View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 06 aug 2016, 19:17:02
justAlina's Avatar
justAlina justAlina este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 26 mar 2012
Locaţie: Peterborough, Anglia
Vârsta: 48
Date: 160cm, 79.5kg
Mesaje: 8
Aprecieri acordate: 17
Am fost apreciat(a) de 7 ori in 6 mesaje
Unhappy Stare de rau si tremuraturi in timpul dietei

Buna tuturor. Am cam multe kg in plus si am tot incercat sa reduc din alimente, dar mi se intampla ceva foarte neplacut, mai exact daca incerc sa inlocuiesc alimentele nesanatoase cu alimente mai sanatoase ma simt la fel de flamanda ca si cum nu as fi mancat nimic, mi-e rau, am niste tremuraturi si o stare de slabiciune, ma doare capul si sunt foarte iritabila. Acelasi lucru mi se intampla uneori dupa ce fac sport. De obicei mananc multa paine, de aceea m-am si ingrasat, cred, iar azi nu am mancat decat vreo 30 grame. Toata ziua mi-a fost rau si ma tremura si am o durere de cap apasatoare, am o senzatie de parca ma prabusesc in orice clipa. Am mancat azi 2 chiftele de dimineata cu o bucatica minuscula de paine, pe la 10 simteam ca ma ia cu lesin, am mai mancat o chifteluta. Pe la 12 efectiv mi s-a facut rau de foame, am mancat o salata cezar cu crutoane dar degeaba, starea de rau a persistat, durerea de cap nu a cedat nici acuma, seara. M-am pus sa dorm ca mi-era foarte rau, adineaori m-am trezit si am mai mancat o jumatate de melon, si ma simt groaznic, capul parca nu-i al meu, nici mainile nu le pot ridica, ca imi amortesc, si am o senzatie groaznica de lesin. Asa ceva mi s-a intamplat de fiecare data cand am incercat sa scot sau reduc painea din alimentatie. Vreau sa spun ca de cativa ani incoace mie mi-e cam foame constant, dimineata cand ma trezesc ma rupe groaznic foamea, de obicei mananc niste paine cu ceva si imi trece, dar cam la 3 ore mi-e foarte foame, si genul acela de foame care nu cedeaza cu o salata sau niste oua sau chiar cu carne, ci doar cu paine, paste, prajituri, etc. A mai patit cineva asa ceva? Stie cineva care ar putea fi explicatia?
justAlina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1677 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1160 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1161 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat