View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 16 ian 2011, 22:50:39
dupy's Avatar
dupy dupy este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 10 sep 2010
Locaţie: *, Romania
Vârsta: 30
Dieta: constientizare
Date: 166cm
Mesaje: 612
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Thumbs up Jurnal Dupy - adolescenta slabuta

Buna tuturor!

Sunt Dupy sau Didy, cum vreti sa imi ziceti .
Sa va povestesc de ce m-am decis sa imi fac si eu un jurnal. Pai, scopul principal este, bineinteles, pentru a slabi mai eficient. De ce am speranta ca un jurnal m-ar ajuta? Fiindca incerc de peste un an sa slabesc, dar sincer niciodata nu am tinut o dieta pana la capat. Intotdeauna am cedat la mijlocul drumul, din diverse motive; acum gandesc implicarea mea intr-o comunitate cu un scop comun cu al meu benefica, poate asa voi avea cu cine sa vorbesc si voi reusi sa scap de kilogramele astea de care imi e jena si de celulita. In familie nu am cu cine sa vorbesc ( mama, sora sunt ft slabe, iar tati munceste mult si abia daca are putina burtica ascunsa sub muschi).
Eram si eu slaba pana in vara lui 2009, atunci a avut loc schimbarea drastica (de la 45kg la 53, continuand dupa). Adevarul e ca am vrut sa ma ingras, ca eram o slabanoaga, dar am exagerat. Mancam mai mult, eu, care nu mancam aproape deloc de obicei, mancam si cand nu imi era foame, si mai si luam vitamine. Colac peste pupaza, am avut si niste probleme hormonale asa ca am fost obligata sa iau si anticonceptionale pt o luna, si nu pot sa ignor posibilitatea ca si ele ar avea o cauza pentru ingrasarea mea.
De atunci ma simt mai jenata de corpul meu -eu, care inainte nici nu ma interesau astfel de lucruri. Poate din cauza schimbarii bruste, nu sunt obisnuita sa mananc dupa o structura, sa impart alimentele in : bune si rele. Asta m-a facut sa renunt in toate dietele, faptul ca la un momendat muream de pofta, si vroiam sa mananc. Cu dulciurile ma mai las usor, dar nu permanent. Cu pastele fainoase e mai greu, ca nu pot sa mananc numai legupe toata ziua, mai ales ca e iarna si sunt ft scumpe.

De cateva zil(targetul ajutae ) am inceput sa procedez astfel:
-imi notez zilnic meniul la profil;
-nu mananc paste, cartofi, orez, fainoase;
-nu manac dulciuri
(trebuie sa precizez ca imi permit sa gust daca am pofta, la 2 zile, caci daca tin strict nu rezist);
- fac 30 de min de tae bo de 2-3 ori pe saptamana;
- nu mananc dupa ora 19:30;
-nu depasesc 1000 de kcal.

Tot ce va rog, prin acest jurnal, e sa fiti alaturi de mine! Caci presimt ca voi da iar de ziua cand voi dori sa renunt si atunci voi avea nevoie de un sfat de la persoane cu experienta! Deocamdata ma descurc, sa vedem cum o sa fie in continuare., sper ca aceasdota dieta sa imi aduca rezultatelerite, si sa ajung, in sfarsit, la greutatea dupa care tanjesc, 50 kg.

Multumesc tuturor celor care imi inteleg situatia!
dupy, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.