forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am peste 120 kg (http://forum.slabute.ro/peste-120-kg/)
-   -   Jurnal de slabit pentru slabute grupa peste 120 kg (http://forum.slabute.ro/peste-120-kg/jurnal-slabit-slabute-grupa-peste-120-kg-3753.html)

crissa08 29 sep 2010 08:37:58

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa peste 120 kg
 
Citat:

Anterior postat de geodezia (Post 346233)
Buna . Nu sunt pe nici o reteta de slabit ci pe ceea ce mi-a spus doctorul de la Cluj, pe care l-am gasit ca fiind de pe aici de la Curpen - omul amabil sa nu arunc banii pe diete mi-a explicat foarte pe larg ca dupa ce tii retete te ingrasii cel mai mult .si am aplicat tot ce mi-a spus .in primul rind sa maninc des si cruditati rosii castraveti ardei fara prajeli ciorbe carnuri . pe urma sa nu ma scol de la masa satula . ceace este foarte greu ca din rosii si castraveti imi vine si acum ameteala .sincer eu nu prea gatesc si mincarea favorita in casa cartofi cu oua a fost abolita .hai ca pina acum am avut rosii si castraveti in gradina nu ma costat nimic regimul dar vine toamna si e costisitor mai ales ca vine si craciunul . ce ma fac........ e naspa rau . ca am vazut tot flul de diete care te costa ametitor pe zii asa 2 oua ci 3 cartofi = 2 lei pe cind banana+ mere+ iaurt + ceo o mai fii te duce la 10 lei pe zii ori din 10 lei pe zi mincam toti .mi se pare aiurea rau . adevarul ca de pus am pus tot din mincare bune . e si ce mi-a mai spus doctorul ca prima si prima data ca sa se aplice orice dieta este sa recunosti ceea ce esti adica ca esti fath . citeodata ma uit la pozele din studentie si nu imi vine sa cred eu care jucam handbal alergam de imi rupeam pingelele jucam tenis innotam etc acum imi e greu si sa ma scol din pat de dureri de picioare si de spinare . foarte greu .dar asa este prima conditie in aceasta terapie este recunoasterea sa nu negam ceace suntem
stiti mai este o vorba ca suntem ceace mincam eu am bagat atitea carne in mine ca sunt convinsa ca asa este iar acum este greu sa nu mai bag carne in gura . bine nu de loc asa o bucata mica pe zi ma mai ating dar nu ca innainte
asa ca asta e povestea mea
am 2 fete studente la medicina care ma urla toata ziua la cap sa slabesc barbatu are 70 de kile cu bocanci cu tot asa ca eu sunt a barosana in casa cu toate ca maninc cel mai putin ca sunt si zgircita . asa ca ......ne auzim miine

Buna dimineata!
Chiar daca sunt pe schema Monti cam de 9 luni, respect cam principiile generale, fara dulciuri, paine, cartofi, grasimi, prajeli, sucuri...In rest mananc alimente cu indice glicemic mic, ca sa evit senzatia de foame si nu combin carbodidratii cu grasimi si proteine, deci nu fac nimic costisitor. Toata iarna am mancat legume fierte,mere, iaurturi degresate si pui la gratar (fara piele). Gatesc cat mai natur, iar carnea o fac numai pe gratar.
Vara asta mi-am facut niste zacusca dietetica si ghiveci la fel (din legumele permise), mananc fara paine ( f. rar iau cate o chifla graham dimineata), pe pun pe felii de ardei sau pe felii de telemea sau de varza, etc.
Medicul te poate indruma, psihologul te poate consilia, prietenii ajuta, familia sustine, dar decizia e a ta, vointa vine tot de la tine, tu alegi ce mananci si ce vrei s afaci cu viata ta. Poate iti par un pic dura, dar asta-i adevarul. Conteaza sa te schimbi, sa fi atenta tot timpul la ce mananci, probabil ai si metabolismul mai lent, pt ca sunt altii care mananca an-gros si nu se prea vede!!! Fiecare cu norocul lui!
Tu tine-te in continuare de ,,fara aia, aia si aia", nu manca seara, limiteaza grasimile si...mergi inainte!
Te pup

rozica1965 01 oct 2010 21:46:46

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa peste 120 kg
 
Servus. Ce ai mai facut?

rozica1965 02 oct 2010 13:49:15

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa peste 120 kg
 
Dragutzo,ce mai faci cu slabitul?

rozica1965 02 oct 2010 14:07:23

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa peste 120 kg
 
draga ramona ce mai faci?

geodezia 03 oct 2010 12:48:16

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa peste 120 kg
 
fac murauri varza castraveti gogonele gogosari conopida . etc si ma tin cu miinile de falci ca ma dor maselele de lesin am tras curent si nu mai pot deschide gura . in rest frig si organismul schimbind metabolismul nu mai este asa rezistent . am bagat florilre deoarece este frig si m-am cam deselat de spinare ..asa ca sa nu va mai prind ca va plingete ca sunteti mari mai mari ca mine nu puteti fi
voi sa nu va suparati pe mine ca intru tirziu da pe la calc nu trec prea des ca mai si cos goblene am de citit pentru niste examene prin curte de facut un pic de treaba asa ca timpul trece
mai am si hobby-ul asta cu florile si sunt mereu ocupata cu ele mai ales acum le-am bagat in casa imi fac mizerie mai rau decit copii mici

rozica1965 04 oct 2010 19:27:17

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa peste 120 kg
 
Draga mea ,de ce nu vrei sa vb?.

rozica1965 04 oct 2010 19:28:50

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa peste 120 kg
 
buna sunshine,ce mai faci?

sunshine 04 oct 2010 19:57:03

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa peste 120 kg
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 352471)
buna sunshine,ce mai faci?

Buna rozica, uite pe aici prin casa, treaba multa azi. acum mi am facut unghiile, mai stau un pic, si pe urma fug in pat ca mi e somn :D
tie cum iti mai merge?

rozica1965 04 oct 2010 20:48:25

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa peste 120 kg
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 264272)
Micuta cubaneza, te pup :-*
Vin si eu cu o parere despre toate medicamentele de slabit, ca-s toate in aceeasi oala. Mai bine le arunci pe geam, iesi mai sanatoasa din ecuatie.
Corpul nostru e facut sa traiasca ajutat de mancare si miscare, nu de pastile. Am incercat si eu anul trecut medicamente care actionau asupra creierului, impiedicandu-l sa trimita senzatia de foame. Am fost o proasta si mi-am batut joc de corpul meu si sufar si in ziua de azi consecintele prostiei mele... suferinte fizice.
Ti-o dau exemplu pe mama mea, care la 52 de ani si 120.5 kg s-a apucat de slabit impreuna cu mine. A ajuns deja la 114 si o sa slabeasca si mai mult. Noi tinem SB si mancam pe saturate carne, legume, uneori fructe, uneori cereale. Facem sport zilnic. Azi am facut 30 de minute de cardio si 10 abdomene. Ii e greu sa faca abdomene, are burta mare si ii e greu sa se ridice... dar le-a facut. Sunt mandra de ea si rusinata de mine pentru ca anul trecut i-am dat si ei pastile din alea :( nu mancam zile la rand, nu simteam foame... inima imi batea ca nebuna, ma durea capul, nu puteam dormi noaptea, am facut hemoroizi si varice, ameteam... :( sa-ti mai spun?
Acum a inceput slabitul sanatos si pentru mama. Si se poate, fara pastile !
Sper sa te convingem sa tii regim cu noi si sa faci sport... si pastilele de slabit sa le ia cei care le-au produs, sa sufere ei... nu noi !

Draga mea ,imi place cum ai vb despre mama ta.Eu sunt o mama grasa care m-am hotarat sa slabesc.Am si eu o fata ca tine si un baiat.M-am apucat de 4-5 luni de slabit si am slabit cam 30 si ceva de kg.Fata observa ca am slabit,baiatul nu.Daca vrei mai vb.Pa

rozica1965 04 oct 2010 20:50:40

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa peste 120 kg
 
Imi merge binisor,7 kg in 15 zile..........cam mult dar eram dupa stagnarea de 3 saptamani si acum recuperez probabil.Pup


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:01:51.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO