forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii generale despre diverse afectiuni (http://forum.slabute.ro/discutii-generale-despre-diverse-afectiuni/)
-   -   Cum putem scapa de constipatie? (http://forum.slabute.ro/discutii-generale-despre-diverse-afectiuni/cum-putem-scapa-constipatie-1253.html)

karmara 18 sep 2009 16:32:54

Cum putem scapa de constipatie?
 
Stiu ca multe persoane sufera de asa ceva, inclusiv eu, din nastere.

Constipatia este definita ca fiind incetinirea tranzitului intestinal cu intarzierea eliminarii materiilor fecale; exista o constipatie functionala, cronica, primitiva (la care ne referim aici) si o constipatie secundara (datorita unor obstacole la nivelul tubului digestiv). Constipatia primitiva se manifesta cu aparitia scaunului la 3-4 zile (uneori mai rar), balonari, greturi, migrene.
Factorii de inducere sau agravanti ai constipatiei pot fi multipli: alimentatie saraca in reziduuri celulozice, in lichide; boli endocrine, viata sedentara, repaus prelungit la pat, inhibitia voluntara a actului defecatiei etc. Constipatia functionala poate fi datorata unei insuficiente sau paradoxal, unui exces de contractura a intestinului. In primul caz se numeste "atona" iar in al doilea caz "spastica". Oricare ar fi forma sa ea determina o inflamatie a intestinului gros, deci colita.


Am citit destul de multe despre contipatie si stiu ca este destul de periculoasa si poate avea urmari grave.

Am facut acest subiect pentru toate fetele de pe forum care mai au problema asta; scopul este sa facem incercari si sa vedem ce ar functiona sa avem un tranzit intestinal normal si eventual sa primim sfaturi de la cele care stiu mai multe.

karmara 18 sep 2009 16:40:27

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
O persoană suferă de constipaţie dacă are scaune de consistenţă crescută la intervale de peste trei zile sau dacă are mai puţin de trei scaune/săptămână.
Tratamentul constipaţiei cu purgative (Ciocolax, Cortelax, etc.) sau ceaiuri laxative (ceai de cruşin) nu este de dorit deoarece folosirea acestora pe termen lung agravează constipaţia prin "lenevirea" colonului. Sunt permise în schimb supozitoarele cu glicerină, câte un supozitor/zi pentru declanşarea reflexului de scaun (defecaţie).


Eu nu as fi de acord sa luam laxtive, decat in cazuri speciale, de ex daca scaunul este la interval de peste 5-6 zile (cum am patit eu saptamana asta :().
Deci as vrea sa descopar ceva care sa imi imbunatateasca tranzitul pentru totdeauna. :)

karmara 18 sep 2009 17:08:55

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Rezultatele cele mai bune apar prin respectarea pe termen lung a următoarelor măsuri igieno-dietetice:


Crearea reflexului de scaun (defecaţie) la oră fixă (fie dimineaţa după micul dejun, fie seara după cină), evitând graba şi în condiţii de maximă concentrare, eventual recurgând la folosirea pe termen scurt a supozitoarelor cu glicerină. De multe ori apariţia scaunelor este favorizată de consumul de lichide reci, miere sau dulceaţă, dimineaţa pe nemâncate.
Activitate fizică (mişcare) zilnică, inclusiv gimnastică pentru muşchii abdomenului.
Evitarea unor medicamente care predispun la constipaţie.
Evitarea orezului şi alimentelor bogate în calciu (brânzeturile) ori tanin (afine, coacăze, vinurile roşii).
Consumul unei cantităţi suficiente de lichide (cel puţin 1,5 l/zi): apă, sucuri, ceaiuri, supe.
Consumul de fructe (mere, pere, piersici, struguri, prune proaspete sau mai ales uscate, curmale, smochine, alune, nuci), minim 2-300 g/zi (de exemplu 2 mere zilnic).
Consumul de legume precum salata verde, sfecla roşie, varza, fasolea, mazărea, morcovii, ridichile, etc. (după caz: crude, sub formă de salată de crudităţi sau fierte), de exemplu 2 morcovi/zi.
Consumul de tărâţe de grâu înmuiate (îmbibate) în prealabil în apă, ceai, sucuri de fructe, lapte, iaurt, etc. Acestea se mai pot folosi şi amestecate cu miere sau încorporate în diverse produse de panificaţie: pâine, covrigei, pogăcele, etc.
Tratamentul se va începe cu 1-2 linguri/zi consumate la masa de seară, iar dacă scaunul nu se ameliorează (1 scaun la 1-2 zile) după 7-14 zile se trece la 3 linguri/zi şi după alte 1-2 săptămâni la 4 linguri/zi. Deoarece unele persoane nu suportă tărâţele de grâu (uneori pot provoca discomfort abdominal, balonare, etc.) acestea pot fi înlocuite cu seminţe de in (acelaşi mod de administrare) sau alte produse bogate în fibre vegetale. De regulă, eficacitatea acestor produse descreşte în următoarea ordine: seminţe de in, tărâţe de grâu, făină de grâu integrală, grâu fiert, ovăz, fulgi de porumb, soia. Toate aceste alimente vor fi folosite până la reglementarea de durată a scaunului sau pe termen nelimitat.
Se mai recomandă şi dulciurile concentrate (miere, gem, dulceaţă, lactoză), laptele bătut, chefirul, sucul de mere, zeama de varză.
Se va respecta un orar regulat al meselor.






karmara 18 sep 2009 17:10:34

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Eu ma gandeam la ceva mai simplu, de ex sa mananc cand ma trezesc 2-3 prune in fiecare dimineata. O sa incerc sa vad daca are vreun efect.

S-a mai confruntat cineva cu o asemenea problema si a reusit sa scape de ea?

sandymihaica 18 sep 2009 17:27:54

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Nu stiu ce sa zic,incearca cu prune.Eu as tine o zi cura cu pepene am auzit ca este foarte buna!
Pe tine nu te tenteaza?

sandymihaica 18 sep 2009 17:34:40

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Incearca compotul de prune(daca ar fi din prune uscate ar fi perfect).Stiu ca asa am scapat o data de constipatie.Pe stomacul gol bea o cana si dupa cateva ore o sa faci o vizita la baie:D

savu_oana2007 18 sep 2009 18:16:12

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Buna fetelor!
Si eu am problema asta! Nu prea ma duc des la baie pt scaun.Am auzit si eu despre compotul de prune ca este foarte bun,sau de la cafea,dar eu nu beau.

ras_cristalin 18 sep 2009 18:22:20

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Fetelor, incercati sa mancati 2-3 prune uscate seara. Dimineata n-aveti nicio problema.
Sau consumati 100 de g de musli zilnic.
Beti ceai antiadipos chinezesc, la mine functioneaza de fiecare data.

karmara 18 sep 2009 18:22:44

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Citat:

Anterior postat de sandymihaica (Post 33592)
Nu stiu ce sa zic,incearca cu prune.Eu as tine o zi cura cu pepene am auzit ca este foarte buna!
Pe tine nu te tenteaza?

Nu prea ma tenteaza pt ca eu as vrea sa fie ceva permanent, nu sa am tranzit bun doar o perioada.
Ca asa la mine functioneaza ceaiul anti-adipos, dar dupa un timp presupun ca nu-si mai face efectul bine si nu as vrea sa ajung sa beau 2 l de ceai pe zi degeaba. :D

karmara 18 sep 2009 18:24:08

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 33611)
Fetelor, incercati sa mancati 2-3 prune uscate seara. Dimineata n-aveti nicio problema.
Sau consumati 100 de g de musli zilnic.
Beti ceai antiadipos chinezesc, la mine functioneaza de fiecare data.

La mine musli nu are absolut nici un efect, nici cerealele integrale.
Poate prunele, o sa incerc...

savu_oana2007 18 sep 2009 18:26:36

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
De la ceaiul antiadipos o sa devi dependent si dupa aceea nu-si mai face nici un efect. Si am auzit ca este cancerigen.

karmara 18 sep 2009 18:28:44

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Deci eu am scaun in medie cam la 4-5 zile....cateodata cand mananc mai mult ies la 3 zile si altadata chiar si la 6.
Cand eram mica era si mai grav ca aveam crampe foarte mari, de ma puneam pe jos pe strada. :D
Cred ca s-a mai reglat putin dupa ce am inceput sa am menstruatie, in perioada aceea a lunii ies cam la 2-3 zile. :)
Voi cum aveti? Cat de rar?

Adella 18 sep 2009 18:34:35

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Citat:

Anterior postat de karmara (Post 33616)
Deci eu am scaun in medie cam la 4-5 zile....cateodata cand mananc mai mult ies la 3 zile si altadata chiar si la 6.
Cand eram mica era si mai grav ca aveam crampe foarte mari, de ma puneam pe jos pe strada. :D
Cred ca s-a mai reglat putin dupa ce am inceput sa am menstruatie, in perioada aceea a lunii ies cam la 2-3 zile. :)
Voi cum aveti? Cat de rar?

Si eu am probleme de cand ma stiu ..plus hemorozii:-sfara ceai nimic..si 7 zile uneori:-s

karmara 18 sep 2009 18:39:04

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Citat:

Anterior postat de Adella (Post 33618)
Si eu am probleme de cand ma stiu ..plus hemorozii:-sfara ceai nimic..si 7 zile uneori:-s

Off, da...hemoroizii sunt primele efecte negative ale constipatiei. Imi pare rau ca ai facut la varsta asta... :|
Deci bei ceai si iesi regulat acum? :( Nu ai devenit dependenta, isi mai face efectul?

Deci trebuie sa facem ceva fetelor, mie mi se pare destul de grav avand in vedere ca cel mai nefast efect al constipatiei cronice este cancerul de colon, bine...asta in multi ani probabil, dar ar fi de preferat sa actionam cumva de acum sa evitam probleme de genul asta.

sandymihaica 18 sep 2009 18:43:44

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
O sa incerc cu prunele uscate seara sa vad cum va fi...
Multumesc ras_cristalin

ras_cristalin 18 sep 2009 18:48:30

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Nenorocitii de hemoroizi sunt cei care m-au impins in bratele voastre iubitoare. :)
De la Lindaxa, pastile de slabit, au inceput intai sa mi se umfle venele de la picioare, apoi... am inceput sa observ hemoroizii. Nu imi venea sa cred. Am inceput sa ma documentez despre ce sunt, de ce apar, cum se amelioreaza...
Cand am vazut ca e din cauza pastilelor, am incetat imediat sa le iau si am inceput slabitul sanatos. Ajutata de musli, ceaiuri, prune uscate, laxative... am reusit sa ajung sa ies afara zilnic. Hemoroizii nu s-au mai aratat si sper sa nu-i mai "vad" niciodata.
Un remediu util pentru hemoroizi este o baie de sezut cu ulei de lavanda. Stai 20 de minute cu funduletul intr-un lighean curat cu apa fierbinte si 6-7 picaturi de ulei esential de lavanda. Apa calda elimina cheagul de sange, iar lavanda cicatrizeaza.
Dupa 2-3 zile nu mai ai nicio problema. La mine a functionat din prima.
Ce-i drept, nu era foarte grav... am inceput sa ma alarmez de la cel mai mic semn.
Sper sa fie singura experienta de genul asta din viata mea si ultima din viata voastra.

ras_cristalin 18 sep 2009 18:53:28

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Am uitat sa mentionez ceva.
Am stat o perioada in Bucuresti intr-un apartament in care baia arata deplorabil. Oricat frecam si curatam.... in 3 ore era din nou scarboasa. Atunci a fost perioada in care greata de a merge la baie m-a facut sa nu ies afara vreo sapte zile. Nu mai puteam de durere si de senzatia aceea groaznica. Nici cu laxative nu reuseam. Cand am dat de alta baie, mai curata... s-a rezolvat si problema mea.
In perioada aceea ma ajuta tigara de dimineata si cafeaua, sau daca mancam ceva dulce.

Acum nu mai fumez. :)

karmara 18 sep 2009 18:57:35

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 33625)
Am uitat sa mentionez ceva.
Am stat o perioada in Bucuresti intr-un apartament in care baia arata deplorabil. Oricat frecam si curatam.... in 3 ore era din nou scarboasa. Atunci a fost perioada in care greata de a merge la baie m-a facut sa nu ies afara vreo sapte zile. Nu mai puteam de durere si de senzatia aceea groaznica. Nici cu laxative nu reuseam. Cand am dat de alta baie, mai curata... s-a rezolvat si problema mea.
In perioada aceea ma ajuta tigara de dimineata si cafeaua, sau daca mancam ceva dulce.

Acum nu mai fumez. :)

La tine nu cred ca a fost asa de grava constipatia, dar bine ca s-a rezolvat cu alimentatie. Bravo! :)
O sa fac si eu incercari sa vad ce m-ar putea ajuta.
La mine cafeaua si tigara nu au efect, si nici musli/cereale. Nu am incercat inca cu tarate de grau si iaurt.
Cum te-ai lasat de fumat si de cand timp?
M-am lasat si eu o saingura data (fumez de 10 ani) aproape 3 saptamani dar atunci se agravase si mai tare constipatia intr-adevar si m-am apucat di nou...de placere oricum. :P :D

ras_cristalin 18 sep 2009 19:34:03

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Citat:

Anterior postat de karmara (Post 33626)
La tine nu cred ca a fost asa de grava constipatia, dar bine ca s-a rezolvat cu alimentatie. Bravo! :)
O sa fac si eu incercari sa vad ce m-ar putea ajuta.
La mine cafeaua si tigara nu au efect, si nici musli/cereale. Nu am incercat inca cu tarate de grau si iaurt.
Cum te-ai lasat de fumat si de cand timp?
M-am lasat si eu o saingura data (fumez de 10 ani) aproape 3 saptamani dar atunci se agravase si mai tare constipatia intr-adevar si m-am apucat di nou...de placere oricum. :P :D

Nu a fost foarte grav, insa periodic aveam cateva zile... foarte urate.
Pe 25 iunie m-am lasat. Fumam cam un pachet si jumatate pe zi, obicei prost din timpul sesiunii. Tigara am luat-o in mana din liceu si, cu mici pauze, am fumat 4 ani.
M-am apucat sa imi fac dantura vara asta... si m-am hotarat ca nu merita sa dau bani si la dentist si pe tigari, pentru ceva ce miroase urat si nu e sanatos. :)

Laura 18 sep 2009 19:36:17

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
salut fetelor.....e grava situatia asta intradevar.....eu din fericire nu am probleme insa am avut o perioada......si in perioada aceea in fiecare dimineata beam cam 0,5 l - 1 l apa calda pe stomacul gol...apa calda, fierbinte.....aproape de fiecare data isi face efectul:D.....si am auzit de semintele de in.....ceva asemanantor dar nu mai stiu cum era reteta......o sa caut pe net si o sa mai revin:)

Extasssy 18 sep 2009 22:34:10

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Buna fetelor,

Ma bag si eu ... nu cu experiente propii ci cu experienta tatalui meu... care cam de 2-3 ori pe an se constipa groaznic de nu iese afara cate 1 saptamana, 1 saptamana jumate...

Ce functioneaza la el:
  • cate un sambure de maslina inghitit in fiecare dimineata cu putina apa (dupa cateva zile(2-3) ar trebui sa inceapa sa-si faca efectul... poate fi consumat tot timpul pentru preventie
  • in cazuri grave 2-3 linguri(lingura de ciorba) de ulei de ricin (preferabil pe stomacul gol) in maxim 2 ore iesi afara dar va asigur ca o sa stati ceva timp acolo
  • o zi in care sa consumati numai fructe si lactate (pe asta am incercat-o si eu si a functionat dupa a doua portie de iaurt cu caise)
Sper sa va ajute la ceva!

marinescu cristina alina 19 sep 2009 09:52:23

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
parerea mea e ca trebuie sa beti cat mai multa apa pe parcursul intregii zile...de cate ori simti ca ti se face sete nu ezita sa bei apa...ceaiurile sunt o mare tampenie...eu am folosit jumatate de an tot felul de ceaiuri pentru slabit si toate au efect laxativ..in timp ajungi dependenta de ele..cel putin asa a fost la mine...m-am chinuit mult timp sa scap de aceasta problema...nu stiu cat efect au prunele..mai degraba as recomanda iaurtul de baut, dar apa e cea mai buna...si mama mea are astfel de probleme si nu consuma mai mult de 1 l de apa pe zi...si aceea minerala....

sandymihaica 19 sep 2009 11:20:34

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Ai dreptate in legatura cu ceaiurile dar te contrazic in legatura cu apa.
Ea trebuie bauta inainte de ati fi sete,nu trebuie sa ajungi pana acolo,nu doar atunci cant iti este sete.Asta e semn de deshidratare.

mishutza 19 sep 2009 22:25:28

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
E a trea oara cand incep sa criu,caclulatorul meu se restarteaza,deci trimit mesaje scurte.
Intai,provind dintr-o famile constipata cronic,hihiihih,de ambele parti,de care am suferit si eu pana acum cativa ani.
Acum nu mai am probleme,decat cand nu am grija ce mananc.

mishutza 19 sep 2009 22:27:13

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Intai,m-am uitat in meniul tau,si am vazut ca ai foarte des banane,cate 170 de grame,asta ma duce cu gandul la doua banane.Bananele constipa,groaznic de rau,am patit-o si eu in vara asta si nu stiam de la ce.Apoi am realizat ca mancam banane zilnic.
Apoi,lasa deoparte orice ajutor de constipatie,ceai,pastile,supozitoare,Nu te fac decat dependenta.Constipatia nu este o boala in sine,este o consecinta in primul rand al stilului de viata.

mishutza 19 sep 2009 22:28:31

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Apoi,spui ca mananci cereale,tu ai in meniu baton de cereale.Nu...alea sunt deja prelucrate,mananca cereale simple fara zahar,cu fructe,de la vitalis.Eu mananc zilnic cam 30 de grame,cu toate ca le urasc,dar stiu ca daca nu pap,nu merg la baie.De obicei in weeend mananc altceva la micul dejun,si lunea se vede si la mers la baie si la cantar.

mishutza 19 sep 2009 22:36:16

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Si mananca o saptamana zilnic,nu doua zile si gata.Apoi,cat mai multe legume.Sau macar 2 rosii si jumate de ardei pe zi.Eu beau seara 500 grame de iaurt simplu acru cand am probleme.A doua zi e rezolvata problema.
Nush cu apa cum e,ca eu de obicei beau apa,si nu a reusit sa vad nici o legatura intrea ea si mers la baie.
Acum,am vreo 3 zile de cand mananc paine de cereale.Aporpo,ai foarte multa paine alba in meniu,incearca sa o scoti si sa o inlocuiesti cu asta de iti spun eu.Deci,e painea aceea neagra,usor acruta,umeda si care se rupe foarte usor.E numai din cereale,nu are faina aproape deloc in ea.Sa iti spun cat de des merg la baie?De cate ori mananc,cel putin asa a fost azi si ieri.Intr-adevar ,zilele trecute avusesem o problema cu merusl,din nou.Acum recuperez,hihiih

Creizilup 20 sep 2009 12:57:55

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Eu pateam asa in anul I de facultate, cand am stat la camin, pentru ca mancam majoritar mancare uscata. Luam dimineata, pe stomacul gol, o lingurita de miere de albine si problema era rezolvata. Am mai observat ca scap de orice "depozite" cand mananc ceva dulce, fructe, cereale sau iaurt :D Bafta va urez sa scapati de problema asta atat de neplacuta!

karmara 21 sep 2009 12:02:02

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 34092)
Si mananca o saptamana zilnic,nu doua zile si gata.Apoi,cat mai multe legume.Sau macar 2 rosii si jumate de ardei pe zi.Eu beau seara 500 grame de iaurt simplu acru cand am probleme.A doua zi e rezolvata problema.
Nush cu apa cum e,ca eu de obicei beau apa,si nu a reusit sa vad nici o legatura intrea ea si mers la baie.
Acum,am vreo 3 zile de cand mananc paine de cereale.Aporpo,ai foarte multa paine alba in meniu,incearca sa o scoti si sa o inlocuiesti cu asta de iti spun eu.Deci,e painea aceea neagra,usor acruta,umeda si care se rupe foarte usor.E numai din cereale,nu are faina aproape deloc in ea.Sa iti spun cat de des merg la baie?De cate ori mananc,cel putin asa a fost azi si ieri.Intr-adevar ,zilele trecute avusesem o problema cu merusl,din nou.Acum recuperez,hihiih


Merci pt comentariile tale Mishuta, au fost la obiect, mi-au placut. :)
Si cam ai dreptate in ce ai spus doar ca nu stiu unde as putea sa gasesc paine de cereale, nu prea am vazut.
In rest o sa incerc sa-ti ascult sfaturile.
:-*

karmara 21 sep 2009 20:47:15

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Ce parere aveti despre Fibrobar?
A incercat cineva sa manance regulat? Daca da, ce efecte a avut?

Eu astazi l-am descoprit din greseala, ca aveam pofta de dulciuri si in loc de Fitness mi-am luat Fibrobar.
Am scris in acest subiect pentru ca s-ar putea sa combata constipatia si sa imbunatateasca tranzitul intestinal avand in vedere ca contine multe fibre.

Astept parerile voastre.
Bine, stiu ca legumele si fructele sunt de preferat pentru fibrele continute insa eu sunt asa...mai comoda si caut o cale mai simpla si in plus am observat ca este foarte satios acest baton si cred ca e util in curele de slabire mai ales cand avem pofta de dulciuri.
Poate stiti mai multe voi fetitelor...

Eventual daca nu mai exista nicaieri discutia despre Fibrobar in forum poate il facem un subiect nou. :)

Slabuta 21 sep 2009 20:49:40

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Citat:

Anterior postat de karmara (Post 34545)
Ce parere aveti despre Fibrobar?
A incercat cineva sa manance regulat? Daca da, ce efecte a avut?

Eu astazi l-am descoprit din greseala, ca aveam pofta de dulciuri si in loc de Fitness mi-am luat Fibrobar.
Am scris in acest subiect pentru ca s-ar putea sa combata constipatia si sa imbunatateasca tranzitul intestinal avand in vedere ca contine multe fibre.

Astept parerile voastre.
Bine, stiu ca legumele si fructele sunt de preferat pentru fibrele continute insa eu sunt asa...mai comoda si caut o cale mai simpla si in plus am observat ca este foarte satios acest baton si cred ca e util in curele de slabire mai ales cand avem pofta de dulciuri.
Poate stiti mai multe voi fetitelor...


Nu stiu daca are efecte in constipatie, dar eu sunt mai rezervata fata de acest baton...
Prefer sa pap o patratica de cioco decat fibrobar

karmara 21 sep 2009 20:52:39

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 34547)
Nu stiu daca are efecte in constipatie, dar eu sunt mai rezervata fata de acest baton...
Prefer sa pap o patratica de cioco decat fibrobar

O sa ma documentez mai bine, sa vedem daca are si parti negative....nu ma raportez la legume si fructe ci la restul dulciurilor existente, inclusiv fitness sau orice ciocolata.
Dar vreau sa zis ca mi-a placut foarte mult la gust, ca e asa...crocant. Mai multe decat multe tipuri de cioclata. :)
Si nu cred ca mi-ar mai trebui altceva dulce o zi intreaga daca pap un baton din asta....

karmara 21 sep 2009 20:54:52

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Aaa....si am uitat sa spun ca m-am gandit ca poate sa combata constipatia pentru ca stiu ca in general consumul mare de fibre creeaza scaune usoare si dese si acest baton vad ca are 14 g de fibre, destul de mult avand in vedere ca eu intr-o zi intreaga consum cam 10-14g.
Acum sa ma interesez mai mult..

Slabuta 21 sep 2009 20:56:59

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Citat:

Anterior postat de karmara (Post 34549)
O sa ma documentez mai bine, sa vedem daca are si parti negative....nu ma raportez la legume si fructe ci la restul dulciurilor existente, inclusiv fitness sau orice ciocolata.
Dar vreau sa zis ca mi-a placut foarte mult la gust, ca e asa...crocant. Mai multe decat multe tipuri de cioclata. :)

uite am discutat mai demult aici despre fibrobar: http://forum.slabute.ro/calorii-lipi...brobar-92.html

karmara 21 sep 2009 20:58:02

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 34551)
uite am discutat mai demult aici despre fibrobar: http://forum.slabute.ro/calorii-lipi...brobar-92.html

Merci beaucoup :)

erato 03 nov 2009 14:02:18

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Si eu m-am confruntat cu aceasta problema urata mai bine de 6 luni, ieseam afara si la 2 saptamani:(Eram disperata desi faceam chiar tot ce trebuie: consumam legume-fructe, ma hidratam, nu consumam paine alba, alcool sau alimente care constipa, faceam sport...Am incercat multe metode naturiste, fara ceaiuri laxative sau pastile...Ceea ce a mers la mine a fost un castronel mic de salata rece de la frigider de fructe cu seminte de in...Incet, incet, mi s-a reglat tranzitul:)

Slabuta 03 nov 2009 15:19:27

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
am mai spus intr-un topic, despre semintele de in :)
cand eram mica, am avut probleme grave cu constipatia. solutia au fost semintele de in.
cu 30 de minute inainte de fiecare masa luam o lingurita de seminte de in crude si le mestecam asa in gura :)

rezultatele au fost foarte bune ;)

csatandi 03 nov 2009 17:05:58

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Buna fetelor!Si eu am avut aceeasi problema cu constipatia cu care m-am confruntat multe luni, cam din noiebrie anul trecut pana acum in luna septembrie.Deja eram disperata aveam scaun odata la 4-5 zile si atunci chinuit,ma balonam ma simteam inconfortabil, obosita etc...defapt le stiti si voi toate astea.Am incercat toate medicamentele posibile naturiste nenaturiste,ceaiuri etc dar mi-am dat seama ca asa nu se poate trai o viata intreaga.Problema la mine era ca nu mai mancam mancare gatita supe, ciorbe ca si inainte ci mancam paine unsa,covrigi si multe altele.Ei de cand am inceput sa mananc acasa regulat supe si ciorbe am scaun in fiecare zi ori dimineata dupa cafea ori in timpul zilei.Asa ca eu la pranz mananc neaparat o supa si atat.Cred ca tot din cauza constipatiei nu am reusit sa slabesc anul asta prin martie cand m-am apucat de sala,am facut o luna si nici macar un gram nu am slabit,bineinteles ca in luna respectiva am avut scaun in total de 4-5 ori.Incercati si poate functioneaza si la voi.

Sheba 03 nov 2009 18:27:53

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
LA mine functioneaza foarte bine iaurtul de dimineata si salatele cu ardei si de toate.

sonrisa 20 mai 2010 10:22:53

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Eu am scapata de constipatie in postul pastelui, cand in toate cele 8 saptamani de post nu am mancat decat legume si fructe. Probabil datorita cantitatii mari de fibre. Insa dupa ce s-a dus postul si am inceput sa mananc si carne (desi nu multa) si lactate... m-am constipat la loc. Ma tratez cu ceai laxativ o data la 3 zile ca altfel nu ies decat o data pe saptamana.

probabil ca aceasta problema este si o piedica in calea slabitului..


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:17:10.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO