaba zilelew trecute


Citat:

Anterior postat de flori19 (Post 832969)
Fetelor, diseara ma duc la o petrecere la o zi de nastere.....sper sa nu pacatuiesc ......


multa bafta di distratie placuta

patratel 01 nov 2011 16:37:43

Re: Cu pasi hotaratori,incep dieta South Beach!
 
fetelor eu azi am fost chiar cuminte..... imediat pap pui la rotisor so gata ziua de azi... yuhuuuuu. abia astept ziua de sambata sa pap un fruct ceva......

Brownnie 01 nov 2011 18:57:35

Re: Cu pasi hotaratori,incep dieta South Beach!
 
Buna fetelor! Azi am fost cuminte,am mancat cf SB. Meniul meu pe ziua de azi:
dimineata: ombleta cu mozzarela si 2 felii sunca pui.
Gustare : -
Pranz : Branzaola(niste felii subtiri de carne rosie 40 g)cu mozzarela
Gustare: -
Cina: claofoutis cu ceapa si branza,o feliuta(am postat reteta) am facut-o azi si e super bun,ciupercute si frigarui pe gratar.
Voi ce mai mancati dimineata? din ce este format micul dejun?

Brownnie 01 nov 2011 19:00:59

Re: Cu pasi hotaratori,incep dieta South Beach!
 
Citat:

Anterior postat de patratel (Post 833122)
fetelor eu azi am fost chiar cuminte..... imediat pap pui la rotisor so gata ziua de azi... yuhuuuuu. abia astept ziua de sambata sa pap un fruct ceva......

Ce bine...sambata papi fructe!! Abia astept sa trec si eu de saptamanile astea pt ca fructele chiar imi lipsesc.Ador ananasul...


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:49:12.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO