forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Jurnale de mentinere (http://forum.slabute.ro/jurnale-mentinere/)
-   -   Jurnal bambina-I wanna have a new life (http://forum.slabute.ro/jurnale-mentinere/jurnal-bambina-i-wanna-have-new-life-6782.html)

bambina 21 oct 2010 18:11:21

Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Am stat intr-o seara si am inceput sa ma gandesc cand am inceput sa ma ingras. Cand eram mica eram o slabuta autentica, care arata bine imbracata cu orice. Am ajuns la concluzia ca din clasa a 5-a. Nu am mai practicat nici un sport, am inceput sa mananc junk food.>>reteta pentru dezastru.
Insa anul acesta am spus stop. De ce sa nu fac o schimbare in viata mea?
Si m-am hotarat sa slabesc. Pentru ca vreau sa va dau sfaturi si sa primesc si eu la randul meu, va impartasesc planul meu:
-am renuntat la dulciurile excesive (mancam in jur de 1000 kcal numai dulciuri pe zi).. iau zahar din fructe sau legume dulci si imi mai permit cate o bucatica de ciocolata neagra
-am renuntat la painea in exces. La un bol de ciorba mancam 4-5 felii de paine. Acum ma limitez la max. 1 felie pe zi.
-am inceput sa fac exercitii fizice in fiecare seara, ma culc ma linistita si stiu ca fac ceva bine pentru corpul meu
-dupa ora 6 nu mai pun nimic in gura, este regula de baza
-am renuntat la zaharul din ceaiuri, acum le beau simple
-mananc in limita a 1200 kcal/zi

Astept sa imi spuneti ce credeti. :-*

choco 21 oct 2010 18:26:38

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
buna :-*
bine ai venit pe forum!ce sa spun,vad ca stii ce faci destul de bine :)
cam cat sport faci pe zi?dar am vazut eu bine ca ai 1,65 si 47 de kg?tu mai vrei sa mai slabesti?sincer,cred ca nu prea mai ai ce,poate vrei doar sa te mentii :d

mvthebest 21 oct 2010 18:31:13

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Esti deja subponderala:( Incearca sa faci sport,te v-a ajuta sa arati asa cum iti doresti.
Esti inca f micuta si si slabuta,de unde mai vrei sa slabesti?:-/

anqutz 21 oct 2010 19:42:44

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Buna Bambina! In primul rand o sa te felicit pt ca ai hotarat sa renunti la dulciurile in exces si le-ai inlocuit cu ciocolata neagra (care de alftel este ft sanatoasa consumata moderat) si ca te-ai apucat de sport. Este bine sa ai grija de corpul tau. Dar, si aici vine darul, esti slaba, nu mai ai de unde sa slabesti. E mult mai bine sa te mentii si sa incerci sa te dezvolti armonios. :) Plus ca la varsta ta nu e ok sa tii cura, ai nevoie de toate alimentele sanatoase.

Ne poti pune niste poze cu tine, te rog?

andra_aly 21 oct 2010 20:00:40

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Bine ai venit printre noi:-*
In primul rand vreau sa te felicit ca ai renuntat la porcarii:-s E bine ca papai peste 1000 kcal:) dar acum cred ca e de ajuns:-s la 47 de kg eu zic ca e de ajuns. esti deja subponderala cum spune si Mira... nu cred ca mai este nevoie sa slabesti:-s eventual sa te mentii;) dar poate ne pui si o pozisoara cu tine sa te vedem si noi:-*

bambina 22 oct 2010 15:14:39

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
2 ataşament(e)
Multumesc mult pentru incurajari. Stiu ca poate parea ca sunt slaba, insa am oase usoare. Stiu ca e o varsta dificila, de aceea nu incerc diete, ci doar reguli ale unei alimentatii sanatoase. Nu vreau sa imi dereglez organismul. Am revenit si cu niste poze:

Si masurile mele sunt (luate pe 5 octombrie):
Talie: 63cm
Bust: 80cm
Solduri: 85cm
Coapse: 48cm
Doar masura coapselor ma deranjeaza in aces moment. Si talia putin, ca vreau sa ajung la 60.

riky 22 oct 2010 15:31:02

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Citat:

Anterior postat de bambina (Post 376315)
Multumesc mult pentru incurajari. Stiu ca poate parea ca sunt slaba, insa am oase usoare. Stiu ca e o varsta dificila, de aceea nu incerc diete, ci doar reguli ale unei alimentatii sanatoase. Nu vreau sa imi dereglez organismul. Am revenit si cu niste poze:

Si masurile mele sunt (luate pe 5 octombrie):
Talie: 63cm
Bust: 80cm
Solduri: 85cm
Coapse: 48cm
Doar masura coapselor ma deranjeaza in aces moment. Si talia putin, ca vreau sa ajung la 60.


Scumpo, ai un corp superb, as da o gramada ca sa arat ca tine ;)...si coapsele sunt foarte sexy, nu trebuie decat sa le tonifici nu sa scazi

choco 22 oct 2010 18:14:50

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Citat:

Anterior postat de bambina (Post 376315)
Multumesc mult pentru incurajari. Stiu ca poate parea ca sunt slaba, insa am oase usoare. Stiu ca e o varsta dificila, de aceea nu incerc diete, ci doar reguli ale unei alimentatii sanatoase. Nu vreau sa imi dereglez organismul. Am revenit si cu niste poze:

Si masurile mele sunt (luate pe 5 octombrie):
Talie: 63cm
Bust: 80cm
Solduri: 85cm
Coapse: 48cm
Doar masura coapselor ma deranjeaza in aces moment. Si talia putin, ca vreau sa ajung la 60.

esti foarte slaba,as vrea asa un abdomen ca al tau :x
tot ce trebuie sa faci este sa te mentii.pt a te mai lucra e bine sa faci sport :x

mvthebest 22 oct 2010 20:33:30

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Citat:

Anterior postat de bambina (Post 376315)
Multumesc mult pentru incurajari. Stiu ca poate parea ca sunt slaba, insa am oase usoare. Stiu ca e o varsta dificila, de aceea nu incerc diete, ci doar reguli ale unei alimentatii sanatoase. Nu vreau sa imi dereglez organismul. Am revenit si cu niste poze:

Si masurile mele sunt (luate pe 5 octombrie):
Talie: 63cm
Bust: 80cm
Solduri: 85cm
Coapse: 48cm
Doar masura coapselor ma deranjeaza in aces moment. Si talia putin, ca vreau sa ajung la 60.

Arati SUPER:x
Pune-te la mentinere,nu-ti strica frumusetea de corp,pentru ca ve-i ajunge suuper slaba.

bambina 23 oct 2010 11:11:31

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Mersi mult pentru comentarii. Daca spuneti voi, o sa trec pe mentinere. Si mult sport ca sa mai subtiez putin coapsele. :)

Slabuta 23 oct 2010 15:11:26

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Citat:

Anterior postat de bambina (Post 376315)
Multumesc mult pentru incurajari. Stiu ca poate parea ca sunt slaba, insa am oase usoare. Stiu ca e o varsta dificila, de aceea nu incerc diete, ci doar reguli ale unei alimentatii sanatoase. Nu vreau sa imi dereglez organismul. Am revenit si cu niste poze:

Si masurile mele sunt (luate pe 5 octombrie):
Talie: 63cm
Bust: 80cm
Solduri: 85cm
Coapse: 48cm
Doar masura coapselor ma deranjeaza in aces moment. Si talia putin, ca vreau sa ajung la 60.

Bine ai venit printre noi :)

Ti-am vazut pozisoarele, arati foarte bine, iar de slabit nici nu poate fi vorba, ai un corp feminin si asa trebuie sa ramai, nu doar os si piele. :)Iar masurile tale sunt mai mult decat bune. :)

Cel mai bine fii activa fizic, alimenteaza-te sanatos si daca e sa mai scada de undeva, va scadea de la sine, daca nu, atunci sa vezi ce corp frumos iti vei modela. :)

bambina 23 oct 2010 15:29:52

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Multumesc! Incerc sa imi mentin greutatea, mai ales cand stiu ca s-ar putea sa nu ma mai inalt, parintii mei fiind micuti. Trebuie sa continui cu un stil de viata sanatos, caci altfel, in cazul meu, am vazut ca totul revine inapoi.
Am inceput sa ma plictisesc de programul de exercitii pe care il fac in fiecare seara. Il fac mai mult in sila acum. Nu stiti niste video cu aerobic/fitness sau ceva de genul? As vrea sa incerc ceva nou :D

Slabuta 23 oct 2010 15:33:15

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Citat:

Anterior postat de bambina (Post 377398)
Multumesc! Incerc sa imi mentin greutatea, mai ales cand stiu ca s-ar putea sa nu ma mai inalt, parintii mei fiind micuti. Trebuie sa continui cu un stil de viata sanatos, caci altfel, in cazul meu, am vazut ca totul revine inapoi.
Am inceput sa ma plictisesc de programul de exercitii pe care il fac in fiecare seara. Il fac mai mult in sila acum. Nu stiti niste video cu aerobic/fitness sau ceva de genul? As vrea sa incerc ceva nou :D

Studiaza aceasta categorie Sport, sunt o multime de video-uri, vezi care iti place. :)

Eu as opta pentru ceva gen dans :)
Belly dance, dans latino, zumba.....
Sunt si video-uri pe youtube si faci dupa ele. :)

bambina 23 oct 2010 20:10:05

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
23.10.2010
A fost o zi cumplita. Mama a cumparat o gramada de dulciuri, iar eu abia, abia m-am abtinut sa nu le mananc pe toate. Am luat doar o bombonica cu ciocolata..La pranz am mancat gratar de curcan, care din cate ma gandesc eu, e sanatos. Ma ingrijoreaza pilaful. Chiar daca nu are carne, nu are prea multa grasime?
Am gasit niste video tare interesante. Am facut dans timp de 7 ani, deci am ales geva de genul.
Creierul meu e setat. Daca ma uit la ceas si e trecut de ora 6 nu imi mai vine sa pun nimic in gura. Insa daca e ma devreme, ah..Psihicul meu lupta din greu. Bine ca exista sticluta cu apa care ma scoate din incurcatura.

bambina 24 oct 2010 11:06:41

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Din cate am vazut, micul dejun este o masa foarte importanta, peste care saream de multe ori. Am inceput sa mananc mai consistent dimineata. Sper ca nu e o problema faptul ca am consumat 400 kcal la aceasta masa..

bambina 24 oct 2010 12:43:26

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 10:00
Iaurt 1.4% grasime Crema di frutta, 5% fructe pasate, cu Fructe de padure, Muller, 125g - 120 calorii
Fulgi de ovaz, Fortin, 10g - 37 calorii
Banane, 250g - 223 calorii
Paine prajita cu faina integrala de grau, Real Quality, 9g - 36 calorii
Branza topita 25% grasime, LaDorna, 17.5g - 51 calorii
Carnati, 20g - 76 calorii
Apa plata, 250ml - 0 calorii
Gustare 1, ora 11:25
Zefir in ciocolata, Bucuria, 22g - 83 calorii
Prânz, ora 13:20
Apa plata, 250ml - 0 calorii
Curcan la gratar, 45g - 61 calorii
Pilaf cu legume, 20g - 19 calorii
Orez salbatic, fiert, 20g - 21 calorii
Ceai cu fructe Magic Moments, Teekanne, 250ml - 0 calorii
Gustare 2, ora 15:00
Apa plata, 250ml - 0 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 727 calorii
ACTIVITATI FIZICE
Gimnastica, 25min - 85 calorii
Zumba, normal, 45min - 270 calorii
Metabolism bazal - 1271 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1626 calorii


Acesta e meniul meu de astazi. In realitate mi se pare ca consum foarte multe calorii, insa calculatorul spune altceva. Nu mai stiu ce sa cred..

Slabuta 24 oct 2010 13:31:16

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Citat:

Anterior postat de bambina (Post 378148)
Din cate am vazut, micul dejun este o masa foarte importanta, peste care saream de multe ori. Am inceput sa mananc mai consistent dimineata. Sper ca nu e o problema faptul ca am consumat 400 kcal la aceasta masa..

Uite ai putea sa vezi aici cum poti aproximativ repartiza caloriile pe mese. :)

Citat:

Anterior postat de bambina (Post 378241)
CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 10:00
Iaurt 1.4% grasime Crema di frutta, 5% fructe pasate, cu Fructe de padure, Muller, 125g - 120 calorii
Fulgi de ovaz, Fortin, 10g - 37 calorii
Banane, 250g - 223 calorii
Paine prajita cu faina integrala de grau, Real Quality, 9g - 36 calorii
Branza topita 25% grasime, LaDorna, 17.5g - 51 calorii
Carnati, 20g - 76 calorii
Apa plata, 250ml - 0 calorii
Gustare 1, ora 11:25
Zefir in ciocolata, Bucuria, 22g - 83 calorii
Prânz, ora 13:20
Apa plata, 250ml - 0 calorii
Curcan la gratar, 45g - 61 calorii
Pilaf cu legume, 20g - 19 calorii
Orez salbatic, fiert, 20g - 21 calorii
Ceai cu fructe Magic Moments, Teekanne, 250ml - 0 calorii
Gustare 2, ora 15:00
Apa plata, 250ml - 0 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 727 calorii
ACTIVITATI FIZICE
Gimnastica, 25min - 85 calorii
Zumba, normal, 45min - 270 calorii
Metabolism bazal - 1271 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1626 calorii


Acesta e meniul meu de astazi. In realitate mi se pare ca consum foarte multe calorii, insa calculatorul spune altceva. Nu mai stiu ce sa cred..

Tu ai cantar de bucatarie?
Tu mananci cantitativ foarte putin si de aici si aportul scazut de calorii. :(

bambina 26 oct 2010 18:41:07

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
In ziua aceea e adevarat ca mancasem putin catitativ. Si da, erau cantarite.
Azi am macat o gramada :(( Nici macar nu stiu de ce am bagat atat in mine.
Ai putea sa imi muti topicul inapoi la "Jurnal de slabit adolescente"? Imi placea mai mult acolo, mai ales ca vreau sa mai dau jos un picut.

Slabuta 27 oct 2010 21:06:57

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Citat:

Anterior postat de bambina (Post 381098)
In ziua aceea e adevarat ca mancasem putin catitativ. Si da, erau cantarite.
Azi am macat o gramada :(( Nici macar nu stiu de ce am bagat atat in mine.
Ai putea sa imi muti topicul inapoi la "Jurnal de slabit adolescente"? Imi placea mai mult acolo, mai ales ca vreau sa mai dau jos un picut.

Nu pot sa iti mut jurnalul la "Jurnale slabit", pentru ca tu nu te incadrezi acolo, nu mai ai nimic de slabit.:-s Tu trebuie sa te mentii.

Credeam ca ai inteles ceva din mesajele noastre.
Dar tot o tii pe a ta, ca trebuie sa slabesti :(

bambina 28 oct 2010 14:29:19

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
1 ataşament(e)
Stiu ca nu sunt grasa, dar nici slaba nu sunt. As vrea sa arat asa:

E prietena mea cea mai buna si ma simt mereu ridicola cand sunt in preajma ei. Pentru ca mereu sunt cea "plinuta". Toata lumea imi spune ca arat bine, dar stiu ca se poate si mai bine. Cand voi creste mare voi pune pe mine, mai ales cand voi ramane insarcinata. Nu vreau sa ajung ca mama. Vreau sa pot sa port orice, fara sa imi fie frica ca arat cum arat. Chestia e psihologica si sunt consitenta de asta, insa de cand am pus pe mine sunt inconjurata de lume care imi spune ca sunt grasa.

Slabuta 31 oct 2010 11:38:39

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Citat:

Anterior postat de bambina (Post 383359)
Stiu ca nu sunt grasa, dar nici slaba nu sunt. As vrea sa arat asa:

E prietena mea cea mai buna si ma simt mereu ridicola cand sunt in preajma ei. Pentru ca mereu sunt cea "plinuta". Toata lumea imi spune ca arat bine, dar stiu ca se poate si mai bine. Cand voi creste mare voi pune pe mine, mai ales cand voi ramane insarcinata. Nu vreau sa ajung ca mama. Vreau sa pot sa port orice, fara sa imi fie frica ca arat cum arat. Chestia e psihologica si sunt consitenta de asta, insa de cand am pus pe mine sunt inconjurata de lume care imi spune ca sunt grasa.

Cum sa vrei sa fii slaba? :(
Adica tie ti se pare acele picioare subtiri sunt frumoase?

Mie ale tale imi plac mul mai mult, au forme.

Nu te obseda de pe acum cu sarcina, e absurd, esti mica si chiar nu stii cum vei fi la 20 ani, poti ramane slabuta toata viata ta, cu tot cu sarcina, am nenumarate exemple in jurul meu, care in sarcina nu au luat multe kg, iar dupa nastere aratau si mai bine decat inainte.

Daca e cineva care iti spune ca esti grasa, atunci e cazul sa faca o consultatie oftalmologica...

Nu te conduce dupa modelele din reviste si podiumuri de moda, multe dintre ele sfarsesc in chinuri groaznice, oare iti doresti o viata zbuciumata de infometarile repetate doar de dragul de a fi piele si os, sau vrei sa ai o adolescenta vesela si plina de viata?!

Sunt sigura ca la varsta ta poti avea preocupari mult mai interesante si care te-ar ajuta in viitorul tau, decat sa te compari cu prietena ta, care nu este deloc model de urmat. :)
Da, este slaba, dar nu slabuta.

bambina 01 nov 2010 19:28:53

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Multumesc! Cred ca imi pierdusem increderea in mine, de-a lungul anilor fiind mereu comparata cu prietena mea. Mama este bolnavioara, a mers la spital si a primit un pliant foarte interesant intitulat "Recomandari nutritionale generale". Cred ca e de folos pentru slabutele la mentinere :D
1. Serviti mese mai mici si mai frecvente, in limita ratiei calorice normale. Sunt de preferat 4-5 mese mici, fata de 2-3 mese mari pe zi.
2. Includeti in alimentatie fibre: 5 portii de fructe si legume pe zi si cresteti consumul de cereale integrale si leguminoase.
3. Consumati peste de 3 pana la 5 ori pe saptamana.
4. Reduceti consumul de grasimi, mancaruri grase sau prajite.
5. Consumati produse lactate fermentate, in special probiotice, cu beneficii dovedite asupra sanatatii.
6. Alegeti in mod special carnea cu continut mic de grasimi cum ar fi puiul, curcanul s.a. sau carnea slaba de vita, porc sau miel.
7. Asigurati-va ca beti 2 litri de apa pe zi si reduceti consumul de bauturi cu cofeina, cu alcool si bogate in zahar.
8. Rezervati-va timp pentru mese si mestecati mancarea incet si bine.
9. Practicati un stil de viata sanatos, incluzand exercitii fizice regulate si renuntati la fumat.

bambina 03 nov 2010 17:37:33

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Am o mare nedumerire: doctorul mi-a recomandat niste vitamine. In jurul meu, toate fetele spun ca acestea ingrasa. Nu stiu ce sa cred. Daca iau suplimente de vitamine voi lua in greutate?

anqutz 03 nov 2010 20:34:54

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Citat:

Anterior postat de bambina (Post 390299)
Am o mare nedumerire: doctorul mi-a recomandat niste vitamine. In jurul meu, toate fetele spun ca acestea ingrasa. Nu stiu ce sa cred. Daca iau suplimente de vitamine voi lua in greutate?

Nu te vei ingrasa. E posibil sa iti creasca apetitul, dar daca ai grija ce mananci nu pui pe tine. :)

choco 04 nov 2010 18:10:20

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Citat:

Anterior postat de bambina (Post 383359)
Stiu ca nu sunt grasa, dar nici slaba nu sunt. As vrea sa arat asa:

E prietena mea cea mai buna si ma simt mereu ridicola cand sunt in preajma ei. Pentru ca mereu sunt cea "plinuta". Toata lumea imi spune ca arat bine, dar stiu ca se poate si mai bine. Cand voi creste mare voi pune pe mine, mai ales cand voi ramane insarcinata. Nu vreau sa ajung ca mama. Vreau sa pot sa port orice, fara sa imi fie frica ca arat cum arat. Chestia e psihologica si sunt consitenta de asta, insa de cand am pus pe mine sunt inconjurata de lume care imi spune ca sunt grasa.

prietena ta mi se pare prea slaba,e doar piele si os.formele unde sunt?este fata,trebuie sa aiba forme!sa nu fim ,,taiate din topor" sau cum se spunea...
si parerea mea este ca baietilor le plac fetele cu forme,cel putin toti din jurul meu mi-au spus asta.cum e o vorba a lor: sa am pe ce pune mana :))
si nu te gandi de acum la sarcina,deabia esti adolescenta!ai o viata inainte si vei avea timp si pentru asta!
scuze ca am vorbit asa,dar mie ciuda cand vad pozele tale ce corp ai si tu nu esti multumita :-s.cat despre cei care iti spun ca esti grasa,au sigur probleme cu vederea,si oricum,nu ii lua in seama,ce conteaza: parerea lor(de multe ori sunt numai invidii,mai ales intre fete,crede-ma,iti spun din proprie experienta) sau sa ai o sanatate buna si sa iti fie bine?
sper sa iti schimbi parerea ta despre tine,trebuie sa inveti sa te iubesti tu in primul rand :-*

bambina 04 nov 2010 20:46:16

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Mersi mult :* Adevarul e ca am momente si momente. Uneori incepe sa imi placa cum arat, insa se intampla rar :(( Chiar nu stiu ce se intampla cu mine. Anul trecut eram atat de multumita de corpul meu, chiar daca aveam 52 de kg..Pff..Eh, cu ajutorul vostru trec peste starea asta tampita..
Asa..in seara asta plec la Bucuresti, la un botez. Chiar nu stiu ce voi face la restaurant. La mine se depune totul ataaat de repede. Voi incerca sa mananc portii mici, sa vad cata vointa am cand toti vor infuleca in jurul meu :)) Sfaturi? :S

andra_aly 04 nov 2010 23:08:51

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Am vazut si eu pozica. Mi sew pare prea slaba prietena ta. Eu zic ca mai bine sa ai putine forme - nu ma refer la grasime. dar nici piele si os sa fii:-s
Distractie placuta la botez si sa papi asa cate putin din toate, cum ai zis si tu. si multaaa apa sa bei. asa o sa te umflii si nu mai poti papa atat de m,ult:P
Bine... iti poti permite una alta, esti la mentinere:) Doar sa ai grija sa nu iti faci prea tare de cap:P asteptam raportul dupa:D
>:D<

choco 04 nov 2010 23:31:04

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
distractie placuta la botez!

bambina 08 nov 2010 20:14:40

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Am mancat ca sparta :(( Mda, sigur am pus la loc totul. Argh! Trebuie sa vad ce fac saptamana asta ca sa slabesc inapoi.

ras_cristalin 08 nov 2010 20:17:30

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Citat:

Anterior postat de bambina (Post 395894)
Am mancat ca sparta :(( Mda, sigur am pus la loc totul. Argh! Trebuie sa vad ce fac saptamana asta ca sa slabesc inapoi.

Bambina, nu e sanatos sa gandesti asa. Ai abia 14 ani, nu e momentul de tinut regim. Nu trebuie sa te preocupe ce mananci acum, ci doar cat sport faci :) mai gandeste-te, nu e sanatos.

bambina 09 nov 2010 15:25:42

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Sunt intr-o perioada critica :(( Argh! Imi vine sa imi smulg parul din cap. Mama spune ca m-am ingrasat, desi mie nu mi se pare. Sunt din nou la dieta. Stiu, stiu ca nu e bine, insa nu mai suport. Mi-e frica sa nu dau in anemie..

bambina 09 nov 2010 21:57:30

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
De sambata incep inotul. Am facut si anul trecut, insa de slabit nu m-a slabit, poate doar a tonifiat muschii. Mi-e teama sa nu imi faca pofta de mancare prea mare si sa ajung sa ma indop. Din cate stiu, arde destule calorii, deci pot sa mananc mai mult inainte. Va anunt cat de extenuata ma voi simti...

anqutz 09 nov 2010 23:15:15

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Bambina, daca tu nu crezi ca te-ai ingrasat atunci nu e cazul sa fii la dieta. ;) Scopul slabitului este sa te simti bine in pielea ta nu sa ai un anumit nr de kg. Si tu arati ft bine.

Nu-ti fa griji cu inotul. Daca iti place, practica-l. Oricum daca ai grija ce mananci dupa ce faci sport nu te ingrasi. Daca simti ca mori de foame poti manca o salata mare de legume cu piept de pui/peste in ea si iti pacalesti foamea si mananci si putine kcal.

bambina 10 nov 2010 15:00:22

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Mersi mult pentru sfat. Am niste intrebari:
1. mi s-a recomandat sa introduc in alimentatie morcov (doctorul oftalmolog..). Problema e ca nu prea imi place la gust. Daca il fierb, isi pierde valoarea nutritiva?
2. nu prea stiu ce sa fac la scoala. Cu toate ca imi iau mancare la pachetel uneori pur si simplu am o voce in cap care spune :"hai la magazin, hai la magazin". Pe langa produsele junk food care sunt la toate magazinele, la scoala avem si produse de patiserie. Ce as putea sa iau cand sunt absolut cuprinsa de toate poftele?? Avem cam asa: covrigi fierti sau optari; cornuri cu gem; pateuri cu branza, carne, vanilie, fructe de padure, briose si sandvisuri. Dar de cele din urma am jurat sa nu ma mai ating, caci mi se par bombe calorice.
3. Ceaiurile de slabit (adica din alea care cica "purifica organismul) ajuta la ceva?
4. Inafara de fructe, ce altceva as putea sa mananc cand am pofta de ceva dulce?
5. Mama imi spune ca iaurtul degresat (0% grasime) e daunator. Am voie sa il consum?

Multumesc mult cui imi va raspunde la intrebari :*

bambina 11 nov 2010 14:29:28

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
3 ataşament(e)
Mda.. inca astept raspuns la intrebari :) Si am revenit cu pozisoare noi.. mai "pufoasa".
Si funduletul (care nu prea e fundulet..e prea mare..:-w ) si pe care il urasc :((

anqutz 11 nov 2010 16:02:58

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Citat:

Anterior postat de bambina (Post 398215)
Mersi mult pentru sfat. Am niste intrebari:
1. mi s-a recomandat sa introduc in alimentatie morcov (doctorul oftalmolog..). Problema e ca nu prea imi place la gust. Daca il fierb, isi pierde valoarea nutritiva?
2. nu prea stiu ce sa fac la scoala. Cu toate ca imi iau mancare la pachetel uneori pur si simplu am o voce in cap care spune :"hai la magazin, hai la magazin". Pe langa produsele junk food care sunt la toate magazinele, la scoala avem si produse de patiserie. Ce as putea sa iau cand sunt absolut cuprinsa de toate poftele?? Avem cam asa: covrigi fierti sau optari; cornuri cu gem; pateuri cu branza, carne, vanilie, fructe de padure, briose si sandvisuri. Dar de cele din urma am jurat sa nu ma mai ating, caci mi se par bombe calorice.
3. Ceaiurile de slabit (adica din alea care cica "purifica organismul) ajuta la ceva?
4. Inafara de fructe, ce altceva as putea sa mananc cand am pofta de ceva dulce?
5. Mama imi spune ca iaurtul degresat (0% grasime) e daunator. Am voie sa il consum?

Multumesc mult cui imi va raspunde la intrebari :*

1. Din cate stiu eu prin fierbere pierze vitamine. Mai bine il mananci crud. Plus ca morcovul fiert are si indice glicemic mare.

2. Mai bine renunti sa iti cumperi de la magazin prostii. :P Oricat de pofta ti-ar fi lupta-te cu tine. Nu merita sa ingerezi 600 de kcal doar dintr-o prostie care nici nu are multe el nutritive. Mai bine vii tu de acasa cu un sandvis bun si o banana decat sa mananci junk-food.

3. Ceaiurile de slabit ajuta la tranzit. Daca ai ore de dimineata nu ti-l recomand in timpul saptamanii. ;))

4. O lingurita de miere, 2 patratele de ciocolata cu peste 70% cacao, branza de vaci frecata cu cacao si un strop de zahar/miere, 2-3 biscuiti bogati in fibre.

5. Nu e daunator. Dar din cate stiu eu iaurtul are si vitamine liposolubile. Si daca nu mai are deloc grasimi acele vitamine nu se absorb.

Citat:

Anterior postat de bambina (Post 399524)
Mda.. inca astept raspuns la intrebari :) Si am revenit cu pozisoare noi.. mai "pufoasa".
Si funduletul (care nu prea e fundulet..e prea mare..:-w ) si pe care il urasc :((


Arati dementia. ;) Iar fundul e ft bine sa fie bombat.

bambina 11 nov 2010 16:29:36

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Mersi mult pentru raspuns, anqutz. De maine incep un plac de batalie nou pentru mentinere, caci am citit cateva articole pe forum ce mi-au dat de gandit.
1. Voi manca si eu in sfarsit in standardul slabute: 3 mese si 3 gustari, oricat de greu imi va fi sa introduc din nou cina. Este vreo problema daca e pe la ora 17:30? Nu pot manca mai tarziu...
2. Mananc undeva la 1200-1400 de kcal. Ma cam infometam pana acum.
3. Zumba, fitness, mers pe jos.. Cat mai mult sport :D
4. Fara dulciuri (exceptii: ciocolata amaruie 55%..cand termin tabletele pe care le-a luat mama ieri imi iau 65%/ biscuiti digestivi)
5. Muuullteee fructe, legume.
6. Maxim 2 feliute de paine/saptamana.

Ceva sfaturi/pareri in legatura cu cele spuse mai sus? Eventual adaugari ;;)??

anqutz 11 nov 2010 16:36:29

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Citat:

Anterior postat de bambina (Post 399657)
Mersi mult pentru raspuns, anqutz. De maine incep un plac de batalie nou pentru mentinere, caci am citit cateva articole pe forum ce mi-au dat de gandit.
1. Voi manca si eu in sfarsit in standardul slabute: 3 mese si 3 gustari, oricat de greu imi va fi sa introduc din nou cina. Este vreo problema daca e pe la ora 17:30? Nu pot manca mai tarziu...
2. Mananc undeva la 1200-1400 de kcal. Ma cam infometam pana acum.
3. Zumba, fitness, mers pe jos.. Cat mai mult sport :D
4. Fara dulciuri (exceptii: ciocolata amaruie 55%..cand termin tabletele pe care le-a luat mama ieri imi iau 65%/ biscuiti digestivi)
5. Muuullteee fructe, legume.
6. Maxim 2 feliute de paine/saptamana.

Ceva sfaturi/pareri in legatura cu cele spuse mai sus? Eventual adaugari ;;)??

Cu placere. >:D< Ma bucur ca te-ai hotarat sa mananci cum trebuie. Poate ar trebui sa mananci mai mult de 1400 de kcal, dar pt inceput e bine. Cina mie mi se pare cam devreme la ora aia, dar poate cu timpul o poti impinge ceva mai jos. Eu ma culc pe la 12 si iau cina la 7. Depinde mult si de ora la care te culci, ideea de baza e ca trebuie sa treaca 3-4 ore de la cina pana te duci sa te culci.

Ai grija sa ai si zile de pauza si oricum nu te suprasolicita cu sportul. Nu trebuie sa faci cat mai mult si haotic, trebuie doar sa te misti suficient. Fitnessul nu e recomandat pt varsta ta, iti poate opri cresterea.

E bine ca nu mai mananci dulciuri, paine ai putea sa mananci chiar 2 felii/zi la mentinere.

bambina 11 nov 2010 17:28:36

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Ma culc la ora 10, caci am scoala dimineata si nu pot sa stau mai mult. :) M-am dezobisnuit din mancat paine si nu vreau sa ajung din nou dependenta de ea, deci mai putin=mai bine. Prin "mult sport" ma refeream sa fac destula micare cat sa ating targetul de calorii. Desi sunt destul de sportiva (fac baschet, volei (la scoala), inot(de 2 ori pe saptamana :D), nu pot sa fac sport pana la epuizare..nu ma tine sufletul :))

bambina 11 nov 2010 19:05:09

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Si in legatura cu caloriile :s ..mi-e frica sa introduc mai mult de 1400 ca sa nu ma ingras.. nu stiu de ce vad in alimente un dusman. Insa daca atatea slabute au reusit sa dea kg jos mancand si facand sport, cred ca functioneaza :D


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:27:22.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO