forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Ingrasare (http://forum.slabute.ro/ingrasare/)
-   -   Ce ar trebui sa manance prietenul meu pentru a se ingrasa? (http://forum.slabute.ro/ingrasare/ar-trebui-manance-prietenul-meu-se-ingrasa-7632.html)

deadcountess 11 ian 2011 22:36:38

Re: Ce ar trebui sa manance prietenul meu pentru a se ingrasa?
 
Citat:

Anterior postat de bibi111 (Post 463446)
Are aproape 18.

Mai are timp sa se implineasca mai tarziu, lasati copilul sa manance cat are chef ;)(bineinteles nu prostii ca afecteaza pe termen lung sanatatea, chiar daca deocamdata nu pune pe el)

bibi111 12 ian 2011 09:14:32

Re: Ce ar trebui sa manance prietenul meu pentru a se ingrasa?
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 470268)
Mai are timp sa se implineasca mai tarziu, lasati copilul sa manance cat are chef ;)(bineinteles nu prostii ca afecteaza pe termen lung sanatatea, chiar daca deocamdata nu pune pe el)

"Copilu"? am înţeles, n-are încă 18 ani împliniţi, mai are 4 zile, dar nu e chiar un copil. Cel puţin din punct de vedere al vârstei şi moral, că fizic e.
Ştiu că se zice că băieţii se dezvoltă până la 20 de ani, da' eu nu mai am speranţe în el, că de când îl cunosc, adică de 4 ani, are aceeaşi înălţime şi greutate.

deadcountess 12 ian 2011 10:04:38

Re: Ce ar trebui sa manance prietenul meu pentru a se ingrasa?
 
Citat:

Anterior postat de bibi111 (Post 470706)
"Copilu"? am înţeles, n-are încă 18 ani împliniţi, mai are 4 zile, dar nu e chiar un copil. Cel puţin din punct de vedere al vârstei şi moral, că fizic e.
Ştiu că se zice că băieţii se dezvoltă până la 20 de ani, da' eu nu mai am speranţe în el, că de când îl cunosc, adică de 4 ani, are aceeaşi înălţime şi greutate.

Bibi eu am glumit cand am spus copilu, sper ca nu te-ai suparat prea tare pe mine.>:D<
Unii oameni intai se inalta, apoi se implinesc, si verii mei au fost exact asa (erau si foarte inalti ambii) si acum sunt normoponderali fara sa fi facut nimic dar au inceput sa pun pe ei abia pe la 21-22 de ani. Se mai intampla, nu cred ca este ceva ingrijorator, mai ales ca mananca, se simte sanatos...

bibi111 14 ian 2011 15:43:05

Re: Ce ar trebui sa manance prietenul meu pentru a se ingrasa?
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 470795)
Bibi eu am glumit cand am spus copilu, sper ca nu te-ai suparat prea tare pe mine.>:D<
Unii oameni intai se inalta, apoi se implinesc, si verii mei au fost exact asa (erau si foarte inalti ambii) si acum sunt normoponderali fara sa fi facut nimic dar au inceput sa pun pe ei abia pe la 21-22 de ani. Se mai intampla, nu cred ca este ceva ingrijorator, mai ales ca mananca, se simte sanatos...

A. Nu e nimic, înţeleg. Scuze că m-am ambalat :))
Da, da' el e şi cam pitic pt vârsta lui. În fine. I-am dat "regimul" zis de voi şi cică s-a mai îngrăşat 2 kile (mă rog, s-a cântărit după ce a mâncat, atunci normal că avea ceva mai mult), dar am încredere că o să funcţioneze.
Mersi tuturor. :-*>:D<

Mihaela1006 19 ian 2011 10:37:41

Re: Ce ar trebui sa manance prietenul meu pentru a se ingrasa?
 
Citat:

Anterior postat de bibi111 (Post 470706)
"Copilu"? am înţeles, n-are încă 18 ani împliniţi, mai are 4 zile, dar nu e chiar un copil. Cel puţin din punct de vedere al vârstei şi moral, că fizic e.
Ştiu că se zice că băieţii se dezvoltă până la 20 de ani, da' eu nu mai am speranţe în el, că de când îl cunosc, adică de 4 ani, are aceeaşi înălţime şi greutate.

nu mai e un copil, dar organismul mai are pana la completa dezvoltare, deci nu te ingrijora de pe acum, sotul meu era bine la 24 de ani, nic prea gras, nici prea slab 80 kg la 180 cm - in cativa ani dupa ce ne-am casatorit a ajuns la 100 si acum are 115 :( in timp se petrec anumite transformari, sa nu ajungi sa regreti ca vrei sa il ingrasi - daca are energie, forta si chef de viata inseamna ca organismul primeste ce ii trebuie si e echilibrat.
Deci, mai gandeste-te...

pupacila21 28 ian 2011 11:15:40

Re: Ce ar trebui sa manance prietenul meu pentru a se ingrasa?
 
Te uiti la parinti cum sunt si asa o sa fie si el
Sa bage sala si proteine.
Banane
Migdale
Lapte
Carne
APA multa apa!
Vitamina C (suc de grefe)
Mic dejun bogat (cereale, lapte, fructe, ou fiert)
Mese dese (din 3 in 3 ore)
Daca esti sanatos si n-ai probleme cu stoamcul, fierea, ficatul, etc este chiar usor sa te ingrasi!
Bafta!

CrisetenO 28 ian 2011 14:31:28

Re: Ce ar trebui sa manance prietenul meu pentru a se ingrasa?
 
Salut,

Si logodnicul meu e la fel, cantareste cat mine (54 kg) la 1.80 m si 23 de ani impliniti de curand. Nu e din cauza ca nu mananca, desi e adevarat ca nu ajunge aproape niciodata chiar la 2500 kcal pe zi (dar are si o viata destul de sedentara). Cand sta cu mine il pun sa manance mai regulat, dar trebuie practic sa fiu tot timpul in garda.

Am incetat insa sa ma ingrijorez. De ce? Am un coleg care era la fel ca si Vegard -- logodnicul meu -- pana a facut 30 de ani. Acum e potrivit de slab, cu tendinte spre o usoara burtica.

Acum motivul pentru care Vegard e slab e pentru ca nu-l prea intereseaza mancarea. Adica nu ca nu-i place, dar a fost invatat cu mancare destul de fada (gen: cumperi o cutie de supa cu perisoare din comert, o pui pe foc si gata), asa ca pentru el mancarea e ceva pe care il face ca sa supravietuiasca. Din cauza asta are stomacul foarte mic, nu poate sa manance mult odata, si stomacul lui reactioneaza f. puternic la grasimea fierbinte (daca mananca ceva fierbinte si gras, se satura automat, chiar dupa prima imbucatura).

Singura strategie care merge pentru astfel de specimene este sa le afli slabiciunile si sa te folosesti de ele. De exemplu: oricat ar fi de plin, Vegard mananca inghetata, iar unul dintre ingredientele principale pe care le mananca in mari cantitati e branza -- cascaval, telemea. Asa ca daca ii sugerez la vreo 4 ore dupa o masa: dragule, nu vrei niste inghetata? atunci ma asigur ca va manca. De obicei ii fac inghetata la care adaug fructe din compot, chocolate chips si crema de vanilie, asa ca e un snack bogat in energie. La fel, ii plac prajiturile cu fructe sau cu crema de vanilie, asa ca ma asigur in fiecare zi ca am astfel de prajitura in casa si ca ii sugerez sa manance la cateva ceasuri dupa masa. Iar mancare ii fac acasa: mancare sanatoasa in gen ardei umpluti, mamaliga cu branza si smantana, orez integral cu ratatouille, tarta cu spanac, dovlecei, branza si cashew nuts, etc. I-a placut foarte mult iahnia cu cabanosi, intre altele.

Deci secretul e sa-i arati ca mancarea poate fi foarte buna la gust (de aceea se si ingrasa barbatii de obicei DUPA casatorie, si nu inainte, mai ales daca locuiesc singuri) si sa te folosesti de micile lui slabiciuni ca sa te asiguri ca mananca bine in fiecare zi.

Trimite-l si sa faca sport, pentru ca stimuleaza apetitul, si ai grija sa ii gatesti (daca te pricepi): sunt sigura ca va manca cu placere, pentru ca e ceva pe care l-ai facut tu pentru el ;).

Cu mult drag,
Cristina

PS: chestia cu bautul apei nu merge intotdeauna, fetelor! Vegard bea multa apa, si mai ales inainte de masa, ceea ce e o strategie foarte proasta: se si umple si isi si dilueaza sucurile gastrice, ceea ce face digestia mai inceata. Asa ca sa bea apa, da (mai ales daca mananca cu sare), dar mai bine mananca mai multe fibre si bea cam 2 l de apa pe zi decat invers! Baietii oricum au mai usoara digestia decat femeile...

pupacila21 29 ian 2011 21:08:52

Re: Ce ar trebui sa manance prietenul meu pentru a se ingrasa?
 
NU se bea apa inainte de masa sau in timpul mesei mai ales daca vrei sa te ingrasi!

silviadm 08 mar 2012 12:52:49

Re: Ce ar trebui sa manance prietenul meu pentru a se ingrasa?
 
buna;;)mi s'a atras atentia cu subectul asta aceasi problema am cu prietenul meu;))nu e inalt ....170 maxim:-/ si miar place s se mai ingrase putin, 57kg are ,deci vreo 3 kg...dar problema e ca munceste si de 3 mese regulate cana acea de lapte +gustarile nu i le pot include in program....dim la 6 jum cand se trezeste mananca cand si cand deci cand ma refuza categoric ii pun o banana la el eventual s manance pana in 12°° si mancarea care o are pt pranz:)
knd vne acasa la 5 iar nu mananca, abia la 7°° ii se face fooame ...orice am in casa pt el nui nimik degresat si intr'un fel am incercat sa'i schimb alimentatia si il surptind cu tot felul de mancaruri si dulciuri preparate de mn sanatoase>:)...cum nu mananca lapte cu cereale ii pun la masa uneori paine integrala ,ar trebui s fie mereu painea integrala,sau s'o las pe cea alba:-/
mai da'ti va rog sfaturi cum sai schimb alimentatia ca sa'i fac corpul s reactioneze;;)

pupacila21 17 sep 2012 10:33:34

Re: Ce ar trebui sa manance prietenul meu pentru a se ingrasa?
 
Citat:

Anterior postat de silviadm (Post 972761)
buna;;)mi s'a atras atentia cu subectul asta aceasi problema am cu prietenul meu;))nu e inalt ....170 maxim:-/ si miar place s se mai ingrase putin, 57kg are ,deci vreo 3 kg...dar problema e ca munceste si de 3 mese regulate cana acea de lapte +gustarile nu i le pot include in program....dim la 6 jum cand se trezeste mananca cand si cand deci cand ma refuza categoric ii pun o banana la el eventual s manance pana in 12°° si mancarea care o are pt pranz:)
knd vne acasa la 5 iar nu mananca, abia la 7°° ii se face fooame ...orice am in casa pt el nui nimik degresat si intr'un fel am incercat sa'i schimb alimentatia si il surptind cu tot felul de mancaruri si dulciuri preparate de mn sanatoase>:)...cum nu mananca lapte cu cereale ii pun la masa uneori paine integrala ,ar trebui s fie mereu painea integrala,sau s'o las pe cea alba:-/
mai da'ti va rog sfaturi cum sai schimb alimentatia ca sa'i fac corpul s reactioneze;;)

Eu am scris mai sus ce ar trebui un om sa manance daca vrea sa se ingrase, treaba este ca trebuie sa si vrea, sa aibe si timp.
Da-i niste supradyn efervescent sa-i deschida putin apetitul...


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:49:46.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO