forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii generale despre diverse afectiuni (http://forum.slabute.ro/discutii-generale-despre-diverse-afectiuni/)
-   -   Cum putem scapa de constipatie? (http://forum.slabute.ro/discutii-generale-despre-diverse-afectiuni/cum-putem-scapa-constipatie-1253.html)

nussa 04 nov 2011 10:20:00

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
La mine o gura de cafea pe stomacul gol isi face efectul si in 10-15 min am reusit,dupa incercari cu miere, tarate ,etc

Hop3 06 nov 2011 03:47:25

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Buna fetelor.
Ar trebui sa va impartasesc povestea mea.
Am suferit de constipatie ani de zile.Am abuzat la maxim de laxative pana cand n-a mai iesit nimic din mine.Stiam ca nu-mi fac bine dar nu aveam ce face avand in vedere ca ieseam la 3-4 zile....mai pateam si cu saptamanile dar rar.
Dupa mai mult de 5 ani de laxative am citit acum 6 luni pe un forum ca tarata te scapa de aceasta problema.Asa ca am fugit la plafar, mi-am luat o punga de 1 kg de praf de tarata si in fiecare dimineata imi pun 3 lingurite in iaurt sau in lapte.FACE MINUNI!!!!
Acum iesde 2 ori/zi..Se mai intampla sa ies si la 2 zile dar foarte rar.Oricum am renuntat la pastilele alea nenorocite care mi-au distrus colonul.
Sfatul meu e sa va cumparati tarata si sa apelati la pastile doar in cazuri urgente.
Va pup!!:-*

emilia banigata 08 nov 2011 19:22:54

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Citat:

Anterior postat de karmara (Post 33613)
La mine musli nu are absolut nici un efect, nici cerealele integrale.
Poate prunele, o sa incerc...

eu consum de trei zile tarite de griu...s ar parea ca sunt pe drumul cel bun,,,,,

emilia banigata 09 nov 2011 19:20:47

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
>:D<yuuupiiiiii....chiar functioneaza cu tarite.....v o recomnd:):):):)

3li 09 nov 2011 21:03:55

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Buna fetelor:)Cand aveti probleme cu constipatia incercati sa consumati alimente precum:painea neagra,pastele,legume verzi(crude sau rase,salata cu ulei de masline),fructe proaspete sau uscate(prune,smochine),miere,alimente grase -smantana,frisca,ulei de masline(au efect coleretic).sper sa scapati de probleme

DrIulia2010 09 nov 2011 21:19:56

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Dupa cum stiti alimentatia impotriva constipatiei trebuie sa contina cat mai multe alimente bogate in fibre(fructe si legume proaspete,adica prune,mere,citrice,morcovi,conopida,,cereale integrale,peste,etc,lichide cat de multe).

Sa lasam deoparte frisca,smantana si alte exemple de acest gen.:)

3li 09 nov 2011 21:46:31

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
informatia scrisa este dintr-o carte legata de boli de nutritie si metabolism,este corecta,plus ca si medicul la stagiu ne-a precizat acest lucru...

aromitza 12 nov 2011 14:17:38

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
incerca sa mananci pere si kiwi,sunt ff bune si recomandate de doctor


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:12:08.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO