forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Motivatie (http://forum.slabute.ro/motivatie/)
-   -   Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces (http://forum.slabute.ro/motivatie/binge-eating-hiperfagie-mancat-compulsiv-exces-1743.html)

Justinne 05 mar 2010 21:32:12

Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces
 
Citat:

Anterior postat de Kitkat (Post 108249)
Si ai pus mult la loc? :-/

Nu stiu, acum arata 72 jumate, dar am baut destul de mult azi... o sa scriu maine in jurnalul meu, sa vad exact. :)

E foarte tare Jillian Michaels,eu am pe calculator niste exercitii cardio cu ea, luate de pe youtube. Din pacate, au fost scoase... :(

Kitkat 05 mar 2010 21:35:41

Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces
 
Citat:

Anterior postat de dara (Post 108259)
dar in rest Claire era chiar ingrijorata pentru tine ca ar trebui sa cauti ajutor, crezand ca ti se intampla des episoadele de binge si compensare.
Toata lumea a avut intentii bune.@};-

Nici macar nu comentam de rezultatele psihanalizei la agorafobie ci de rezultatele sau procedeele psihanalizei in general, faptul ca ajungi sa te cunosti extraordinar de bine, dar tulburarea tot acolo ramane... mai mult sau mai putin. (asta e o gluma, sa nu mai inteleaga cineva gresit, poate citeste un psihanalist si se supara pe mine :P)

Citat:

Anterior postat de dara (Post 108259)
Ok, Claire nu e psihoterapeut si se atinsese un subiect sensibil pentru ea, tu de fapt radeai de rezultatul psihanalizei la agorafobie (nu de persoanele cu boala asta),


Offf... da, asa e... am inteles eu prost, cum am zis... am citit postul lui Claire ca si cum ar fi fost scris cu intentia de cearta sau mai degraba cu intentia de "a da in cap". Si am rasupns in consecinta, dar de fapt cred ca nu era chiar asa, mi-am dat si eu seama. De-asta am si zis ca nu ar fi trebuit sa ma enervez.

Kitkat 05 mar 2010 21:37:32

Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces
 
Citat:

Anterior postat de Justinne (Post 108280)
Nu stiu, acum arata 72 jumate, dar am baut destul de mult azi... o sa scriu maine in jurnalul meu, sa vad exact. :)

E foarte tare Jillian Michaels,eu am pe calculator niste exercitii cardio cu ea, luate de pe youtube. Din pacate, au fost scoase... :(


Ti-am scris mai devreme in jurnal ca sa nu fim off-topic. :D Seara arata mai mult cantarul, asa ca nu prea se pune, o sa vezi maine.

dara 05 mar 2010 21:39:07

Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces
 
Citat:

Anterior postat de Justinne (Post 108280)
Nu stiu, acum arata 72 jumate, dar am baut destul de mult azi... o sa scriu maine in jurnalul meu, sa vad exact. :)

E foarte tare Jillian Michaels,eu am pe calculator niste exercitii cardio cu ea, luate de pe youtube. Din pacate, au fost scoase... :(

Intr-o lume ideala nu s-ar gasi nici pe torrente...:D

Justinne 05 mar 2010 22:07:29

Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces
 
Mare dreptate ai, de fapt nu am gasit filmuletele alea pe youtube, mi le-a povestit un prieten din America :))

dara 05 mar 2010 22:20:26

Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces
 
Care-si comandase DVD-urile, bineinteles, cum ma gandeam si eu sa fac...:P

In rest ce sa zic, le-as recomanda oricui, mai ales ca unele-s cu cardio, unele pt. muschi - cu greutatea corpului, ok -, altele pt sculptare, pe nivele si mai nou a scos o chestie gen yoga combinata cu chestii dinamice. Chiar se vad rezultate pe corp, sotul meu si al unei prietene s-au declarat multumiti de noile schimbari post-Jillian...of course, fiecare la el in familie si atat.
Cre' ca tre sa zic si ceva de rau...nu stiu, nu inlocuiesc antrenamentul specializat, personalizat, la sala.

madutza 05 mar 2010 23:00:13

Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces
 
ma regasesc...:-<

Justinne 06 mar 2010 12:17:30

Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces
 
Da...din pacate persoanele cu hiperfagie sunt mai multe decat cele cu bulimie sau cu anorexie....si tot din pacate, persoanele cu hiperfagie sunt mai grase decat cele cu bulimie. Noi avem doar resentimente, pe cand persoanele cu bulimie vomita, fac sport in exces riscand sa-si nenoroceasca unele organe interne... dar noi putem slabi sanatos, asa ca nu fi trista.
Recunoasterea e primul pas. >:D<

madutza 06 mar 2010 12:33:26

Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces
 
da asa este..insa eu ma chinui de 1 an si ceva sa slabesc...reusesc sa ma abtin maxim o luna si apoi mananc fara limite..in special dulce snacksuri ..tot ce nu e voie....:(

Justinne 06 mar 2010 12:50:17

Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces
 
In cazul asta o sa iti recomand ceva, care stiu ca va deranja unele persoane. Mananca putin dulce dimineata, un rand de ciocolata de exemplu. Apoi bea multa apa, dupa 20 de minute ia micul dejun, si vezi-ti de treburile tale. Poti sa mananci si dulciuri dar in cantitati foarte mici, daca nu poti renunta la ele. E mai bine sa faci asa decat sa devi depresiva din cauza lor si sa dai buzna in ele dupa o perioada. Poti sa mananci putin atunci cand iti e pofta, dar bea apa multa dupa aceea si fa si niste sport. Astfel, dupa o anumita perioada, o sa vezi ca nu prea o sa mai ai pofta de ele. Mancatul lor in exces este, in mare parte vinovat pentru starea aceasta de dependenta. Important e sa te opresti doar la o gustarica si nu sa mananci toata ciocolata, sau toata punga de cipsuri.
Cand ti-e pofta tare, tare, pune cateva zeci de grame pe cantar si savureaza mancarea aia nociva:D, apoi repet, apa cat incape si sport. Nu te vei mai simti rau si nici vinovata.;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:22:22.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO