forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Motivatie (http://forum.slabute.ro/motivatie/)
-   -   Despre viata de grasuta si cea de slabuta... (http://forum.slabute.ro/motivatie/despre-viata-grasuta-cea-slabuta-877.html)

tmr 20 iul 2009 09:16:33

Despre viata de grasuta si cea de slabuta...
 
:D Salut!!! Sunt noua la voi in grup, v-am descoprit din intamplare...eu vreau sa va vorbesc despre viata de grasuta si cea de slabuta...daca aveti pareri, va rog sa mi le spuneti....am 22 de ani si sunt plinuta acum , dupa ce anul trecut aveam cu 7 kg mai mult ca acum (57kg). Imi doresc sa ajung la 52. dieta cu care am slabit 7 kg a fost dieta daneza, bazata in mare parte pe gratar si salata, cafeluta dimineata si cand facea mama ciorbita si una din aia...a functionat la mine.Acum imi caut motive sa nu-mi mai fie foame si activitati pentru o plinuta in plina vacanta care sa ma distraga de la mancare.

Slabuta 22 iul 2009 18:36:59

Re: despre viata de grasuta si cea de slabuta
 
Citat:

Anterior postat de tmr (Post 15822)
:D Salut!!! Sunt noua la voi in grup, v-am descoprit din intamplare...eu vreau sa va vorbesc despre viata de grasuta si cea de slabuta...daca aveti pareri, va rog sa mi le spuneti....am 22 de ani si sunt plinuta acum , dupa ce anul trecut aveam cu 7 kg mai mult ca acum (57kg). Imi doresc sa ajung la 52. dieta cu care am slabit 7 kg a fost dieta daneza, bazata in mare parte pe gratar si salata, cafeluta dimineata si cand facea mama ciorbita si una din aia...a functionat la mine.Acum imi caut motive sa nu-mi mai fie foame si activitati pentru o plinuta in plina vacanta care sa ma distraga de la mancare.

Salutare Tmr si bine ai venit in gasca noastra vesela :D >:D<

Cum le-am spus si altor fete te sfatuiesc si pe tine, verifica greutatea ideala pentru corpul tau: http://forum.slabute.ro/diete-alimen....html#post4026 asta e primul pas :)

Dupa care stabileste-ti un target, minus 4 kg pe luna ar fi cel mai bine

Dupa ce ai slabit cu dieta daneza cele 7 kg cum ai revenit la alimentatia normala?
Faci si sport?

Daca cauti activitati sa stii ca sunt multe, fara sa ma gandesc mult, iti enumar cele pe care le fac eu:

1. stau cu fetele de vorba si mai uit de pofte, incerc sa imi fac un regim mai ordonat, cu mese la ore fixe
2. citesc lucruri interesante despre univers, astronomie, noi descoperiri
3. studiez picturile marilor maestri ai artei
4. citesc carti
5. ma uit la filme care imi plac
6. mai desenez cate ceva, mai mult ma joc cu linia, asta atunci cand nu pictez pe bune (ceea ce fac cel mai des)
7. caut retete interesante, cu mai putine calorii dar delicioase

si daca ma mai gandesc, lista poate continua.... important e sa vrei sa gasesti activitati mult mai interesante si placute decat rontaitul toata ziua :)

Sunt sigura ca se poate :)

Succes si multi pupicei :)

roxana1985 29 dec 2009 13:44:15

Re: Despre viata de grasuta si cea de slabuta...
 
ce diete tineti voi fetelor,a-si avea nevoie si eu de un sfat .in luna septembrie aveam cam 79 de kg,acum am aproximativ 70 am reusit sa le dau jos din doua motive unul drama care ma marcat anul acesta si anume decesul mamicii mele(septembrie) dar am renuntat si la cartofi prajiti(cred ca am mai mancat de 3 ori de atunci) dulciuri doar foarte rar si in cantitati moderate(astazi am mancat o magdlena si ma simt asa de vinovata)din mai m-am lasat si de fumat(am fost in UK si acolo tigarile au un pret de te face sa te lasi :) ) in rest incerc sa manac in cantitati moderate doar ca nu pot manca la ore fixe...aaa si sa nu uit 9 zile am mancat numai orez asezonat doar cu brocoli sau conopida fiarta si fructe, precum si ceai cu gingseng.Cam asta e regimul meu de viata, astept sfaturi de la voi pentru ca momentan tot cred ca meniul meu este dezorganizat.

Mya 14 apr 2010 13:12:11

Re: Despre viata de grasuta si cea de slabuta...
 
Adevarul, e ca din pacate, in societatea din ziua de azi, e cam greu sa fii "grasuta", pe "slabute" lumea e mai roz ;)
dar pn la urma depinde cum ne simtim noi bine si cum vor sa ne vada persoanle ce ne inconjoara

andreiutzaca 15 apr 2010 12:35:51

Re: Despre viata de grasuta si cea de slabuta...
 
fetelor..stiti cumva daca la dieta daneza am voie sa beau 2 cafele pe zi?

tmr 16 apr 2010 06:26:16

Re: Despre viata de grasuta si cea de slabuta...
 
ideea e ca fara carne grea si in fiecare zi ,zahar si prajeli slabesti , dar mancand portii mici:D eu am slabit,dar cu cafeaua nu stiu ce sa zic....incearca decofeinizata o sap si vezi daca e mai bine:-/

Slabuta 19 apr 2010 18:13:49

Re: Despre viata de grasuta si cea de slabuta...
 
Citat:

Anterior postat de tmr (Post 152887)
ideea e ca fara carne grea si in fiecare zi ,zahar si prajeli slabesti , dar mancand portii mici:D eu am slabit,dar cu cafeaua nu stiu ce sa zic....incearca decofeinizata o sap si vezi daca e mai bine:-/

Tmr, cum iti merge, evolueaza dieta? :)

cristiniq 01 iul 2010 14:55:49

Re: Despre viata de grasuta si cea de slabuta...
 
Citat:

Anterior postat de Mya (Post 150109)
Adevarul, e ca din pacate, in societatea din ziua de azi, e cam greu sa fii "grasuta", pe "slabute" lumea e mai roz ;)
dar pn la urma depinde cum ne simtim noi bine si cum vor sa ne vada persoanle ce ne inconjoara

Este extrem de dificil sa fi grasuta! Dupa nasterea celui de-al doilea baietel al meu, aveam 28 de kg in plus si atrageam priviri acuzatoare, nu mi se dadea intaietate la intrare in magazin etc, comentarii-nu mai zic cate se faceau, haine de unde sa iei? Acum la 51 kg, este altceva!
Urasc asemenea diferentieri si ma bucur ca am fost si eu grasuta si ii pot intelege pe cei ce inca se confrunta cu aceasta situatie!

Anca77yvb 01 iul 2010 15:00:29

Re: Despre viata de grasuta si cea de slabuta...
 
Citat:

Anterior postat de cristiniq (Post 237376)


Este extrem de dificil sa fi grasuta! Dupa nasterea celui de-al doilea baietel al meu, aveam 28 de kg in plus si atrageam priviri acuzatoare, nu mi se dadea intaietate la intrare in magazin etc, comentarii-nu mai zic cate se faceau, haine de unde sa iei? Acum la 51 kg, este altceva!
Urasc asemenea diferentieri si ma bucur ca am fost si eu grasuta si ii pot intelege pe cei ce inca se confrunta cu aceasta situatie!

daaaaaaaaaaa ,si cum se uita la tine cand te duci sa iei haine ...... nu te lasa sa probezi .... "nu va vine", "nu avem" .... "nu sunt marimi mari" ...... naspa tare ........

cristiniq 01 iul 2010 15:08:37

Re: Despre viata de grasuta si cea de slabuta...
 
Citat:

Anterior postat de Anca77yvb (Post 237383)
daaaaaaaaaaa ,si cum se uita la tine cand te duci sa iei haine ...... nu te lasa sa probezi .... "nu va vine", "nu avem" .... "nu sunt marimi mari" ...... naspa tare ........

Poti jura ca, grasutii poarta un stigmat in frunte si cu totii TREBUIE sa-i jigneasca intr-un fel sau altul.
Ma irita si comentariile a-tot-stiutorilor de genul:
* baga-n ea pana da pe spate, te cred si eu ca e grasa;
* toata ziua asta face: mananca!!!
si as putea continua
Plus ca nu exista intelegere pentru acele persoane care nu isi permit un abonament la sala, o dieta corespunzatoare pentru ca trebuie sa admitem ca si dieta, necesita investitii.

Tind sa cred ca multi grasuti nu reusesc sa slabeasca tocmai din cauza rautaciosilor care nu contenesc cu comentariile nepotrivite menite sa-i descurajeze.
De asemenea comentarii am avut si eu parte berechet! O persoana din anturaj tragea tare pe descurajarea mea asa incat sa raman grasa si ea sa se simta bine. Din pacate ptr ea, asta m-a impulsionat si astazi sunt aici, mandra de mine si alaturi sufleteste de cei ce se chinuie sa slabeasca!


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:20:06.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO