Subiect: Ciorba de vacuta
View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 01 mar 2009, 16:51:38
Shorty's Avatar
Shorty Shorty este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 17 feb 2009
Locaţie: Brasov, Romania
Vârsta: 38
Dieta: sunt satula de diete, doar mananc sanatos
Date: 165cm, 83kg
Mesaje: 918
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 2 ori in 2 mesaje
Implicit Ciorba de vacuta

Probabil ca exista multe retete dar eu asta am facut.... Promit ca o sa calculez si ma intorc sa postez cat calorii are.

Ingrediente:
  • 700g carne vacuta (cat mai tanara si lipsita de urme albe - eu le-am inlaturat cu cutitul pe toate)
  • 2 morcovi mari
  • 1 pastarnac (mare si asta)
  • zarzavat de ciorba (noi avem home made cu ardei,rosii si gogosari pus la sare)
  • 1 ceapa mare
  • 5 cartofi medii
  • 500 ml bors
  • marar,patrunjel verde
  • sare,piper dupa gust

Mod de preparare:

  1. Se spala bine carnea si se taie bucatele (mie imi place bucatele mici) si se pune la fiert.
  2. Cand face spuma aceasta se inlatura cu o lingura/sita.
  3. Se taie morcovii, pastarnacul si ceapa cubulete si se pun alaturi de carne.Daca folositi ardei, gogosari proaspeti acum e momentul sa le puneti taiate cubulete.
  4. Eu aici am pus sarea si piperul.
  5. Se acopera cu un capac (eu am facut la cucta) si se lasa sa fiarba.Timpii nu stiu sa dau..eu de obicei scot o bucatica de carne si niste morcov si il pun pe al meu sa guste daca sunt fierte.
  6. Cand e fiarta carnea pun cartofii taiati cubulete mai maricele si zarzavatul - ca sa il desarez eu il fierb 10 minute in alta apa pe care nu o pun la ciorba.
  7. Cand s-au fiert si cartofii adaug borsul incalzit, mararul si patrunjelul.
  8. Mai lasam sa dea un clocot, gustam de sare si oprim.

Pentru ca noi totusi trebuie sa avem grija ce macam recomand sa nu se puna in farfurie mai mult de 5 cubulete de cartofi - la restu nu e limita.
__________________
O dieta echilibrata inseamna cate o prajitura in fiecare mana.
Shorty, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2080 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1563 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1047 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat