View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 17 iun 2011, 15:59:18
Sylvester's Avatar
Sylvester Sylvester este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Michel Montignac
Date: 172cm, 55kg
Mesaje: 742
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 2 ori intr-un mesaj
Implicit Supa au vin blanc

Dragele mele, va propun o reteta deosebita pentru supa Monti:

Supa au vin blanc

4 portii

Timp preparare- 5 min
Timp de gatire- 20 min


Ingrediente:

1 lingura ulei masline
6 hasme (eu am pus 6 cepe medii, fiindca hasmele se gasesc cu precadere in Franta )
400 gr ciuperci feliate
1/2 sticla de vin alb sec
3 linguri otet cu tarhon (eu am pus ptet simplu, fiindca nu stiu unde se gaseste cel cu tarhon)
1 litru de supa de pui (preferabil, preparata in casa)
500 gr migdale macinate
600 ml smantana dulce
3 linguri tarhon proaspat


Recomandat pentru Fazele I si II


Nota! Este important ca supa sa isi pastreze culoarea alba, de aceea trebuie sa preparati sau sa cumparati o supa de pui care nu contine morcov si nu are culoare galbena.

Preparare:

1. Turnati uleiul de masline intr-o oala cu fundul dublu si asezati-o pe foc mare. Adaugati cepele, acoperiti oala cu capacul si inabusiti-le cateva minute, pana ce se inmoaie, dar nu isi schimba culoarea.

2. Adaugati ciupercile, vinul si otetul cu tarhon. Amestecati continuu pana ce vinul scade, apoi adaugati supa de pui si lasati sa fiarba.

3. Adaugati migdalele macinate si lasati sa fiarba in continuare. Cand supa s-a ingrosat putin, puneti smanatana dulce si lasati-o sa fiarba din nou.

4. Indepartati spuma, micsorati flacara si sarati supa dupa gust. Presarati tarhon si amestecati.

5. Serviti-o fierbinte, in castroane preincalzite.


Sylvester, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1979 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1462 kcal/zi. Pentru a slăbi 1,5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1721 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat