View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 08 feb 2010, 09:49:17
elenutza20's Avatar
elenutza20 elenutza20 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 05 ian 2010
Locaţie: galati, Romania
Dieta: south beach I
Date: 162cm, 63kg
Mesaje: 513
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Elenutza20-Certati-ma !!!!!

de azi gata....cel mai tare m-a motivat jurnalul IANNEI, auzi, de la 96 kg la 56 kg,
si eu n-oi reusi sa dau jos 7 kg, ... certati-ma daca nu ma tin de treaba,
dieta Iannei disociata mi se pare abordabila, deci asa:

ZIUA 1 - carbohidrati (pilaf, paste sau cartofi, evident, nu prajiti), dar o tii asa toata ziua, adica daca incepi cu pilaf, mananci pilaf toata ziua,
ziua 2 - fructe (de orice fel, salate de fructe)
ziua 3 - proteine (carne fiarta, fripta, peste, oua , branza ), dar acelasi fel toata ziua, de ex daca incepi cu carne asa o tii si la cina
ziua 4 : fibre (legume, fructe , verdetruri), niste salate, parca e mai simplu, grapefrut, ca iti taie pofta de mancare

o zi pe luna numai apa plata,etc, mai poti trisa cate putin, (de ex in ziua de carbohidrati merge o patratica de ciocolata neagra sau o inghetata) -zice Ianna

mentionez ca am 3 copii mici, din care 2 gemeni, baiat si fata, 4 ani jumate ,deci nu pot sa tin regimuri de genul "ora 8 -mar, ora 10- nu stiu ce,....nu am timp..."
dimineata nu am timp sa mananc, gresesc pt ca mananc seara, ma apuca seara o foameeeeeeee.....de rup frigiderul...

azi deci am inceput cu un pilaf lesinat......
si m-am cantarit dimineata,...am 68 kg, vreau 62 kg, va tin la curent,
elenutza20, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1800 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1283 kcal/zi. Pentru a slăbi 2kg kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1284 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]