View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 06 iul 2011, 13:43:36
kysa's Avatar
kysa kysa este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 05 iul 2011
Locaţie: iasi, Romania
Vârsta: 39
Date: 166cm, 69kg
Mesaje: 55
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Jurnal kysa - Yo-Yo-offff , am obosit de atita dieta

Salutare slabutelor !
Sunt noua in rindul vostru, dar nu si in rindul celor ce tin diete de cind se stiu.
Sunt vreo 12 ani de cind am inceput cruciada inpotriva kilogramelor in plus.
Am avut si succese, dar nimic pe termen indelungat. Am ajuns sa-l cunosc indeaproape pe domnul " Yo-Yo".
Satula de atita dute-vino,am hotarit sa abordez altfel problema. Am innaintea mea un an in care trebuie sa duc la final planul propus :sa ajung la 62 kilograme pe care sa le pot mentine pe termen lung, tonus musculalr, si autoacceptare. Cea de pe urma e partea grea . Orice problema fizica are intodeauna o cauza psihica, asa ca anul acesta doresc sa ma cunosc,accept si iubesc, intr-un final. Sau cel putin asta sper.

Sunt ovo-lacto-vegetariana, si din cind in cind (o data pe luna ) imi permit sa gust carne de peste (somon). Daca la capitolul mincat sanatos stau bine, in departamentul portii dau gres des. As vrea sa repar asta !

Odata cu inceperea acestui jurmal am stabilit ceva reguli de comportament.Eu am opsesia asta cu regulile . So:
1. Zero zahar. Dulce doar sub forma de fructe. Exceptia ( ca sa nu innebunesc ) o fac duminica unde aleg ceva bun-bun in limita a 300 kcal.
2. Fara piine. Cu exceptia celei de secara, maxim 2 felii zilnic.
3. 20 minute de sport zilnic.

Imi doresc caacest jurnal sa ma ajute sa inteleg greselile pe care le fac si cu ajutorul vostru, slabutelor, sa reusesc sa am silueta echilibrata pe care o doresc.

Orice dieta pe care am tinut-o vreodata a fost aspru criticata. Ma bucur sa gasesc o comunitate care sa inteleaga dorinta mea de "slabuta".

Multumesc fetelor pentru toate retetele si sfaturile utile pe care le-am descoperit aici. Si va doresc ca fiecare din voi sa atinga greutatea dorita.

Va pupz. Kysa.
kysa, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1649 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1132 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de kysa; 06 iul 2011 at 13:47:29.