Subiect: Jurnal EveBolt
View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 21 mai 2011, 21:56:51
EveBolt's Avatar
EveBolt EveBolt este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 05 feb 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: personalizata
Date: 163cm, 49kg
Mesaje: 502
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Talking Jurnal EveBolt

Ei bine, m.am decis sa deschid acest subiect deoarece pasiunea mea nr1 e body wellness[sport, nutritie, ingrijire, make up]... orice femeie/fata vrea sa fie frumoasa, dar nu suntem la fel, deci trebuie sa fim frumoase in felul nostru. prima chestie pe care trebuie s.o luam in considerare este structura corpului nostru. initial exista 2 mari categorii: mar-care stocheaza marea parte a grasimii in pareta de sus a corpului[de la sholduri in sus] si para-care stocheaza marea parte a grasimii in zona superioara a picioarelor, posteriorului. de la acestea deriva 12 alte structuri. exercitiile pe care le facem trebuie sa ne ajute sa ne modelam in cel mai frumos fel corpul, pentru ca degeaba facem cardio si suntem mar[spre ex] pt ca vom slabi marea parte la picioare si tot cu burta ramanem. de aceea consider ca trebuie sa ne facem un prorgam de exercitii care sa ne ajute cu zonele problema, toate astea in functie si de preferintele noastre in materie de sport. trebuie sa tinem cont ca suntem reprezentantele sexului frumos si trebuie sa nu exageram pentru ca o femeie/fata culturista nu e tocmai atractiva. pentru asta consider eu, ca exista comunitatea slabutelor, pentru a ne sfatui intre noi si a ne ajuta sa facem ce trebuie. de asemenea nici dietele nu functioneaza la fel pentru toata lumea. degeaba tinem un anumit regim si ne chinuim sa mancam ce nu le place, ca la un mometnt dat o sa ni s acreasca si dam iama in ce nu trebuie[binge eatin']. dieta nu este acelasi lucru cu regimul. dieta poate dura intreaga viata pe cand regimul este temporar. o dieta care eu consider ca sta la baza slabitului si mentinerii este portion control, adica sa avem grija cat mancam! pasiunea mea pt acest subiect m.a facut sa.mi petrec ceva timp pe net cititnd diverse, prin librarii cititnd diverse, iar de curand a aparut la chiscurile de ziare o serie de carti ale dr. Mencinicopschi, care defapt reprezinta fragmente din cartile acestuia SI noi ce mai mancam? vol 1 si 2. de asemenea am citit si din Montignac, pe Mihaela Bilic am urmarit.o la TV si pe net si am mai ascultat
__________________
Make it in your way- Eve's diary

Ambition n Patience r ur best coworkers!
Don't wish for it, WORK for it!
U didn't wake up one day fat.. so.. don't expect to be skinny by night!
Make YOURSELF proud



Ultima dată editat de Slabuta; 22 mai 2011 at 13:48:29.