Subiect: Controverse
View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 03 ian 2010, 13:24:09
corfus's Avatar
corfus corfus este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 29 dec 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 164cm, 60.5kg
Mesaje: 9
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Controverse

Salutare,

Sunt de curand membru si uitandu-ma la recomandarile de pe site am ramas putin uimita...
Sa va spun de ce. Metabolismul bazal al unei femei este in medie 1100 cal/zi. Orice doctor iti va spune ca restrictia calorica pentru a slabi sanatos, ceea ce inseamna 1 kg la 7-10 zile, este de 500-800 calorii pe zi. Asta ce inseamna. Ca daca de exemplu necesarul zilnic de calorii pentru a te mentine este de 1600 cal (cazul meu), atunci voi putea scadea aportul caloric zilnic pana la minim 800 cal.
Atunci recomandarea pe care o primesc de la calculatorul de pe site este nesanatoasa - 500 cal/zi. Mai ales ca dupa un timp apare adaptarea metabolica, asa ca organismul s-ar putea obisnui sa functioneze cu 500 cal/zi fara sa arda niciun gram de lipide si astfel m-as condamna la dieta pe viata.
Calculatorul aportului caloric al fiecarui aliment este o unealta extraordinara, pe care n-am mai intalnit-o nicaieri. Insa atentie la sfaturile gen "pentru a slabi 4 kg/luna, necesar caloric 400 cal/zi"!

Sa slabiti bine!
corfus, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1515 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 998 kcal/zi. Pentru a slăbi 2.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 870 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat