forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete si dieta in afectiunile renale (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-afectiunile-renale/)
-   -   Urinari dese (30 ori/zi) (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-afectiunile-renale/urinari-dese-30-ori-zi-10266.html)

Red_Rose 09 nov 2011 18:08:20

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 840753)


Mycosyst-ul este de 150 mg?
Au acceasi substanta activa, acum sa fie vorba si de aceeasi concentratie. Mai conteaza si compania farmaceutica care le produce.

hmm...mi-a prescris mycosyst de 100 mg, 2/zi, 3 ture de astea din 6 in 6 zile iar fluconazolul meu care il am e de 150 mg...si firma e straina(ucraineana) la fluconazol, ca le-am luat de la o expozitie cu mult mai ieften(asa mi-a recomandat fostul medic sa iau) iar mycosyst pot lua de la orice farmacie.
Daca sa tai a treia parte nu merge, da? ca am doar doua, pt prima tura de antimicotice, iar pt urmatoarele 2 ture peste 6 zile voi cumpara altele.

Red_Rose 13 nov 2011 21:30:31

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Buna>:D<
Fetelor, eu am o denumerire: examen flora(mi-a luat si din vagin si din uretra) asta ce inseamna: cultura vaginala si uretrala? adica sa vada ce bacterii in plus am sau ce? ca nu am mai inteles..antibiorgama nu trebuia? ca iar ma tem sa nu raman nelecuita ca de primele 2 ori..:) si flora anaeroba 40-45

Red_Rose 22 nov 2011 00:15:38

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
fetelorrrrrr, ce ma fac?:( am baut sampanie(cam 200 ml) din prostie dar is pe cura cu antibiotice, ultima pastila am luat-o ieri inainte de culcare, azi nu o iau..levoximed..:( isi vor face efectul sau doar cea ce este inca in organism nu iar cea care o voi lua maine va functiona? nu vrreau macar sa cred ca nu isi vor face efectul la cit am cheltuit si cite am incercat..mi-e ciuda:(

deadcountess 22 nov 2011 09:14:30

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Neata Rose! Ai luat pastila?

Red_Rose 22 nov 2011 15:49:48

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 853275)
Neata Rose! Ai luat pastila?

ea seara se ia, o sa o iau diseara, vor fi trecute peste 20 ore, sper sa aiba efect..dar restul le-am luat, care nu-s antibiotice..
Dc intrebi?:) mi-au mai spus ca nu e grav, se anuleaza la urma urmei doar efectul pastilei ce este in corp ca restul oricum is eliminate deja..

deadcountess 22 nov 2011 17:02:05

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 853810)
ea seara se ia, o sa o iau diseara, vor fi trecute peste 20 ore, sper sa aiba efect..dar restul le-am luat, care nu-s antibiotice..
Dc intrebi?:) mi-au mai spus ca nu e grav, se anuleaza la urma urmei doar efectul pastilei ce este in corp ca restul oricum is eliminate deja..

Nu, ma gandeam ca daca ai sarit-o pe cea de seara sa o iei cat mai repede. De ce se ia neaparat seara? La antibiotice conteaza mai mult sa fie luate la intervale regulate decat momentul zilei.

Red_Rose 22 nov 2011 18:12:35

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 853857)
Nu, ma gandeam ca daca ai sarit-o pe cea de seara sa o iei cat mai repede. De ce se ia neaparat seara? La antibiotice conteaza mai mult sa fie luate la intervale regulate decat momentul zilei.

asa mi-a prescris medicul..o iau dupa masa de acum seara deja, nu am altfel cum, sa fi stiut ca imi spui asa o luam dimineata dar eu ma gandeam ca trebuie sa treaca timp dupa alcool mai mult.. dar daca dupa/inainte de masa conteaza?

deadcountess 22 nov 2011 18:39:40

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
De preferat dupa masa, mai bine pt stomac asa.

Red_Rose 22 nov 2011 19:12:15

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 853951)
De preferat dupa masa, mai bine pt stomac asa.

iata am mincat, o iau in vrio 20 minute))
si iata stau si ma gandesc ca mai am doar 2 zile de tratament, din 14 zile total si nu simt nici o schimbare:( daca nu mai are nici asta efect ce sa mai fac?

deadcountess 22 nov 2011 20:10:20

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 853983)
iata am mincat, o iau in vrio 20 minute))
si iata stau si ma gandesc ca mai am doar 2 zile de tratament, din 14 zile total si nu simt nici o schimbare:( daca nu mai are nici asta efect ce sa mai fac?

Eu as face un CT (tomografie), e drept, e o doza de iradiere, dar pana la urma poate e un rau necesar. Asa poti afla exact ce nu e in regula cu vezica ta (pereti ingrosati, calculi sau cine stie ce altceva). Nu pare a fi infectie daca tu nu ai nici o alta problema in afara de necesitatea de a urina des. Vorbeste cu unul din medicii care te-a tratat sa vezi ce sansa ai sa faci un CT (n-am idee cum e procedura la voi, ce timp de asteptare e, in ce conditii poti face gratuit, daca se poate face la un centru particular etc.) Nici in Romania nu prea mai am idee cum e pt ca am plecat cu mult timp in urma (cand inca eram acolo erau liste de asteptare foarte lungi, dar se putea intra si mai repede contra spaga, se putea face cu plata la centre particulare).


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:15:20.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO