View Single Post
  #102 (permalink)  
Vechi 23 feb 2011, 14:24:59
elenavulpe's Avatar
elenavulpe elenavulpe este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 20 mai 2010
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 53
Dieta: Numar calorii
Date: 156cm, 89.2kg
Mesaje: 5.986
Aprecieri acordate: 252
Am fost apreciat(a) de 638 ori in 174 mesaje
Implicit Re: Jurnal nanutza balenutza

Citat:
Anterior postat de Nemo Vezi mesajul
Buna, fetele

Nana, era fara ghilimele ...asa-mi vine si mie sa explic totul, indiferent daca omul vrea sa asculte sau nu
De cantarit, nici eu nu cantaresc, regimul meu nu implica si asta, am mentionat cantaritul pentru cine vrea sa se disciplineze, persoane care iau doar o "bucatica mica", "o gura" sau alte unitati de masura vagi (astea imi aduceau un surplus de vreo 1000 de kcal pe zi ).
Sportul, fiecare cum se simte si cum vrea sa avanseze, dar acele 30 de minute de mers, sau echivalentul in alte exercitii, alea sunt obligatorii.
Am mai mentionat, Dukan o prescrie pe reteta, cu parafa, cu tot.
A constatat ca daca doar o recomanda, lumea are tendinta sa uite de importanta miscarii in cadrul unui regim.
Spor, fetele.
Nemo, mon cher, intrebarea se referea strict la afirmatia ta despre posturile mele. In ideea ca mi-as fi ajustat putin atitudinea daca ar fi deranjat. Deci nu-mi era clar daca iti plac sau nu posturile mele .
Eu fac parte din categoria oamenilor care, daca nu cantaresc si nu au o exactitate matematica (pana in punctul in care ma simt eu sigura pe cantitatile ochiometrice), sunt total nesatisfacuti de dieta. Simt nevoia sa cantaresc si sa calculez, nu pentru ca-mi place (urasc acest lucru), ci pentru ca-mi da certitudinea lucrului facut asa cum trebuie. Cam compulsiva din punctul asta de vedere, dar... nu ma pot schimba aici oricat as vrea (sau poate ca nu vreau.
Pe de alta parte, este evident ca sunt o dezordonata si aceasta activitate de cantarire si calculare imi organizeaza putin stilul de a tine dieta. Este prima data (am mai mentionat) cand fac asta cu precizie, pentru ca de restul dietelor mele s-a ales praful tocmai pentru ca nu-mi stabilisem cu precizie si ad initio acesti pasi foarte importanti. Ca sa nu mai precizez faptul ca am avut totdeauna tendinta sa-mi pun in farfurie mai mult decat ar fi necesar. Ego... in cazul meu e obligatoriu sa cantaresc si sa calculez.
Salut fraternel