Subiect: Jurnal ade24
View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 06 aug 2011, 17:45:11
ade24's Avatar
ade24 ade24 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 04 aug 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 37
Dieta: Incerc South Beach
Date: 169cm, 59kg
Mesaje: 1
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Jurnal ade24

Buna
Ca sa incep cu inceputul: sunt noua pe aici (dar asta stiti deja :d ) si am nevoie de ceva sfaturi de la voi deoarece (surpriza) vreau sa dau cateva kg jos si nu prea ma descurc

Bag si un mic istoric caci am observat ca asa se practica si banuiesc ca aveti nevoie de aceste inf ca sa trageti niste concluzii corecte. So here it goes:

Toata viata - adica de cand ma stiu eu am fost plinuta. Nu grasa, ci plinuta
Pe la 18 ani am plecat din tara si, deoarece singura mancare care semana cat de ct cu cea de acasa era cea de la MC am ajuns la remarcabila greutate de 83kg asta in vreo juma de an asa - am uitat sa spun ca la inceput avem 58-60 (oscilam ca si acum)
Anyhow, am avut 80-83 de kg vreun an (timp in care realizam ca sunt mare dar nu si cat de mare ) pana cand am avut n soc psihic: am venit in tara si toata lumea s-a speriat si m-a speriat si pe mine. Asta se intampla in perioada Craciunului.
La inceputul lui Ianuarie am plecat iar si aveam programata urmatoarea venire in tara (care a fost si definitiva pana in final) la inceputul lui aprilie (deci aveam 3 luni in care sa slabesc).Asadar am intrat la cura de slabire aka infometare plansete la micul dejun, infometare la pranz, depresie si infometare seara. Mai pe scurt nu am mancat nimic vreo 2 saptamani pana am avut catev episoade de sange curs din nas
Am inteles ca tre sa mananc deci am dat-o pe portocale (mai exact una pe zi ca "sunt acide si nu au cum sa se puna").
Pe data de 1 aprile aterizam pe Henry Coanda cu 60 de kg Victorieeeee!
Am inceput sa mananc cat de cat normal, in urmatoarea jumatate de an am slabit pana la 53 kg (greutatea ideala ptr mine).
Urmatorii 2 ani am tot oscilat 53-55.
de la o vreme insa - si dau vina pe muna sa stiti am inceput sa pun si sa tot pun pana am ajuns la 60-61 de kile, cat am si acum.
Problema e urmatoarea: Imi dau seama ca ce am eu de slabit e o nimica toata insa nu reusesc sub nicio forma sa slabesc la loc.
Am incercat metoda nemancatului, mancatului moderat, am incercat toate dietele din lume, am incercat pastilute, ceiuturi si toate nebuniile dar nu prea mai scad sub 58. Chiar si la 58 ajung cu greu

Problema cu curele de slabire la mine este ca sunt kind of a sugar addict: prefer sa nu mananc nimic toata ziua si sa bag un snickers decat sa mananc sanatos, 3 mese pe zi. DIn punct de vedere stomacal e mai bine: dupa 3 mese tot am pofta de dulciuri, dupa un snickers nu mai am pofta d enimic.
Sport nu prea fac din urmatoarele motive;

1. Nu am timp, muncesc mult (de la 9 la cat e nevoie - 8,9,10...2 noaptea )
2.Mi-e lene - cand am timp (in weekend, serile in care plec la 7 etc - mi-e lene. Sunt o lenesa convinsa maxim de lenesa. Intentii bune am dar nu ma tin (nu va povestesc episoadele cu biciclea eliptica, bicicleta medicinala, banda de alergat etc pe care le-am cumparat doar pentru a le pune pe okazii 3 luni mai incolo ca se umpleau de praf).

So, asta e povestea mea. Vreau sa slabesc dar slabitul nu (mai) vrea cu mine
M-a uita pe site si ma tenteaza south beach (am vazut ca e laudata pe aici) insa am o a n-a urmatoare problema: apa fratilor eu nu beau apa. Am zile in sir in care nu pun gura pe apa (si niciun alt lichid) in afara de cafea si una cutie de cola (obligatorie in fiecare zi caci altfel intru in sevraj).

Ce vreau de la voi :
1. sa imi spuna si mie cineva daca mai exista "nebune" ca mine care nu beau apa si daca au slabit.
2. As vrea sa ii explice cineva care exact e rolul apei in cura de slabire (am citit peste tot ca TREBUIE insa nicaieri nu se explica DE CE? adica ce se intampla in organism as vrea eu sa stiu ) - pentru acest raspuns mi-ar fi super de folos
3. Tot legat de apa (bat-o vina) si de dieta pe care o am in plan - @Slabuta: Ti-am citit meniurile zilnice pentru faza I si in zilele in care e mentionata apa (ma refer aici in principal la primele zile ) ai trecute 1500 ml apa la cina. So: Chiar beai un litru jumate de apa la cina sau cantitatea aia o beai pe parcursul zilei intregi dar o raportai acolo? Intreb pentru ca ma batea gandul ca as putea face si eu asta (sa fortez nota seara cu 1.5l) caci altfel, in timpul zilei, chiar nu pot Uit Nu mi-e sete Si as fi vrut sa stiu de la o persoana care a mai facut asa ceva daca e ok

Merci mult de tot!
Si spor la slabit tuturor