forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Obsesia cantarului (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/obsesia-cantarului-7512.html)

AndradaMara 20 dec 2010 22:32:58

Obsesia cantarului
 
Sper sa ma ajutati si de data asta. Ati fost un real ajutor cu tabelele de calorii si cu retetele, va multumesc tuturor pt ele >:D< si tineti-o tot asa.
Acuma sa punem si problema: am ajuns la greutatea dorita, chiar si mai putin in unele momente ale lunii, dar am o obsesie incredibila de a ma cantari si de a reduce cat mai mult din mancare( ceea ce stiu ca e rau, de fapt ar trebui sa cresc ratia) si sport mult. spre exemplu azi : dimineata(~10) tot fain frumos 52,5 kg, mancat un mar si 2 mandarine micutze micutze...pe la 13 un mar rosu...16 tocanita de vita cu legume (a la slabutze, cum spuneam, real ajutor) si un cartof fiert...seara 18 un mar din nou...18 30 altul si 19 altul...la 20:00 50 minute pe bicicleta ergonomica...si cantarul 53,4...si ma cam sperie:-s ce ar trebui sa fac, e doar o obsesie?

lucia ely 20 dec 2010 22:36:47

Re: Obsesia cantarului
 
:)
buna si bine te-am gasit:)
dimineata inainte sa mananci...oarecum stomacelu tau e "gol"
dupa ce mananci...bei apa e normal sa ai mai multe kg nu?
ca si o sticla....cand e goala....si cand e plina...nu au aceasi greutate:)

sper ca te-am ajutat macar putin>:D<

AndradaMara 20 dec 2010 22:43:38

Re: Obsesia cantarului
 
Citat:

Anterior postat de lucia ely (Post 444741)
:)
buna si bine te-am gasit:)
dimineata inainte sa mananci...oarecum stomacelu tau e "gol"
dupa ce mananci...bei apa e normal sa ai mai multe kg nu?
ca si o sticla....cand e goala....si cand e plina...nu au aceasi greutate:)

sper ca te-am ajutat macar putin>:D<

sunt constienta de asta si am si citit undeva ca 0,5 l de apa cresc cu 500 grame pe cantar. si cu toate astea tot am obsesia asta, probabil e frica sa nu mai ajung la kilograme in plus

lucia ely 20 dec 2010 22:47:03

Re: Obsesia cantarului
 
eu zic sa nu iti mai fie frica:)
daca continui sa mananci sanatos si sa faci sport:)
(chear daca nu chear in fiecare zi...) tot nu te vei ingrasa:*:*:*

eu iti recomand sa iti scrii in fiecare zi si pe sit meniul:)
sa il poti privi tu....sa vezi ca nu ai mancat exagerat:)
si de ai mancat sa te stii sa nu mai repeti a 2-a zi:)
asa ca fii fericita esti slabuta acum:)
nu te mai stresa cu cantarul:) incearca sa te cantaresti din ce in ce mai rar...o data la 2 sapt:)
dupa ce vei vedea si asa ca rezultatele continuua sa te bucure nu te vei mai gandi tot timpul ...daca te-ai ingrasat sau slabit:)

AndradaMara 20 dec 2010 22:50:42

Re: Obsesia cantarului
 
Citat:

Anterior postat de lucia ely (Post 444741)
:)
buna si bine te-am gasit:)
dimineata inainte sa mananci...oarecum stomacelu tau e "gol"
dupa ce mananci...bei apa e normal sa ai mai multe kg nu?
ca si o sticla....cand e goala....si cand e plina...nu au aceasi greutate:)

sper ca te-am ajutat macar putin>:D<

si as mai vrea sa te intreb ceva...dupa cum probabil ai observat, mananc multe fructe, dar asta asa e de cand ma stiu...in unele locuri am citit ca e bine sa mananci multe fructe la diete, in altele nu ...si as vrea sa imi spuneti va rog daca e ok cu multe fructe sau ar trebui sa le raresc? :-s
mersi mult >:D<(m-am cam grabit la ultimul mesaj, iarta-ma)

lucia ely 20 dec 2010 22:53:42

Re: Obsesia cantarului
 
nu-i nimic:):*:*:*
legat de fructe...
eu zic ca sunt bune dar la gustari ...2-3 /zi depinde de marime:)
fructele dupa cum stii se mananca la gustari:) si de preferat este sa nu le combini:)
nu sunt recomandate f multe fructe pe zi pentru ca contin zahar:)

AndradaMara 20 dec 2010 23:04:50

Re: Obsesia cantarului
 
Citat:

Anterior postat de lucia ely (Post 444767)
nu-i nimic:):*:*:*
legat de fructe...
eu zic ca sunt bune dar la gustari ...2-3 /zi depinde de marime:)
fructele dupa cum stii se mananca la gustari:) si de preferat este sa nu le combini:)
nu sunt recomandate f multe fructe pe zi pentru ca contin zahar:)

merci mult :*>:D< m-ai linistit putin :)

lucia ely 20 dec 2010 23:07:23

Re: Obsesia cantarului
 
cu placere>:D<

Roxii 21 dec 2010 00:17:45

Re: Obsesia cantarului
 
Citat:

Anterior postat de AndradaMara (Post 444739)
Sper sa ma ajutati si de data asta. Ati fost un real ajutor cu tabelele de calorii si cu retetele, va multumesc tuturor pt ele >:D< si tineti-o tot asa.
Acuma sa punem si problema: am ajuns la greutatea dorita, chiar si mai putin in unele momente ale lunii, dar am o obsesie incredibila de a ma cantari si de a reduce cat mai mult din mancare( ceea ce stiu ca e rau, de fapt ar trebui sa cresc ratia) si sport mult. spre exemplu azi : dimineata(~10) tot fain frumos 52,5 kg, mancat un mar si 2 mandarine micutze micutze...pe la 13 un mar rosu...16 tocanita de vita cu legume (a la slabutze, cum spuneam, real ajutor) si un cartof fiert...seara 18 un mar din nou...18 30 altul si 19 altul...la 20:00 50 minute pe bicicleta ergonomica...si cantarul 53,4...si ma cam sperie:-s ce ar trebui sa fac, e doar o obsesie?

Nu te mai cantari asa des,si in nici un caz de mai multe ori pe zi.E normal sa ai in plus dupa ce ai mancat/baut etc:)Adevarata ta greutate este cea de dimineata,pe stomacul gol si iesita la toaleta.Stabileste`ti o zi de cantar si cantareste`te doar odata pe saptamana.Stiu ca e greu si ca tinzi sa o faci zilnic insa trebuie sa te obisnuiesti.Si mie mi`a fost greu dar acum m`am obisnuit,si chiar dak am in plus nu ma sperii pentru ca stiu ca asa arata din diferite motive,nu neaparat ca m`am ingrasat.Se mai poate si sa iti arate in plus de la o zi la alta.Si asta poate sa fie din cauza unor retineri de apa,pentru ca nu ai iesit la toaleta sau alte motive.De aceea e cel mai bine sa te cantaresti o data pe saptamana:)

AndradaMara 21 dec 2010 00:55:35

Re: Obsesia cantarului
 
Citat:

Anterior postat de Roxii (Post 444846)


Nu te mai cantari asa des,si in nici un caz de mai multe ori pe zi.E normal sa ai in plus dupa ce ai mancat/baut etc:)Adevarata ta greutate este cea de dimineata,pe stomacul gol si iesita la toaleta.Stabileste`ti o zi de cantar si cantareste`te doar odata pe saptamana.Stiu ca e greu si ca tinzi sa o faci zilnic insa trebuie sa te obisnuiesti.Si mie mi`a fost greu dar acum m`am obisnuit,si chiar dak am in plus nu ma sperii pentru ca stiu ca asa arata din diferite motive,nu neaparat ca m`am ingrasat.Se mai poate si sa iti arate in plus de la o zi la alta.Si asta poate sa fie din cauza unor retineri de apa,pentru ca nu ai iesit la toaleta sau alte motive.De aceea e cel mai bine sa te cantaresti o data pe saptamana:)

merci mult slabutele >:D<
numa lucruri bune de pe site'ul asta :*

Anca77yvb 17 ian 2011 06:25:16

Re: Obsesia cantarului
 
apropo de obsesia cantarului ..... in fiecare dimineata ma cantaresc si am o pisica persana si saraca ma vede in fiecare ca ma urc pe cantar a inceput sa se urce si ea ...:))

irina27 17 ian 2011 14:02:40

Re: Obsesia cantarului
 
e greu cu cantarul asta:)) si mie mi-a luat mult pana sa inteleg ca adevarata greutate este cea de dimineata,pe stomacul gol.

deadcountess 17 ian 2011 14:27:02

Re: Obsesia cantarului
 
Citat:

Anterior postat de Anca77yvb (Post 477814)
apropo de obsesia cantarului ..... in fiecare dimineata ma cantaresc si am o pisica persana si saraca ma vede in fiecare ca ma urc pe cantar a inceput sa se urce si ea ...:))

No asta da obsesie contagioasa :)):)) saraca pisica... macar e grasa?

luciaA 17 ian 2011 19:24:20

Re: Obsesia cantarului
 
buna:*
eu sunt "noua" in aceasta comunitate..insa ma bucur foarte mult ca ma pot alatura si eu voua.
de asemeni, am si eu aceasta ingrozitoare " obsesie a cantarului" care imi dauneaza fff mult.de ce? pentru ca de muuulte ori ma cantaresc dupa o zi in care mananc dupa o dieta anume si vad ca, cantarul arata mai putin..si ma apuc sa mananc apoi pentru ca consider ca imi permit sa o fac si sa nu ma ingras fata de ziua precedenta..ceea ce e un lucruuu foarte stupid!
Ajutor.pupici slabutelor:*

deadcountess 18 ian 2011 10:36:40

Re: Obsesia cantarului
 
Citat:

Anterior postat de luciaA (Post 478975)
buna:*
eu sunt "noua" in aceasta comunitate..insa ma bucur foarte mult ca ma pot alatura si eu voua.
de asemeni, am si eu aceasta ingrozitoare " obsesie a cantarului" care imi dauneaza fff mult.de ce? pentru ca de muuulte ori ma cantaresc dupa o zi in care mananc dupa o dieta anume si vad ca, cantarul arata mai putin..si ma apuc sa mananc apoi pentru ca consider ca imi permit sa o fac si sa nu ma ingras fata de ziua precedenta..ceea ce e un lucruuu foarte stupid!
Ajutor.pupici slabutelor:*

Aici nu cantarul este problema :P ci faptul ca nu esti constienta ca niciodata nu ai voie sa mananci prostii. Rezultatele cantarului ar trebui sa te motiveze nu sa te faca sa mananci.;)

rodica2010 18 ian 2011 20:17:06

Re: Obsesia cantarului
 
Citat:

Anterior postat de Anca77yvb (Post 477814)
apropo de obsesia cantarului ..... in fiecare dimineata ma cantaresc si am o pisica persana si saraca ma vede in fiecare ca ma urc pe cantar a inceput sa se urce si ea ...:))



:)):)):))M-ai facut sa rad!!!:)):)):))Mi-o si inchipui cum se urca ea tacticoasa pe cantar!:)):)):))
Nu cred ca a te cantari zilnic e o obsesie.Eu ma cantaresc asa de 1 an si 7 luni,dar asta nu face decat sa ma tina ancorata in realitate,sa ma motiveze.Dimineata,pe stomacul gol si in costumul Evei,ma cantaresc si-mi trec greutatea intr-un carnetel.Asa cred eu ca sunt ferita de tentatii si daca am facut cumva vreo prostie,sa pot a doua zi sa iau masuri.;):)

Mihaela1006 19 ian 2011 10:30:43

Re: Obsesia cantarului
 
Citat:

Anterior postat de rodica2010 (Post 480691)
:)):)):))M-ai facut sa rad!!!:)):)):))Mi-o si inchipui cum se urca ea tacticoasa pe cantar!:)):)):))
Nu cred ca a te cantari zilnic e o obsesie.Eu ma cantaresc asa de 1 an si 7 luni,dar asta nu face decat sa ma tina ancorata in realitate,sa ma motiveze.Dimineata,pe stomacul gol si in costumul Evei,ma cantaresc si-mi trec greutatea intr-un carnetel.Asa cred eu ca sunt ferita de tentatii si daca am facut cumva vreo prostie,sa pot a doua zi sa iau masuri.;):)

ai dreptate, si pe mine ma ajuta cantaritul zilnic, ma face sa iau masuri urgente daca am fluctuatii in sus si ma motiveaza daca scade mai mult ca orice. Plus ca mai urc si in timpul zilei, ma ajuta sa-mi cunosc mai bine organismul.
sunt insa persoane demoralizate de orice revenire a cantarului la o valoare mai mare decat cea de ieri si pentru ele se recomanda cantarirea saptamanala care e mai corecta

loveyngy 23 ian 2011 03:58:01

Re: Obsesia cantarului
 
Buna Andra sunt si eu noua slabuta pe aici am vazut intrebarea ta............nu e nici o obsesie.si eu ma cintaresc des...........Cind m-iam cumparat cintarul era instructiunea cum s-al folosesc.asa ca ...e dimineata cind te scoli dupa 15 min...............aceaste vor fi chilogramele reale.Asa ca ia si fii linistita................................pupici

Anca77yvb 25 ian 2011 06:09:58

Re: Obsesia cantarului
 
nu e grasa pisica mea ........ e mai mare ca ea parul ........... in fine si eu tot ca sa fiu sigura ca nu am facut vreo prostie ma cantaresc mereu ........ de teama cantarului am ajuns la 86 de kg si sincer nu vreau sa mai ajung acolo ...........

Sand 25 ian 2011 07:06:18

Re: Obsesia cantarului
 
A fost draguta faza cu pisica, am ras si eu si sotul meu.:) Si noi avem pisica, suntem mari iubitori de blanei din astia mici si scumpici.

Anca77yvb 25 ian 2011 07:22:52

Re: Obsesia cantarului
 
dap saraca iti dai seama ce tare am stresat-o ........ dormea la un moment dat pe cantar ....

giorgimoni 25 ian 2011 12:51:06

Re: Obsesia cantarului
 
buna am si eu aceasi problema mananc tot mai putin si tot ma cantaresc si de 5 ori pe ziisi devin furioasa cand vad ca cresc si cu 2 de grame si n stiu ce sa ma fac! e foarte nasoala situatia:(

Mihaela1006 25 ian 2011 12:55:50

Re: Obsesia cantarului
 
Citat:

Anterior postat de giorgimoni (Post 492333)
buna am si eu aceasi problema mananc tot mai putin si tot ma cantaresc si de 5 ori pe ziisi devin furioasa cand vad ca cresc si cu 2 de grame si n stiu ce sa ma fac! e foarte nasoala situatia:(

nu e bine sa tot reduci, mai bine studiaza alimetele si posibilitatile lor de asociere optima ca sa slabesti...
2 grame? hai ca nu vorbesti serios! eu iau 2 grame si cand respir, zau asa! Situatia nu e nasoala, fii optimista >:D< ce dieta tii?

leila87 07 feb 2011 22:11:48

Re: Obsesia cantarului
 
buna fetelor obsesia cu cantarul o am si eu pana si instructorul de la sala a sesizat lucrul acesta,ma cantaresc zilnic dar ma ajuta pentru a nu depasi 58 de kg doar asa stiu cand sa iau masuri si cand sa fac mici greseli.

justbelieve 08 feb 2011 15:16:18

Re: Obsesia cantarului
 
Citat:

Anterior postat de leila87 (Post 514611)
buna fetelor obsesia cu cantarul o am si eu pana si instructorul de la sala a sesizat lucrul acesta,ma cantaresc zilnic dar ma ajuta pentru a nu depasi 58 de kg doar asa stiu cand sa iau masuri si cand sa fac mici greseli.

Nu te mai cantari zilnic,nu e bine pentru psihic.Incearca doar o data pe saptamana sa te cantaresti.

leila87 09 feb 2011 18:26:49

Re: Obsesia cantarului
 
o sa incerc macar de inceput o data la 3 4 zile asa treptat,pupici

CrisetenO 09 feb 2011 19:01:06

Re: Obsesia cantarului
 
Salut!

Sa mai adaug si eu vreo cateva lucruri, desi slabutele te-au cam lamurit deja. Nu stiu daca asta se intampla la toata lumea, dar cel putin pe mine fructele ma borfaie. Ceea ce inseamna de fapt ca ma umflu nu numai cu lichid ci si cu aer (care te baloneaza). Din cauza asta nu e foarte bine sa mananci prea multe (plus ca au si zaharuri).

Uite ceva care m-a ajutat foarte mult la moderarea cantaritului zilnic si la ajustarea portiilor.

Incepi cu o cantarire la 2 zile (in loc de zilnic). Te cantaresti in ziua 0. Mananci dupa regimul tau (nu stiu cat mananci, deci nu pot sa-ti dau nr. de kcal) si in ziua 0 si in ziua 1. Te cantaresti in ziua 2. Daca esti la plus fata de greutatea din ziua 0, scazi putin portia. Daca esti in minus sau la mentinere, cresti putin portia. Si mananci dupa portiile ajustate in zilele 2 si 3. In ziua 4 te cantaresti iar si repeti procesul.

Dupa ce ai facut asta de 5 ori, deci in ziua 10, incepi sa te cantaresti o data la 3 zile. Si asa mai departe, pana ajungi la o saptmana.

Vei rade de mine, dar eu asa m-am descurcat sa nu ma mai cantaresc de 5 ori pe zi, pentru ca e mai treptat si imi da timpul sa am increderea sa las cantarul.

Cu mult drag,
Cristina

leila87 10 feb 2011 22:20:25

Re: Obsesia cantarului
 
multumesc de sfat o sa-l urmez ,chiar suna foarte bine

justbelieve 13 feb 2011 17:23:00

Re: Obsesia cantarului
 
Citat:

Anterior postat de leila87 (Post 519717)
multumesc de sfat o sa-l urmez ,chiar suna foarte bine

Ei bine,cum 'merge' cantaritul?Te mai cantaresti zilnic?:-s

irina27 20 feb 2011 13:44:41

Re: Obsesia cantarului
 
aoleu asa ma enerveaza cantarul asta..e atat de derutant :|
sunt unele zile in care am 57 :x iar in altele zile am chiar si 59..ma enerveaza oscilatiile astea desi sunt constienta ca ele sunt normale;;)

CrisetenO 20 feb 2011 14:05:01

Re: Obsesia cantarului
 
Salut fetelor!

Pe jurnalul meu am pus de curand cateva idei pentru ca sa scapam in mod treptat de obssesia cantarului. Eu am reusit deocamdata sa renunt la dependenta de cantar, si o Slabuta cu experienta mi-a sugerat sa scriu si aici ce am scris pe jurnal, poate ajuta. Deci daca vi se par prostii, va rog treceti peste continutul mesajului; altfel, poate e de folos.

Cu mult drag,

Cristina


Azi vreau sa scriu niste ganduri despre... cantar. Ca am vazut ca multe fete au probleme cu cantarul (adica dependenta de cantar la dieta, si apoi la mentinere). Cand cer ajutor si eu incerc sa le raspund, ma gandesc la cum am scapat eu de dependenta cantarului.

Daca e sa spun adevarul adevarat, a fost o combinatie de oboseala si aceeasi realizare instanta care m-a palit cand mi-era greu sa functionez normal o zi intreaga la servici: daca continui sa ma cantaresc de 2 ori pe zi si sa-mi ajustez mesele dupa asta, am sa mor de anorexie.

Majoritatea fetelor de aici au realizat ca dependenta de cantar nu ajuta cu nimic, ba chiar iti strica nervii si dieta. La un moment dat am practicat acel joculet pe care il recomand tuturor: incepi sa te cantaresti o data la doua zile, mancand x kcal. Apoi, daca ai slabit, adaugi mancare (in caz ca esti la mentinere, normal; daca esti la slabire, e bine si nu adaugi mancare decat daca simti ca te-ai infometat). Iar stai 2 zile fara cantar. Repeti. Apoi treci la 3 zile intre cantariri. etc.

Dar cred ca m-am oprit din joculet cand am calatorit inspre Olanda pentru o vacanta. Am si acolo cantar, dar nu e bine calibrat si daca te sui de trei ori pe el, trei valori iti arata. Asa ca nu m-am mai cantarit acolo. Am inceput sa-mi dau seama cum arat dupa haine, dupa ce-mi spunea oglinda. Am inceput sa realizez ca se poate intampla sa fiu balonata o zi si a doua zi sa treaca si asta, fara sa trebuiasca sa ma infometez. Cateva trucuri ca sa te poti mentine cu o singura cantarire pe luna:

1) Fii corecta cu tine insati: te strang blugii de cateva zile? E clar, trebuie sa schimbi ceva in dieta ca ai luat-o pe aratura. Dar sa fie deja cateva zile -- 8,9, 10 -- nu una sau doua.

2) Sunt zile bune si zile rele. In zilele bune petrece un pic mai mult in fata oglinzii, sa-ti dai seama cat de frumoasa si de slabuta esti. Ia-ti si masuratorile! Du-te la un magazin de haine! Poarta ceva foarte mulat! Aceste zile trebuie sa-ti ramana mult in sistem, pentru ca sa-ti poata da siguranta ca nu te-ai ingrasat. In zilele bune te poti chiar si cantari, daca vrei. Ai grija insa sa nu exagerezi cu mancarea nesanatoasa.

3) In zilele rele nu sta mult in fata oglinzii. Incearca sa pui mesele mai devreme si sa mananci corect. Daca in zilele bune ai putina grija, iar in cele rele ai multa grija, totul e bine.

4) Vin rusii si ai pofte? Mai bine mananci muraturi decat ciocolata. Daca tii neaparat sa mananci dulce, fa-ti o cacao cu lapte sau un terci cu fulgi de ovaz, stafide, lapte (daca nu e post, altfel lapte de soya sau apa) si un pic de miere, cu aroma de vanilie sau scortisoara.

5) Incep sa te stranga blugii din ce in ce mai tare? Semnal de alarma! Cantareste-te chiar daca stii ca ai sa plangi dupa aceea. In urmatoarele zile cantareste-te de doua ori pe zi, ca sa te pui in miscare sa-ti aranjezi alimentatia. Cand ti-a intrat in sange dieta, redu din nou cantaritul.

Cam astea sunt trucurile mele. Nu m-am mai cantarit de 3 saptamani ;).

ioana3b 21 feb 2011 23:46:45

Re: Obsesia cantarului
 
:P Ceau fetele.!Sunt si eu noua pe aici si obsedata de cantar,mai ales ca nu am reusit sa slabesc decat 2 kg dupa 1 sapt. de faza1 dieta south beach,e ok?Dupa ce am citit regulile referitoare la cantar am decis sa-i scot bateriile ....(ca sigur nu voi avea timp sa le pun inapoi de curand)pan saptamana viitoare.Ma crizam la fiecare 100 de gr si nu puteam accepta ca intr-o zi aveam mai mult decat in ziua precedenta cu ceva si asta ma duce la depresie,mai ales ca fac eforturi mari sa ma abtin de la tot ce-i bun pt papilele gustative ca tre sa gatesc "normal" pentru armata mea, sotul +3 copiii:).Fac si sport imi calculez si caloriile si sper la rezultate grabnice! Sa slabiti bine!;)

Mihaela1006 22 feb 2011 00:24:39

Re: Obsesia cantarului
 
Citat:

Anterior postat de ioana3b (Post 537775)
:P Ceau fetele.!Sunt si eu noua pe aici si obsedata de cantar,mai ales ca nu am reusit sa slabesc decat 2 kg dupa 1 sapt. de faza1 dieta south beach,e ok?Dupa ce am citit regulile referitoare la cantar am decis sa-i scot bateriile ....(ca sigur nu voi avea timp sa le pun inapoi de curand)pan saptamana viitoare.Ma crizam la fiecare 100 de gr si nu puteam accepta ca intr-o zi aveam mai mult decat in ziua precedenta cu ceva si asta ma duce la depresie,mai ales ca fac eforturi mari sa ma abtin de la tot ce-i bun pt papilele gustative ca tre sa gatesc "normal" pentru armata mea, sotul +3 copiii:).Fac si sport imi calculez si caloriile si sper la rezultate grabnice! Sa slabiti bine!;)

2 kg intr-o saptamana e ok, tinand cont ca e prima saptamana si ai dat si multa apa jos. Ar trebui sa urmaresti sa nu slabesti mai mult de 4 kg pe luna pentru ca pielea ta trebuie sa tina pasul cu dieta, sa se adapteze la noua conformatie.
Daca te crizezi pentru 100 de grame si ti-e greu sa gatesti normal pentru ca faci eforturi sa nu gusti ar trebui sa schimbi ceva in bine si in alimentatia familiei - normal ar trebui sa fie sanatos, deci cam 80% din mancare poate fi comuna, tu eliminand painea si desertul... ar fi mai usor pentru tine sa nu ai altceva in farfurie decat ceilalti membri ai familiei ca sa nu ai presiune cum ca esti la dieta si nu ai voie diferite chestii.
Cu cantarul, ca sa revin la topic, este greu sa il ignori dar e cel mai bine sa fii constienta daca te cantaresti de 10 ori pe zi ca fiecare moment al zilei e unic, si in functie de ora vei avea diferite greutati. Singurul moment al adevarului e dimineata pe stomacul gol dupa vizita matinala la toaleta - atunci stii cum stai, restul cantaririlor din zi sunt asa, de moft :P

Cristina, e interesanta metoda ta si eficienta - pantalonii sunt cei mai buni de fapt ca sa ne arate ce tonus avem ;)

pinkishor 29 mar 2011 10:34:36

Re: Obsesia cantarului
 
Buna...eu sunt noua aici la voi dar problema cantarului o am si eu....sunt dependenta de el....si dak nu ma pot cantari intr-o zi sunt deprimata gen.....am 1.55m si 47 kg (dar sunt in scadere, imi doresc sa am vreo 45)......can you help me in some way?

deadcountess 26 oct 2011 23:02:51

Re: Obsesia cantarului
 
Si eu am avut obsesia asta si am ajuns sa scot bateria de la cantar si sa o duc in pivnita. Pare o solutie extrema, dar si obsesiile sunt extreme ca altfel nu s-ar mai chema obsesii. :)) Fac pariu ca n-o sa ai chef sa aduci bateria din pivnita de multe ori pe zi :)) Si daca nici asa nu reusesti, macar te alegi cu urcatul scarilor de 10 ori pe zi, si un pic de miscare nu strica >:)

Sand 26 oct 2011 23:09:00

Re: Obsesia cantarului
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 828547)
...si un pic de miscare nu strica >:)

:))...cea mai misto faza de azi de pe forum.:D

Eu am dus cantarul in garaj, care e fix sub locuinta si l-am lasat in mama lui acolo in intuneric. Mai am un cantar electronic in casa dar e defect, zace printr-o debara. Pisica-mea are dileli in ultimele zile, deschide si inchide zilnic usa de la debara si se uita la cantar...:-s...cred ca vrea sa vada cate Kg. are ca am bagat-o si pe ea (pe pisica) un pic la dieta ca cica tre' sa scape de vreo juma' de Kil.:D

deadcountess 26 oct 2011 23:12:42

Re: Obsesia cantarului
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 828549)
:))...cea mai misto faza de azi de pe forum.:D

Eu am dus cantarul in garaj, care e fix sub locuinta si l-am lasat in mama lui acolo in intuneric. Mai am un cantar electronic in casa dar e defect, zace printr-o debara. Pisica-mea are dileli in ultimele zile, deschide si inchide zilnic usa de la debara si se uita la cantar...:-s...cred ca vrea sa vada cate Kg. are ca am bagat-o si pe ea (pe pisica) un pic la dieta ca cica tre' sa scape de vreo juma' de Kil.:D

:)) si eu m-am gandit sa duc cantarul, dar n-aveam chef sa car, plus ca e mai sadic sa trebuiasca sa tot pui bateria la loc de nu-stiu-cate ori pe zi :)) cat ai fi de obsedat tot iti piere cheful :))

BornCrank 26 oct 2011 23:16:19

Re: Obsesia cantarului
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 828547)
Si eu am avut obsesia asta si am ajuns sa scot bateria de la cantar si sa o duc in pivnita. Pare o solutie extrema, dar si obsesiile sunt extreme ca altfel nu s-ar mai chema obsesii. :)) Fac pariu ca n-o sa ai chef sa aduci bateria din pivnita de multe ori pe zi :)) Si daca nici asa nu reusesti, macar te alegi cu urcatul scarilor de 10 ori pe zi, si un pic de miscare nu strica >:)

deadcountess, baterie se cumpara, mai rau e cu cantarul, ca doar n-o sa cumperi cantar. :))

deadcountess 26 oct 2011 23:26:25

Re: Obsesia cantarului
 
Citat:

Anterior postat de BornCrank (Post 828553)
deadcountess, baterie se cumpara, mai rau e cu cantarul, ca doar n-o sa cumperi cantar. :))

Ok, atunci ai voie sa fugi la magazin sa cumperi baterie cand de apuca febra cantarului, dar numai daca promiti ca o arunci dupa prima folosire :))

P.S. aici cantarul costa numai cat doua baterii :))

BornCrank 26 oct 2011 23:43:52

Re: Obsesia cantarului
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 828554)
Ok, atunci ai voie sa fugi la magazin sa cumperi baterie cand de apuca febra cantarului, dar numai daca promiti ca o arunci dupa prima folosire :))

P.S. aici cantarul costa numai cat doua baterii :))

Hahaha..:)):))atunci nu ma mai duc, sa astepte mult si bine. Am ramas fara baterie si mi-e lene sa iau alta, dar sa cumpar constant si sa o arunc. Neah...:))

Ps: si aici la fel, pe o baterie mica de ceas am dat 9E.


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:21:57.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO