forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice de deserturi si dulciuri (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-deserturi-dulciuri/)
-   -   Dulciuri cu putine calorii (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-deserturi-dulciuri/dulciuri-putine-calorii-780.html)

jolydina 29 mar 2010 00:29:57

Re: Dulciuri cu putine calorii
 
foarte interesante retetele tale dar acum e greu pt mine ca pot sa mananc si un kg de capsuni din astea de acum ca nu prea au gust si tot nu imi potolesc pofta de dulciuri.de fapt asta e si problema mea acum dupa 22 de ani in care am trait doar din batoane de ciocolata kinder si torturi etc mam trezit grasa chiar daca acum vreo doi ani eram o aschie. astefel miam dat seama ca am inceput sa iau proportii |(de fapt sotul meu mia explicat ca eu ma vedeam la fel) cand am vazut ca hainele pe care mi le luam inainte aratau bn pe mine iar acum nu ma mai ajungea nimic.am hotarat sa fac o dieta si nu am nici o problema pot sa stau fara prajit fara carne fara sucuri dar la dulciurile alea pline de calorii nu NU si NU. am incercat in toate modurile am aruncat tot nu am mai cumparat si mam trezit dupa 3 zile fara nici un gram de zahar cu o durere de inima pe care nu o mai simtisem niciodata asa ca a trebuit sa merg la magazin sa imi iau o cciocolata ca sa imi treaca (nu am mancat-o toata dar dupa o ora mi-a trecut) nu stiu cum sa fac sa ajung sa ma las de ele pt ca la mine daca iau cv doar sa gust ajung sa mananc kilograme:(

Dana S 13 apr 2010 06:59:32

Re: Dulciuri cu putzine calorii
 
Citat:

Anterior postat de ianna (Post 12311)
mi-am adus aminte:D

Spuma de capsuni (zmeura - ce va place mai mult)

1 pahar caspuni - 55 calorii
1/2 pahar zahar brun (eu pun si mai putzin ptr ca imi place gustul capsunilor cat mai natural) - cca 321 calorii
1 albus de ou - 52 calorii

Se pune totul intr-un vas si se mixeaza ...pana se face o spuma groasa. Se lasa la racit 1 ora si apoi se pune in pahare. Puteti pune si la congelator sa va iasa ca o inghetzata daca doriti. Va garantez e o gustare delicioasa!.

Or sa va iasa cca 4 pahare mari:D, adica cca 107 calorii de pahar;;)

Eu folosesc pentru spuma asta si visine.Acum se pot folosi visine congelate.
Ianna draga,mi-ai dat o idee de milioane:-*,uitasem de spuma de fructe...

sunshine 25 apr 2010 08:50:19

Re: Dulciuri cu putzine calorii
 
2 ataşament(e)
Dimineata la micul dejun mi-am facut 2 clatite dietetice:
Am pus un albus de ou, aprox 3 linguri faina integrala, si un pic de apa. pana in 100 ml. Au iesit 2 clatite, aprox 70 gr fiecare si calorii tot vreo 70.
Le-am umplut cu un piure de fructe facut din: o para, un mar verde, 2 kiwi mici si o portocala mica.


Per total o portie( o clatita umpluta) are aprox 150 cal
Poze:

codynutza 25 apr 2010 19:58:57

Re: Dulciuri cu putzine calorii
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 164363)
Dimineata la micul dejun mi-am facut 2 clatite dietetice:
Am pus un albus de ou, aprox 3 linguri faina integrala, si un pic de apa. pana in 100 ml. Au iesit 2 clatite, aprox 70 gr fiecare si calorii tot vreo 70.
Le-am umplut cu un piure de fructe facut din: o para, un mar verde, 2 kiwi mici si o portocala mica.


Per total o portie( o clatita umpluta) are aprox 150 cal
Poze:

Yammy! Mi-ai dat o idee foarte buna, fiindca e dulce si e si dietetica reteta. Piureul de fructe l-ai facut cu blenderul? Ms!:-*

sunshine 25 apr 2010 20:04:48

Re: Dulciuri cu putzine calorii
 
da, cu blenderul. restul care mi a ramas( ca a iesit mult) l-am mancat asa gol

Sakura29 28 iul 2010 23:46:06

Re: Dulciuri cu putzine calorii
 
dar nu ai pus la calculul caloriilor si uleiul in care ai facut clatitele?:-/

Slabuta 31 iul 2010 20:29:57

Re: Dulciuri cu putzine calorii
 
Citat:

Anterior postat de Sakura29 (Post 271129)
dar nu ai pus la calculul caloriilor si uleiul in care ai facut clatitele?:-/

Buna Sakura :)

Intr-o tigaie de teflon se pot praji clatite si fara ulei :)

monica1111 27 mar 2012 16:35:53

Re: Dulciuri cu putzine calorii
 
Citat:

Anterior postat de ianna (Post 12311)
mi-am adus aminte:D

Spuma de capsuni (zmeura - ce va place mai mult)

1 pahar caspuni - 55 calorii
1/2 pahar zahar brun (eu pun si mai putzin ptr ca imi place gustul capsunilor cat mai natural) - cca 321 calorii
1 albus de ou - 52 calorii

Se pune totul intr-un vas si se mixeaza ...pana se face o spuma groasa. Se lasa la racit 1 ora si apoi se pune in pahare. Puteti pune si la congelator sa va iasa ca o inghetzata daca doriti. Va garantez e o gustare delicioasa!.

Or sa va iasa cca 4 pahare mari:D, adica cca 107 calorii de pahar;;)


Multumim ptr retete ianna...o tin si eu minte ptr Pasti(vreau sa imi fac cate dulciuri dietetice sa nu scap in alea nesanatoase)
Crezi ca iese ok si fara zahar?...ma gandeam sa folosesc mai multe capsuni d'alea mititele si aromate ca sa nu mai fie nevoie de zahar:D

nikole89 30 apr 2012 15:03:43

Re: Dulciuri cu putine calorii
 
:x delicioase retete


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:35:11.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO