View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 26 mar 2011, 15:16:16
Ametist's Avatar
Ametist Ametist este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 25 mar 2011
Locaţie: Bacau, Romania
Vârsta: 47
Dieta: mese la ore fixe sarace in calorii
Date: 150cm, 59.4kg
Mesaje: 4
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit La lupta !!! Jurnal Ametist

Am hotarat ca nu se mai poate ! M-am privit in oglinda si pe corpul hidos de atata grasime statea un cap candva frumos,cu o privire trista si dezgustata in acelasi timp. "Asta vrei sa fii ?" ,m-am intrebat retoric.Fireste ca stiam raspunsul,doar trebuia sa-l accept.Asa a inceput a doua lupta cu kilogramele mele.Spun a doua pentru ca in urma cu 2 ani,am slabit 15 kg in doua luni.Aratam asa cum ar fi trebuit sa arat ,dar comoditatea dusa la rang de nesimtire mi-a adus inca 18 kg inapoi.Am citit despre dietele "eficiente " si " ineficiente ", am citit despre tot felul de trucuri.Concluzia mea a fost urmatoarea : totul vine din creier.Nu exista nicio dieta miraculoasa ci doar multa vointa si consecventa.Nu exista compromis sau "calcat stramb " ,pana nu ajungi unde ti-ai propus.Tot ce functioneaza e o incapatanare dusa pana la extrem.Va voi povesti cum am reusit atunci si ce fac si acum pentru a recapata un corp rezonabil de femeie.In primul rand pastrez cu strictete intervalele orare alocate meselor si anume : micul dejun - 8.00 -9.00 , prima gustare - 10.00-11.00 , pranzul - 13.00 -14.00 , a doua gustare - 16.00 -17.00 si cina 18.00 -19.00.Imi incep diminetile cu o cana de ceai verde,neindulcit,dar fierbinte,in loc de cafea.La micul dejun,imi pun in castronelul de bebelus al fiicei mele,fulgi de porumb cu lapte degresat. La 10, mananc un fruct ( mar sau grapefruit ) .La 13 , diverse legume in stare naturala avand alaturi un ou fiert sau un pic de telemea,o bucatica de peste file sau piept de pui cat o palma,la gratar.In fiecare zi ,altceva,ca sa nu ma plictisesc.Acelasi lucru valabil si pentru legume. A doua gustare,un iaurt la cutiuta,natural ,neindulcit. Cina consta salata de legume .Cand ma plictisesc de salata,aleg sa le inlocuiesc cu un bol de fulgi cu lapte.Cina o inchei cu inca o cana de ceai verde in care pun cativa stropi de lamaie. Cam asta e tot ce consum intr-o zi.Nu fac niciun fel de exceptie.Beau cel putin doi litri de apa plata sau ceai,fac abdomene ,sarituri ca mingea si chinuiesc " stepper-ul ,cel putin 7-10 minute. Luni ,21.03.2011 ,am inceput "razboiul " cu kilogramele,cu mine,cu tentatiile si fac din fiecare zi o noua victorie.Dimineata cantarul mi-a aratat cu 3 kg mai putin ,fapt care ma impulsioneaza enorm. Ma bucur ca v-am gasit,ca sunt printre voi,ca nu ma mai simt singura in aceasta lupta grea si Dumnezeu sa se ajute sa ajungem sanatoase la finalul scopului propus.
__________________
Ametist
Ametist, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1367 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 850 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]