forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Motivatie (http://forum.slabute.ro/motivatie/)
-   -   "Nu am timp de sport" (http://forum.slabute.ro/motivatie/nu-timp-sport-6773.html)

deadcountess 25 oct 2010 08:48:33

Re: "Nu am timp de sport"
 
Citat:

Anterior postat de Lauricius (Post 378226)
Problema la mine e altfel... Cand am de lucru si de repetat 16 ore pe zi, n-am timp. Cand am doar 12, pot gasi 30 de minute de sport. Acasa. Pentru ca la sala se adauga 45 de minute dus-45 de minute intors, dus acolo si etc. Deci, pica. Daaaaar... daca eu urasc sportul, dupa 12 ore de nebunie, gasesc 30 de minute libere. Vreau sa le petrec facand ceva care ma deprima? Nu prea. Cred ca asa se pune problema, mai ales. Probabil ca trebuie sa iti placa acea activitate de 30 de minute ca sa iti permiti sa o faci in putinul timp liber si sa nu iti afecteze starea de spirit.

Asta e, unii fac sport de placere altii ca sa slabeasca :P

Lucrezi si repeti 16 ore pe zi tot timpul :-/

Red_Rose 25 oct 2010 14:50:29

Re: "Nu am timp de sport"
 
Citat:

Anterior postat de Lauricius (Post 378226)
Problema la mine e altfel... Cand am de lucru si de repetat 16 ore pe zi, n-am timp. Cand am doar 12, pot gasi 30 de minute de sport. Acasa. Pentru ca la sala se adauga 45 de minute dus-45 de minute intors, dus acolo si etc. Deci, pica. Daaaaar... daca eu urasc sportul, dupa 12 ore de nebunie, gasesc 30 de minute libere. Vreau sa le petrec facand ceva care ma deprima? Nu prea. Cred ca asa se pune problema, mai ales. Probabil ca trebuie sa iti placa acea activitate de 30 de minute ca sa iti permiti sa o faci in putinul timp liber si sa nu iti afecteze starea de spirit.

uite la mine eexact aceeasi.Un timp am facut sport,in fiecare zi faceam si credeam ca ma voi deprinde cumva si o sa pot spune si eu ca altii ca imi place dar nea tot nu l-am mai indragit si apoi a venit vara si nu prea am facut ca erau 40 grade si mie mi-e rau pe asa caldura si acum nu am nici o dorinta de a face sport,ba chiar m-as deprima sa stiu ca tre sa vin acasa si sa fac sport si nu cred ca lenea e de vina..pur si simplu e un simplu lucru din viata care nu imi place..e mai usor sa refuz ceva gustos pt mine decit sa fac sport :)

deadcountess 25 oct 2010 14:57:40

Re: "Nu am timp de sport"
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 379765)
uite la mine eexact aceeasi.Un timp am facut sport,in fiecare zi faceam si credeam ca ma voi deprinde cumva si o sa pot spune si eu ca altii ca imi place dar nea tot nu l-am mai indragit si apoi a venit vara si nu prea am facut ca erau 40 grade si mie mi-e rau pe asa caldura si acum nu am nici o dorinta de a face sport,ba chiar m-as deprima sa stiu ca tre sa vin acasa si sa fac sport si nu cred ca lenea e de vina..pur si simplu e un simplu lucru din viata care nu imi place..e mai usor sa refuz ceva gustos pt mine decit sa fac sport :)

Bine, macar tu recunosti ca iti displace :). Dar e aiurea sa ne ascundem dupa deget spunand "nu am timp" in loc de "nu am chef"

ali_lumi 25 oct 2010 15:00:10

Re: "Nu am timp de sport"
 
Countess imi place ce ai scris mai sus. Din pacate asa este , asta e scuza principala:( dar uite ca si in cazul meu spre exemplu sunt zile in care ( cu toate ca nu muncesc ) am atatea pe cap incat ajung seara acasa sau chiar stand acasa, si cat de obosita as fi tot fac 10 minute de orice acolo, ca e 20 de minute de tae bo , sau ca e 10 minute de exercitii pt abdomen ,orice da fac, nu cunoteaza catusi de putin faci , conteaza ca faci. Si corpul va aprecia asta ;)

deadcountess 25 oct 2010 20:42:39

Re: "Nu am timp de sport"
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 379786)
Countess imi place ce ai scris mai sus. Din pacate asa este , asta e scuza principala:( dar uite ca si in cazul meu spre exemplu sunt zile in care ( cu toate ca nu muncesc ) am atatea pe cap incat ajung seara acasa sau chiar stand acasa, si cat de obosita as fi tot fac 10 minute de orice acolo, ca e 20 de minute de tae bo , sau ca e 10 minute de exercitii pt abdomen ,orice da fac, nu cunoteaza catusi de putin faci , conteaza ca faci. Si corpul va aprecia asta ;)

Eu desi muncesc destul am timp :P Se intampla, e drept, cateodata sa nu am chef si pace dar intotdeauna cheful imi vine pe parcurs daca ma duc la sala.

Lauricius 26 oct 2010 02:18:14

Re: "Nu am timp de sport"
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 379214)
Asta e, unii fac sport de placere altii ca sa slabeasca :P

Lucrezi si repeti 16 ore pe zi tot timpul :-/

In mare parte, da. Am weekend-ul mai liber. Dar uneori se nimereste sa am cate ceva si in weekend.

Mai prind pauze, dar din pacate, pentru ca nu imi face placere... greu ma urnesc sa fac sport in pauza aia.

De 10 zile am reusit sa fac intre 20 si 40 de minute pe zi de gimnastica+dans. Acasa, evident. Locuind la mama dracu' si cu programul meu, nu se pune problema sa mai am timp si de drumul efectiv dus-intors de la sala. Dar trebuie sa spun ca am facut minutele astea numai dupa ora 01:00 - 02:00. Deci iti dai seama ca am nevoie de vointa sa ma urnesc la ora aia sa fac sport, in loc sa ma trantesc in pat sa dorm. Exercitiile le fac cam in sictir, ce e drept. Dar dansul e ok, ala imi face placere. Dupa ce mai imi lucrez putin muschii (care sunt cam zero... eu si in liceu mi-am luat scutire medicala de sport), o sa reduc gimnastica la 15 min. si sa maresc dansul la 30.

Si am incercat sa merg pe jos mai mult, cand am putut. Ma misc mai rapid cu masina si uneori e o necesitate sa o fac. Totusi am reusit sa ajung la 4-6 ore de mers pe jos/saptamana. Chiar imi pare rau ca nu gasesc mai mult timp sa fac asta, e una din f.putinele activitati fizice care ma relaxeaza.

Oricum, totusi ai dreptate... E mai corect sa spunem ca nu ne place, decat ca nu avem timp. Pe de alta parte, daca as avea mai mult timp... m-as putea motiva mai usor sa fac ceva ce nu imi place. As fi mai odihnita psihic pentru a accepta asta. La mine e putin un cerc vicios. Sau poate imi tot gasesc scuze, nu stiu ce sa zic... :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 18:40:00.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO