forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii off-topic (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/)
-   -   Idei de munca la domiciliu (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/idei-munca-domiciliu-1537.html)

huhu 12 oct 2009 21:23:02

Re: Idei de munca la domiciliu
 
ow,ow...acolo bateai cu "deranjatul"...nu mi-am dat seama pentru ca nu era o ironie la adresa studiului, care e cat se poate de plauzibil, era doar un funny remark la chinurile prin care se zice ca treci cand ai de-a face cu statul...am auzit tot felul de povesti referitoare la subiect.
peace!

dara 12 oct 2009 21:37:38

Re: Idei de munca la domiciliu
 
Sorry ca am inteles gresit, am vazut ca subiectul cu mancatul emotional nu e prea discutat pe forum si m-am gandit ca poate nu intereseaza si bat eu campii.
Peace too :);)

E adevarat ca birocratia e hiper-frustranta si Romania e inca birocratica prin excelenţă, cred ca e important sa gandesti ca dureaza si sa te inarmezi cu rabdare si nu mai e frustrant. Asta daca vrei sa deschizi firma singura. Altfel sunt o groaza de companii care iti deschid ele, contra cost, si ai scapat de frustrarea birocratiei.
Ulterior oricum se ocupa un contabil in mare parte de birocratia firmei. Doar daca nu vrei sa deschizi PFA, ca sa nu mai platesti contabil si sa tii registrele singura (sunt mai simple decat la SRL, sunt vreo 3 de completat, plus daca vrei si salarii (pt. asigurari, pensie, se fac conventii separat cu fiecare organism (sanatate, pensii) pe o anumita suma.
Mare atentie la deschidere, trebuie specificat neplatitor de TVA (daca nu va avantajeaza la inceput pana atingeti un plafon cand treceti automat la platitor de TVA) ca odata deschis ca platitor de TVA nu se mai poate modifica si asa ramane.

Laura 12 oct 2009 22:00:51

Re: Idei de munca la domiciliu
 
Citat:

Anterior postat de huhu (Post 39914)
Daca ai masinuta de cusut, sau ai unde sa lucrezi la una(poate imprumuti de la bunica sau de la o amica) te poti apuca de facut genti/posete :) la mine merge bine, si banii cu care ma intretin sunt facuti in marea majoritate din vandutul gentilor si a altor chestii cusute(care sa aiba functionalitate) in jur de 600 de euro pe luna tot ies daca ai clienti in tara si in afara.
Initial faceam si eu brose din fimo dar am ajuns sa ma plictisesc :) si mai nou mi-am propus sa ma apuc de facut sapunuri din ingrediente naturale...cred ca-ti trebuie o mica suma de sacrificiu la inceput si multe cai de promovare a lucrusoarelor, dar daca se dovedesc a fi cautate, iti recuperezi banutii pretty fast :)
Incepe si in Ro sa prinda treaba cu bio/organic/handmade, cred ca ar fi inspirat sa mergi pe o ramurica de genul (sa faci dulceturi a la bunica, fara conservanti si E-uri :P)
Eu imi doresc sa-mi deschid un mic shop de lucrusoare hand-made si home-cooked si doua masute unde se poate bea ceai cu fursecuri :) in Sibiu!

am masina de cusut insa nu ma prea atrage...si nici nu prea am de unde sa ma inspir.....si nu stiu daca as avea indemanarea necesara:-/ poate daca as avea modele si ceva inspiratie....:-/......am citit si eu pe net despre sapunuri de genu...dar nu ai nevoie de ceva avize sanitare si chestii de genu????????????...eu voiam ceva simplu si fara acte .....acum pe eprioada rece cand nu prea am ocupatie.......
la gatit chiar ma pricep....si fac gemuri superbuneeeeeeeeee;;)...doar ca ssa le vinzi trebuie iar tot felul de avize si atata birocratie de nu-mi vine sa ma apuc:-s.....ideea cu fimo insa imi surade;;)...am mai citit pe net si m-a captivat......;)

Adelayde 01 dec 2009 21:44:15

Re: Idei de munca la domiciliu
 
Chestia cu un job pe net ...si cu desenatul web desing..sunt cumva siteuri care cauta persoane pentru asa ceva ? Sunt necesare si cunostiinte de informatica sau doar desenul conteaza sa nu fie ceva in genul editare in html sau de genu'.:|

Slabuta 02 dec 2009 20:26:41

Re: Idei de munca la domiciliu
 
Citat:

Anterior postat de Adelayde (Post 53725)
Chestia cu un job pe net ...si cu desenatul web desing..sunt cumva siteuri care cauta persoane pentru asa ceva ? Sunt necesare si cunostiinte de informatica sau doar desenul conteaza sa nu fie ceva in genul editare in html sau de genu'.:|

Buna Adelayde :)
Depinde de job, de firma, si de postul care ti se ofera.
De cele mai multe ori e nevoie de cunostinte basic in html, java, etc. eu nu ma pricep in astea.

Cand m-am anagajat eu, se cauta strict jobul de designer, eu faceam doar interfete de site, machete pentru brosuri..... intre timp am invatat si flash, asa ca a fost un plus, stiind action script-ul.

In general, trebuie sa stii bine programe ca Photoshop, Flash pentru siteuri, si Corel, InDesign, Freehand pentru brosuri, diverse pliante......

Cand am fost la interviuri (acum vreo 6 ani), la postul de webdesign, se cerea photoshop si flash, dar cei mai multi vor si html, si java si nu mai stiu ce ciudatenii....

Daca stii doar photoshop incearca la un job cu design de afise, postere film (de obicei ti se da un film pentru care sa faci un poster, acesta e interviul si dupa aceasta tema se face selectia), pliante, flyere, machete.... practic in zona chestiilor care se tiparesc.

Adelayde 05 dec 2009 01:27:25

Re: Idei de munca la domiciliu
 
Intrebare de baraj ! Accepta si persoane sub 18 ani ?

Slabuta 05 dec 2009 01:29:24

Re: Idei de munca la domiciliu
 
Citat:

Anterior postat de Adelayde (Post 54727)
Intrebare de baraj ! Accepta si persoane sub 18 ani ?

Asta nu stiu :-/ Ar trebui sa incerci, cine stie :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 19:11:18.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO