Subiect: Jurnal buburuzze
View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 10 aug 2011, 16:21:02
buburuzze's Avatar
buburuzze buburuzze este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 16 aug 2010
Locaţie: Ct, Romania
Dieta: montignac+sport
Date: 170cm, 84kg
Mesaje: 489
Aprecieri acordate: 535
Am fost apreciat(a) de 348 ori in 175 mesaje
Smile Jurnal buburuzze

Buna fetelor
Sunt buburuzze...am 28 de ani si sunt din Constanta.Sunt inregistrata de aproape un an de zile pe acest site si va urmaresc cu interes de fiecare data.
Problemele mele au inceput practic cu venirea menstruatiei...imi venea ba la 4 luni,ba la 7,ba la 9 luni de la ultima menstruatie.Rusinea si faptul ca si unora dintre prietenele mele li se intamplau aceleasi lucruri m-au facut sa ascund acest lucru mamei,care ,cu siguranta,m-ar fi dus la un endocrinolog sa rezolvam aceasta problema....dar nu am facut-o si de aici au inceput problemele mele. Oboseala,lipsa poftei de mancare,migrene ingrozitoare,fluctuatii mari de greutate,depresii...toate de la o insuficienta ovariana.
Am ajuns in 7 ani de 2 ori la greutatea de 75 de kg intr-o perioada foarte scurta ,neavand pofta de mancare
Prima data am slabit in 2 luni pana la 56 de kg (munceam haotic,nu dormeam,pofta de mancare ca de obicei =0) dupa care m-am ingrasat pana la 70 in 2 luni. Incetul cu incetul am reusit sa ajung la 65 si un an mai tarziu am ajuns iar la 75 de kg.De data aceasta intr-adevar mancam dulciuri,mancaruri grase...m-am ambitionat si am mers la sala 5 zile /saptamana cate 2h/zi.Am ajuns astfel la 67 de kg in 4 luni dupa care nu am mai slabit nici macar un kg.
In ianuarie a.c. am inceput un regim de viata sanatos :fara prajeli,paine,fainoase,cartofi,mancaruri grase,fara exces de fructe,fara zahar. In plus in fiecare zi,pe langa treburile zilnice,fac bely dance cate 1 ora si incepusem sa ma simt si sa arat bine.
In aprilie ajunsesem la 62.7kg ..era minunat ma simteam plina de energie si parca nimeni nu ma putea opri
Asta pana la sfarsitul lunii cand am intrat intr-o perioada foarte stresanta si obositoare..organismul meu pur si simplu nu a facut fata: oboseam foarte repede,constipatie,insomnii,senzatie de sufocare,lipsa menstruatiei (din nou)...toate aceste lucruri m-au facut sa imi fac programare la un endocrinolog si surpriza:hipotiroidie,insuficienta ovariana si mastopatie difuza....Nu lasati stresul sa va puna la pamant fetelor
Sper ca nu v-am plictisit de abea astept sa va cunosc