forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Motivatie (http://forum.slabute.ro/motivatie/)
-   -   Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute (http://forum.slabute.ro/motivatie/cum-ne-abtinem-ghid-slabute-5624.html)

Andreea24 24 iul 2010 13:59:05

Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
Salutare tuturor slabutelor si viitoarelor slabute!

Pentru mine acesta este cel mai greu lucru intr-o dieta, abtinerea. Cum echilibrezi balanta, iti spui ca poti sa gusti doar si vei scapa de pofta sau mai bine nu incepi ceva ce nu poti termina si nu mai mananci deloc de frica ca nu te vei putea opri?
Problema e ca de fiecare data se da o lupta in noi, parca vad ingerasul de pe umar care spune: o:-) nu manca, rezista, iti vei pierde iar increderea in tine, iar celalalt: >:) hai gusta, mai gusta, inga o gura, hmm e bun,nu? :P
Eu una recunosc sa am calcat stramb de multe ori in timpul curei si daca reuseam sa ma abtin eram o slabuta inca din primavara.

Voi cum reusiti?

Andreea24 24 iul 2010 15:46:03

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
Iata si un articol:

Abtinerea de la consumul de ciocolata contribuie si mai mult la cresterea poftei de dulciuri



Abtinerea de la consumul de ciocolata contribuie si mai mult la cresterea poftei de acest desert, potrivit unui studiu realizat de cercetatorii britanici publicat in revista Appetite, preluat de thisislondon.co.uk.

Abtinerea de la consumul de dulciuri poate provoca aparitia supraponderalitatii, potrivit studiului realizat de cercetatorii de la Universitatea din Hertfordshire.

Psihologii au descoperit ca persoanele care incearca sa nu se mai gandeasca la ciocolata consuma o cantitate de doua ori mai mare din acest desert fata de persoanele care au o abordare mai liberala fata de pofta lor de dulciuri.

Cercetatorii spun ca acest lucru ar putea explica de ce unele femei sunt predispuse la efectul "yo-yo", un du-te-vino al greutatii corporale provocat de excesul de cure de slabire, sau la dezvoltarea unor tulburari de alimentatie.

Psihologul James Erskine, coordonatorul acestui studiu independent, a declarat: "Am descoperit ca nu este un lucru periculos sa te gandesti la ciocolata. Este periculos, insa, sa incerci sa nu te mai gandesti la ea".

Erskine, care a numit acest fenomen "recul comportamental", spune ca aceasta descoperire i-ar putea ajuta si pe cei care se lupta sa renunte la alimente nesanatoase sau chiar la fumat.

La studiu au participat 134 de persoane, care au fost rugate fie sa incerce sa nu se mai gandeasca la ciocolata, fie sa se gandeasca la acest desert, timp de cinci minute. Participantii au fost apoi serviti cu doua tipuri de ciocolata, iar cercetatorii au monitorizat cantitatile de desert consumate.

Femeile care au incercat sa-si suprime pofta de ciocolata au consumat, in medie, opt batoane, in timp ce celelalte femei au consumat, in medie, cinci batoane.

De asemenea, barbatii sunt mai putin afectati de efectul de "recul comportamental", acestia consumand mai multa ciocolata doar cand li s-a spus sa-si exprime pofta fata de dulce.

"Trebuie sa gasim niste modalitati pentru a le ajuta pe femei sa-si modifice comportamentul mai degraba decat sa le spunem sa nu consume anumite alimente", a spus Erskine.

Dieteticienii sunt de parere ca oamenii ar trebui sa incerce sa manance cantitati mici din toate alimentele pe care le poftesc, in loc sa se abtina.

sursa: mediafax.ro

LicuriciColorat 24 iul 2010 16:26:16

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
Sincer n-am de unde sa stiu cand o sa manc juma de tava de prajituri sau cand doar manc jumate dintr-o bucatica,depinde,am avut momente in care ma abtineam de la orce(mi se perindau prin fata dulciurile,placintele mele preferate) si au fost momente cand am dat iama ca o purcica la valau:)))
cred ca depinde de motivatie,cand mi-am dorit din toata inima sa slabesc,nu mai suportam kg m-am abtinut,insa cand nu sunt foarte motivata,cand nu sunt foarte bine pregatita pt dieta scap....cred ca asta e explicatia in cazul meu:)))

Tina 24 iul 2010 17:55:53

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
Primul pas spre abtinere este motivatia personala pt SANATATE, nu doar pt un corp slab. Stiu ca pot manca batoane Fitness si cola fara zahar si sa slabesc dar nu o fac pt. ca nu sunt sanatoase.

VentoFreddo 24 iul 2010 18:04:20

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
Eu sunt pentru abtinere tottala..treaba cu :"hai sa gust un pic ca-mi trece" la mine nu functioneaza..pe urma ma arunc ca o posedata pe tot:))
Asa ca la mine in casa nu se gasesc dulciuri(doar ceva inghetata pt sotul, da bine ca nu ma omoram cu ea nici cand nu eram la dieta:D), moartea mea erau prajiturile cat mai cu crema:-sSi cioco umpluta cu tot felu..:((si cozonac cald ..si ..si...:))
Am constatat ca daca nu le am la indemana cand imi vine nebuneala pana sa ma imbrac sa dau fuga la magazin imi trece, mai ma iau de ganduri ca uite cum stric eu tot..mai imi vin mintile la loc si trec, plus ca daca bag un cub de cioco cu 85 % cacao in gura, imi trec instantaneu poftele:)

Andreea24 24 iul 2010 20:32:20

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
''Persoanele dependente de dulciuri se pot „trata” uşor, cu ajutorul unei mirodenii. „Esenţa de vanilie blochează instantaneu pofta de dulciuri. Deci, tineţi la îndemână, în geantă, un recipient mic, pe care să-l puteţi mirosi ori de câte ori ispitele vă dau târcoale”, ne sfătuieşte dr. Mihaela Bilic, nutriţionist.''

Nu sunt deloc de acord cu ideea asta, pt mine mirosul de vanilie e ca sangele pt vampiri :)) Imi vine sa mananc ca o apucata. :P Mai ales mirosul de zahar vanilat, mi se intampla sa il mai simt la patiseriile de la metrou si imi vine sa ma arunc din metrou din cauza aromei :D

Al3mona 09 aug 2010 08:50:48

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
Buna. Sunt noua pe acest forum si vreau sa urez succes tuturor celor care vor sa slabeasca si felicitari celor care au reusit.

In ceea ce priveste acest topic .."cum sa ne abtinem" , cred ca este evident pentru oricine ca...ideea de baza este vointa si puterea interioara pe care o ai in a te controloa si in a-ti controla obiceiurile nutritionale. Adesea, aceasta vointa trebuie si este sustinuta si de ambitia de a duce pana la capat planul de a slabi si/sau de a schimba stilul de alimentatie intr-unul sanatos si permanent.

De cele mai multe ori, si vointa si ambitia au nevoie de un mic...ajutor. Si asta pentru ca suntem oameni si nu suntem perfecti, oricat ne-ar surade ideea de a fi.

Asa ca, fie ca doresti sa incapi intr-o rochita minunata, care crezi ca te-ar avantaja sau care le-ar lasa masca pe toate invidioasele viitoare, fie ca perechea de blugi care iti scotea in evidenta acel posterior de invidiat acuma nu te mai incape...fie ca ai o poza cu tine in dimensiuni exagerate si o lipesti pe frigider ( vezi exemplul lui Carmen Bruma) , exista mai mereu ceva care iti striga de undeva ca.. "iata, sunt si eu un motiv ca sa mai dai jos din kilogramele in plus pe care stiu ca iti doresti sa le pierzi".

Deci viitoarelor slabute, fiindca nu traim intr-o lume minunata si nu suntem perfecte, haideti sa ne ajutam pe noi insine (caci daca nu noi...cine ? ) si sa ne inarmam cu vointa si ambitie, dar , de asemenea, sa apelam si la alte trucuri care sa ne sustina psihic in drumul pe care il avem de parcurs in atingerea scopurilor noastre.

Va doresc o zi buna si promit sa mai revin cu alte comentarii -sper eu , ajutatoare.

Tina 09 aug 2010 12:43:06

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
In primul rand a te abtine vine din motivatie , apoi , cu timpul din obisnuinta. Nu ii dai creisrului chimicale, nu cere... e simplu...insa din cand in cand, in conditii de stress sau pana te obisnuiesti sa mananci corect (de aia sunt eu pt TOT ce e nesanatos scos afara din alimentatie) mai dureaza.
Eu, cand ma mai apuca poftele:
- ma gandesc la cei 5 ani de sport di mancat sanatos si imi zic : nu vreau sa le dau cu piciorul
- ma gandesc "ce beneficiu nutritiv imi aduce asta" (evident nici unul - ca orice chestie nesanatoasa)
- de mult vreau o little black dress - si inca o vreau!!!

LittleFairy 15 aug 2010 20:41:42

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
Slabiciunea mea - inghetata :)) e un dorg, da dependenta
E singurul "aliment" de la care nu ma pot abtine.
De la restul reusesc sa ma abtin pentru ca ma gandesc cat de bine ma simt cand ma urc pe cantar si vad inca un kg disparut :D

Succes la slabit !

zuzi 30 aug 2010 09:36:29

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
buna fetelor,sant zuzi si o motivatie care m-a facut serios sa ma gandesc la slabit deadevaratelea poate parea un pic bizara dar asta e,ieseam in oras cu femei de varsta mea si spre surprinderea mea ele erau privite si eu ignorata ,asa mi-am dat seama de situatia in care ma aflam.cred ca orice femeie doreste sa fie admirata si sa se simta sigura pe ea, pe cand problema kilogramelor mie personal imi da un complex de inferioritate,m-am retras in lumea mea ma consolam ca sant maritata si asa ca pot sa mai gust ceva, ca sotul ma iubeste oricum,dar problema e ca hainele nu stau bine pe mine,sanatatea se duce,la strand si alte placeri le-am eliminat asa ca sant foarte hotarata sa slabesc.va pup si bafta la toate slabutele

dena 18 oct 2010 10:50:55

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
In cazul meu functioneaza gustatul. Daca am pofta de ceva mananc insa am grija sa nu intrec masura. Spre exemplu am avut zilele astea pofta de cozonac si am mancat alaltaieri 30 g si iei tot 30 g. Mi-am facut pofta si m-am simtit bine. A fost gustarea dintre mese. Ma ating de absolut orice aliment insa in cantitatea potrivita pentu fiecare. Pot sa mananc 1.5 kg. de legume dar nu depasesc 100 g de fainoase pe zi, iar daca am pofta de ceva dulce mananc si apoi am grija sa revin la normal. Din propria mea experienta am invatat ca daca mananci ceva pacatos intr-o zi dar apoi ai grija sa te intorci la normal nu te ingrasi si te si motivezi.Am citit ca pofta trece dupa primele 2 imbucaturi , deci ce le depaseste e doar nevoia psihica , asa ca sa incercam sa o controlam.
Multa bafta tuturor si sa fim cat mai frumoase!

ali_lumi 18 oct 2010 11:28:37

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
Eu spre exemplu aseaara ora 11 12 noaptea,aveam pofta sa rontai ceva in pat in timp ce ma uitam la un film , si ma batea gandul sa ma infig in niste seminteee... vai de capu' meu :D
dar mi am luat 3 mere langa mine si am rontait pana n am mai putut :D

Andreea24 19 oct 2010 12:06:26

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
Nu as fi crezut in veci ca voi reusi sa ma abtin dar de 4 zile nu numai ca nu am mai gustat nimic dulce dar nu am mai mancat nici paine. Sotul meu care ''cica'' vrea sa slabeasca a mancat zilnic pizza, ciocolata, napolitane, suc, in fata mea, acasa, toata casa mirosea a pizza, dulciuri ca sa nu mai zic ca baietelul meu are o pasiune pt patiserie (punctul meu cel mai slab) si ii dau sa manance si nici macar nu ma gandesc sa mai gust. Dar nu as fi reusit sa ma abtin daca nu as fi realizat cat de rau imi fac singura, daca iti doresti foarte tare ceva si te straduiesti cum poti tu mai bine vei reusi. :)

Slabuta 19 oct 2010 20:44:51

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
Citat:

Anterior postat de Andreea24 (Post 371902)
Nu as fi crezut in veci ca voi reusi sa ma abtin dar de 4 zile nu numai ca nu am mai gustat nimic dulce dar nu am mai mancat nici paine. Sotul meu care ''cica'' vrea sa slabeasca a mancat zilnic pizza, ciocolata, napolitane, suc, in fata mea, acasa, toata casa mirosea a pizza, dulciuri ca sa nu mai zic ca baietelul meu are o pasiune pt patiserie (punctul meu cel mai slab) si ii dau sa manance si nici macar nu ma gandesc sa mai gust. Dar nu as fi reusit sa ma abtin daca nu as fi realizat cat de rau imi fac singura, daca iti doresti foarte tare ceva si te straduiesti cum poti tu mai bine vei reusi. :)

Felicitari Andreea, ai rezistat cu stoicism, bravo>:D<
Nu te lasa ademenita de aceste tentatii, urmeaza-ti visul. :)

Andreea24 21 oct 2010 10:33:20

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 372561)

Felicitari Andreea, ai rezistat cu stoicism, bravo>:D<
Nu te lasa ademenita de aceste tentatii, urmeaza-ti visul. :)


Mersi mult Slabuta!

I'm giving my best! ;;)

iirriinnuuccaa 10 nov 2010 00:18:33

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
Citat:

Anterior postat de Andreea24 (Post 266280)
''Persoanele dependente de dulciuri se pot „trata” uşor, cu ajutorul unei mirodenii. „Esenţa de vanilie blochează instantaneu pofta de dulciuri. Deci, tineţi la îndemână, în geantă, un recipient mic, pe care să-l puteţi mirosi ori de câte ori ispitele vă dau târcoale”, ne sfătuieşte dr. Mihaela Bilic, nutriţionist.''

Nu sunt deloc de acord cu ideea asta, pt mine mirosul de vanilie e ca sangele pt vampiri :)) Imi vine sa mananc ca o apucata. :P Mai ales mirosul de zahar vanilat, mi se intampla sa il mai simt la patiseriile de la metrou si imi vine sa ma arunc din metrou din cauza aromei :D

Cred ca studiul sus-mentionat s-a facut pe persoane ca si mine :D
eu nu suport mirosul de vanilie, si nici un desert cu vanilie...Probabil casa pot manca mai multe dulciuri fara vanilie :D

pic 10 nov 2010 14:04:45

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
Citat:

Anterior postat de Tina (Post 266200)
Primul pas spre abtinere este motivatia personala pt SANATATE, nu doar pt un corp slab. Stiu ca pot manca batoane Fitness si cola fara zahar si sa slabesc dar nu o fac pt. ca nu sunt sanatoase.


batoanele de cereale nu sunt bune? :-s

onetotilia 10 nov 2010 14:22:54

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
am auzit intamplator expresia asta si m-am gandit ca s-ar putea sa fie motivanta

"one sweet moment on the lips a lifetime on the hips"

kika9 10 nov 2010 14:42:00

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
Citat:

Anterior postat de Andreea24 (Post 266142)
Iata si un articol:

Abtinerea de la consumul de ciocolata contribuie si mai mult la cresterea poftei de dulciuri



Abtinerea de la consumul de ciocolata contribuie si mai mult la cresterea poftei de acest desert, potrivit unui studiu realizat de cercetatorii britanici publicat in revista Appetite, preluat de thisislondon.co.uk.

Abtinerea de la consumul de dulciuri poate provoca aparitia supraponderalitatii, potrivit studiului realizat de cercetatorii de la Universitatea din Hertfordshire.

Psihologii au descoperit ca persoanele care incearca sa nu se mai gandeasca la ciocolata consuma o cantitate de doua ori mai mare din acest desert fata de persoanele care au o abordare mai liberala fata de pofta lor de dulciuri.

Cercetatorii spun ca acest lucru ar putea explica de ce unele femei sunt predispuse la efectul "yo-yo", un du-te-vino al greutatii corporale provocat de excesul de cure de slabire, sau la dezvoltarea unor tulburari de alimentatie.

Psihologul James Erskine, coordonatorul acestui studiu independent, a declarat: "Am descoperit ca nu este un lucru periculos sa te gandesti la ciocolata. Este periculos, insa, sa incerci sa nu te mai gandesti la ea".

Erskine, care a numit acest fenomen "recul comportamental", spune ca aceasta descoperire i-ar putea ajuta si pe cei care se lupta sa renunte la alimente nesanatoase sau chiar la fumat.

La studiu au participat 134 de persoane, care au fost rugate fie sa incerce sa nu se mai gandeasca la ciocolata, fie sa se gandeasca la acest desert, timp de cinci minute. Participantii au fost apoi serviti cu doua tipuri de ciocolata, iar cercetatorii au monitorizat cantitatile de desert consumate.

Femeile care au incercat sa-si suprime pofta de ciocolata au consumat, in medie, opt batoane, in timp ce celelalte femei au consumat, in medie, cinci batoane.

De asemenea, barbatii sunt mai putin afectati de efectul de "recul comportamental", acestia consumand mai multa ciocolata doar cand li s-a spus sa-si exprime pofta fata de dulce.

"Trebuie sa gasim niste modalitati pentru a le ajuta pe femei sa-si modifice comportamentul mai degraba decat sa le spunem sa nu consume anumite alimente", a spus Erskine.

Dieteticienii sunt de parere ca oamenii ar trebui sa incerce sa manance cantitati mici din toate alimentele pe care le poftesc, in loc sa se abtina.

sursa: mediafax.ro

Buna fetele,
Exact, cum putem sa ne abtinem? Sunt de acord cu ce se scrie mai sus deoarece, asa cum spun si la mine in jurnal, "ce se intampla cand ciocolata sau biscuitii ne cheama cu o intensitate ce nu se poate refuza? Sufletul nostru cauta mai multa placere decat ii dam noi si se simte incatusat, iar rezultatele pozitive intarzie sa apara, iar noi ramanem triste si nemultumite."
In concluzie, dieta da, calorii putine da, sport da, mici placeri da, suferinta, sacrificii si tristete categoric nu.
Ne abtinem constientizand situatia in care ne aflam. Eu aseara m-am abatut cu un corn cu crema delicios de 200 cal, iar maine cand ma voi cantari voi vedea daca e foc sau nu. :)) Ma simt 5 minute vinovata, doar ptr ca stiu ca nu mai aveam voie la ora aia nimic, in rest eu tot cu pantalonii de ieri am plecat dimineata la munca. :P :-* >:D<
Va pup si abtineti-va de la abtineri. :)


deadcountess 10 nov 2010 15:33:43

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
Citat:

Anterior postat de onetotilia (Post 398191)
am auzit intamplator expresia asta si m-am gandit ca s-ar putea sa fie motivanta

"one sweet moment on the lips a lifetime on the hips"

:-s Numai ca e o chestie cu doau taisuri, un mod asa drastic de a privi lucrurile poate duce la sentimentele de vinovatie pe care le au unele persoane dupa ce mananca o bucatica de dulce.

Eu sunt perfect de acord cu Dena, mai bine gusti un pic, iti faci faci pofta si iti trece, altfel pofta "te bantuie" >:) si frustrarea in nici un caz nu este pozitiva pt dieta.
Daca tot va hotarati sa gustati chestii nu o faceti inainte de masa, sa nu riscati sa inlocuiti masa cu ciocolata ca va costa mult la calorii.

Pe de alta parte, cine nu poate gusta cu masura, mai bine se abtine si gata.

onetotilia 10 nov 2010 17:43:23

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
vreau sa sar in apararea acesui citata care mie mi s-a parut hazliu .... nu trebuie luat cuvant cu cuvant... iar daca tu deadcountess nu ai priceput mai mult decat atat... sorry...

aceste citat e se refera la faptul ca o bucata de tort nu aduce nimic bun nutritional si mai trebuie sa faci si o ora de bicicleta de ex sa arzi caloriile ce le are...

deadcountess 10 nov 2010 17:58:00

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
dar
Citat:

Anterior postat de onetotilia (Post 398451)
vreau sa sar in apararea acesui citata care mie mi s-a parut hazliu .... nu trebuie luat cuvant cu cuvant... iar daca tu deadcountess nu ai priceput mai mult decat atat... sorry...

aceste citat e se refera la faptul ca o bucata de tort nu aduce nimic bun nutritional si mai trebuie sa faci si o ora de bicicleta de ex sa arzi caloriile ce le are...

Tocmai asta si era ideea, ca se poate interpreta in multe feluri, la o adica poate duce la fanatism in privinta curelor de slabire si de aici mai e doar un pas pana la anorexie

Multumesc ca iti pasa de cat ma duce pe mine capul 8-| dar stai linistita, ma descurc.

Nu pricep de unde ai scos tu referinta la continutul nutritiv al dulcelui din citatul respectiv 8-| dar...whatever ...fiecare cu iedeile lui

flajuly 13 nov 2010 11:11:01

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
dulciurile...mmm...si eu sunt dependenta si sincer chiar mananc multe si daca beau un ceai nu pot sa nu pun si vreo 2-3 lingurite de zahar...dar cum ma descotorosesc de a manca dulciuri uneori...mmm...stiu ca nu e bine,dar imi provoc greata,stati nu va ganditi la prostii,nu sunt bulemica,doar ma gandesc ca nu imi place,ca daca mananc o sa ma doara burta si altele de genul si asa reusesc sa nu mananc.Desii,eu sunt mare amatoare dulciuri si mancaruri gatite

deadcountess 14 nov 2010 23:08:42

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
Citat:

Anterior postat de flajuly (Post 401616)
dulciurile...mmm...si eu sunt dependenta si sincer chiar mananc multe si daca beau un ceai nu pot sa nu pun si vreo 2-3 lingurite de zahar...dar cum ma descotorosesc de a manca dulciuri uneori...mmm...stiu ca nu e bine,dar imi provoc greata,stati nu va ganditi la prostii,nu sunt bulemica,doar ma gandesc ca nu imi place,ca daca mananc o sa ma doara burta si altele de genul si asa reusesc sa nu mananc.Desii,eu sunt mare amatoare dulciuri si mancaruri gatite

Mancarurile gatite sunt ok daca nu au prajeala si nu plutesc in grasime.

Incearca sa renunti la zaharul din ceai, asa de multe calorii aduna cele 2-3 lingurite. Mai bine iti faci pofta cu un cubulet de ciocolata neagra din cand in cand. Pune in ceai o felie de portocala in loc de zahar. E delicios :x

Sand 14 nov 2010 23:55:23

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 403229)
Pune in ceai o felie de portocala in loc de zahar. E delicios :x

Chiar!:)Buna idee, merci.

deadcountess 15 nov 2010 00:07:23

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 403253)
Chiar!:)Buna idee, merci.

Eu de mult am ajuns dependenta de ceaiul cu portocala:))

Nu de putine ori am ajuns sa ma fac de rasul musafirilor ca nu aveam zahar in casa :)) pt ca noi nu folosim niciodata asa ceva. Acum am o cutie de zahar cubic pt cafeaua musafirilor. Mai trebuie doar sa verific data de expirare sa nu imbolnavesc saracii oameni :))

Sand 15 nov 2010 05:46:50

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 403264)
Eu de mult am ajuns dependenta de ceaiul cu portocala:))

Nu de putine ori am ajuns sa ma fac de rasul musafirilor ca nu aveam zahar in casa :)) pt ca noi nu folosim niciodata asa ceva. Acum am o cutie de zahar cubic pt cafeaua musafirilor. Mai trebuie doar sa verific data de expirare sa nu imbolnavesc saracii oameni :))

Tare de tot.:D

Io-l beau ori cu putina miere si lamaie ori doar cu lamaie, depinde. O sa incerc si cu portocala, tre' sa fie bun.;)

flajuly 15 nov 2010 18:32:33

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
ceai cu porto...offf abea astept sa vina iarna,ca sa bag portocale in mine.Odata am fost bolnavioara,tuseam mereu,imi curgea nasul si mi-a luat mama o punga de portocale pe care le mancam din coaja,fara sa le curat,le taiam jumate si asa le mancam...imediat m-am facut bine.
Si mirosul lor in casa ma inebuneste!!!!!!!!!si cred ca sunt foarte bune la orice cura!!
Azi am mancat cam mult,am mancat si la gradi si cand am ajuns acasa dupa care m-am culcat si fiindca ma durea rau capul am dormit vreo 3 ore...of,acum cand m-am trezit ma simt f rau,mi-e greata ca am dormit cu burta plina,da maine cand voi vedea mancarea ma voi gandi la ziua de azi si voi manca mai putin...

Feodora 05 mar 2011 14:08:58

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
Buna, de azi am inceput "razboiul", problema este ca toata ziua nu imi este foame pana seara pe la 17-18, si daca vad ceva gen seminte sau floricele nu pot sa ma abtin sa nu mananc, majoritatea se plang k mananca dulce ei bine eu ma plang k nu pot sa ma abtin de la rontaieli. Vreau sa merg sa imi caut o bicicleta magnetica, in metro....cred, dar cred k degeaba voi pedala daca nu voi putea sa ma avtin de la rontaieli. Am mai incercat sa nu ma ating de ele si aveam un nod in gat si ceva din interior ma indemna sa gust makr...ei bine asta era cea mai mare greseala....nu ma mai puteam opri :(( cum sa nu mai rontai??? :(((( sunt asa de furioasa pe mine k nu nu reusesc sa am "putere"x-(

LicuriciColorat 05 mar 2011 14:16:45

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
Citat:

Anterior postat de Feodora (Post 557197)
Buna, de azi am inceput "razboiul", problema este ca toata ziua nu imi este foame pana seara pe la 17-18, si daca vad ceva gen seminte sau floricele nu pot sa ma abtin sa nu mananc, majoritatea se plang k mananca dulce ei bine eu ma plang k nu pot sa ma abtin de la rontaieli. Vreau sa merg sa imi caut o bicicleta magnetica, in metro....cred, dar cred k degeaba voi pedala daca nu voi putea sa ma avtin de la rontaieli. Am mai incercat sa nu ma ating de ele si aveam un nod in gat si ceva din interior ma indemna sa gust makr...ei bine asta era cea mai mare greseala....nu ma mai puteam opri :(( cum sa nu mai rontai??? :(((( sunt asa de furioasa pe mine k nu nu reusesc sa am "putere"x-(


primul pas ar fii sa elimini tentatiile din calea ta
nu mai cumpara floricele/seminte sau orce mai rontai tu
cu ambitie sigur o sa reusesti,trebuie sa'ti impui sa nu mai rontai,daca v'ei avea 3 mese si 2-3 gustari pe zi si peste 1000cal adica sa papi suficient sigur o sa dispara si pofta de rontaieli
incerca sa ramai motivata si sa tii o dieta sanatoasa care s ate ajute sa slabesti sanatos:)

Feodora 06 mar 2011 19:51:49

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
multumesc pentru sfat...am inceput deja sa nu mai cumpar de joi :D
mai am o intrebare....bicicleta medicinala se merita cumparata?

Vty16 08 mar 2011 20:04:20

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
un buna si un la multi ani tuturor slabutelor!!!
eu sunt la inceput si m-am putut abtine de la dulciuri insa azi nu m-am lasat pana nu am gustat cateva masline si apoi inca cateva:">:">[stiu ca ingrasa tare:(] si apoi spre seara am mancat vreo 6 covrigi stefanel:">:">. am incercat de multe ori sa ma abtin si sa-mi opresc pofta cu un castravete sau mar insa apoi ma durea stomacul si tot la frigider ma vedeam.

mihaela2011 08 mar 2011 20:08:37

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
Citat:

Anterior postat de Vty16 (Post 562679)
un buna si un la multi ani tuturor slabutelor!!!
eu sunt la inceput si m-am putut abtine de la dulciuri insa azi nu m-am lasat pana nu am gustat cateva masline si apoi inca cateva:">:">[stiu ca ingrasa tare:(] si apoi spre seara am mancat vreo 6 covrigi stefanel:">:">. am incercat de multe ori sa ma abtin si sa-mi opresc pofta cu un castravete sau mar insa apoi ma durea stomacul si tot la frigider ma vedeam.

Buna!maslinele nu ingrasa,e o conceptie gresita ca alimentul x ingrasa.Daca mananci 3 kg de masline sau de orice altceva,e normal sa te ingrasi.De la covrigi ar trebui sa te abtii (sunt si slabiciunea mea:">),dar daca mananci ceva cu moderatie,este ok.

jessik 08 mar 2011 21:12:13

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
cum sa ma abtin, sa mananc paine.. stiu ca ingrasa, mai ales ca vreau sa elimin din carbohidrati, si mai ales ca ma umfla la stomac, si tot am mancat 3 cm..sunt pe drumul cel bun cu dulcele, pur si simplu nu am mai cumparat, si daca nu vad nu mi-e pofta sper..
eu pot sa ma abtin sa nu mamanc mult interzis, dar tot mor daca nu iau o gura 2.. deci o vad si nu pot sa nu gust..

Vty16 09 mar 2011 09:55:30

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
Feodora : buna si bun venit>:D<. si eu sunt noua. in legatura cu bicicleta medicinala, da se merita. am si eu si m-a ajutat foarte mult acum un an cand am mai avut o tentativa de a slabi. 30 de minute pe zi cred ca vor face minuni in cateva saptamani si nici nu iti vei da seama ca vor trece atatea minute.iar bicicleta te poate face dependenta de sport....adica asa s-a intamplat in cazul meu.:*:*

Feodora 09 mar 2011 10:42:50

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
am primit bicicleta ieri:x dar nu a avea sotul meu imbus~X( pentru a-i strange suruburile. sper sa ma pun pe treaba. aseara am mancat 3 castraveti murati:)) bineinteles gandindu-ma la floricele de porumb:))

Feodora 10 mar 2011 13:01:32

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
aseara era trecut de 22 iareu aveam chef de rontait...am luat 4 castraveciori in otet si am mancat, m-am uitat pe site si am vazut ca la cantitatea care o mancasem aveam doar 17 calorii, cred ca este o "afacere" buna. dar pofta de seminte s-a diminuat intre timp. Acum ma gandesc la covrigei sarati...noroc de site ca nu am mancat au o multime de calorii

jessik 24 mar 2011 20:40:49

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
si eu is cam obsedata de covrigei, sau stiksuri.. cu sare.. dar mananc maxim 10 bucatele.. si nah., au cam 40 50 calorii,, sau mai putin.. deci nu mi se pare super mult, daca nu manangi o punga
alte pofte, nap kit cat, si inghetata. astea mere le cumpara sotul, si tot mai mananc cate una. macar sa gust ca sa renunt total nu prea am ambitite

Andreea24 21 iun 2011 12:23:18

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
De cateva zile am reinceput sa mananc ciocolata neagra 85%, si am observat ca dispare pofta de dulce, chiar si pofta de mancare.
Se recomanda consumul a 2 bucatele de ciocolata pe zi.
In general alimentele amare reduc pofta de dulce, eu prefer ciocolata si grepfruit-ul, chiar si o cana de ceai deindulcit, daca nu suportati sa beti multa apa.

Eak 21 iun 2011 13:06:18

Re: Cum sa ne abtinem. Ghid pentru slabute
 
Citat:

Anterior postat de LittleFairy (Post 290327)
Slabiciunea mea - inghetata :)) e un dorg, da dependenta
E singurul "aliment" de la care nu ma pot abtine.
De la restul reusesc sa ma abtin pentru ca ma gandesc cat de bine ma simt cand ma urc pe cantar si vad inca un kg disparut :D

Succes la slabit !


Da...ma regasesc complet in problema ta, LittleFairy. Metoda mea este urmatoarea: imi propun sa ma abtin cat de mult pot, insa daca nu pot si nu pot, pap o inghetata vafe, ca aia are putine calorii. Sa stii ca asa trec si cate doua zile fara sa ma gandesc. Insa da, inghetata e o mare problema si la mine.:((
O chestie pe care am citit-o m-a facut sa ma gandesc de 2 ori inante sa pun dulce in gura. Tot pe forum am citit ce efect au dulciurile asupra glicemiei si cum creste brusc nivelul de zahar din corp si apoi scade la fel de brusc, bietul nostru corp fiind dat peste cap complet. E la fel ca la droguri aproape. :-s Stiind lucrul asta, imi dau seama ca pot sa trec peste aceasta pofta, ea fiind doar o manifestare a organismului meu dat peste cap...


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:46:33.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO