forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Motivatie (http://forum.slabute.ro/motivatie/)
-   -   Cate kg ai slabit pana acum? (http://forum.slabute.ro/motivatie/cate-kg-ai-slabit-pana-acum-2439.html)

luciaA 17 ian 2011 19:44:32

Re: Cate kg ai slabit pana acum?
 
Buna fetelor!
eu sunt in lupta cu kilogramele de un an incoace..de cand m-am ingrasat 10kg..si de atunci nu mai reusesc sa slabesc( sau slabesc dar ma ingras la loc)
Bravoooo! Sunteti incredibile pentru faptul ca reusiti sa slabiti atat de mult si sunteti pline de optimism!
Eu de maine incep o cura de slabire cu un fel de supa si sper sa dea roade..pentru ca altfel nu stiu ce as mai putea face
pupici:*&

OtiliaIon 18 ian 2011 08:52:33

Re: Cate kg ai slabit pana acum?
 
Buna Lucia,

Te rog sa nu tii nicio dieta minune, m-ai speriat cand am auzit de supa. Mai intai informeaza-te f bine pe forum despre retele de slabit, ce functioneaza, ce te ajuta sa slabesti si ce iti distruge organismul si poate duce chiar la alte 10 kg in plus.

Sunt si diete pe care le urmeaza fetele pe forum, de obicei insa dietele sunt recomandate cand ai o pb de sanatate care te obliga se tai aportul de ceva anume si atunci trebuie sa mananci cu grija la fiecare masa,

dar ce trebuie sa invatam noi toate e sa ne controlam vointa si sa fim f atente la ce cat si cand sa mancam ca sa devenim slabute. Sa n-auzim deci ca ai inceput vreo dieta gen "daneza de 13 zile", "dieta cu supa de varza". Aici se slabeste sanatos - frumos si de durata, nu repede dar degeaba.

Spor la citit, la sport si sa ai vointa!

Citat:

Anterior postat de luciaA (Post 478999)
Buna fetelor!
eu sunt in lupta cu kilogramele de un an incoace..de cand m-am ingrasat 10kg..si de atunci nu mai reusesc sa slabesc( sau slabesc dar ma ingras la loc)
Bravoooo! Sunteti incredibile pentru faptul ca reusiti sa slabiti atat de mult si sunteti pline de optimism!
Eu de maine incep o cura de slabire cu un fel de supa si sper sa dea roade..pentru ca altfel nu stiu ce as mai putea face
pupici:*&


luciaA 18 ian 2011 15:04:15

Re: Cate kg ai slabit pana acum?
 
hei otilia:*
pai cura de slabire pe care m-am gandit sa o urmez este una destinata in special cardiacilor ce sunt in spital si trebuie sa slabeasca inaite de operatie.Nu esti drastica ,insa in fiecare zi trebuie sa mananc respectiva supa ,pe langa alte alimente stabilite acolo. Aceasta cura nu ar da rezultate?
pupici:*

OtiliaIon 19 ian 2011 09:25:35

Re: Cate kg ai slabit pana acum?
 
Buna,

Daca nu esti cu probleme cardiace atunci nu ti-o recomand. Trebuie sa incepi ceva ce sa poti sa duci o viata altfel nu o sa dai jos kilogramele decat temporar. De asta nu trebuie sa fie ceva prea drastic.

In primul rand trebuie sa intelegi ca scopul mancarii e sa aduca organismului energie. Si ca sa slabesti aceasta energie din mancare trebuie sa fie mai mica decat cea pe care o consuma corpul de-a lungul unei zile. De aceea eu ti-as recomanda dieta hipocalorica, cand pe parcursul unei zile mananci 3 sau 5 mese care adunate nu depasesc 1000-1200 de calorii.

Pe site in sectiunea Meniuri gasesti calculatorul de calorii care o sa te ajute sa-ti monitorizezi meniul, sa gasesti alimente cu un anumit nr de calorii.. Norocul nostru e ca desi nu e ceva prevazut in lege totusi aproape tot ce luam de la hyper are pe ambalaj continutul caloric.

In felul acesta o sa-ti fie usor sa mananci aproape orice, mai trebuie doar sa ai grija CAT mananci. Ideal e sa mananci de 5-6 ori pe zi cate 100-200 de calorii la fiecare masa. In felul asta n-o sa-ti mai fie foame.

Daca mananci 200 de calorii in plus te uiti la calculatorul de calorii sectiunea de sport si vezi exact cate minute trebuie sa dansezi de exemplu ca sa le dai jos.

Intr-o luna o sa stii pe dinafara multe numere si n-o sa mai trebuiasca sa intri pe site sau sa verifici un tabel de calorii, iti va intra in obisnuinta sa mananci putin si des, putin din orice, si-apoi o viata iti vei controla f usor greutatea.

De ce sa ne chinuim cu diete drastice cand este atat de usor sa slabesti sanatos? Cand vei ajunge la greutatea ideala tot ce trebuie sa faci e sa cresti aportul caloric ca sa te mentii.

Nu uita sa folosesti lotiuni ca sa nu ramai cu vergeturi si sa faci ceva exercitii pentru bust din cand in cand ca sa pastrezi fermitatea sanilor.

Sa-mi spui daca te mai pot ajuta ca vreun sfat si succes! >:D<


Citat:

Anterior postat de luciaA (Post 480154)
hei otilia:*
pai cura de slabire pe care m-am gandit sa o urmez este una destinata in special cardiacilor ce sunt in spital si trebuie sa slabeasca inaite de operatie.Nu esti drastica ,insa in fiecare zi trebuie sa mananc respectiva supa ,pe langa alte alimente stabilite acolo. Aceasta cura nu ar da rezultate?
pupici:*


cutesuzy 31 ian 2011 19:22:53

Re: Cate kg ai slabit pana acum?
 
Citat:

Anterior postat de OtiliaIon (Post 481306)
Buna,

Daca nu esti cu probleme cardiace atunci nu ti-o recomand. Trebuie sa incepi ceva ce sa poti sa duci o viata altfel nu o sa dai jos kilogramele decat temporar. De asta nu trebuie sa fie ceva prea drastic.

In primul rand trebuie sa intelegi ca scopul mancarii e sa aduca organismului energie. Si ca sa slabesti aceasta energie din mancare trebuie sa fie mai mica decat cea pe care o consuma corpul de-a lungul unei zile. De aceea eu ti-as recomanda dieta hipocalorica, cand pe parcursul unei zile mananci 3 sau 5 mese care adunate nu depasesc 1000-1200 de calorii.

Pe site in sectiunea Meniuri gasesti calculatorul de calorii care o sa te ajute sa-ti monitorizezi meniul, sa gasesti alimente cu un anumit nr de calorii.. Norocul nostru e ca desi nu e ceva prevazut in lege totusi aproape tot ce luam de la hyper are pe ambalaj continutul caloric.

In felul acesta o sa-ti fie usor sa mananci aproape orice, mai trebuie doar sa ai grija CAT mananci. Ideal e sa mananci de 5-6 ori pe zi cate 100-200 de calorii la fiecare masa. In felul asta n-o sa-ti mai fie foame.

Daca mananci 200 de calorii in plus te uiti la calculatorul de calorii sectiunea de sport si vezi exact cate minute trebuie sa dansezi de exemplu ca sa le dai jos.

Intr-o luna o sa stii pe dinafara multe numere si n-o sa mai trebuiasca sa intri pe site sau sa verifici un tabel de calorii, iti va intra in obisnuinta sa mananci putin si des, putin din orice, si-apoi o viata iti vei controla f usor greutatea.

De ce sa ne chinuim cu diete drastice cand este atat de usor sa slabesti sanatos? Cand vei ajunge la greutatea ideala tot ce trebuie sa faci e sa cresti aportul caloric ca sa te mentii.

Nu uita sa folosesti lotiuni ca sa nu ramai cu vergeturi si sa faci ceva exercitii pentru bust din cand in cand ca sa pastrezi fermitatea sanilor.

Sa-mi spui daca te mai pot ajuta ca vreun sfat si succes! >:D<

metoda asta mi se pare cea mai "suportabila", daca s-a intamplat sa iti fie pofta de ceva si ai mancat in plus mai stai o jumatate de ora pe banda de alergat :P

anaralu29 04 iun 2011 08:34:25

Re: Cate kg ai slabit pana acum?
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 71386)
M-am gandit ca ar fi bine sa va aduceti aminte cate kg ati slabit pana acum si sa vedeti ca motivatia sta in voi. :)

Chiar daca aveti saptamani in care nu slabiti nici un kg, amintiti-va cate kg ati reusit sa dati jos pana in acel moment si ca trebuie sa mergeti pana la capat. :)

Eu sunt in una din acele saptamani, in care am inceput sa ma demoralizez ca nu se mai misca cantarul,parca a intepenit la 55.3.
Si am stat am reflectat si mi-am zis ca trebuie sa lupt mai departe, doar nu vreau sa ma intorc la 68.

Eu am slabit pana acum 12.7 kg. :)

Cate kg ai slabit tu pana acum?

Buna Slabuta.....:D:-*>:D<
Eu am slabit pana acum 17.6 kg...:P
Apropo de stagnare,am vorbit cu instructorul de la sala si mi a zis ca trebuie sa modific meniurile daca vreau sa slabesc si a fost bine apoi..:D
Eu parca slabesc mai incet acum,am meniul schimbat dar,mi am schimbat serviciul si acolo se mananca seara ,cateodata pe la 21.00 ,fac eforturi sa reusesc sa slabesc..:-s
[*53*]

jessik 04 iun 2011 09:28:44

Re: Cate kg ai slabit pana acum?
 
am slabit 8 kg, in 5 luni. greu dar ma bucur ca s-au dus, am avut si perioade de stagnari, sau ingrasari. putin asa de un kg 2..
nu am tinut diete, am incercat sa elimin, chestiile rele, dar nu in totalitate. tot mai gust.
fac sport destul de des.. iar seara nu mananc dupa 7. rar
mi-as dori inca 5.. sperr vara asta..

ancad26 04 iun 2011 09:43:01

Re: Cate kg ai slabit pana acum?
 
19 kg slabite si inca mai am dar acum de cand cu slabutele am slabit deja 8 kg. Merge mai incet dar e bine ! important e sa nu se mai intoarca. Sport si mancare sanatoasa asta a fost "secretul" - care de fapt nu e nici unul :D

Kaaty 05 iun 2011 14:07:30

Re: Cate kg ai slabit pana acum?
 
buna fetelor. Eu m-am ingrasat de la 68 la 73 kg acum in 5 luni , si totusi nu vreau sa ma intorc la 83kg cat aveam la 1 ian 2009. ajuta-ti-ma ,am nevoie ce sfaturile voastre. !!! va multumesc.

Pumpkin 09 iul 2011 13:29:53

Re: Cate kg ai slabit pana acum?
 
Buna fetelor:*
De aproape 3 saptamani am inceput sa imi numar caloriile, astfel am reusit sa slabesc 4,5 kg... Oare este prea mult? :-s Nu am facut decat sa renunt la cola si dulciuri si am incercat sa ma mentin la 1200-1300 cal :D


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:16:03.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO