forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Cum sa o conving pe colega mea sa nu se infometeze? (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/cum-conving-colega-mea-nu-se-infometeze-2386.html)

VentoFreddo 14 feb 2010 16:02:50

Re: infometarea?
 
Citat:

Anterior postat de 8ia (Post 87148)
16 ani!!!si are 48 de kg

Zi-ne si ce inaltime are, asa putem sa vedem cat ar trebui sa cantareasca..

Red_Rose 14 feb 2010 16:06:43

Re: infometarea?
 
48 kg si inca ii frica sa nu se ingrase..ajut-o ca e rau daca continua asa.O prietena de-a mea are anemie de la asta si niciodata nu mai reuseste sa slabeasca chiar daca nu maninca mai nimic..are 56 kg oricum.

8ia 14 feb 2010 16:07:51

Re: infometarea?
 
1.68...dar totusi ea nu manaca nimc de frica sa nu se ingrase!

Suzume 14 feb 2010 16:59:12

Re: infometarea?
 
Asa am patit si eu cu colega mea de banca din liceu. Era dependenta de cola (si inca este): dimineata, la pranz si seara, sticla de cola era nelipsita. Era incredibil de slaba. Asa ca i-am cautat slabiciunea, sandwich-urile cu snitzel de pui si mancarea de la McDonald's si am reusit sa o fac sa manance. Stiu ca nu era un regim alimentar sanatos dar atat timp cat manca si tot nu avea probleme cu greutatea am zis de ce nu. Iar acum e la fel de slaba, cola e la fel de consumata dar mananca.

Bottomline: gaseste-i slabiciunile.

8ia 14 feb 2010 21:44:26

Re: infometarea?
 
fetelor!totusi cum sa inceapa sa manace pentru a nu se ingrasa...nu stiu in prima zi 200 calorii a treia zi 300 s.a.m.d.pana ajunge pana la cea normala ....ea estte obsedata de aspectul ei nu cred ca o so conving cu macare de la mac ca tot ce vrea ea e cafea sasi potoleasca foamea:!!!!tb sa o ajut cumva dar sa nu se ingrase si sa supere pe mine ca din cauza mea sa ingrasat;:-/:-s

8ia 14 feb 2010 22:10:52

Re: infometarea?
 
imi poate da si mie cineva un sfat va rog:):D:D:D

Red_Rose 14 feb 2010 22:22:10

Re: infometarea?
 
sincer nush..dar la 1.68 48 kg e ft slaba cred ca..e greu la asa persoane sa le dai sfaturi,ele cred ca le vrei rau :(

Diviana 15 feb 2010 02:32:30

Re: infometarea?
 
anorexia, ca si bulimia, este o boala psihica care se manifesta fizic prin infometare. ea nu trebuie sa fie fortata sa manance pt ca va gasi o cale sa se echiveze, ba mai mult se va ascunde foarte mult. are nevoie de consiliere - stiu ca e imposibil probabil sa ajunga la medic, insa si consiliere din partea unei persoane pe care ea o admira cat de cat este de trebuinta.
documenteaza-te cat mai mult despre cauzele psihice generale ale obsesie fata de propriul corp, iar apoi incearca sa identifici alaturi de ea momentul care a declansat aceasta afectiune (poate sa fie un eveniment tragic in familie, sau mai mult ca sigur remarcile baietilor sau ale fetelor din jur - si nu neaparat remarcile negative fata de ea, dar spre exemplu, daca un baiat de care ii place a declarat la un moment dat ca ii plac fetele slabe, sau 'ce buna e X, Y', ea a memorat acest lucru si inconstient este dominata de acel gand).

daca ai intrebari, astept :)
succes

p.s. ca sa dau credibilitate vorbelor mele, iti spun ca sunt bulimica inca de la 15 ani - nu scapi niciodata de aceasta afectiune, decat poate prin psihanaliza- si am cunostiinte de psihologie si ceva psihanaliza.


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:35:12.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO