forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Mananc dietetic, dar tot nu slabesc! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/mananc-dietetic-tot-nu-slabesc-10029.html)

carinush 20 aug 2011 12:24:24

Mananc dietetic, dar tot nu slabesc!
 
Inca de anul trecut de cand am decis sa ma apuc de slabit, am trecut la iaurt 0%, lapte 0%, paine integrala, gemuri dietetice, cereale fara zahar... Organismul s-a obijnuit asa si acum cand mananc ca un om care nu e la dieta se depune. :( In felul asta (+lipsa de sport) am ajuns la aproape 57 de kg de la 50 cand aveam anul trecut.
Daca mananc totusi doar ce este recomandat la dieta eu ma mentin...

Ce sa fac, la ce sa mai renunt?

Georgii 20 aug 2011 12:31:14

Re: Mananc putin, dar tot nu slabesc!
 
Citat:

Anterior postat de carinush (Post 765442)
Inca de anul trecut de cand am decis sa ma apuc de slabit, am trecut la iaurt 0%, lapte 0%, paine integrala, gemuri dietetice, cereale fara zahar... Organismul s-a obijnuit asa si acum cand mananc ca un om care nu e la dieta se depune. :( In felul asta (+lipsa de sport) am ajuns la aproape 57 de kg de la 50 cand aveam anul trecut.
Daca mananc totusi doar ce este recomandat la dieta eu ma mentin...

Ce sa fac, la ce sa mai renunt?

Salut Carinush.Vad ca avem aceeasi inaltime.Si eu am avut 56de kg acum cateva luni si am scapat de ele..din fericire.In primul rand ce mananci tu intr-o zi obisnuita..fa-mi un exemplu din meniul tau de ieri..Sport de ce nu practici?Fara el nu te vei modela frumos..el te ajuta sa fii frumoasa,tonifiata si sanatoasa.Iti poti calcula caloriile ingerate si cele consumate(daca incepi sa faci sport) la Calculatorul Nutritional ,asa vei vedea cate calorii ai intr-o zi si daca stagnezi sau urci in kg sa ai de unde scadea.Minim 1200cal/zi pentru inceput si macar 30min sport(jogging,tae-bo,zumba,aerobic,start walking,sarit coarda,pilates etc.) de 3-4 ori pe saptamana.Asa vei scadea usor din kg si nu vei avea parte de efectul yo-yo...deci nu se vor intoarce kg.:)
Mananci carne?Paine cata mananci?In loc de cereale mananca musli fara zahar.Si in loc de paine poti cauta Wasa..si multe altele.Mult succes!>:D<:-*

carinush 20 aug 2011 13:07:35

Re: Mananc dietetic, dar tot nu slabesc!
 
Mananc piept de pui la gratar sau fiert. Wassa consum aproape zilnic din aceea 100%, paine 2-3/ sapt si din cea neagra.(2-3 felii) Nu consum grasimi aproape deloc.
Ideea e ca eu manananc dietetic, dar nu slabesc... Iar ca sport merg foarte mult pe jos.( Ieri am mers 8 km ). Incerc sa fac exercitii acasa dar nu gasesc motivatie pt ca nu slabesc .. :|

Adina14 20 aug 2011 13:25:49

Re: Mananc dietetic, dar tot nu slabesc!
 
Aprob si subliniez tot ce a spus Georgi mai sus :)
Nu privi problema astfel; gandeste-te ca nu slabesti pentru ca nu faci sport si sa vezi cum te motivezi singura sa te apuci de treaba :P

carinush 20 aug 2011 13:37:21

Re: Mananc dietetic, dar tot nu slabesc!
 
Se pare ca sportul e singura mea varianta ramane mult, mult sport ... Sper sa reusesc sa ma tin de el [*haltera*]

BornCrank 20 aug 2011 15:47:33

Re: Mananc dietetic, dar tot nu slabesc!
 
Citat:

Anterior postat de carinush (Post 765476)
Mananc piept de pui la gratar sau fiert. Wassa consum aproape zilnic din aceea 100%, paine 2-3/ sapt si din cea neagra.(2-3 felii) Nu consum grasimi aproape deloc.
Ideea e ca eu manananc dietetic, dar nu slabesc... Iar ca sport merg foarte mult pe jos.( Ieri am mers 8 km ). Incerc sa fac exercitii acasa dar nu gasesc motivatie pt ca nu slabesc .. :|

Buna carinush,

Ai ore fixe? Cat mananci? Sport faci? Grasimi sanatoase ar trebui sa consumi.

Si eu mancam sanatos, mult, la ore tarzii si ma miram de ce nu slabesc. Undeva trebuie sa fie buba.

carinush 20 aug 2011 16:54:27

Re: Mananc dietetic, dar tot nu slabesc!
 
Citat:

Anterior postat de BornCrank (Post 765608)
Buna carinush,

Ai ore fixe? Cat mananci? Sport faci? Grasimi sanatoase ar trebui sa consumi.

Si eu mancam sanatos, mult, la ore tarzii si ma miram de ce nu slabesc. Undeva trebuie sa fie buba.

Incerc sa mananc la anumite ore insa nu imi iese intotdeuna :D Nu sar peste nicio masa, iar ultima o servesc pana in ora 8, dar ma culc pe la 12-1 chiar mai tarziu.

Ieri am mancat:

MD: 1 clatita Dukan (1 ou, faina de ovaz, branza cottage) + magiun
P: omleta + salata asortata (fara ulei, bineinteles)
C: putina ciorbita de pui si tocanita de cartofi cu piept de pui

De obicei mananc mai mult :-s

vera37 20 aug 2011 17:15:40

Re: Mananc dietetic, dar tot nu slabesc!
 
uite, aici am si eu o observatie: la cina ai mancat cartofi, cartofii sunt carbohidrati care nu sunt recomandati pt cina deoarece necesita un consum de energie din partea ta, iar seara oricum metabolismul este mult incetinit:):)
daca tot mananci la cina cartofi, fa sport dupa;);)

dupy 20 aug 2011 18:37:15

Re: Mananc dietetic, dar tot nu slabesc!
 
Citat:

Anterior postat de vera37 (Post 765691)
uite, aici am si eu o observatie: la cina ai mancat cartofi, cartofii sunt carbohidrati care nu sunt recomandati pt cina deoarece necesita un consum de energie din partea ta, iar seara oricum metabolismul este mult incetinit:):)
daca tot mananci la cina cartofi, fa sport dupa;);)

+ ca sunt cumbinati cu pui. gresit
carbo+proteine = nu bun pt dieta[-(

carinush 20 aug 2011 18:53:00

Re: Mananc dietetic, dar tot nu slabesc!
 
Ok! am inteles, sa traiti!:)):D
Era gresit daca mancam puiul cu o salata asorata? :-? I guess no ..


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:07:42.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO