View Single Post
  #10 (permalink)  
Vechi 29 iun 2011, 10:05:00
riky's Avatar
riky riky este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 20 feb 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 32
Dieta: Rina personalizata
Date: 164cm, 55.4kg
Mesaje: 4.113
Aprecieri acordate: 7
Am fost apreciat(a) de 6 ori in 5 mesaje
Implicit Re: Ce mancam in oras? Unde putem gasi ceva dietetic si in armonie cu noul nostru stil de viata?

In oras, nu e chiar atat de greu sa mancam sanatos: carnita de pui la gratar gasim, slava domnului, plus salate (am vazut ca tot mai multe restaurante au salate de varza, de legume asortate, de sfecla, etc) supe sanatoase se gasesc, iar daca nu avem decat marci de fast food prin preajma, o salata mica, sau medie, sau chiar mare de la mc, unde eliminam sosul, cerem eventual sos de iaurt sau otet balsamic (nu bluechees sau mai stiu eu ce) iar la kfc si spring au diverse salate de legume, sau de pui, frigarui de pui, etc. Avem de unde alege, ideea e sa nu ne lasam ispititi de chestiile alea de miros frumos si arata bine si is so yumyy, dar so not healthy....
Sau calea de mijloc, cum zicea deadcountess mai sus, sa fim inarmati cu un baton proteic sau ceva in genul, pt orice eventualitate.
A da, si o pizza vegetariana cu blat subtire cred ca e buna, cu conditia sa nu devina un obicei saptamanal, poate doar lunar...
riky, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1733 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1216 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 959 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat