forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Jurnale slabit 40-50 ani (http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-40-50-ani/)
-   -   Slabute si la 40 ani! (etaj X) (http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-40-50-ani/slabute-40-ani-etaj-x-11362.html)

Tzontz 29 mai 2012 13:43:45

Re: Slabute si la 40 ani! (etaj X)
 
N-aveti pic de mila de mine ca sunt ''bolnavioara'':((:((:((

Acu' hai sa va intreb ceva
Stie careva o reteta buna si incercata de socata???????
Ca am cautat pe net si gasesc sute de retete dar parca e mai bine sa o stiu de la cineva care face si stie exact ce si cum. Am langa casa doua tufe imense de soc si parca as face ceva cu el.

kisa 29 mai 2012 13:48:14

Re: Slabute si la 40 ani! (etaj X)
 
Citat:

Anterior postat de Tzontz (Post 1054088)
N-aveti pic de mila de mine ca sunt ''bolnavioara'':((:((:((

Acu' hai sa va intreb ceva
Stie careva o reteta buna si incercata de socata???????
Ca am cautat pe net si gasesc sute de retete dar parca e mai bine sa o stiu de la cineva care face si stie exact ce si cum. Am langa casa doua tufe imense de soc si parca as face ceva cu el.

Si prin Belgia se poarta CM "pe naspa"?
Si vroiam sa emigrez.... :)):)):))
Nu fac socata ca nu iese fara zahar.... am prestat ODATA (DE MULT!) dulceata din bobite... buna...

kisa 29 mai 2012 13:59:58

Re: Slabute si la 40 ani! (etaj X)
 
Am vazut o reteta: desert de J.Oliver: fructe (capsuni, afine, mure, zmeura), peste care a turnat un sirop de soc, frunze de menta maruntite si Pofta Buna! Aratau intr-un mare fel! El lauda siropul de soc - foarte parfumat, bla, bla....

Si va pup! pa,pa!

Tzontz 29 mai 2012 14:04:22

Re: Slabute si la 40 ani! (etaj X)
 
Citat:

Anterior postat de kisa (Post 1054090)

Si prin Belgia se poarta CM "pe naspa"?
Si vroiam sa emigrez.... :)):)):))
Nu fac socat ca nu iese fara zahar. ... am prestat ODATA (DE MULT!) dulceata din bobite... buna...

sigur ca da
in plus doctorul meu e roman:D

Michelina 29 mai 2012 14:11:40

Re: Slabute si la 40 ani! (etaj X)
 
Eu am auzit ca socata provoaca infertilitate la barbati.
10 flori mari soc
500-600 gr zahar
1 lamaie mare
8 gr drojdie proaspata
Mai aveti nevoie de: un borcan de 5l
Preparare
  1. Se spala florile de soc si se pun pe fundul borcanului. Se acopera cu zahar, apoi adaugati sucul de la lamaie si coaja taiata felii. Se pune apoi apa cat sa acopere totul si se lasa pana a doua zi.
  2. A doua zi se umple borcanul cu apa rece, se amesteca, se adauga drojdia (pentru a fermenta), se acopera cu tifon si se lasa la loc cald si insorit pentru inca 2-3 zile (depinde cat e de cald si cat de acidulata doriti sa fie, la noi au fost suficiente 2 zile).
  3. In fiecare zi amestecati in borcan dimineata si seara si gustati. Cand a ajuns la aciditatea dorita strecurati socata, o puneti in sticle si o tineti la frigider. Se serveste rece.

Oare daca inlocuiesti zaharul cu fructoza merge?

Michelina 29 mai 2012 14:23:01

Re: Slabute si la 40 ani! (etaj X)
 
POti pune miere in loc de zahar si mai multe lamai. Siropul de soc trebuie ca se face diferit.
Daca tot mi-ai dat ideea am iesit si-am cules si eu 10 flori de soc si dupa amiaza le pun la facut.

vera37 29 mai 2012 14:58:06

Re: Slabute si la 40 ani! (etaj X)
 
HELLO! AM REVENIT!:-*:-*>:D<>:D<
multumesc frumos fetelor si nemo pt urari si vi le intorc si eu inzecit :-*:-*:-*:-*>:D<>:D<
de azi-dimineata e un dute-vino la mine #:-s#:-s, iar acum sunt intr-o pauza caci nu stiu ce surprize o sa mai am :):)

vera37 29 mai 2012 15:03:04

Re: Slabute si la 40 ani! (etaj X)
 
dana, iti tin pumnii, sper sa fie toate bine pe 6 iunie :-*:-*>:D<>:D<

vera37 29 mai 2012 15:16:39

Re: Slabute si la 40 ani! (etaj X)
 
hmmmmm am venit eu si ati disparut voi :(:(

elena67 29 mai 2012 15:20:43

Re: Slabute si la 40 ani! (etaj X)
 
Hallo....multumesc tuturor pentru felicitari,a fost o zi superba(30° ).Nici nu stiu cum au trecut 19 ani:)

Felicitari tuturor care sarbatoresc astazi....nu dau nume sa nu incurc sau sa uit pe careva.http://www.hils-koop.de/images/blumenstraussrosa.jpg


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:18:57.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO