View Single Post
  #10182 (permalink)  
Vechi 30 oct 2014, 03:12:54
Adella's Avatar
Adella Adella este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 18 iun 2009
Locaţie: Bucuresti, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 37
Dieta: Dieta personalizata
Date: 157cm, 57kg
Mesaje: 12.038
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 15 ori in 9 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg (III)

Buna fetelor,

Am dorit sa impartasesc cu voi o reteta de chipsuri super bune si naturale. Eu poftesc de multe ori la astfel de gustari sarate, asa ca am gasit o alternativa foarte buna.

Chipsurile din frunzele de napi

E foarte important ca frunzele sa fie bine spalate si uscate inainte de a le baga la cuptor!
Se rup in bucati cat mai mici, se adauga cateva picaturi de ulei si se amesteca bine, dupa care se intind pe o tava, sarea si alte condimente dupa gust se pun dupa ce au fost scoase de la cuptor.
Se lasa la cuptorul incins la 350 C pentru 12 minute, daca puneti prea multe puteti lasa cu 2 min mai mult, de preferat este sa fie mai putine, asa se vor usca uniform toate.
Eu am folosit ulei de masline, sare si piper.
Se poate folosi ulei de avocado sau ce ulei doriti, important e sa nu puneti prea mult, e prima data cand le fac, deci nu sunt perfecte. Data viitoare le voi bibili mai mult
Sper ca va ajuta, mie imi plac, plus ca sunt foarte fericita ca am descoprit aceasta alternativa sanatoasa.
Le-am incercat prima data de la o prietena, am fost foarte sceptica,erau la un anumit magazin, ambalate, insa nu le gasesti oriunde. Iar acum ca le pot face acasa, e suuuper!!!!
PS: de preferat sa se rontaie dupa ce se racesc!

Cam asa arata:

[ATTACH][ATTACH][ATTACH][ATTACH][/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH]



Pupici!
Imagini ataşate
File Type: jpg chipsuri3.jpg (132,0 KB, 0 vizualizări)
File Type: jpg chipsuri.jpg (156,5 KB, 0 vizualizări)
File Type: jpg chipsuri 2.jpg (45,1 KB, 0 vizualizări)
File Type: jpg chipsuri1.jpg (123,9 KB, 0 vizualizări)
Adella, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1661 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1144 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 370 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Adella; 30 oct 2014 at 03:18:53.
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui Adella:
Laura (30 oct 2014), Polux (30 oct 2014), Prapadeala (30 oct 2014)