View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 01 oct 2012, 20:19:52
Aeerdna's Avatar
Aeerdna Aeerdna este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2010
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 31
Dieta: Hipocalorica
Date: 163cm, 63.9kg
Mesaje: 82
Aprecieri acordate: 35
Am fost apreciat(a) de 16 ori in 13 mesaje
Implicit Jurnal de "Buna dimineata!". Istoria nu se va mai repeta.

Toata vara mi-am dorit ca atunci cand toamna soseste sa incep un jurnal in rubrica de "Mentinere". Se pare insa ca m-am dezamagit pe mine inca odata.
Intai totusi sa ma prezint si sa incerc sa-mi spun povestea. Sunt Andreea si acum sunt studenta in anul 2. Sunt pe Slabute de foarte mult timp, si chiar daca nu am scris atat de mult, stiu povestea multor dintre slabute. Multe de care mereu sunt alaturi cu gandul. Multe care m-au motivat enorm: Slabuta, ali_lumi, Andra_aly, Mvthebest. Sper sa nu se supere ca le-am mentionat aici, dar tin neaparat sa le multumesc, pentru ca datorita jurnalelor lor si albumelor cu poze "Before-After" am reusit sa merg inainte chiar daca uneori am vrut sa abandonez "lupta". Si mai sunt multe alte slabute care m-au motivat, imi pare rau ca nu imi amintesc acum.

Sa incep si cu povestea mea... Intotdeauna am fost un copil plinut, iar greutatea maxima pe care am atins-o a fost cea de 76 de kg in clasa a 8a. Pana cand am descoperit o sala de aerobic in orasul meu, sala pe care am frecventat-o de minim 3 ori pe saptamana pe tot parcursul liceului. In acesti 4 ani am ajuns la 58 de kg. Incet, dar sigur.. Nu eram fericita inca cu greutatea mea, dar oricum.. era acceptabil.
Dupa ce am dat BAC-ul m-am lasat si de sport.. tot incet dar sigur am inceput sa ma ingras. Primul an de facultate in alt oras si viata de camin au facut totul sa fie mult mai greu. Lipsa sportului si mancatul dezordonat si mult prea mult si-au pus amprenta asupra mea intr-un timp foarte scurt. Asa incat dupa primul an de facultate ajunsesem la 68.7 kg.
Dupa ce vreo doua saptamani de vacanta am stat si mi-am plans de mila am realizat ca nu are rost si ca nu am sa rezolv nimic asa ca m-am mobilizat si m-am pus din nou pe treaba. M-am inscris la sala, m-am tinut cu dintii de ea si in acelasi timp mi-am schimbat si felul de a manca. In cele doua luni de vacanta am slabit 6.5 kg.

Acum insa.. am intrat din nou in panica. Am doua saptamani de cand facultatea a inceput si istoria se repeta.. nu am mai facut sport si am revenit la obiceiurile proaste in ceea ce priveste alimentatia. Ce-i drept, nu e usoara viata in camin, cand locuiesti cu alte persoane care mananca cum vor si cand vor. Dar asta nu e o scuza. Deja m-am ingrasat 2 kg. Si vreau sa pun punct.

Mi-am deschis jurnalul acesta cu scopul de a fi un semnal de alarma pentru mine. Vreau in primul rand sa constientizez ca nu e bine ce fac si ca se poate si altfel. Vreau sa ma mobilizez din nou. Planuiesc sa scriu in el in fiecare dimineata. Sa scriu, sa-mi amintesc care e scopul meu.

Imi cer scuze ca tonul mesajului meu e putin cam trist, de obicei sunt mult mai vesela. Si sper ca nu v-am plictisit prea tare cu mesajul meu kilometric.
Sunteti mai mult decat binevenite sa-mi dati sugestii sau sa-mi povestiti cum ati trecut peste clipele de genul. Sau orice alte clipe grele din lupta cu slabitul.
Va pup si va multumesc daca ati avut rabdare sa cititi atat!