View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 09 oct 2009, 18:31:40
mayadyz's Avatar
mayadyz mayadyz este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 02 oct 2009
Locaţie: Targoviste, Romania
Vârsta: 41
Date: 165cm, 100kg
Mesaje: 827
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Smile De la capat... Jurnal Mayadyz

Cum sa reancepi..cand stii ca la un moment dat ai avut 45-50Kg si acum ai 85......
Acum 3 ani, can mama mea a murit, am suferit un soc si am reusit sa "castig" 30 de kg intr-un an, mancand la fel ca si inainte.....Pana s-au vindecat "ranile" si am constientizat, "unde" am ajuns......a durat, dar din fericire, astazi stiu ca trebuie...... sa o iau de la capat, pas cu pas...
Am spus nu dulciurilor - ma mai rasfat cu cele mai dietetice, dar doar cateodata, am renuntat la fainoase, grasimi, sucuri, si durere - la cartofii prajiti. Dar nu pot spune ca imi este greu - chiar nu mi se pare. In urma cu o luna am inceput sa mananc mult mai sanatos, iar la inceputul lunii am gasit acest forum, iar de atunci pot spune ca am invatat atat de multe.
Mi-am propus sa incep incet, nu brusc, si am un target de 4kg pe luna - dar daca or sa fie doar 2 sau 3 la inceput, o sa zambesc, zicand "sunt 2 kg pierdute, nu acumultate".....Ca un elev constiincios imi numar caloriile, sunt atenta cand gatesc la cantitati, si mi-am propus un numar de 1000 - 1100calorii pe zi. Cand depasesc nu disper, stiu ca sunt zile cand numarul este mai mic, si oricum, este inceputul.....
Din cauza unor probleme de sanatate nu pot inca face mult sport, ma oboseste foarte mult, dar incep usor usor, si stiu ca cu timpul nu o sa ma pot lipsi...Aici am descoperit tae-bo, mi se pare practic si distractiv, multumesc fetelor...
Am aruncat cate un ochi prin povestile voastre, iar succesele voastre imi aduc mult curaj, si stiu ca se poate....Bine v-am gasit!
__________________
"Love is in the air.........and it makes me fly so high........."
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...apat-1523.html
mayadyz, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2293 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1776 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1260 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Slabuta; 10 apr 2010 at 16:01:39.