forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Cate calorii are o reteta? (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/cate-calorii-reteta-808.html)

huhu 27 iun 2009 17:57:09

Cate calorii are o reteta?
 
vin si eu cu o intrebare:
ca sa aflu caloriile pe care le contine o mancare e de-ajuns sa adun caloriile pe care le contine fiecare ingredient in parte sau e un procedeu mai complicat? de exemplu azi am facut ardei umpluti cu orez+ciuperci+ceapa+dovlecel la cuptor...am dedus eu ca ar trebui sa fie o mancare cu putine calorii dar ma gandesc acum ca poate combinate in felul asta nu sunt chiar asa bune pt dieta...habar n-am!

ianna 27 iun 2009 18:41:51

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Eu in situatzii d`astea adun fiecare ingredient in parte - ca la sarmale. Ex1/2 kg vaca tocata +1/2 kg porc tocat +etc etc adun trag linia si impart la cate sarmale mi-au iesit si aflu cat are fiecare sarma cu aproximatie. Cam la fel poti face si tu. Dar dovleceii cu ciuperci si orez sunt mai sanatosi decat sarmalele:D

PS: nu uita sa adaugi si uleiul pus in tigaie..daca ai folosit

Citat:

Anterior postat de huhu (Post 13629)
vin si eu cu o intrebare:
ca sa aflu caloriile pe care le contine o mancare e de-ajuns sa adun caloriile pe care le contine fiecare ingredient in parte sau e un procedeu mai complicat? de exemplu azi am facut ardei umpluti cu orez+ciuperci+ceapa+dovlecel la cuptor...am dedus eu ca ar trebui sa fie o mancare cu putine calorii dar ma gandesc acum ca poate combinate in felul asta nu sunt chiar asa bune pt dieta...habar n-am!


mishutza 27 iun 2009 19:29:41

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Huhule,aduna tot,vezi ce cantitate ai in total se pe urma imparte caloriile la cantitate,si vezi cate ai pe suta de grame.Si cantaresti de cate ori mananci

Trixy26 01 iul 2011 20:26:39

Re: Cate calorii are o reteta?
 
Am si eu o intrebare fetelor , am citit acum un subiect "cate calorii are o reteta ?" scris de Slabuta , vroiam sa intreb : de ce masuram gramajul si caloriile dupa ce gatim mancarea ? Ca nu inteleg :-/ , nu masuram caloriile in functie de ce alimente punem umede asa adik: 1 ou = 60 gr (albus + galbenus crude ) = 79 kcal s au ii masuram kcal dupa ce il , fierbem s au etc ? Eu am facut niste biscuiti si nu stiu cate kcal au ca in stare umeda (adika negatit ) au 185 gr si 454 kcal si gatiti au 90 gr si nu stiu cate kcal ?:-/ . Ma lamuriti si pe mine pls


b]CALORII INGERATE[/b]
Mic dejun, ora 21:07
Oua de gaina proaspete, Esselunga, 92g - 121 calorii, 11.8 proteine, 8.1 grasimi, - colesterol, 0.2 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Miere Poliflora, Fine Food, 40g - 122 calorii, 0.2 proteine, 0 grasimi, - colesterol, 32.3 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Faina integrala de secara, Sano Vita, 20g - 66 calorii, 1.9 proteine, 0.3 grasimi, 0 colesterol, 13.3 carbohidrati, 1.5 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Amidon de porumb, 20g - 77 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 18.3 carbohidrati, 0.2 fibre, 1.8 sodiu, 0 zaharuri
Seminte decojite de floarea soarelui crude, Stilla Natura, 10g - 59 calorii, 1.9 proteine, 4.8 grasimi, - colesterol, 1.7 carbohidrati, 0.3 fibre, 0 sodiu, - zaharuri
Ulei de in OMEGA -3, Parapharma, 1ml - 9 calorii, 0 proteine, 1 grasimi, - colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, - sodiu, 0 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 454 calorii, (mic)15.9 proteine, 14.2 grasimi, 0 colesterol, (mult)65.8 carbohidrati, 2 fibre, 1.8 sodiu, 0 zahar


--------------------------------------------------------------------------------------

mishutza 01 iul 2011 20:35:28

Re: Cate calorii are o reteta?
 
Calculezi caloriile in functie de alimentele crude.Pentru ca,de exemplu,daca ai 100 de grame de piept de pui crud,dupa ce il gatesti,nu vei maia vea tot 100 de grame,vei avea mai putin pentru ca se pierde apa,dar caloriile raman aceleasi.De aceea si cand prepari ceva,aduni caloriile de la alimentele crude,apoi cantaresti ce cantitate de produs ti-a iesit si apoi imaprti.
Ai inteles?ca mai incerc odata daca nu:D

mishutza 01 iul 2011 20:37:20

Re: Cate calorii are o reteta?
 
http://forum.slabute.ro/nevoie-ajuto...eteta-906.html
Ia vezi explicatiile astea te ajuta?

Trixy26 01 iul 2011 20:37:48

Re: Cate calorii are o reteta?
 
Am inteles intr un final :)) . Ms de raspuns :)

Slabuta 02 iul 2011 00:40:57

Re: Cate calorii are o reteta?
 
Buna Trixy, :)

Ti-a explicat Mishutza cum sta treaba cu alimente in stare cruda-gatita... eu doar vroiam sa iti mai las un link unde am explicat cum se calculeaza valorile nutritionale pentru retete, poate te ajuta si acest lucru. :)

Cate calorii are o reteta? - Slabute.ro


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:44:39.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO