forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Motivatie (http://forum.slabute.ro/motivatie/)
-   -   Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces (http://forum.slabute.ro/motivatie/binge-eating-hiperfagie-mancat-compulsiv-exces-1743.html)

coco23 11 iul 2012 05:19:11

Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces
 
Citat:

Anterior postat de Anycyk90 (Post 1087483)

Aproximativ si eu sunt acum in aceasta situatie si nu stiu cum sa gasesc iesirea din tunel:(

Stai linistita, Anna, toate am fost acolo, regasesti tu ambitia ta de fier. De ce nu pot sa iti trimit mesaj privat, desi ai peste 300 de mesaje?:-/

mvthebest 11 mai 2013 09:54:41

Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces
 
Eu tot mai des am aceste momente. Parcă mi-ar fi dat cineva cu ceva în cap și am rămas inconștientă ptr o perioadă luuungă. :(
Și totuși cum se iese din această stare de mâncat excesiv și prost ?

ieucumine 11 mai 2013 11:13:05

Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 1258847)
Eu tot mai des am aceste momente. Parcă mi-ar fi dat cineva cu ceva în cap și am rămas inconștientă ptr o perioadă luuungă. :(
Și totuși cum se iese din această stare de mâncat excesiv și prost ?



Eu mi le stapanesc crizele de mancat cu guma sau cu o cana mare de ceai. Bine, la mine e alta poveste, mananc si apoi dau afara...

Amy71213 16 mai 2013 08:43:47

Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces
 
Din pacate si eu ma confrunt cu aceasta problema ! :( Totul este ok pana seara cand imi pierd controlul si infulec o ciocolata de 100g, un pachet de biscuiti mare, 2-3 batoane de ciocolata cu tot felul de creme. Toate in mai putin de 10 minute:( Parca innebunesc in momentele alea. Dar de azi mi-am propus, gata cu asa ceva! Vreau sa am controlul total

glimmer 17 mai 2013 22:26:32

Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces
 
Been there, done that! Binge-eating-ul este intradevar o problema ce trebuie vindecata si eu ma bucur mult ca am reusit sa trec peste acele momente si nu am avut astfel de episoade de ceva timp.
Din ce am citit sunt fete care trec prin momente mult mai grele decat cele prin care am fost eu si cred ca trebuiesc ajutate. Cu putina vointa totul se poate rezolva, credeti-ma, si cu cat trece mai mult timp, cu atat veti simti mai putin nevoia de a mai manca necontrolat. Tot ceea ce facem e controlat de noi, trebuie doar sa avem puterea necesara sa ne punem planurile in aplicare. :)
Sper ca numarul persoanelelor ce sufera de aceasta afectiune va scadea pe masura ce trec anii si nu va creste.

aniladamairam 06 iun 2013 07:49:33

Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces
 
Am trecut prin aceasta perioada, si am ajuns sa am variatii de greutate si de 20-30 de kg. Din februarie anul acesta mi-am schimbat complet modul de alimentatie, mi-am gasit noi motivatii pentru a slabi si pentru a ma mentine (asta este partea cea mai interesanta). Mai am de dat jos, dar sunt fericita, doar ma aflu pe drumul cel bun. Am citit mult despre principii de alimentatie, despre intoleranta alimentara, in general despre modul de a te hrani sanatos. Mereu incercam sa gasesc scuze atunci cand nu slabeam. Acum nu mai caut scuze, incerc sa indrept greseli sau cauze care ar putea duce la faptul ca nu slabesc. Incerc ca problemele din viata sa nu-mi afecteze modul de a ma alimenta.

lote 13 mar 2014 23:54:25

Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces
 
Pfff trec exact prin aceasi problema..Nu mai stiu pe seama "cui" sau a "ce" sa pun mancatul meu compulsiv. Perioada mea de "avant" a fost acum 5 ani, in liceu.Din toamna trecuta am inceput sa lucrez mai mult pe sentimente,am citit o carte care m-a ajutat foarte mult, si am reusit sa devin mai cumpatata.Insa am zile in care "scap".

Elysee 14 mar 2014 01:11:33

Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces
 
Buna dragele mele!
Vreau sa ma alatur si eu grupului vostru pt ca ma recunosc din pacate in tot ceea ce spuneti.
Am momente si din pacate mi se intampla in fiecare an, ca la sfarsitul sezonului de munca (lucrez din aprilie pana in octombrie)...sa inceapa depresiile si mancatul in nestire.
Am si motive care ma fac sa devin depresiva si nu ma simt bine nicicum...si automat mananc pana nu mai pot respira:((
Sper sa pot primi ajutor din partea vostra...am nevoie urgent de sustinere, nu mai pot continua asa...m-am ingrasat 9 kg in 4 luni si nu mai suport sa ma primesc in oglinda sau sa ma gandesc la cum arat.
Va multumesc anticipat...sper sa aveti o vorba buna si pt mine!

eliza david 14 mar 2014 12:32:45

Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces
 
Citat:

Anterior postat de Elysee (Post 1338634)
Buna dragele mele!
Vreau sa ma alatur si eu grupului vostru pt ca ma recunosc din pacate in tot ceea ce spuneti.
Am momente si din pacate mi se intampla in fiecare an, ca la sfarsitul sezonului de munca (lucrez din aprilie pana in octombrie)...sa inceapa depresiile si mancatul in nestire.
Am si motive care ma fac sa devin depresiva si nu ma simt bine nicicum...si automat mananc pana nu mai pot respira:((
Sper sa pot primi ajutor din partea vostra...am nevoie urgent de sustinere, nu mai pot continua asa...m-am ingrasat 9 kg in 4 luni si nu mai suport sa ma primesc in oglinda sau sa ma gandesc la cum arat.
Va multumesc anticipat...sper sa aveti o vorba buna si pt mine!

Buna, nu cred ca-s eu in masura sa dau sfaturi, dar mi-a atras ceva atentia.
Ai zis ca ai si motive sa devii depresiva, poate ar trebui ca tocmai asta sa te motiveze. Probabil ca motivele depresiei sunt reale si poate acolo nu ai ce sa faci, dar asupra mancatului, a sanatatii si a aspectului tau fizic, poti face cu siguranta ceva.
Din proprie experienta iti spun ca ajuta in momentele de deprimare, faptul ca fac ceva pentru corpul si sufletul meu.
Adik, in loc sa fiu deprimata si a mananc prostii, ma straduiesc sa fiu deprimata si sa mananc chestii sanatoase, stiind ca ma voi afunda si mai tare in depresie daca mai sunt si grasana :))
So, capul sus. Cand esti suparata, trista si ti se ineaca toate corabiile, nu infulecatul o sa te ajute, ci faptul ca preiei controlul si faci ceva bun pentru tine!>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:50:43.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO